سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 104850
تاریخ انتشار: ۳ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » نبود تصفیه‎خانه، بازی باخت باخت انسان و طبیعت در دلفان
Print This Post
به گزارش سلام دلفان:

با اینکه این فاضلاب‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شده‌اند، اما در نهایت به رودخانه سرازیر می‌شوند که به تبع آن آلودگی محیط زیست و منابع آب را به همراه دارد.

به گزارش سلام دلفان؛ حالا دیگر صحبت کردن در مورد آب به یک موضوع کاملا بی معنی تبدیل شده است. چون از مسئولان رده بالای مملکتی تا عامی ترین و ساده ترین شهروندان هم برای خودشان کارشناسانی هستند زبده، که می توانند برای هر محور از این بحث هزاران تحلیل و تجزیه و دلیل بیاورند که چه حرکتی به چه نتایجی منتج می شوند.با این حال هنوز کسی نمی خواهد تا در مورد رهاسازی فاضلاب ها در محیط زیست و عوارض غیرقابل جبران آن حرفی بزند و احیانا مسئولی آستین بالا بزند و برای جلوگیری از این اتفاق کاری کند.

با اینکه سالهاست از کمبود آب در ایران و خشکسالی های چند دهه اخیر صحبت می شود اما کارشناسان به خوبی می دانند که می شود با مهار فاضلاب ها بخصوص در شهرستانها ، می توان آنها را به چرخه دوباره مصرف بازگرداند. کاری که به ندرت شاهد انجام آن هستیم. برای مهار آبهای هرز و فاضلابها حتما وجود تصفیه‌خانه از ضروریات هر شهر به شمار می اید.

متأسفانه با سرکشی به اکثرشهرستانها مشخص می شود که تصفیه‌خانه ای وجود ندارد و ‌در نتیجه حجم انبوهی از فاضلاب بدون استفاده و بازگشت دوباره به چرخه مصرف از دست میرود. از دست رفتن فاضلاب ها یک بحث است و عوارض آنها برای محیط زیست و انسان ها و حیوانات بحث دیگر. زیرا فاضلاب تولیدی به لحاظ زیستمحیطی مشکلات زیادی برای هر منطقه ایجاد میکند. همچنین با شیوع بیماریهای مزمن رابطه مستقیم دارد.

کافیست سری به یکی از شهرستانهای زیبای ایران بزنیم تا شاهد باشیم با اینکه فاضلاب ها جمع آوری می شوند اما به تصفیه خانه هدایت نمی شوند چه بر سر محیط زیست می اورد. شهرستان دلفان در استان لرستان. جایی که عدم اجرای تاسیسات در شبکه سراسری جمع‌آوری فاضلاب باعث جاری بودن آن در سطح شهر می‌شد اما با پیگیری‌های به عمل آمده هم اکنون در محدوده شهری شبکه‌بندی انجام شده است. با اینکه این فاضلاب‌ها از سطح شهر جمع‌آوری شده‌اند، اما در نهایت به رودخانه سرازیر می‌شوند که به تبع آن آلودگی محیط زیست و منابع آب را به همراه دارد. مرگ ماهی ها، خشک شدن برخی درختان و بیماری های ناشی از مصرف این آبها برای انسانها و موجودات این منطقه از دیگر ضربات رها سازی فاضلاب در محیط زیست است.

با این حال یک شبکه دفع مناسب فاضلابی می‌تواند بسیاری از مشکلات زیست محیطی را حل و آلودگی‌های موجود در سطوح مختلف را کاهش دهد.البته در برخی نقاط فاضلابها مستقیم به مزارع هدایت می شوند تا در جهت آبیاری مورد استفاده قرار گیرند.بر اساس تحقیقی که چندی پیش در اصفهان صورت گرفت مشخص شد آبیاری با فاضلاب خام تصفیه خانه شمال اصفهان بر روی عملکرد گیاهان کاشته شده در تاغزارهای شرق ایستگاه حبیب آباد و همچنین مزارع تاثیرات بسیار بدی داشته است.

محصولات کاشته شده در مزارع اطراف تاغزار که با پساب فاضلاب آبیاری می گردند شامل گندم، جو،چغندر،ذرت ، آفتابگردان و کلزا می باشند . شوری بالای پساب فاضلاب ، عدم تصفیه پساب به منظور آبیاری ، زه کشی ضعیف خاکهای منطقه ، بارش سالیانه بسیار کم و تبخیر سالانه بسیار زیاد از عواملی است که باعث نگرانی هایی در زمینه شور و سدیمی شدن خاکهای منطقه می شود . بنابراین مطالعه تاثیر فاضلاب بر رشد ، عملکرد و کیفیت گیاهان کاشته شده در منطقه و همچنین تاثیر آن بر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک و پیامدهای زیست محیطی آن کارشناسان را نگران کرده است.

در فاضلابها وجود عناصر سنگین و افزایش مقدار آنها در طی زمان و همچنین تجمع این عناصر در سیستم زنده می تواند اشکالات بسیاری را ایجاد نماید . ارتباط میان فلزات سنگین که به صورت آلاینده به خاک وارد می شوند و میزان جذب این عناصر توسط گیاهان مختلف به صورت یک مسئله مهم و قابل بررسی مطرح می باشد . حال باید منتظر ماند و دید این همه کارشناس و استاد و صاحبنظر در سطح جامعه آیا چاره ای برای این معضل خواهند اندیشید؟

منبع : روزنامه جوان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار