سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 106407
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » ۷۵ درصد کشت دیم در استان لرستان از بین رفت
Print This Post
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: به دلیل نداشتن یک ماه بارندگی ۷۵ درصد کشت دیم استان لرستان از بین رفته است.

به گزارش سلام دلفان، عبدالرضا بازدار ظهر امروز در جلسه کارگروه آب کشاورزی و بررسی وضعیت گلخانه‌های استان که در دفتر استاندار لرستان برگزار شد، اظهار داشت: در استان لرستان ۵۹۸ هزار هکتار، معادل ۷۷ درصد اراضی استان به صورت دیم هستند.

وی افزود: همچنین ۱۸۵ هزار هکتار معادل ۲۳ درصد اراضی استان لرستان به صورت آبی هستند، درحالی که متوسط کشوری اراضی آبی ۴۵ درصد است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: میزان بارش متوسط بلندمدت سالانه در استان لرستان ۵۵۰ میلی‌متر بوده و حجم بارش‌های سالانه نیز حدود ۱۵٫۵ میلیارد متر مکعب است.

وی بیان کرد:همچنین میزان تبخیر در لرستان ۶٫۲ میلیارد مترمکعب و میزان نفوذ سالانه آب‌های زیرزمینی در آن ۱٫۵ میلیارد مترمکعب است.

بازدار گفت: حدود ۳۸ درصد از حوزه آبریز کرخه متعلق به استان لرستان است که ۵۷٫۹ درصد حوزه‌های آبریز استان لرستان در حوزه کارون بزرگ قرار دارد و همچنین در حوزه‌های دیگر ۰٫۴ درصد سهم دارد.

وی تصریح کرد: میزان روان‌آب ورودی به استان لرستان از دیگر حوزه‌ها چهار میلیارد مترمکعب بوده که خروجی استان لرستان در محل سدهای دز و کرخه، در میانگین بلندمدت ۵۰ ساله حدود ۱۲ میلیارد مترمکعب است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: میزان توان بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی و سطحی استان لرستان حدود ۳٫۲ میلیارد مترمکعب بوده که این میزان معادل ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی آبی است.

وی اظهار داشت: در لرستان ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که مطابق آمار فائو برای هر سه نفر یک هکتار اراضی آبی نیاز است که امنیت غذایی آن فرد تأمین شود که بر اساس این میزان در استان به ۵۷۷ هزار هکتار اراضی آبی نیاز است.

کشت لرستان دو ماه با تبخیر آغاز شد

بازدار افزود: بر اثر نبود بارش باران در فصل پاییز سال جاری، کشت لرستان دو ماه با تأخیر آغاز شد که با این اقدام استان لرستان عملا دو ماه فصل زراعی را از دست داده است.

وی عنوان کرد: درصورتی که همین حالا تا پایان سال به صورت مرتب در استان لرستان بارندگی وجود داشته باشد آسیب‌دیدگی‌ها جبران نمی‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان بیان کرد: اکنون بین ۲۰ تا ۳۰ درصد محصولات کشاورزی استان لرستان به خاطر بارندگی کم دچار آسیب‌دیدگی شده‌اند که به دلیل نداشتن یک ماه بارندگی ۷۵ درصد کشت دیم استان لرستان از بین رفته است.

وی با بیان اینکه با وجود کمی بارش‌ها مردم لرستان در شرایط کنونی از آب باران محصول تولید می‌کنند که این خود یک هنر است، گفت: میزان کشت گندم دیم در استان لرستان را ۱۹۳ هزار هکتار است.

بازدار تصریح کرد: از مجموع ۱۸۵ هزار هکتار اراضی آبی استان لرستان تا کنون حدود ۴۱ هزار و ۸۰۰ هکتار را توانسته‌ایم به سیستم‌های آبیاری نوین تحت فشار مجهز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طی سه سال اخیر ۱۳ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی آبی استان لرستان به سیستم‌های آبیاری نوین تحت فشار مجهز شده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه طی سه ماه اخیر حدود ۱۸ میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران را پرداخت کرده‌ایم، اظهار داشت: در روزهای آتی نیز ۱۰ میلیارد تومان دیگر از این مطالبات پرداخت می‌شود.

وی افزود: از مجموع ۵۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی استان در حوزه کرخه ۱۵۰ هزار هکتار به صورت آبی است.

استان لرستان از لحاظ سوابق تبدیلی و تکمیلی جزء استان‌های آخر است

بازدار عنوان کرد: استان لرستان در رابطه با سوابق صنایع تبدیلی و تکمیلی جزء استان‌های آخر کشور است زیرا جزء استان‌هایی بود که دیر آغاز به کار کردیم.

وی با بیان اینکه صنایع موفق در استان‌هایی هستند که با استارت سیاست‌گذاری دولت شروع به کار کرده‌اند، گفت: محصولات رب گوجه و ماکارونی توسط استان‌هایی تولید می‌شوند که بازار رقابت در دست آنها است.

گلخانه به عنوان یک صنعت در لرستان آغاز شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: اکنون گلخانه به عنوان یک صنعت در استان لرستان آغاز شده و وزارتخانه با جدیت به دنبال این است که محصولاتی  مانند صیفی و سبزی را که آب‌بر هستند از محصولات عرصه‌های زمینی به محیط‌های گلخانه‌ای بیاورد.

وی خاطرنشان کرد: ما در سال حدود  ۱۰ هزار هکتار خیار کاشت می‌کنیم و در صورتی که تولید این میزان را به محیط گلخانه ببریم ۹ هزار هکتار زمین را برای محصولات استراتژیک اضافه می‌کنیم.

بازدار اظهار داشت: همچنین در حال حاضر سطح زیر کشت گوجه فرنگی استان حدود یک هزار و ۸۰۰ هکتار است که در سال ۱۳۴ میلیون مترمکعب مصرف آب دو محصول گوجه و خیار می‌شود.

کشت و صنعت استان پایلوتی برای  کل کشور شده است

وی افزود: کشت و صنعت استان لرستان پایلوتی برای کل کشور شده که از این ظرفیت می‌توان در راستای توسعه گلخانه‌ها در استان استفاده کرد.

مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری لرستان نیز با اشاره به اینکه در جلسه امروز کلیات بحث کشت گلخانه‌ای مطرح شد، عنوان کرد: اعلام می‌کنیم سازمان جهاد کشاورزی استان برنامه خود را به تفکیک شهرستانی اعلام کند و سپس فرمانداران شهرستان‌های استان کارگروهی را در مقیاس شهرستانی برگزار کنند.

وی افزود: در کارگروه‌های شهرستانی مشکلات مربوطه در حوزه تسهیلاتی و دستگاه‌های اجرایی خدمات‌رسان ذکر شوند و در دستور کار جلسات بعدی قرار دهند.

 

منبع:خبر گزاری تسنیم

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار