سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 106877
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » بنویسید «افزایش بیکاران» بخوانید «افزایش مشارکت پس از برجام»!
Print This Post

یک سایت حامی دولت افزایش بیکاری در دولت یازدهم را به «کشاندن نیروی کار به بازار توسط برجام» تعبیر کرد!

به گزارش سلام دلفان، خبر آن‌لاین که به معاون مطبوعاتی تعلق دارد، نوشت: «تمایل به پیدا کردن کار رو به افزایش است؛ این موضوع را هم متولیان بازار کار، هم اقتصاددانان و هم آمارهای رسمی تایید می‌کند. بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته ۱/۵ درصد افزایش یافته است. به عبارتی، نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان امسال ۴۰/۴ درصد اعلام شده؛ این نرخ در بین مردان ۶۴/۹ درصد و زنان ۱۵/۹ درصد است.
نرخ مشارکت اقتصادی تا مدت‌ها روندی معکوس را طی می‌کرد، ولی بعد از برجام و امید به بهبود شرایط اقتصادی، این نرخ افزایش پیدا کرد تا برای نخستین‌بار در یک دهه گذشته به بیش از ۴۰ درصد برسد.»
این خبرگزاری ادامه می‌دهد: افزایش جمعیت مشارکت‌کننده اقتصادی بیانگر افزایش تمایل بخش‌های مختلف جامعه برای حضور فعالانه در اقتصاد است، ولی با این حال، به نظر می‌رسد در ایران و با افزایش فشارهای معیشتی به خانوار و همچنین امیدواری‌هایی که نسبت به اجرایی شدن برجام به وجود آمد، متقاضیان کار در کشور را افزایش داد. در این شرایط اما نرخ اشتغال کاهش و نرخ بیکاری افزایش یافته است. بنا به گزارش مرکز آمار ایران، نرخ اشتغال در تابستان ۱۳۹۵ نسبت به تابستان سال گذشته ۱/۸ درصد کاهش پیدا کرده و نرخ بیکاری ۱/۸ درصد افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد نرخ بیکاری تابستان امسال ۱۲/۷ درصد بوده است.
خبر آن‌لاین این واقعیت را بازگو نکرده که سهم عمده افزایش جمعیت جویای کار، مربوط به بیکار شدن افراد دارای کار و همچنین دارای شغل معرفی کردن افرادی است که حتی در هفته کمتر از یک ساعت سر کار می‌روند!

منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار