سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 100480
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » جشنواره فرهنگی ورزشی عشایر شهرستان دلفان برگزار شد
Print This Post
به گزارش سلام دلفان :

جشنواره فرهنگی و ورزشی روستایی و عشایری شهرستان دلفان با محوریت گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دهستان ایتیوند جنوبی در روستای وروشت برگزار شد.

به گزارش سلام دلفان – با حضور مردم و مسئولان؛ جشنواره فرهنگی، ورزشی روستایی و عشایری گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دهستان «ایتیوند جنوبی» در روستای «کهریز وروشت» شهرستان دلفان برگزار شد

یکی از آئین هایی که هر ساله در شهرستان دلفان برگزار می شود برگزاری جشنواره بومی و محلی است که علاوه بر ارج نهادن به فرهنگ و سنن مردم این دیار  به مسابقات ورزشی نیز می پردازند و حال و هوای خاص خود را دارد.

به منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دهستان «ایتیوند جنوبی» شهرستان دلفان جشنواره فرهنگی ورزشی روستایی و عشایری در روستای «کهریز وروشت» مرکز این دهستان با شکوه خاصی برگزار شد.

در این مراسم که جمعی از مسئولان لرستان و شهرستان دلفان حضور داشتند علاوه بر اجرای برنامه های ورزشی، عشایر منطقه با ایجاد «سیاه چادر» در حاشیه این مراسم با پخت نان «ساجی»، تولید انواع لبنیات و غذای محلی زندگی عشایری خود را برای مردم به نمایش گذاشتند.

فرماندار دلفان در حاشیه این جشنواره در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه برگزاری بازی های سنتی، بومی و محلی باعث زنده نگه داشتن آئین و فرهنگ غنی پیشینیان می شود اظهار داشت: جشنواره های مسابقات بومی و محلی علاوه بر اینکه از شور و نشاط ویژه ای برخوردار هستند باعث وحدت، همبستگی و نزدیک تر شدن اقوام و طوایف منطقه نیز خواهد بود.

جعفر طولابی ضمن قدر دانی از برگزار کنندگان این مراسم اظهار داشت: ترویج و گسترش فرهنگ این گونه مراسم های متنوع در دستور کار دولت قرار دارد و سعی می کنیم از ظرفیت های موجود برای زنده نگه داشتن این فرهنگ استفاده کنیم.

مسلم یوسفی رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان دلفان نیز در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه این جشنواره با همت عشایر منطقه و هیئت ورزش های بومی و محلی شهرستان برگزار شده است اظهار داشت: در این جشنواره ۱۲۰ نفر از ورزشکاران مرد و زن در دو رده سنی جوانان و نوجوانان به صورت جداگانه در سه آیتم طناب کشی، «دال پلان» و … به رقابت پرداختند.

وی با اشاره به اینکه در پایان این جشنواره به ۲۰ نفر از نفرات برگزیده جوایزی اهدا شد اظهار داشت: یکی از سیاست های اداره ورزش و جوانان این شهرستان گسترش فرهنگ ورزش های همگانی و مسابقات بومی و محلی بوده که از مسئولان شهرستان انتظار داریم در راستای تحقق این اداره را یاری کنند.

بنابراین گزارش، دهستان «ایتیوند جنوبی» یکی از ۴ دهستان بخش محروم کاکاوند شهرستان دلفان بوده که از حداقل امکانات بی بهره است.

مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار