سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10713
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تکمیلی/ نمايندگان در مخالفت و موافقت با كابينه چه گفتند؟/ نوبت صبح/1 مخالفان: كابينه پير و شكست خورده در آزمون فتنه است/ موافقان: كابينه صفر كيلومتر و شركت سهامي نيست
Print This Post
به گزارش سلام دلفان به نقل از رجانیوز- دستور كار جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي بررسي صلاحيت 18 وزير پيشنهادي روحاني به مجلس شوراي اسلامي براي تشكيل كابينه يازدهم بود. در ...

به گزارش سلام دلفان به نقل از رجانیوزدستور كار جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي بررسي صلاحيت 18 وزير پيشنهادي روحاني به مجلس شوراي اسلامي براي تشكيل كابينه يازدهم بود.

در اين جلسه پس از سخنان رييس جمهور در دفاع از برنامه‌هاي دولت و گزينه‌هاي پيشنهادي، نمايندگان مجلس در مخالفت و موافقت به كليات كابينه با ارائه نظرات خود پرداختند كه مشروح سخنان مخالفان و موافقان در ادامه آمده است.

تعریف اعتدال‌گرا درباره ساکتین فتنه ۸۸ روا نیست

ابتدا سخنان مخالفان و بعد سخنان موافقان با كابينه كه در جلسه صبح امروز مجلس مطرح شد، منتشر مي‌شود.

اولين نماينده‌اي كه در مخالفت با كليت كابينه سخن گفت، حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی بود. وي در سخنان خود با بيان اينكه  مخالفت من با تمام وزرای پیشنهادی نیست، گفت: اما در برنامه پیشنهادی آقای رئیس‌جمهور نکاتی وجود داشت که وظیفه خود دانستم از زبان مردم مواردی را به شما و وزرای پیشنهادی مطرح کنم، این موارد شامل اولویت‌هایی است که در برنامه شما دیده نشده است.

وی افزود: ‌اولین نکته‌ای که در برنامه شما به آن توجه نشده، خلق حماسه اقتصادی است، باید از مردمی که حماسه سیاسی خلق کرده‌اند تشکر کنیم ولی بایستی بدانیم آنها منتظر خلق حماسه سیاسی در سال جاری هستند، دومین نکته که در برنامه شما تدبیری در نظر گرفته نشده، نحوه ادامه اجرای قانون یارانه‌هاست شما می‌دانید که هم اکنون 42 هزار میلیارد تومان به مردم یارانه نقدی پرداخت می‌شود، در حالی که تنها 28 هزار میلیارد تومان از این رقم از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین می‌شود، جنابعالی برای مابقی این رقم، چه برنامه‌ای را پیش‌بینی کردید و در نظر گرفته‌اید؟

حاجی‌ دلیگانی بر همین اساس یادآور شد: آیا بناست حامل‌های انرژی و سایر کالاهای مشمول قانون یارانه‌ها مجددا گران شود؟ سهم بهداشت و درمان و همچنین سهم کمک به بخش تولید در اجرای این قانون به چه شکل خواهد بود؟ جنابعالی برای بهبود معیشت مردم چه تدابیری اندیشیده‌اید؟ برای تعداد زیاد پروژه‌ها در برنامه پیشنهادی شما برنامه خاصی پیش‌بینی نشده است، تدبیر دولت برای تامین مسکن و مقابله با رشد قیمت‌های فضایی مسکن چیست؟

نماینده شاهین‌شهر در مجلس در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: مردم اصولا حرکت‌های دولت‌ها را پیوسته می‌دانند، با توجه به این موضوع آیا بناست درباره مسکن مهر تدابیری اندیشیده شود یا نه؟ رهبر معظم انقلاب دهه چهارم انقلاب را دهه عدالت و پیشرفت نامگذاری کردند، دولت جنابعالی در برنامه پیشنهادی ارائه شده معین نکرده که برای افزایش درآمد اقشار کم‌درآمد چه تدابیری دارد؛ به نظر شما با درآمد روزی 10 هزار تومان می‌شود زندگی کرد؟ چگونه می‌خواهید مقابل ویژه‌خواری برخی افراد خاص را بگیرید؟ افرادی که بدون زحمت زیاد، زندگی خود و نسل آینده‌شان را تامین می‌کنند، آیا برای بیمارانی که بیمه نیستند، یا کسانی که بیمه هستند اما هزینه برای درمان ندارند، تدابیری اتخاذ کرده‌اید؟

این نماینده مخالف کلیت و اصول و خط مشی دولت همچنین یادآور شد: تدابیر جنابعالی برای رفع تبعیضات ناروا در پرداخت حقوق چیست؟ تدابیر شما برای تبعیض در بخش ورزش چیست؟ برخی میلیاردی پول می‌گیرند در حالی که در شهرستان‌ها با مشکلات فراوانی مواجهیم. برنامه‌های دولت برای آنکه هم رشد اقتصادی داشته باشیم و هم با تورم 4 نعل مواجه نشویم، چیست؟

این نماینده مجلس همچنین گفت:‌در سال 91 حدود 50 هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته‌ایم، در برنامه شما راهکاری برای آنکه در سال 92 با کسری بودجه مواجه نشویم، پیش‌بینی نشده است.

حاجی دلیگانی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به شعار دولت روحانی که اعتدال است، گفت: قطعا تعریف اعتدال حرکت کردن بین حق و باطل نیست بلکه حرکت بین افراط و تفریط است، پس چگونه بین وزرای پیشنهادی، افرادی را به عنوان وزیر معرفی کرده‌اید که با این نظر شما موافق نیستند که اگر رای بیاورند، حرکت‌های افراطی انجام خواهند داد و قطعا به دنبال بسترسازی برای رسیدن به اهداف افراطی خواهند بود،‌کسانی که در گذشته در آزمونی مانند فتنه 88 رد شدند و سکوت کردند و نمره قبولی نگرفتند، از نظام دفاع نکردند بلکه در جبهه مقابل ایستادند، آیا تعریف اعتدال‌گرا در مورد آنان رواست؟!

وی در خاتمه گفت:‌در این کشور برای دفاع مقدس سرمایه‌گذاری‌های جانی توسط رزمندگان و ایثارگران صورت گرفته در برنامه پیشنهادی شما هیچ تدابیری برای این افراد پیش‌بینی نشده است .

كابينه شبيه یک شرکت سهامی خاص است

نماینده مردم اردستان نيز به عنوان به عنوان مخالف کابینه پیشنهادی گفت:  نقد به کلیت کابینه به این معنی نیست که افراد شایسته در دولت حضور ندارند اما با تحلیل محتوایی که در کابینه انجام دادم به این نتیجه رسیدم که وزرای پیشنهادی آقای روحانی به یک شرکت سهامی خاص شبیه است و افراد در کابینه ایشان سهم گرفته اند.

وی گفت: به عنوان مثال آقای آخوندی سهم آقای ناطق نوری است، آقای پورمحمدی سهم آیت الله آملی و آقای حجتی سهم حجت الاسلام عبدالله نوری است.

بخشایش افزود: این چه پیونددهنده ای است که می خواهد در آینده دولت شما را متحد نگه دارد دولتی که باید شفاف و شیشه‌ای باشد و از پشت آن بتوان همه چیز را دید.

وی تاکید کرد: دولت شما دولت کارگزار شماره دو است؛ دولتی که نتیجه و معدل حاصل جمع آن منتج به دولت احمدی‌نژاد شد و شما بیشترین نقدها را در مصاحبه ها به آن وارد کردید.

این نماینده مجلس گفت: آیا شما فکر نمی کنید دولت شما در چهار سال آینده همان مسیر را طی کند.

بخشایش با بیان اینکه در دولت هاشمی و خاتمی 500 نخبه داشتیم و چرخش نخبگی وجود نداشت، افزود: شما نیز از همین افراد استفاده می کنید، پس نسل سوم و چهارم کجا می توانند وارد جامعه شوند و آیا نباید جوانگرایی سهمی در این دولت داشته باشد.

وی با بیان اینکه جهان با تجربه پیران و همت جوانان مدیریت می شود، گفت: سن متوسط این دولت 62 سال و بیشتر شبیه دولت سالمندان است.

نماینده مردم اردستان افزود: شما در برنامه اقتصادی خود فقط اصل 44 را درنظر می گیرید و به بخش تعاون توجهی ندارید و آمال و آرزوهای خود را جای مجلس می گذارید و فکر می کنید جای مجلس را باید بگیرید.

سخنان نماينده اصولگراي حامي روحاني در مخالفت با كابينه

عطاء‌الله حکیمی نماینده مردم رودبار – كه دبیرکل حزب وفاق ملی، تنها حزب اصولگرای حامي آقای روحانی در انتخابات بود، به عنوان مخالف کابینه پیشنهادی سخن گفت.

وی گفت: حزب وفاق ملی از دو سال قبل از طریق یکی از فرزندان انقلاب و امام (ره) برادر سه شهید و فرزند شهید با آقای دکتر روحانی با شرط دفاع ایشان از اصول و ارزشهای انقلاب ، امام و شهدا و ایثارگران و ولایت با وی پیمان بست.

نماینده مردم رودبار گفت: ما در این حزب از سال گذشته رسماً شروع به یارگیری کردیم و زمستان سال گذشته در نطق میان دستور از ایشان دفاع کردم.

حکیمی افزود: اسفندماه رسماً ستاد ما شکل گرفت و سفرهای استانی ، حضور در مناطق جنگی جنوب ، و دیدار با علما و ائمه جمعه استان ها آغاز شد اما متأسفانه از اردیبهشت امسال به تدریج اصحاب فتنه در ستاد ایشان حضور یافته و ما رسماً به آقای روحانی اعلام کردیم به عنوان اصولگرا نمی توانیم با آنان همکاری کنیم چرا که بعضاً افتخار می کردند در فتنه حتی در اردیبهشت حضور داشتند.

وی گفت: ستاد اصولگرای ما با نظر آقای دکتر روحانی با رعایت کامل معیارهای ارزشی و اصولگرایی شکل گرفت.

وی گفت: نیک می دانید که دکترا و سرهنگ یا غیرسرهنگ بودن باعث پیروزی شما نشد بلکه اجتهاد و لباس دینی شما باعث اطمینان مردم شد.

وی گفت: البته بعد از انتخابات، متأسفانه درب ستاد شما به روی اصولگرایان بسته شد و متأسفانه خبرهای خوبی هم به گوش نرسیده و نمی رسد.

وی گفت: متأسفانه بعد از انتخابات افرادی در ستاد شما جمع شدند که از اصحاب فتنه بوده و در انتخابات نیز هیچ نقشی نداشتند و در هیچ سفری نیز همراه شما نبودند.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی که به عنوان مخالف کابینه پیشنهادی سخن می گفت افزود: تعدادی از این افراد از تئوریسین های ستاد فتنه 88 هستند.

وی با بیان اینکه در اینجا سؤالی از آقای دکتر روحانی دارم گفت: فکر می کنم یادتان نرفته است بعد از طرح عدم صلاحیت شما چقدر نگران بودید و مرتب از طریق اصولگرایان و خانواده های شهدا پیگیری می کردید.

حکیمی افزود: آیا جز این است که به درخواست خانواده های شهدا ، ایثارگران و اصولگرایان و دلسوزان نظام و انقلاب از مقام معظم رهبری و شورای نگهبان با یک درجه تخفیف تأیید شدید؟

وی گفت: حتی یک مرحله ای تمام شدن انتخابات را نیز مدیون مقام معظم رهبری ، انقلاب ، شهدا و خانواده شهدا و شورای نگهبان هستید.

اگر برخی از عزیزان را بخواهیم بر سر پروژه‌ها ببریم باید به آنها سرم وصل کنیم

علی‌محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس در مخالفت با کلیت و خط مشی دولت حسن روحانی، با بیان اینکه باید روح مدرس در مجلس حاکم باشد، تصریح کرد: نباید شاهد فعالیت وکیل‌الدوله‌ها و اقدامات اینچنینی در مجلس باشیم؛ البته خود این وزرا که اکثرا رای خواهند آورد به چاپلوس‌ها اهمیت نخواهند داد.

بزرگواری ادامه داد: کسی که تا دیروز شاهد بودم دست احمدی‌نژاد را می‌بوسید، حال ببین اینجا چه سخن‌هایی می‌گوید؛ اینجا محل نقد و بررسی است و باید درباره مباحث اینچنینی سخن گفت.

وی با بیان اینکه به من گفتند بگذارید تهرانی‌ها و نمایندگان کلانشهر‌ها سخن بگویند و شما از منطقه محروم سخن نگویید که به ضرر شما خواهد بود، اظهار داشت: من هم گفتم که سیدم و لر تبار، در نتیجه حرفم را می‌زنم و هر وزیری که رای آورد و به منطقه محروم من نگاه ویژه نداشت با چماق لری با وی برخورد خواهم کرد.

وی در ادامه گفت «آقای روحانی عزیز!»، که لاریجانی خطاب به بزرگواری اظهار داشت که بعد از آن «چماق»، «روحانی عزیز» خیلی معنی دارد.

این نماینده مردم در خانه ملت، با بیان اینکه اعتدال در قاموس طلبه‌ها یعنی حداقل 50 درصد از کابینه و اطرافیان را از جوانان بگماریم، اظهار داشت: در کشوری که دانشمندان جوان آن دنیا را به حیرت وا داشته‌اند باید از جوانان بهره برد.

بزرگواری ادامه داد: حال در چنین وضعیتی برویم و از صندوق عتیقه آقای رفسنجانی و خاتمی چیزی در بیاوریم، درست نیست؛ اگر برخی از عزیزان را بخواهیم بر سر پروژه‌ها ببریم باید به آنها سرم وصل کنیم.

وی خواست که اعتدال در عمل معنا شود و خواستار جوان‌گرایی در دولت روحانی شد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری از سال 88 تاکنون بارها بحث فتنه و فتنه‌گران را مطرح کردند، گفت: این فتنه‌گران در حال تلاش برای بردن نظام و کشور به پرتگاه سقوط بوده‌اند، آنها نظام ما را به عنوان نظام متقلب معرفی کرده‌اند و حال در چنین شرایطی فتنه‌گران و حامیان آنها این افراد باید در کابینه باشند.

بزرگواری همچنین گفت: کسانی که در کنار فتنه‌گران حضور پیدا کرده و مردم را به کف خیابان‌ها آورده‌اند و آنگاه اراذل و اوباش در کنار جنازه سوخته بسیجیان کف زدند، چرا باید در کابینه حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه نمایندگان مجلس بخوبی افراد مطرح برای حضور در کابینه را رصد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: ما حتی آقای روحانی را نیز از ابتدای انقلاب تاکنون بخوبی رصد کرده‌ایم؛ من کسی بودم که نوارهای آقای روحانی را در شیراز تقسیم می‌کردم و می‌دانم که وی در فتنه 88 تنها کسی بود که به عنون یک اصولگرا سخنرانی کرد اما آن زمان دانشگاه‌های ما به کجا رفته بود.

نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی با طرح این پرسش که چرا سخن گفتن ما از فتنه اینگونه تعبیر می‌شود که ما افراطی هستیم، گفت: با توجه به چنین اظهارنظری، پس آیا مقام معظم رهبری که بارها درباره فتنه سخن گفته‌اند، افراطی هستند؟ من مقلد و تابع رهبر هستم و به همین دلیل هیچگاه با فتنه‌گران سر سازش نداشته و نخواهیم داشت زیرا آنها هزینه‌های زیادی را بر نظام تحمیل کردند.

وی یادآور شد: من کسی بودم که تریبون رئیس مجلس را گرفته و بر علیه سران فتنه شعار دادم و این موضوع در دنیا پخش شد. ‌من فقط از خدا می‌ترسم و از کس دیگری هراس ندارم و اگر حرف‌های اینچنینی را بیان می‌کنم به این دلیل است که ما دوست شما بوده و به دنبال تعامل هستیم.

بزرگواری از رئیس جمهور به پاس حضور وزرای پیشنهادی کشور، بهداشت، دفاع، دادگستری و اطلاعات قدردانی کرد و افزود: حضور افرادی همچون نوبخت و نهاوندیان قابل تقدیر است زیرا این افراد نیروهای توانمندی هستند.

وی با اشاره به حضور زنگنه در جمع وزرای پیشنهادی حسن روحانی گفت: حتما آقای زنگنه بیاید و پس از آن، آن آقازاده دله دزد م ه هم به صحنه آمده و میدان‌دار شود؛ اگر شرایط اینگونه است اصلا نباید به این وزیر رای داد زیرا این آقازاده‌های دله دزد در این کشور به نظام و روحانیت ما بسیار ضربه زدند که باید جلوی آنها را بگیریم.

لاریجانی خطاب به بزرگواری تاکید کرد: شما در سخنان خود اسم افراد را می‌آورید و به آنها توهین می‌کنید که این مباحث باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود، در واقع این عملکرد شما درست نیست و بهتر است رعایت کرده و درباره برنامه‌ها سخن بگویید.

بزرگواری در ادامه سخنان خود بخشی از سخنان امام علی(ع) در باره انتخاب مدیران را قرائت کرد و افزود: باید سابقه و عملکرد افراد مورد توجه قرار گیرد.

برخي از  وزرا ابا دارند كه از فتنه نام ببرند

بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نيز بعنوان مخالف کلیات دولت یازدهم گفت: این نطق به هیج وجه به این معنی نیست که هیچ فرد شایسته ای در دولت وجود ندارد، برعکس من عقیده دارم افراد بسیار کارآمدی در کابینه دکتر روحانی حضور دارند که گرفتن رای اعتماد از نمایندگان ملت، حق آنهاست.

 

وی درباره کلیت کابینه گفت: این کلیت به مثابه یک سیستم یکپارچه است و منطق درونی ان از مشکلات مهمی رنج می برد.

 

بذرپاش افزود: مخالفت با کابینه مطلقا  به معنی اسیب زدن به روابط بین دو قوه مجریه و مقننه نیست، طبیعی است در چند روز اینده تکلیف کابینه مشخص خواهد شد و دولت کار خود را اغاز خواهد کرد و مجلس در چارچوب قانون تمام تلاش خود را برای کمک به دولت به کار خواهد بست اما مهمترین کمکی که امروز می توان به دولت اقای روحانی کرد این است که کمک کنیم تا اقای روحانی ملاحظات و مصلحت اندیشیهای تحمیلی به  این دولت را به حداقل برساند و کابینه ای کاملا حرفه ای ،هماهنگ و  متناسب با نیاز روز تشکیل دهد.

 

وی درباره دلایل مخالفت خود با کلیت کابینه گفت: نخستین دلیل این است  که چند چهره مرتبط با اتفاقات سال  88 که بعضی ابا دارند لفظ فتنه را بکار ببرند در دولت استفاده شده جای سوال است ما کم و بیش می دانیم حضور این افراد در کابینه محصول فشار و سهم خواهی های بعضی هاست ولی حقیقت این است که مجلس به دلیل سوگندی که خورده است و مسئولیتی که در تبعیت از اوامر رهبر معظم انقلاب  به عهده دارد و تعهدی که نسبت به ارامش مردم دارد بهیچوجه نمی تواند ساده از این موضو ع بگذرد هر چند بعضی خوششان نیاید  لفظ فتنه را تکرار کنند .

 

بذرپاش گفت: منظورمان از فتنه، جابجایی اصول موضوعی انقلاب اسلامی در سال 88 توسط عده ای است ، این یک سو تفاهم نبود نه غزه نه لبنان ،جانم فدای ایران یک سو تفاهم قابل گذشت نیست یعنی نه مردم نه مظلوم ، جانم فدای خودم، این یک سو تفاهم است ؟

 

وی افزود: پس از آن هرگز عذرخواهی نکردند و نه کسی به یاد دارد با فتنه کوچکترین مرزبندی را کرده باشند فتنه 88 یک شاخص انتخاب است ، ممکن نیست کسی روزگاری علیه  رای مردم کودتا کند و امروز بتواند به بهترین نحو خدمت کند.

 

بذر پاش درباره دومین دلیل مخالفت با کابینه پیشنهادی رئیس جمهور گفت :کابینه فعلی به دودلیل توان اجرای وعده های دکتر روحانی را نخواهد داشت، برای وعده های رئیس جمهور به منظورایجاد بهبود فوری در اوضاع اقتصادی مردم این کابینه به شدت مسن است ؛ میانگین سنی وزرای پیشنهادی بالای 60 سال است این هیچ معنایی جز این ندارد که با کابینه ای به شدت کم تحرک و ایستا مواجه خواهیم بود.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود : من قصد ندارم تجربه اقایان را دست کم بگیرم ولی هرکس ولو اندکی کار اجرایی در ابعاد ملی انجام داده باشد به خوبی  می داند که این کار مستلزم تحرک بالا و توان کاری روزانه حد اقل 15 ساعت کار است.

 

مهرداد بذرپاش در بخش پایانی نطق خود به عنوان مخالف کلیات کابینه گفت: اکنون زمانی برای آسان گیری و راحت طلبی و مدیریت اشرافی نیست.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: مردم توقع دارند در زمانی کوتاه به اوضاع آنان سر و سامان داده شود.

 

وی با بیان اینکه در این شرایط کارها عملاً به دست آقازاده ها و کسانی خواهد افتاد که توان جبران کردن نیروی تحلیل رفته عناصر بالادستی را دارند گفت: تصدیق می کنید که با این کابینه بازگشت دوباره عناصر پشت پرده را شاهد خواهیم بود و این یعنی انحراف از شعارهای اصلی دولت اعتدال.

 

بذرپاش گفت: جناب آقای دکتر روحانی، اخیراً در برخی منابع گفته شده که این کابینه شبیه کابینه آقای هاشمی رفسنجانی است.

 

وی خطاب به رئیس جمهور افزود: خودتان هم می دانید وقتی که ثبت نام کردید بعد از شما ،آقای هاشمی اراده ثبت نام کرد اما توفیق حضور دست نداد و بعد از آن هم تا سه روز آخر مانده به انتخابات،‌ از شما حمایت نکردند پس شما بدانید فقط به خداوند متعال و مردم وام دارید و نه هیچ کس دیگر.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سومین دلیلی که فکر می کنم مجلس به خاطر آن به کلیت کابینه پیشنهادی، نقطه نظر داشته باشد این است که کابینه، شبیه یک شرکت سهامی با سهم های بسیار متنوع از گروه های مختلف شده است.

 

وی افزود:گویا برخی از معاونان مرکزتحقیقات به خاطر رودربایستی هایی که با دکتر روحانی داشته اند باید درکابینه حاضر می شدند که این امر،‌ زیان هایی ایجاد می کند که بیش از همه متوجه شخص رئیس جمهور خواهد شد چراکه مجبور می شود بعضی توقعات نامناسب را که چه بسا بعضاً در توان او نباشد پاسخ دهد.

 

بذرپاش با اشاره به اینکه شعار دولت، استفاده از نیروهای شایسته بود از رئیس جمهور پرسید: آیا این انتخاب، با شاخص های حداکثری شایستگی بود؟ آیا دولت وحدت ملی تفسیرش این است؟ آیا در میان کاندیداهای ریاست جمهوری فرد شایسته ای نبود که شایسته کابینه باشد؟ آیا در دولت سابق هیچ یک از وزرا شایستگی حضور نداشتند؟ شما گفتید من کلید دارم نه داس.

 

وی افزود: نکته دیگر نبود انسجام در تیم اقتصادی کابینه است.آیا تیم اقتصادی دولت دارای فرمانده واحدی است؟.

 

این نماینده مخالف کلیات کابینه یازدهم با بیان اینکه هریک از اعضای تیم اقتصادی رئیس جمهور، دارای یک تز اقتصادی خاص خود است از رئیس جمهور پرسید: مسئولیت اقتصادی در کابینه بر عهده کیست؟

 

بذرپاش در پایان به رئیس جمهور گفت: اطرافیان و همکاران شما مدام صحبت از به میان آوردن ژنرال ها دارند آیا منظور شما از ژنرال ها خود آنها بودند و یعنی مابقی کارشناسان سربازند؟

 

  

 

معدل سني كابينه نقطه قوت آن است

 

اظهارات نمايندگان موافق كليات كابينه نيز اينچنين بود.

 

 «احمد شوهاني» نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي در زمان بررسي راي اعتماد به كليت كابينه پيشنهادي دولت يازدهم در موافقت با كابينه گفت: فراجناحي بودن، تجربه و اعتدال در اين كابينه كاملا ملموس است و بنابراين ما بايد به اين كابينه اعتماد كنيم.

 

وي در ادامه با اشاره به ويژگي هاي مثبت كابينه پيشنهادي گفت: اولين ويژگي مثبت كابينه جنبه علمي آن است به طوري كه از 18 وزير معرفي شده 11 نفر داراي مدرك دكتري هستند.

 

وي افزود: معدل علمي كابينه پيشنهادي بالاتر است و هر كدام از وزرا در رشته تخصصي خود صاحب نظر هستند.

 

شوهاني ادامه داد: ويژگي دوم كابينه يازدهم تجربه بالاي وزراي پيشنهادي است.

 

وي با انتقاد از مخالفاني كه سن بالاي برخي وزرا را نقطه ضعف مي دانند اظهارداشت: اگر رييس جمهوري افراد بي تجربه و صفر كيلومتر را معرفي مي كرد آيا مجلس ايراد نمي گرفت و سوال نمي كرد كه چرا افراد خام را معرفي كرده ايد.

 

وي خاطر نشان كرد: اگر دولت قبلي نيز افراد باتجربه را معرفي مي كرد وضعيت كشور بهتر از حالا بود.

 

وي ادامه داد: از 18 وزير پيشنهادي 6 نفر سابقه وزارت دارند و ساير اعضاي كابينه نيز از مسووليت هايي مانند نمايندگي مجلس و معاونت وزير برخوردار هستند.

 

وي تصريح كرد: با توجه به شرايط خاص كشور ما نيازمند تشكيل يك كابينه باتجربه هستيم و براين اساس مي توان گفت كه معدل سني كابينه نقطه قوت آن است.

 

شوهاني خاطرنشان كرد: وزراي پيشنهاد شده به خوبي وزارتخانه هاي خود را مي شناسند و در دوران مسووليت خود از نيروهاي باتجربه و ظرفيت نيروهاي جوان استفاده خواهند كرد.

 

وي ويژگي مثبت ديگر كابينه يازدهم را حضور چهره هاي سياسي معتدل در آن دانست و اظهارداشت: اين كابينه شركت سهامي نيست بلكه در راستاي مشي اعتدال رييس جمهوري تشكيل شده است.

 

نباید ما بهانه هایی مانند سن را درنظر بگیریم

 

كاظم جلالی نماينده مردم شاهرود در مجلس در موافق کلیات کابینه پیشنهادی رئیس جمهور گفت: ما در شرایط حساسی قرار داریم و در شرایطی دولت جدید را تشکیل می دهیم که به لحاظ داخلی دارای مشکلات جدی اقتصادی و معیشتی مردم هستیم و در سطح بین المللی نیز مشکلات بسیار زیادی داریم.

 

جلالی افزود: طبیعی است که در این وضعیت اگر ما به جای آقای دکتر روحانی باشیم کشور را باید چه مدیرانی اداره کنند؟

 

وی ادامه داد: آیا ما فرصت آزمون و خطا داریم، آیا می توانیم کلاس اکابر تشکیل دهیم، آیا می توانیم دوران طرح کاد را مجددا سپری کنیم یا باید شخصیت های کارآزموده ای که توان اداره کشور را در این شرایط سخت داشته باشند مسئولیت‌ها بپذیرند.

 

جلالی گفت: همه ما مطلع هستیم که برخی از وزرای پیشنهادی اصرار داشتند که وزیر نشوند زیرا درک درستی از مسایل امروز کشور دارند و می دانند که  پذیرفتن مسئولیت در این شرایط چقدر سخت است.

 

وی افزود: با این وضعیت نباید ما بهانه هایی مانند سن را درنظر بگیریم اگر معدل سنی وزرا 62 سال بود آیا این را می توان علامت پیری تلقی کرد و این به نظر بنده غیرمنصفانه است و همچنین اتهامات دیگری مانند شرکت سهامی را وارد کرده اند.

 

وی اضافه کرد: فکر می کنیم ترکیب کابینه فارغ از برخی نقدهایی که می تواند به عناصر و آحادی از کابینه وارد باشد و همچنین برخی از نقاط ضعف که می تواند وجود داشته باشد، اما ترکیب کلی کابینه از مجربین و متخصصان است و ظرفیت فعلی کشور نیز این اقتضا را دارد که مجربان و متخصصان بتوانند کار را دردست بگیرند.

 

جلالی اضافه کرد: درخصوص شرایط نیز لازم است وزرا برخی شرایط را داشته باشند و در 28 مولفه ای که آقای روحانی اشاره کرد در آن مولفه هایی مانند اسلام مداری، دین مداری، تدین، صیانت از ارزش های دینی و دوری جستن از افراطی گری مورد توجه بوده است.

 

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی بعنوان موافق کلیات برنامه رئیس جمهور در ادامه افزود : بخشی از شرایط به پاکدستی و سلامت و بخشی هم به صلاحیتهای حرفه ای بر میگردد.

 

جلالی با بیان اینکه امروز باید درباره صلاحیتهای حرفه ای صحبت کنیم گفت :برخی در داخل مجلس فضاسازیهای غیر حرفه ای انجام دادند که به نفع کشور نیست .

 

وی با اشاره به بحث فتنه گفت : بی تردید معیار و ملاک ما بیانات مقام معظم رهبری است و هرکسی در جریان  فتنه باشد حتما نباید عضو کابینه باشد.

 

جلالی با بیان اینکه ما باید به مر فرمایشات رهبری عمل کنیم و به درک واحدی از فتنه بپردازیم گفت :اگر کسانی در ستاد افراد دیگری بودند و از ناحیه شورای نگهبان تایید شدند ایا می توان انها را فتنه گر حساب کرد؟ ایا کسانی را که به کاندیداهای دیگر رای دادند می توان فتنه گر حساب کرد ؟14 تا 15 میلیون نفر به گرایش دیگری رای دادند ، آیا کسی که اعتراض قانونی به انتخابات کرد در چارچوب قانون،  فتنه گر است ؟ قاعدتا اینها فتنه گر نیستند.

 

جلالی افزود: فتنه گر کسانی هستند که بعد از 29خرداد که مقام معظم رهبری فرمایشات صریح و شفاف داشتند نقض قانون کردند یعنی بعد از تایید شورای نگهبان ، نتیجه انتخابات را زیر سوال بردند و یا مردم را دعوت به تظاهرات خیابانی کردند اینها می توانند جزو فتنه گران باشند.

 

وی گفت : برخی نگرشها در داخل همین مجلس 95 درصد ملت ایران را فتنه گر می دانند ما روی هر کسی دست میگذاریم می گویند فتنه گرند حتی بخشهای زیادی از همین نمایندگان را در ابتدای همین دوره می خواستیم برای هیئت رئیسه مشترک دو فراکسیون انتخاب کنیم  برخی دوستان امدند گفتند در داخل مجلس 40 تا 50 نفر فتنه گرند ما نمی خواهیم اینها در جلسات باشند بقیه را هم گفتند اینها ساکت فتنه هستند.

 

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی افزود : برخی هم سوار موج فتنه شدند کاسبی کردند با فتنه تجارت کردند، اینها هم باید سهم خود را بدانند و طبعا محکوم هستند.

 

جلالی در پایان گفت: ما از کلیات دولت دفاع میکنیم اما دفاع ما مشروط به اعتدال، پیروی از خط امام، اطاعت پیروی و  دلبستگی تام به رهبری و ادامه راه شهداست که این صندلیهای سبز از خون سرخ آنهاست و رای ما مشروط به اینهاست.

 

 این دولت و وزاری پیشنهادی آن با برنامه‌ترین دولت تاریخ کشور است

 

جلیل جعفری نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی که در موافقت با کلیات کابینه دولت یازدهم صحبت کرد، گفت‌: این دولت و وزاری پیشنهادی آن با برنامه ترین دولت تاریخ کشور خواهند بود.

 

وی افزود: مخالفان محترم روی نداشتن برنامه تأکید داشتند ولی اگر برنامه ارائه شده این دولت و وزاری پیشنهادی را با دقت مطالعه می‌کردید آیا این مطالب را خدمت مردم ایران عرض می کردید ، ‌این طور نبود ، این دولت بهترین برنامه را ارائه کرده است .

 

وی با اشاره به توجه به دین مداری مبتنی، تصمیم سازی و تصمیم گری ، رعایت حقوق شهروندی ،‌ رشد و توسعه متوازن و همه جانبه ، ارتقای کیفیت زندگی مردم ، مبارزه با فساد ، بهسازی ، تعامل سازنده قوه مقننه با مجریه بویژه اعتقاد قلبی دولت بر رأس همه امور بودن مجلس ، توجه ویژه به جمهوریت نظام و حمایت از نسل جوان و تعامل سازنده با نسل جوان در برنامه های دولت ، گفت : آیا برنامه سازنده ای نیست ؟ چقدر خوب فکر شده روی این مسائل ،‌ چه چیزی وا گذاشته شده است؟.

 

این نماینده مجلس افزود : در حوزه اقتصاد قوی ترین برنامه اقتصادی را این دولت در حال تهیه دارد ، اشاره می کند کاهش آسیب پذیری های اقتصاد ملی از طریق مسیر تحکیم بنیان های اقتصاد تعاون و تعامل در بازار ، مهار تورم ، افزایش قدرت ملی ، چه می خواهیم از اقتصاد ؟ اجازه دهید دولت با این برنامه ها مستقر شود آن وقت  اگر بد اجرا کرد شروع کنید به مخالفت کردن.

 

جعفری گفت : در حوزه اجتماعی نیز با تقویت نهادها و ساختارهای اجتماعی در کنار تربیت اجتماعی مطلوب  ، حصول به جامعه ای مسئولیت پذیر و برخوردار از حقوق برابر ، انسجام اجتماعی مردم را در سطح ملی تحول خواهد بخشید ، این برنامه بسیار مهمی است.

 

وی افزود : اتحاد ، همدلی و انسجام ملی ثمره این دولت است چرا با حرف هایی که نشان از چیزهای دیگر می دهد شیرینی بزرگ انتخابات را به کام ملت تلخ می کنیم ، صحبت هایی که ارائه شد بسیار مأیوس کننده بود ، چرا باید این صحبت ها در مجلس شورای اسلامی بشود.

 

این نماینده مجلس گفت : دولت تدبیر و امید در حوزه سیاست خارجی بهترین سیاست را در پیش گرفته ، تعامل با جهان ، رئیس جمهور در مراسم تحلیف بهترین جمله را به کار برد ،« اگر می خواهید با ایران بزرگ تعامل داشته باشید ، راهش تکریم ملت ایران است» ، آیا جمله ای شیرین تر از این می توان گفت و همه شما احسنت گفتید به رئیس جمهور اجازه دهید سیاست ها پیاده شود بعد قضاوت کنید.

 

جعفری افزود: ‌در حوزه سیاست داخلی چند روز گذشته با همه وزرا صحبت کردید و برنامه های آنها را شنیدید ، آیا همه آنها بر توسعه متوازن و توجه به مناطق محروم ، روستاها و احیای بخش کشاورزی نداشتند ؟ همه داشتند.

 

وی گفت : در حوزه امنیت ملی و توان دفاعی نیز ، امنیت ملی همه جانبه و شهروندمدار ، سیاست اصلاحاتی راهبردی و متمرکز و سیاست دفاعی فعال و توانمند راهبردهای دولت تدبیر و امید است ، وحدت ملی و تمامیت ارضی ، افزایش اعتماد بین حاکمیت و ملت ، بالا رفتن توان دفاعی و افزایش سهم ایران در امنیت و ثبات جهانی از برنامه های این دولت است چه برنامه ای از این بهتر است .

 

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین با اشاره به اینکه برخی ها بدون مطالعه از نداشتن برنامه صحبت کردند که خیلی عجیب بود ، افزود : تأکید ویژه بر حوزه علم و فناوری ، توزیع علم و فناوری ، تحقق اقتصاد دانش بنیان ، منابع و ارتباطات برای توسعه عرصه علم و فناوری به حلقه تولید ثروت ، این دولت برای تولید علم برنامه دارد باید حمایت کنید.

 

جعفری گفت: در حوزه سلامت شخصیتی برای تصدی حوزه خطیر سلامت معرفی شده که بسیار کارآمد است،  تحول در نظام ارائه خدمات سلامت ، افزایش کیفیت خدمات و عدالت در ارائه خدمات ، صحبت های وزیر پیشنهادی را در حوزه سلامت شنیدیم ، واقعا به تمرکز زدایی تأکید دارد.

 

وی افزود : توسعه پایدار کشور از مسیر حفظ پایدار محیط زیست بسیار مهم است ، حفظ منابع مدیریت صحیح آب ، توسعه منابع انرژی ، مدیریت صحیح آن ، کاهش شدت انرژی حفظ منابع طبیعی توجه ویژه به بخش کشاورزی و روستاییان، کاهش آلاینده های آب و خاک و هوای کشور برنامه های خوبی است که ارائه شده است.

 

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی گفت : مخالفان محترم از نداشتن برنامه صحبت کردند در صورتی که این دولت و تک تک وزرای این دولت از با برنامه ترین دولت های تاریخ کشور خواهد بود و از همکاران خود تقاضا دارم با رأی قاطع به دولت تدبیر و امید ، دولت قدرتمند وی را یاری نمایند.

 

جعفری تأکید کرد : در صحبت ها ، اتحاد همبستگی و نشاطی را که در جامعه بوجود آمده است تلخ نکنید.

 

همكاران مخالف كلا فحش مي‌دهند

 

یونس اسدی نماینده موافق کلیات کابینه نيز با انتقاد از نقد نمایندگان مخالف،‌ توسعه پایدار کشور را از جمله برنامه های اصلی دولت یازدهم برشمرد.

 

اسدی گفت: کلیات برنامه دولت با استقبال خوب همکارانم در مجلس شورای اسلامی مواجه شد و این را می توان از ثبت نام 20  مخالف و 148 موافق به خوبی درک کرد.

 

وی با بیان اینکه همکاران مخالف کلا فحش دادند افزود: من خواستم تذکر بدهم اما اجازه داده نشد.

 

نماینده مردم مشکین شهر گفت: تخریب یک شخصیت و دولت و کسانی که کارشان را شروع نکرده اند دور از انصاف است؛‌ بهتر است نقد کنیم به جای زدن اتهامات مختلف.

 

نماینده موافق کلیات کابینه افزود: همه پیش بینی کردیم انتخابات مرحله دومی می شود اما حضور نورانی دکتر روحانی همه معادلات را به هم زد و باید اینها را ارزش بدانیم.

 

وی گفت: برنامه دولت نشان می دهد خیز بلندی برای توسعه پایدار کشور برداشته و این موضوع از قبل از انتخابات است.

 

اسدی افزود: تدارک کابینه قوی نشان دهنده حرکت کشور به سمت توسعه پایدار کشور در آینده نه چندان دور کشور خواهیم بود.

 

وی گفت: مجلس با 148 موافق کلیات، نشان خواهد داد معیشت مردم اولویت اول نمایندگان خواهد بود.

 

اسدی افزود: امیدوارم نمایندگانی که نقد منصفانه نکردند ، در رای خود تجدید نظر کنند.

 

شعري كه در دفاع از كابينه خوانده شد

 

غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با عنوان موافق کابینه گفت: انتخابات شکوهمند 24 خرداد 92 و حضور حماسی ملت شریف ایران در انتخابات نمادی از مردم سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش بود.

 

وی افزود: مردم در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران قانون اساسی و تدابیر مقام معظم رهبری اراده جمعی خودشان را برای بهبود سرنوشت خودشان از طریق اعمال تغییرات به کمک صندوق رأی و به شیوه دمکراتیک اعلام کردند.

 

جعفرزاده گفت: بر همگان و به ویژه مسئولان کشور در هر رده ای واجب است پاسدار اقتدار، اعتبار و منافع و عزت این مردم باشند. و توان خودشان را برای پاسخگویی به مطالبات مشروع و به حق آنان بکار بگیرند.

 

نماینده رشت افزود: قوه مجریه به عنوان منتخب ملت نیز وظیفه دارد در کنار سایر قوا و تحت رهنمودهای مقام معظم رهبری وظایف سنگینی را که در قانون اساسی مقرر شده به انجام برساند و دین خود را به کشور ، نظام و مردم که از هستی خویش برای پاسداری از میهن ، نظام و منافع ملی مایه گذاشته اند ایفا کنند.

 

جعفرزاده گفت: نتیجه عقلانی و مبتنی بر مردم سالاری ملت شریف ایران حتی در مدت کوتاه بعد از انتخابات نیز ثمرات فراوان داشته است.

 

وی افزود: با برگزاری انتخابات 24 خرداد گامهای مهمی به سوی بازسازی اعتماد عمومی ، سرمایه اجتماعی ، نزدیکی مردم و حاکمیت ، تضمین اسلامیت نظام با جمهوریت ، بازآفرینی امید و نشاط ، ایجاد فرصتهای ملی برای حل معضلات و چالشهای بین المللی ، پیدایش زمینه های اخلاق و تجربه آرامش ، دمیدن گفتمان جدید در جامعه ، فراهم کردن نشاط سیاسی و آماده شدن زمینه تضارب آرا و تعامل احزاب و گروهها برداشته شده است.

 

نماینده رشت ادامه داد: بدیهی است این مسیر باید تداوم یابد و ثمرات اعتدالگرایی و تغییر خواهی که ملت ایران آن را برگزیده اند بیش از پیش آشکار و نهادینه شود.

 

جعفرزاده تصریح کرد: تداوم این مسیر نیازمند بینشی روشن در باره مبانی عملی دولت و رئوس برنامه هایی است که دولت در نظر دارد در چهار سال آینده به مرور آن را اجرا کند.

 

وی گفت: رئوس و خط مشی دولت برای اداره کشور در مجموعه ای که تقدیم می شود به شکل خلاصه ارایه شده است.

 

نماینده رشت افزود: دیانت عقلانی و رحمانی ، انقلاب اسلامی بنیان دینی دارد و بدون اندیشه دینی و معنوی و اخلاق، هویت انقلاب و جمهوری اسلامی از بین می رود.

 

جعفرزاده گفت: اعتدالگرایی در رفتار دولتمردان و تصمیم گیری بر مبنای خرد جمعی اگر چه کاربرد خرد جمعی در ذیل مفهوم اعتدال است لکن به علت اهمیتش و خسارتی که کشور متحمل شده دولت یازدهم بر استفاده از خرد جمعی در همه سطوح تأکید دارد.

 

وی افزود: محوریت منافع ملی و تحقق همه اصول حکمرانی شایسته ،‌ واقع بینی و رعایت حقوق شهروندی ، تعهد به رشد و توسعه همه جانبه ، ارتقا و رشد زندگی ایرانیان ، مبارزه با فساد ، بهسازی و بازآفرینی ظرفیت نهاد دولت ، تعامل با قوا و تأمین چارچوبهای خواسته های ملت ، تکیه بر محیط زیست و حمایت از مردم و نسل جوان و تعامل سازنده در روابط بین الملل ، تعامل سازنده با دنیا باید بر مبنای عزت و حکمت باشد.

 

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت : تعامل سازنده با دنیا برمبنای عزت و مصلحت همواره مورد تأکید نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است .

 

جعفرزاده درموافقت کابینه پیشنهادی دولت یازدهم افزود : آخرین بار مقام معظم رهبری در 29 تیر92 در دیدار با مسئولان کشور بر این واقعیت تأکید کرده اند که بدون رابطه سازنده با دنیا نمی توانیم منافع کشور را تأمین کنیم و بخصوص در مقطعی از تاریخ جمهوری اسلامی هستیم که  بیشترین فشارهای خارجی ظالمانه بر کشور وارد می شود .

 

وی گفت: حوزه اقتصاد، حوزه ای است که موثر بر رفاه و رضایت زندگی روزانه مردم است ، مقبولیت نظام در گرو کارآمدی از جمله کارآمدی اقتصاد آن است ، هدف نهایی برنامه اقتصادی دولت یازدهم وضعیت رفاهی مردم ، ‌افزایش قدرت خرید خانوار و کاهش شکاف درآمدی است ، آنچه من بررسی کردم در اهداف راهبردی حوزه اقتصادی ، بهبود وضعیت رفاهی  مردم ، کاهش تورم ، شغل آفرینی پایدار و مهار بیکاری ، کاهش فقر و شکاف درآمدی و گسترش عدالت اقتصادی ، ایجاد تعادل در بازارهای مختلف ، تعامل سازنده با اقتصاد جهانی ، تحکیم بنیان های اقتصاد داخلی ، اقتصاد مقاومتی و کاهش آسیب پذیری از شوک های خارجی است.

 

این نماینده موافق کابینه پیشنهادی دولت یازدهم افزود : این راهبرد ناظر بر تدوین برنامه ای همه جانبه و عملیاتی برای رفع نابسامانی ها و حل مسائل ضروری است ، ایجاد وفاق درمورد چالش ها و گزینه های پیش رو بین دولت و سایر قوا و نخبگان در حوزه سیاست داخلی و خارجی به منظور جلب حمایت حداکثری در اجرای سیاست های اقتصادی مورد نظر دولت محترم است.

 

جعفرزاده گفت : اطمینان از تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم ، سایر موارد راهبرد اصلاحات اقتصادی با رویکرد رشد اقتصادی اشتغال زاست .

 

وی افزود : سیاست های ارزی و تجاری در برنامه های دولت ،‌ کاهش نوسانات نرخ ارز با اعمال کنترل بر رشد نقدینگی، اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز همراه با کنترل تورم در برنامه ای تدریجی دیده می شود ،‌ در سیاست های پولی و بانکی ، سیاست پولی معطوف به هدف کلی کاهش تورم در میان مدت از طریق کنترل نقدینگی بعنوان شرط لازم کنترل نقدینگی و افزایش درجه استقلال بانک مرکزی در انتخاب ابزارهای پولی خلاصه شده است.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد دولت مبتنی بر توسعه اجتماعی یعنی در برنامه های دولت اهداف متعدد اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی کل نگر در نظر گرفته شده و فرآیند توسعه مبتنی بر ارزش های اجتماعی ، فرهنگی و زیست محیطی دیده شده است.

 

جعفرزاده افزود : حوزه اجتماعی امکان و فرصتی برای جامعه فراهم می آورد تا در فعالیت اجتماعی مشارکت پیدا و برای تأمین نیازهای خود تلاش کنند و این کار دسترسی بدون تبعیض به خدمات اجتماعی برای آحاد جامعه مهیا و فرصت ها را برای کسب درآمد ، دارایی و ارتقای کیفیت زندگی مردم عادلانه توزیع می کند.

 

وی گفت : با توجه به اینکه بخشی از وقت خودم را به آقای تابش دادم و فرصت کم است و برای اینکه فضای این مجلس از این تنش  دور شود شعری را که همکار خوبمان دکتر زارع نماینده خرم بید سروده اند بخوانم که دفاعی از دولت است.

 

دولت عشق و امید و اعتدال و انعطاف ، خط بطلان می کشد بر واژه های اختلاف /

 

حلقه مفقوده را لطف خدا احصا نمود، رأی ملت یوسف گمگشته را پیدا نمود/

 

مردی از جنس فقاهت، مردی از روحانیت، مردی از شعر ولایت میهن اسلامیت /

 

صحبت از کابینه ای دارد اصیل و ایده آل، دشمن افراط و تفریط و رفیق اعتدال /

 

خالی از احساس ویرانگر پراز شعر و شعور، مرد تحکیم اصول و مرد اصلاح امور/

 

سالها در خط رهبر مردبازی تاخته ، دشمنان و دوستان را یک به یک بشناخته/

 

حضرت آقا اخیرا راه او تأیید کرد از رئیس جمهورخوب و منتخب تمجید کرد/

 

باید این کابینه را فرصت فراهم ساختن ، پا به پای این رئیس جمهور با هم تاختن /

می توان گرد کدورت را به دست باد داد، در ره شیرین کمک باید بر این فرهاد داد /

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار