سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 100886
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » چرا «ترامپ» به «برجام» نیاز دارد
Print This Post

روزنامه گاردین در مطلبی به قلم «مایکل اکسوورثی» می نویسد چرا در شرایطی که حتی عربستان سعودی هم به این نتیجه رسیده وجود برجام بهتر از نبود آن است رئیس جمهور جدید آمریکا باید آن را از بین ببرد.

به گزارش سلام دلفان، یک روزنامه انگلیسی با اشاره به شعارهای «دونالد ترامپ» اعلام کرد که وی برای ساختن آمریکای قوی نیازمند دیپلماسی است از همین رو به توافق هایی همچون برجام نیاز دارد.

گاردین در مطلبی به قلم «مایکل اکسوورثی» می نویسد چرا در شرایطی که حتی عربستان سعودی هم به این نتیجه رسیده وجود برجام بهتر از نبود آن است رئیس جمهور جدید آمریکا باید آن را از بین ببرد.

این روزنامه به موضوع انتخاب وزیر خارجه آتی آمریکا نیز اشاره کرده و با توجه به شرایط موجود در جهان و برنامه های ترامپ، انتخاب «جان بولتون» به این سمت را بعید دانسته است.

گاردین همچنین به سفر «باراک اوباما» به اروپا اشاره کرده و نوشته است که رئیس جمهور آمریکا در آخرین سفر اروپایی خود از متحدان غربی آمریکا خواهد خواست تا از برجام حمایت کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: رئیس جمهور منتخب آمریکا، مارس ۲۰۱۶ در سخنرانی کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) با قاطعیت اعلام کرد اولویت نخست وی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، برهم زدن توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. وی همچنین تاکید کرد درصورتی که به کاخ سفید راه یابد از اسرائیل به عنوان دوست و متحد قدیمی آمریکا حمایت کامل خواهد کرد.

اما برهم زدن توافق هسته‌ای ایران چندان هم کار آسانی نخواهد بود. به غیر از ایران و آمریکا، چهار کشور دیگر –انگلیس، فرانسه، چین و روسیه- نیز آن را امضا کرده‌اند و تمام آنها بر این موضوع اتفاق نظر دارند که توافق صورت گرفته با ایران بسیار مهم و ارزشمند بوده است. حتی به نظر می‌رسد عربستان سعودی نیز به جمع حامیان توافق هسته‌ای پیوسته و معتقد است وجود این توافق بهتر از نبود آن است.

اگر دونالد ترامپ اقدامی در جهت لغو توافق هسته‌ای بردارد و جمهوریخواهان افراطی تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کنند، طبیعی است تهران نیز از پایبندی به آن سرباز می‌زند و سیاست های پیشین خود را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای از سر می‌گیرد. ایران می‌تواند بار دیگر به غنی‌ سازی اورانیوم روی آورد که برای ساخت سلاح هسته‌ای کاربرد دارد. این موضوع نه تنها برای اسرائیل؛ بلکه برای هر کس دیگری نیز هشدار دهنده خواهد بود و مهمتر آنکه چهره ترامپ را مخدوش می‌کند و به اولین اقدام اشتباه او در دوران ریاست جمهوری تبدیل می‌شود.

گاردین در ادامه به تغییر اظهار نظر ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران اشاره کرد و نوشت: ترامپ در سخنرانی میان اعضای آیپک گفت این توافق را به طور کامل لغو می‌کند و آمریکا هیچ امتیازی به ایران نخواهد داد اما چند ماه بعد وی اظهار داشت توافق را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که ایران را از هر فعالیت هسته‌ای دور نگه دارد.

چشم‌انداز آینده توافق هسته‌ای ایران در دوران ریاست جمهوری ترامپ بسیار بدتر از زمانی است که کلینتون برای این پست انتخاب می‌شد. اما این بدان معنی نیست که راه‌ها به سوی حفظ توافق کاملا بسته شده است. ترامپ در تبلیغات انتخاباتی گفته بود با روسیه برای نابود کردن گروه تروریستی داعش همکاری خواهد کرد، این موضوع می‌تواند بر روی چگونگی روابط با ایران نیز تاثیر بگذارد. ترامپ در سخنرانی آیپک و چندین سخنرانی دیگر، خود را چهره‌ای دارای توانایی انجام توافق‌های حساس جلوه داد و بارها تاکید کرد همواره مصلحت آمریکا را در اولویت نخست قرار می‌دهد. آیا این سخنان به معنای تنظیم توافق جدیدی با ایران است؟ ترامپ برای ساختن آمریکایی قدرتمند- به ظن خودش- نیازمند برقراری دیپلماسی با جهان است. احتمال انتخاب «جان بولتون» به عنوان وزیر امور خارجه ترامپ که بارها از بمباران ایران سخن گفته بود، مغایر با سیاست تعامل آمریکا خواهد بود. انتخاب وزیر امور خارجه در دولت ترامپ بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند در چگونگی رفتار وی با توافق هسته‌ای ایران تاثیرگذار باشد.

منبع: مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار