سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 106434
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آخوندی:ترامپ درباره هواپیماها نظری نداد؛ این افتخار و تدبیر ماست!!!!
Print This Post

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی دولت رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از مصاحبه خود با شماره شنبه روزنامه اعتماد پیرامون احتمال فسخ قرارداد مربوط به هواپیماها گفته است: توافق با بویینگ و ایرباس در قالب قرارداد است و هیچ طرفی نمی‌تواند یک جانبه یک قرارداد بین‌المللی را زیر پا بگذارد.

به گزارش سلام دلفان، او می‌افزاید: اصلاً فسخ یا اجرا نکردن قرارداد به این سادگی نیست که کسی بگوید من قرارداد امضا می‌کنم و اجرا نمی‌کنم. قرارداد تضامین اجرایی خود را دارد و قطعا اجرا خواهد شد. این قرارداد در سطح قراردادهای بین المللی است.

آخوندی پس از بیان شواهدی از سوی روزنامه اعتماد مبنی بر اینکه احتمال فسخ قرارداد وجود دارد، دست آخر می‌گوید: مطمئنم که در روند قرارداد خللی ایجاد نخواهد شد و اگر کسی بخواهد خللی ایجاد کند باید هزینه آن را بدهد!

وزیر راه دولت یازدهم همچنین در بیان عظمت قراردادهای خود با بویینگ و ایرباس و عدم احتمال فسخ آنها گفته است: شما می‌بینید که حتی ترامپ، رییس جمهور منتخب آمریکا با گذشت ۲ هفته از قرارداد حتی یک کلمه در این مورد صحبت نکرده است. آیا این افتخار و تدبیر نیست؟

او در ادامه می‌افزاید:آقای ترامپ که در مورد همه موضوعات عالم به فاصله ٢۴ ساعت پس از انتخاب شدن اظهارنظر می‌کرد، در این باره سکوت کرده است. در حال حاضر ۲ هفته از این قرارداد گذشته و هیچ اظهار نظری در این مورد نکرده است.

*دولت آقای روحانی علاقه و اصرار عجیبی دارد که هواپیماها به هر نحو ممکن مرهمی بر درد بی‌دستاوردی برجام شوند…

اصراری که نشانه‌های آن از خبر یک رسانه خارجی آشکار شد مبنی بر اینکه دولت یازدهم در قراردادهای خارجی‌اش شرط کرده است که حتما تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، چند فروند هواپیما به ایران وارد شود تا عریضه برجامِ روحانی اینهمه خالی نماند.

این در حالی است که به زعم منتقدان و حتی به زعم خبرگزاری‌های خارجی معتبر (همچون رویترز)، هواپیماها و قراردادهای دولت یازدهم با بویینگ و ایرباس خود درد اصلی بی‌دستاوردی برجام و استخوان لای زخم هستند و بعید است که دشمن اجازه بدهد ده‌ها فروند هواپیمای جدید در آسمان ایران پرواز کند.

در کنار این اما و اگرها و تشکیک‌های معقول اما بایستی بعنوان تلنگر این نکته را به وزیر راه و سایر اعضای ستاد برجام یادآوری کرد که این اظهار خوشبینی‌ها قرار بود هواپیماها را تا آخر پاییز گذشته به ایران وارد کند ولی نکرد! و البته گویا قصدی هم برای عبرت گرفتن در کار نیست…

آقای آخوندی حکماً در خاطر دارد که مردادماه امسال به خبرگزاری ایلنا گفته بود: «اولین سری از هواپیماهای جدید ایرباس احتمالاً تا اواخر پاییز وارد ناوگان هوایی کشورمان می‌شود.»[۴]

در میانه این قضیه اما افتخار کردن به سکوت ترامپ و تدبیر دانستن آن نیز علامات سؤال بزرگتری را به مقابل دیدگان هر بیننده‌ای قرار می‌دهد.

اولا مگر قرار است رئیس‌جمهوری که هنوز پا به کاخ سفید هم نگذاشته برای هر قضیه‌ای اعلام نظر کند؟!

در ثانی مگر آقای آخوندی نشنید که ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی خود از «پاره کردن برجام» سخن گفته بود؟!

آیا نمی‌توان گفت که افتخار و تدبیر برجامی دولت آقای روحانی در همان روزها بیشتر به رخ کشیده شد؟

وزیر راه، این روزها آنقدر درگیر حاشیه‌ها شده است که گویا اخبار مربوط به عذرخواهی وزیر خارجه درباره اعتماد به جان کری و نیز کشیدن ترمز وعده‌ها از سوی اصلاح‌طلبان و ارکان ستاد برجام را نمی خواند و نمی‌بیند…

از باب کنایه سیاسی باید اشاره کرد که دولتی که لغو قانونی یک سخنرانی سیاسی را «مایه شرمساری» می‌داند، بدیهیست که باید سکوت ترامپ در قبال یک توافق هنوز اجرا نشده را «موجب افتخار و تدبیر» بداند!

گفتنیست مقامات دولت یازدهم و اصلاح‌طلبان در حالی پیرامون مسئله‌ای به نام هواپیما، ۴ سال اقدام به پروپاگاندا کردند که اولاً به گواه آمار منتشره، کمتر از ۵ درصد جامعه ایران از هواپیما استفاده می‌کنند و ثانیاً تا قبل از برجام نیز هواپیماهای جدید از طرُق مختلفی وارد کشور شده و مشغول خدمت بوده‌اند. کما اینکه چند ایرلاین ایرانی در سال ۹۴ و قبل از انعقاد برجام، چند فروند هواپیمای تازه تولید را وارد کشور کردند.

منبع: مشرق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار