سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 106826
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » تغییر نام سد “گاوشمار” به “کشکان” به هیچ وجه قابل قبول نیست/ استاندار وعده خود را فراموش نکند
Print This Post
یادداشت:

فرماندار محترم دوره چگنی درجلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در استانداری تشکیل شد با ارایه یک پیشنهاد بدون پشتوانه علمی و تاریخی به استاندار لرستان, از وی خواسته است نام سد گاشمار را به کشکان تغییر دهد.

به گزارش سلام دلفان، فرماندار محترم دوره چگنی درجلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان که در استانداری تشکیل شد با ارایه یک پیشنهاد بدون پشتوانه علمی و تاریخی به استاندار لرستان, از وی خواسته است نام سد گاشمار را به کشکان تغییر دهد.

وی در این جلسه  گفته بود سد در دست ساخت درمنطقه نه بنام گاوشمار باشد نه بنام معشوره آنرا کشکان نامگذاری نمایید.

به بهانه این پیشنهادکه هیچگونه سنخیتی با منطقه ندارد و همچنین استفاده برخی مدیران اجرایی سیاسیون و وکلای شهرستان  کوهدشت و برخی مدیران کل استان از نام مجهول معشوره و ارتباط آن به یک شهرستان دیگر لازم است برای جلوگیری از تکرار تحریف یک نام تاریخی آن هم به بلندای تاریخ نکاتی را یادآور شویم:

در ابتدا لازم است به فرماندار محترم چگنی یادآور شویم گاو شمار در تقسیمات سیاسی در حوزه شهرستان دلفان قرار دارد و پیشنهاد همسایه چندان کاربردی ندارد و علاوه بر این امیدواریم فرماندار محترم بجای تغییر اسم گاوشمار به فکر خواست مردم منطقه برای نام شهرستان خود باشد علاوه براین به عنوان مدیر ارشد منطقه تکلیف را روشن نمایند که مردم “دوره” بگویند یا چگنی؟

لذا این رسالت بر عهده فرماندار دوره چگنی محترم است تا وقت خود را برای پیدا کردن نام جدید بر گاوشمار صرف نکند.

همانطوریکه گاوشمار نامی به بلندای تاریخ دارد، کشکان نیز نامی است به بلندای تاریخ که در فرهنگ و هویت مردمان ساکن در اطراف این رودخانه خروشان گره خورده است و پیشنهاد آن برای منطقه گاوشمار هیچ گونه  سنخیتی ندارد.

گاوشمار نامی تاریخی  است و تاریخ این نام را تاکنون حفظ نموده و تغییر  آن به بهانه های واهی در حقیقت  بی حرمتی به بخشی از تاریخ ، هویت و فرهنگ مردمان سخت کوش ناحیه زاگرس میانی است.

گاوشمار یک اصالت و هویت تاریخی است  که تاریخ آن را می شناسد و آن را در سینه خود ضبط کرده و بنجاق های تاریخی این منطقه تا ۶۰۰ سال این اصا لت راتایید می نماید.

گاوشمار بخشی از راه معروف شاهی زمان هخامنشیان

بررسی های تاریخی نشان می دهد این منطقه محل گذر بخشی از راه معروف شاهی دوره هخامنشی است که غرب را به جنوب و بین النهرین متصل میکرده است.نام واهی معشوره از کجا آمده است؟!!!

انصافا روند نامگذاری سد معشور شنیدنی و خواندنی است ! در جریان مطالعات سد عده ای از کارشناسان که از مرکز (تهران) به منطقه دلفان مراجعه می کنند جویای نام منطقه از ساکنین محل می شوند ، که بومیان آن منطقه در پاسخ این گونه بیان می دارند: “که این منطقه از قدیم الایام به گاوشمار مشهوره بوده !!! کارشناسان اعزامی از تهران چون کسی نبوده است که آنان را توجیه نماید به اشتباه از مهشوره نام معشوره را استنباط و فهم نموده و آن را در مطالعات سد و مناسبات اداری بکار می گیرند.

نکته جالب اینجاست که ساکنان بومی منطقه و مردم دلفان تا مدتها اطلاعی از نام ساختگی معشوره نداشتند و نمی دانستند این نام همان گاوشمار تاریخی است به شکلی که بعدها باعث تعجب و سردرگمی مردم دلفان گردید.

خوب به یاد دارم در جریان مکاتبات وزارت نیرو با فرمانداری دلفان در دهه ۷۰ فرمانداری دلفان وجود منطقه را به نام معشوره را دراین شهرستان  انکار می کردند تا اینکه در مکاتبات بعدی آنان نقشه و محل دقیق منطقه را ارسال کردند  و بعدها مشخص شد که منظور آقایان همان گاوشمار است .

آری دوستان این هم از حکایت  داستان تحریف یک نام تاریخی به یک نام مجهول که تلاش اینجانب برای یافتن معنی آن در فرهنگ های لغت تاکنون بی نتیجه مانده است .

متاسفانه با آغاز طرح ساخت سد در منطقه گاوشمار نام مجهول معشوره ورد زبان ها افتاده است. چندسالی است که مسئولان استانی و یکی از شهرستان های همجوار شده در حالیکه گاوشمار در جغرافیای سیاسی دلفان واقع شده و به مناطق دیگر هیچ ارتباطی تاریخی ، سیاسی و جغرافیایی پیدا نمی کند بازهم علاوه بر استفاده از نام مجهول معشوره آنرا به منطقه خود الحاق می کنند .

به این عزیزان توصیه می کنیم قدری  معلومات خود با مطالعه افزون تر   نمایندو سرکی هم به نقشه های موجود درادارات خود بکشند  و از کاربرد و بیان   کلمات  تفرقه افکن بشدت جلوگیری نمایند. صرف انتقال آب از یک منطقه دوردست  نمی تواند موجب مالکیت اسمی و الحاق به یک شهرستان دیگر که حتی همسایگی محل نیست شود.

بر اساس مدارک و اسناد موجود نام منطقه محل احداث سد گاوشمار بوده و جه تسمیه آن وجود راه تاریخی شاهی در این تنگه است که به سبب عرض کم و شیبب تند و خطرات احتمالی در گذشته مجبور بودند گاوهای باری را با مصائب فراوان از آن تک تک عبور داده و این عوامل وجه تسمیه ی واقعی آن به گاشمار بوده است .
درجریان بازدیداستاندار دلسوز لرستان از سد در دست ساخت منطقه در دی ماه سال ۹۳ اینجانب به عنوان را با این بزرگوار مطرح نمودم و با ارائه دلایل متقن ، اصیل ، تاریخی و مردم شناسانه اصالت تاریخی نام گاشمار با نماینده عالی دولت در لرستان در میان گذاشتم  و خواسته مردم دلفان را از مدیریت ارشد استان را بازگرداندن نام واقعی گاوشمار که مدت هاست به دلایل واهی و غیر کارشناسانه تحریف گردیده بودعنوان نمودم  وعده استاندار لرستان در پاسخ به خواسته فرهنگی مردم دلفان در آن زمان در رسانه های مجازی و مکتوب منطقه انتشاریافت.

انتشار این خبر موجب شادمانی مردم دلفان گردیده و آنان این اقدام را نویدی بر اصالت دادن به هویت تاریخی منطقه دانستند.
استاندار دلایل منطقی را پذیراشد

استاندار لرستان در آن تاریخ  با شنیدن استدلال های منطقی و تاریخی اینجانب، دلایل مطرح شده را منطقی عنوان کرد وقول داد که با حل مشکلات روند اجرایی سد، طرح برگرداندن نام اصلی را نیز  آغاز نماید و گفته بود : دلایل دوستان منطقی و تاریخی است .”

نماینده عالی دولت در هنگام مصاحبه با اینجانب در مورد سد نیز گفت :” حالا معشوره بگوئیم یا گاوشمار” و وی برای اولین بار در چند سال اخیر از واژه واقعی سد گاوشمار دلفان یاد کرد.

به هرروی خواسته مردم دلفان در جلوگیری از تحریف یک نام تاریخی خواسته ی فرهنگی و به حق است و امیدواریم نماینده عالی دولت در لرستان در جهت تحقق این خواسته دستورات لازم را صادر نمایند و موضوع برای همیشه حل گردد.

منطقه گاشمار در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان دلفان واقع شده است.

نویسنده: علی معظمی گودرزی- خبرنگار صدا و سیما شهرستان دلفان

  1. نویسنده دیدگاه: فرا اسماعیلی
    دی ۱۵, ۱۳۹۵ در تاریخ ۱۹:۲۰

    سلام،احسنت برشما که پیگیر این مسئله بزرگ و تاریخی شدید ،همشهری عزیز من هم از طرف تمام همشهریانمان از شما کمال تشکر را دارم که به دنبال حفظ نامهای تاریخی خطه ی لکستانمان هستی. این مسئله یکی از مسائل بزرگه که تمام مسئولین مربوطه بخصوص فرماندار محترممان هم باید نسبت به آن بی توجه نباشند و تلاش خود را به بهترین وجه ممکن برای حفظ منطقه مان از هرلحاظ انجام دهند.
    این نکته شایان ذکر است که اگر نسبت به این نامگذاری توجه نکنند مطمئناً فرداروزی آن منطقه را هم از حیطه ی دیارمهرورزییمان خارج میکنن.
    امیدواریم همه شما بزرگواران پیگیریهای لازم را انجام دهید،باتشکر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار