سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 105399
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حاتم‌بخشی وزیر صنعت از جیب مردم /جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی شرکت کره‌ای را لغو کنید!
Print This Post

در پی جریمه ۳هزار میلیارد تومانی برند مشهور لوازم خانگی کره‌ای به ‌دلیل تخلفات گمرکی، وزیر صنعت در اقدامی سؤال‌برانگیز با ارسال نامه‌ای به رئیس‌کل گمرک خواستار اقدام فوری برای لغو این جریمه شد.

به گزارش سلام دلفان، چند روز پیش خبر تخلف یک برند مشهور لوازم خانگی کره‌ای در ایران منتشر شد که بر اساس آن گمرک این شرکت را متخلف شناخته و جریمه ۳۰۰۰ میلیارد تومانی را برای آن در نظر گرفته بود.
به گزارش تسنیم، در پی اعلام این خبر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به گمرک ایران خواستار رفع مشکل به وجود آمده برای این شرکت کره‌ای شده است. نعمت‌زاده در این نامه استناد کرده که «گمرک ایران با استناد به قاعده ۲ ــ الف از قواعد تفسیری سیستم هماهنگ شده، قطعات وارداتی شرکت مذکور را که در خط تولید به ‌منظور تولید کالای نهایی به کار می‌رود، مشمول پرداخت حقوق ورودی کالای کامل آن هم با مأخذ دو برابر حقوق ورودی (به ‌استناد قرار گرفتن کالا در طبقه بندی گروه ۱۰) و همچنین متعاقب آن پرداخت جرایم نموده است.
نظر به اینکه قطعات وارداتی جهت تولید کالای نهایی از جمله یخچال، یخچال فریزر، لباسشویی و غیره بوده و برای تبادل آن به محصول نهایی تحت عملیات کاری مختلف (مونتاژهای فرعی و اصلی، جوشکاری، شارژ گاز و تست نهایی و غیره) قرار گرفته و نهایتاً به تولید کالای نهایی منجر می‌گردد، لذا قاعده (۲ ــ الف) در این ارتباط موضوعیت ندارد، لازم به توضیح است که دفتر بازبینی و حسابرسی گمرک ایران طی نامه‌ای به ‌‌استناد ماده ۱۴۳ قانون امور گمرکی، شرکت فوق را مشمول پرداخت جرایم با شرایط پیش‌گفته دانسته است که قطعاً براساس توضیحات فوق‌الذکر بایستی نسبت به تجدید نظر در این رابطه اقدام فوری به عمل آمده و اصلاح لازم صورت گیرد.»
گفتنی است، در گمرکات برای واردات کالاهای مصرفی در جهت حمایت از تولید داخل کامل شده تعرفه‌های سنگین بالای ۵۰ درصد وضع شده است، این در حالی است که اگر یک کالا به‌ صورت قطعات منفصل وارد کشور شود تعرفه‌های «یک‌چندم» بر آنها وضع می‌شود چراکه با مونتاژ این کالاها در کشور امکان ایجاد اشتغال وجود دارد، این درحالی است که سودجویان برای عدم مواجهه با تعرفه‌های گمرکی اقدام به واردات قطعات یک کالا از گمرکات مختلف می‌کنند تا به این ترتیب با فریب گمرک، تعرفه‌های سنگین را دور بزنند، به همین منظور قاعده دو ــ الف برای مقابله با این ترفند در گمرکات جهان اجرایی می‌شود. این قاعده تأکید دارد که اگر وارد‌کننده از گمرکات مختلف، قطعات یک کالا را وارد کند باید تعرفه کالای کامل را برای هر قطعه بپردازد.
اما شرایط برای شناسایی و اعاده حقوق دولتی زمانی سخت‌تر می‌شود که این دور زنندگان قانون از کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف هم بهره گرفته باشند، در این صورت ردیابی کالای منفصل که باید تعرفه کامل بر آن وضع شود، بسیار دشوار می‌شود.
بر اساس این گزارش به ‌استناد گمرک، این برند کره‌ای با دور زدن قاعده دو –  الف اقدام به واردات قطعات از گمرکات کرده است که با بررسی‌های به‌عمل آمده در گمرک ایران و دایر شدن کارگروه حسابرسی پس از ترخیص تخلف شرکت شناسایی شده و می‌بایست برای جبران حقوق پایمال شده دولتی حدود سه ‌هزار میلیارد تومان جریمه را پرداخت کند.
این خبر طی روزهای اخیر واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشت و مقامات مختلف در رسانه‌های متعدد نسبت به این اقدام گمرک و تخلف برند معروف کره‌ای واکنش نشان دادند.
در همین رابطه مدیرکل دفتر مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفته است: اقدام شرکت کره‌ای که منجر به جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی شد، تخلف گمرکی است.
سیدعبدالمجید اجتهادی در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما اظهار داشت: در خصوص پرونده تخلف شرکت کره‌ای، آنها قطعات مربوط به یک کالا را از یک گمرک وارد نکردند و برخی قطعات را از بقیه گمرکات وارد کردند که تخلف گمرکی محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه جریمه ۳ هزار میلیارد تومانی این شرکت کره‌ای قطعی نیست و قابل اعتراض است، اضافه کرد: این شرکت حق اعتراض دارد و در کمیسیون‌ها و مراجع رسیدگی به حل اختلاف بررسی می‌شود.
مدیرکل دفترمبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی افزود: عزم جدی مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه هنوز ایجاد نشده است.
منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار