سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10724
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نمايندگان در مخالفت و موافقت با كابينه چه گفتند؟/ نوبت عصر/موافقان: استفاده از کابینه مسن برای جلوگیری از آزمون و خطاست/ مخالفان: آقازاده ها عهده‎دا کار وزرای مسن می‏شوند/ دولت:نگفتیم 100 روزه مشکلات را حل میکنیم؛ وزرای پیشنهادی پاکترین استعلام‏ها را داشتند
Print This Post

دستور كار جلسه امروز مجلس شوراي اسلامي بررسي صلاحيت 18 وزير پيشنهادي روحاني به مجلس شوراي اسلامي براي تشكيل كابينه يازدهم بود که در نوبت صبح بعد از سخنان رئیس جمهور در دفاع از برنامه های دولت و گزینه های پیشنهادی، نمایندگان مخالف و موافق کلیات کابینه به ارائه نظرات خود پرداختند.

به گزارش  سلام دلفان به نقل از رجانیوز در نوبت صبح حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، بخشایش نماینده اردستان، عطاء‌الله حکیمی نماینده رودبار، علی‌محمد بزرگواری نماینده کهگیلویه و بهمئی، بذرپاش نماینده تهران در مخالفت با کلیات کابینه به اظهارنظر پرداختند و  احمد شوهاني نماينده ايلام، كاظم جلالی نماينده شاهرود، جلیل جعفری نماینده خلخال، یونس اسدی نماینده مشکین شهر و غلامعلی جعفرزاده نماینده  رشت در موافقت کلیات کابینه به ارائه نظرات خود پرداختند.

رسایی (نماینده مخالف): سن برخی وزرا متناسب کارهای پرتحرک اجرایی نیست/ دشمن به روحانی چشم طمع دوخته است

اما این جلسه در نوبت بعد از ظهر هم ادامه یافت. در نوبت بعدازظهر حمید رسایی در مخالفت با کلیت و خط مشی دولت به اظهار نظر پرداخت. 

نماینده تهران با بیان اینکه میانگین سنی وزرای پیشنهاد شده 60 سال است، گفت: می‌شد از این عزیزان در جایگاه مشاوره‌ای استفاده کرد نه در جایگاه پرتحرک اجرایی.

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی عصر امروز پارلمان در سخنانی به عنوان مخالف کلیت، اصول کلی و خط مشی برنامه‌های پیشنهادی دولت یازدهم، اظهار داشت: امروز در تاریخ انقلاب اسلامی به عنوان یکی از برگ‌های زرین و قابل دفاع ثبت خواهد شد چرا که کابینه یازدهم به ریاست آقای روحانی در حالی در مجلس شورای اسلامی و با آرامش برای اخذ رای اعتماد نشسته‌ است که خیابان‌ها و بانک‌های تهران توسط کاندیداها و هوادارانی که رای اکثریت را به دست نیاوردند به آتش کشیده نشد.

وی افزود: هیچ مسجدی در آتش نمی‌سوزد، چادر از سر هیچ زنی کشیده نشده است، هیچ یک از نیروهای بسیجی و انتظامی در دفاع از فرد پیروز کتک نخوردند و به شهادت نرسیدند، در خطبه‌های هیچ نماز جمعه‌ای نظام اسلامی زیر سوال نرفته است، حاضران نماز به جای نماز، کف و سوت نزنند، امسال روز قدس اسرائیل تو دهنی می‌خورد و کسی شعار نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران سر نداد.

رسایی ادامه داد: هیچ کس شعار مرگ بر اصول ملی و قانون اساسی سر نداد و کسانی در ماه رمضان در زیر پل کالج ساندویچ نخوردند و از آنها حمایت نشد، هیچ کس از رهبر صبور و دلسوز انقلاب باج نخواست تا ایشان بگویند خمینی به کسی باج نداد، من هم به کسی باج نمی‌دهم.

وی با اشاره به عدم حضور رئیس‌جمهور در جلسه بعدازظهر گفت: چند جا از سخنانم خطاب به آقای روحانی بود که ایشان در جلسه حضور ندارند. آقای روحانی و هیئت همراه! ما به شما این پیروزی را تبریک می‌گوییم و هر یک از شما که رای خانه ملت را کسب کند بر اساس اصول و قانون از آن حمایت خواهیم کرد تا در برابر دشمنان بایستند و مشکلات روزمره و بنیادین مردم را حل کنند، هر چند این برتری با حداقل 7 دهم درصد بیشتر از 50 درصد بود.

وی خاطرنشان کرد: برخی امروز در حالی برای دولت لب مرزی یقه پاره می‌کنند که تا دیروز در تریبون‌های خود کمک به دولتی با65 درصد آرا مردم را وکیل الدولگی می‌دانستند، 65 درصد یا 50.7 درصد برای ما فرقی ندارد.

وی گفت: آقای روحانی! اگر طبق اصول حرکت کنید با تمام وجود از شما حمایت می‌کنیم حتی اگر به ما وکیل الدوله بگویند. صحبت به عنوان مخالف کلیات به معنای مخالفت با همه وزرای پیشنهادی نیست، بنده از آقای روحانی تشکر می‌کنم که در برابر برخی از فشارهای غیرمنطقی ایستادگی کرد، از برخی عناصر افراطی سیاسی که عملکردشان در سال‌های اخیر مورد تشویق دشمنان قرار گرفته بود، استفاده نکرد، از کلیت جهت‌گیری آقای روحانی در مصاحبه اخیرشان تشکر می‌کنم هر چند آقای روحانی باید بداند و از یاد نبرد که دشمنان ما به وی چشم طمع دارند.

وی ادامه داد: یادآور می شوم برخی از وزرای پیشنهادی از نظر سلیقه سیاسی همسو با امثال بنده نیستند اما انصافا افراد متخصص ومتعهدی هستند.

«رهبر معظم انقلاب بر اعطای فرصت به دولت جدید تاکید دارد اما در عین حال نمایندگان مجلس را موظف به بررسی سوابق کابینه و انتخاب وزرای صالح نمودند، ایشان در دیدار با دانشجویان تاکید کردند که نکته اصلی یعنی فتنه 88 و عملکرد برخی را فراموش نکنیم.»

وی خطاب به روحانی گفت آقای روحانی! برخی از اعضای کابینه شما علاوه بر نداشتن سابقه اجرایی و تحصیلاتی غیرمتخصص با وزارتخانه مربوطه هستند برخی وزرای پیشنهادی شما سال‌ها در سایر رشته‌های دیگر مشغول به کار بودند و گذر زمان سرعت پیشرفت در حوزه‌های مربوطه را نداده است اما امروز در مسئولیت دیگر قرار گرفته‌اند. آقای واعظی که سابقه اجرایی و تجربی در حوزه سیاست خارجی دارد، تحصیلاتش در سال‌های دور نیز در رشته ارتباطات بوده است. وقتی در کمیسیون صنایع از او سوال می‌شود که آن سابقه و تحصیلات با این وزارتخانه چه ارتباطی دارد،؛ با کمال صداقت می‌گوید بنده خودم را برای وزارت خارجه آماده کرده بودم اما برخی پیشنهاد وزارت ارتباطات را به بنده دادند و گفتم اگر نپذیرم می‌گویند فلانی وزارت خارجه را می‌خواهد.

نماینده تهران در مجلس با طرح این سؤال که این چه نوع ترکیب و چیدن کابینه است، تاکید کرد: وزیر پیشنهادی ورزش با سابقه فعالیت اجرایی برای وزارت ورزش معرفی شده در حالی که ما امروز در حوزه ورزش با سیاست‌ها و سرمایه‌های گذاشته شده، شاهد موفقیت‌هایی هستیم که محصول دولت‌های گذشته است. متاسفانه کابینه معرفی شده از چابکی و تحرک لازم برای حل مشکلات مردم برخوردار نیست علت آن هم سن بالای اعضای کابینه پیشنهادی است.

 رسایی با بیان اینکه میانگین سنی وزرای پیشنهاد شده 60 سال است، گفت: قصد تخریب ندارم اما قطعا می‌شد از این عزیزان در جایگاه مشاوره‌ای استفاده کرد نه در جایگاه پرتحرک اجرایی.

توکلی (نماینده موافق): از کابینه دفاع حداقلی می کنم

نماینده مردم تهران گفت: آقای دکتر روحانی تقریبا با نظر و رای نیمی از شرکت کنندگان در انتخابات توفیق خدمت یافته اند. اما برای نجات و اعتلای کشور، نیازمند حمایت و یاری همه مردم اند.

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به  عنوان یکی از موافقان کلیات برنامه و کابینه دولت یازدهم در جلسه امروز دوشنبه مجلس شورای اسلامی به نطق پرداخت:

متن کامل نطق توکلی به این شرح است:

 پیش از دفاع کلی از کابینه به چند نكته درباره انتخابات اشاره مي‌كنم.

اول: علت عدم موفقیت نامزدهاي اصولگرا در انتخابات اين بود كه اكثريت اين جريان طي سال های گذشته هر چه رئيس جمهور وقت كرد يا حمايت کردند، يا با سكوت مهر تاييد زدند و يا لااقل نقدي در خور خطاها و لطمات ديده نشد. هر چه مردم ناليدند اينان به داد نرسيدند، بنابراين توجيه كننده و حتي مسبب وضع نامطلوب معيشتي موجود شناخته شدند، مردم انتقاد حين انتخابات را هم باور نكردند، به ويژه آنكه رفتار انتخاباتي يكي از نامزدهاي محترم اصولگرا بسيار شبيه رئيس جمهور وقت بود و بخشی از مردم نگران را از اصولگرايان مي‌ترساند. تفرقه نامزدهای اصولگرا نيز مزيد بر علت شد، چرا كه تصويری از قدرت طلبي آنان را  در اذهان تقويت مي‌كرد نه دلسوزي را.

دوم اين كه مردم تمايل بيشتري به اصلاح طلبان نيز نداشتند، چرا كه نامزد رسمي اصلاح طلبان ، نيز تا روز انصرافش ، در تمام نظرسنجي ها جزء نفرات پراقبال نبود و مهمتر، حمایت صریح آقای خاتمی نیز رای شگفت انگیزی در پی نداشت.

علت سوم انتخاب آقاي دكتر روحاني به خود ايشان مربوط است. ايشان عضو روحانيت مبارز و از مسئولان با سابقه نظام بود. هيچ پيشينه اصلاح طلبانه به معناي جناحي نداشت و كسي هم نسبت اصولگرايي به وي نداده بود. با دولت آقاي احمدي نژاد هيچ نسبتي نداشت بلكه معزول آن دولت بود. ادعاي اعتدال داشت، و انتقاداتش نسبت به وضع موجود صريح بود و صادقانه تلقي شد. انتقادات به ويژه در زمينه سياست خارجي اين اميد را برانگيخت كه ايشان راه نويي براي حل تحريم ها خواهد گشود. تبديل اقای  روحاني به نماد تغيير و مشي معتدلي كه نويد داده شده بود اميد به تدبير را براي تغيير وضع موجود و پرهيز از افراط و تفريط دو جناح بر انگيخت . به ويژه كه انصراف آقاي دكتر عارف به نفع ايشان و حمایت دو شخصیت غیر اصولگرا یا اصلاح طلب از ایشان، حاكي از عقلانيت طیف مقابل و نشان ديگري بود بر اينكه روحاني غير اصلاح طلب، جزء اصولگرايان هم نيست، اين امر شعار اعتدال را باوركردني تر نمود.

دلايل ديگري هم مي‌توان براي نتيجه تقريبا غير منتظره انتخابات برشمرد. در هر حال آقاي دكتر روحاني با راي كمي بيش از نصاب به رياست جمهوري برگزيده شد و مردم و رهبري و تمام رقيبان تبريك گفتند و شادي و اميد در كشور جلوه گر شد. به هر مقدار که این تحلیل از انتخابات را واقعبینانه بدانیم، مجلس اصولگرا در برخورد با کابینه، نزد افکار عمومی محدودیت¬هایی پیدا می کند؛ زیرا میپرسند چرا در برخورد با احمدی نژاد آن قدر سهل گیر بودید؟

در اين زمان دو واقيعت، يكي تلخ و ديگري شيرين پيش روي ماست. تلخش وضعيت بسيار سخت و پيچيده معشيت مردم و اقتصاد كشور است . اين وضعيت نامطلوب حاصل سياست هاي نامتناسب و بعضا متعارض و سوء مديريت سياسي- اقتصادي سال هاي اخير بوده است كه تحريم هاي ظالمانه آن را تشدید کرده است. اين دولت در احاطه مشکلات و دشواری هاست: كسري بودجه عظيم، ناكافي بودن ارز در دسترس براي واردات، دشواري هاي  پيچيده خريد و واردات، حتی دارو و برخی کالاهای حیاتی دیگر، مبهم بودن نحوه اجراي هدفمندي يارانه ها، تورم كمر شكن همراه با بيكاري شديد جوانان به ويژه تحصيلكردگان، تعطيلي واحدهاي توليدي، درهم ريختگي هنجارها و ساختارهاي سياسي- اداري و مشكلات بسيار ديگر. در چنين موقعيتي اگر همه دست به دست هم بدهيم و برا ي نجات مردم و كشور پشت هم باشیم، امید غلبه بر مشکلات و دفع دشمنی استکبار کینه ورز وجود دارد. بايد چنانكه مقام معظم رهبری فرمودند اتحاد و يكپارچگي را ضرورتي حتمي شمرد. چرا كه دشمن تمام قد در برابر خواست ملت ايستاده است. از آن طرف اميد به آینده سرمايه اجتماعي گرانبهایي است و بايد قدرش دانسته شود؛ چرا که براي حل مشكلات به آن نیاز داریم. اگر رفتاري از مجلس يا دولت سر بزند كه تقابل تلقي گردد، اين سرمايه اجتماعي خداي ناخواسته از دست مي‌رود و دشمن نيز در اعمال فشار جري تر مي‌گردد.

البته نيازي به گفتن اين نكته نیست كه نه موافقت امثال بنده بي شرط و شروط است و نه مخالفت دوستان ديگر مطلق و دربست است. نه اين مماشات است و نه آن تقابل. مهمترين دليل موافقت كلي بنده با تشكيل اين كابينه همين سختي وضعيت كشور و فشار شديد و يكپارچه دشمن بر مردم و اسلام است.

اما پيروزي در برابر غرب سلطه جو و بيدادگر و غلبه بر مشكلات كه به حول و قوه الهي مقدور است، شرايطي هم دارد كه كابينه پيشنهادي تا حد قابل قبولی واجد آن¬هاست البته در برخي موارد نيز مراقبت و ايستادگي شخص رئیس جمهور محترم برای تامین آن شرایط ضروري است. آنچه پس از این گفته می شود بعد از ملاقات با تقریبا نیمی از وزرای پیشنهادی در دفتر یا منزل اینجانب شکل گرفته است. در این ملاقات ها سئوالات صریح مطرح شد و در باره نقاط اشتراک یا افتراق گفتگو شد و نکاتی نیز تقدیم آنان گردید. اما شرایط مقاومت در برابر بیگانگان و غلبه بر مشکلات :

اولين شرط اين است كه وزراي پيشنهادي به ساختار و مباني و اهداف قانون اساسي كه رئيس دولت به آن سوگند خورده است وفادار باشند. اين قاعده عقلي و همه جايي است و ربطي به اسلام و ايران ندارد. جمهوریت و اسلامیت جانمایه قانون اساسی است و فتنه¬گری سال 88  اولا مصداق کاملی از عدم التزام به قانون اساسی و ثانیا تقابل با جمهوریت نظام و ثالثا اقدامی ضدامنیت ملی بود. بنابراین كساني كه در عرصه قدرت نه به قانون تمكين كردند و نه دستور ولي فقيه را حرمت نهادند و به قشون كشي خياباني براي پيشبرد اهدافشان دست زدند، یا کسانی که هنوز خود را در صف آنها بدانند براي عضويت در اين كابينه صالح نيستند. . بحمدالله قاطبه پيشنهاد شدگان وفادار به قانون اساسي‌اند، ولي چند مورد استثنا وجود دارد كه اساسا قابل بررسي نيستند.

هر كس آزاد است در باره ناامني ها و خیانت های پس از انتخابات که میدان را حتی برای منافقین روسیاه مهیا کرد، تحليل خودش را داشته باشد، آن را فتنه گري بداند يا حق طلبي، ولي وقتي بخواهد به عنوان يك سياستمدار در قدرت نقش ايفا كند، بايد وفاداريش به ساختار قانوني نظام احراز گردد. البته از اين بپرهيزيم كه به هر كسی این انگ را بچسبانیم.

شرط دوم اعتقاد يا لااقل ايستادگي بر سياست هاي كلي اداره كشور است. سالها مخالفت منطقي ما با دولت هاي سازندگي و اصلاحات بر اين مبتني بود كه مثلا در عرصه اقتصاد پيگيري دستورات و سياست هاي ابلاغي صندوق بين المللي پول به زيان توده هاي مردم و استقلال كشور است، ولي متاسفانه اعتنايي نمي شد. هر چند جمعي از وزراي پيشنهادي از همان كابينه ها هستند، ولي فرض من این است که امروز که سياستهاي كلي طبق قانون اساسي تعيين وابلاغ شده است، رئيس جمهور محترم و اعضاي كابينه به آن ها معتقد يا لااقل پايبند هستند. رهبري جانمايه اين سياستها را كه ما بر صحت آن استدلال مدون و علمي ارايه كرده ايم و از آن دفاع مي كنيم چنين بيان فرموده اند: ‘ هر روش ، توصيه و نسخه ي اقتصادي كه دو هدف افزايش ثروت ملي و عدالت اجتماعي را تامين كند مورد قبول است و هر طرح و بحث ديگري كه به اين دو هدف بي توجه باشد ، به درد كشور و مردم نمي خورد’ . امروز دیگر در محیط های علمی نظام سرمایه داری نیز، علمای واقع بین و انساندوست تر رشد حامی فقیران و رشد فراگیر را نظریه پردازی میکنند. نه نسخه های رایج رشدمحور را. بحمدالله اميدواری زيادي وجود دارد که كابينه به سياستهای کلی رهبری پايبند خواهد بود. در عین حال جناب آقاي دكتر روحاني به اقتضاي سابقه اسلامي و انقلابي و سوگندي كه خورده براي اجراي سياستهاي كلي نظام محتاج مراقبت از كابينه هستند. اينجا يكي از نقاط حساسي است كه مي تواند منشاء نزاع شده و بسياري از مدافعان امروز را به مخالفت برانگيزد. و آن هنگام این مردم¬اند که زیان می¬بینند. همينطور است وفاداري به سياستهاي كلي در ساير عرصه ها مانند سياست خارجي يا اداري.

شرط سوم كارآمدي است كه نتيجه علم و تجربه ذيربط است . دقت در سابقه تحصيلي ، تخصصي و تجربي معرفي شدگان نشان مي دهد كه عمدتا از تحصيلات مرتبط برخوردارند و اكثريت آنان از تجربه طولاني نيز بهره مندند.

شرط چهارم ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان خارجی بویژه در موضوع پرونده هسته‌ای است اینجانب یکی از ملاکهای اساسی‌ام در موافقت کلی با دولت یازدهم، فرض استواری رئیس‌جمهور و دولت محترم بر دفاع کامل و قاطع از حقوق هسته‌ای ملت ایران است. آقای دکتر ظریف وزیر پیشنهادی امورخارجه نیز در ملاقات با اینجانب تصریح کردند که ذره‌ای از حقوق و منافع ملت ایران در عرصه جهانی کوتاه نخواهد امد در عین حال تاکید می کردند که می‌توان با اتخاذ تدابیر معقول و منطقی، حداکثر منافع را به دست آورد و با کاستن از هزینه‌های غیر ضروری، مجری سیاستهای خارجی نظام و رهبری معظم انقلاب بود.

در پايان اشاره به چند نكته را ضروري مي دانم:

1- چرا به حداقل ها رضايت مي‌دهيم؟ چون سختي روزگار و موقعيتی که کار در آن به این دولت تحويل داده میشود، چنان است كه اصل كارآمدي وزن بیشتری نسبت به صلاحيت هاي فردي پیدا می کند. بحث آرمانگرایي واقعبينانه هميشه حق بوده است. ولي اينكه رهبر معظم انقلاب آن را در اين اوضاع طرح مي كنند، چراغ هدايتي است براي همه مردم، به ويژه برادران و خواهراني كه بر ارزشها پافشاري بيشتری دارند. من هميشه مروج اين فكر بوده¬ام و امروز آشكارتر بر آن پايبندي نشان مي دهم.

2- اينجانب به اقتضاي رشته تحصيلي و سابقه طولاني سياسي و مطالعات علمي‌ام که بحمدالله تلاش دارم آن را مرتبا به روز نگه دارم ، تاكيد مي‌كنم بيرون آمدن از شرايط ركود تورمي موجود در بهترين شرايط يعني نبودن تحريم ، حاكميت عقل و تدبير و يكپارچگي سياسي ( ولو مقطعي و موردي ) حداقل دو سه سال وقت مي‌برد. پس بايد به اقتضاي موقعیت همان طور كه رهبري فرمودند‹‹ مهلت داد تا كار بكنند›› . این اولین آزمون رابطه دولت جدید و مجلس است. طرفین باید خود را جای هم بگذارند. هم جامعه ایران نیاز دارد رفتار بالغانه ای در این ارتباط ببیند و هم نشان دادن این بلوغ امید دشمنان را در فشار آوردن کم می کند. اما از آن جهت که دولت در خط مقدم مقابله با مشکلات فراوان قرار دارد ، می باید مجلس این را حس کند و همان فرصتی را که رهبری فرموده اند بدهد. چنانكه مشاهده فرموديد اولين و مهمترين دليل بنده در موافقت كلي همین جنبه مقابله با کوه مشکلات است . چنانكه در ابتدای دولت نهم نيز بیش از این همکاری كردم ولي وقتي معلوم شد راه را اشتباه مي‌روند و به هيچ استدلالي هم اعتنا نمي¬کنند و دولت وقت خودش را اساسا محتاج هيچ خيرخواهي نمي داند و قانون را قبول ندارد چاره اي جز مخالفت براي مهار و كنترل باقي نماند.

3- پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمودند: انصر اخاك ظالما او مظلوما:  یاور برادرت باش؛ چه ظالم باشد چه مظلوم! پرسیدند یا رسول الله مظلوم باشد راه یاوری را می دانیم اگر ظالم بود چگونه یاریش کنیم؟ فرمود او را از ستم باز دارید. ما به پیروی از این دستور نجات بخش برای فرد و جامعه، از دولت آقای دکتر روحانی تا جایی حمایت می کنیم که در مسیر عدالت، آزادی و استقلال و سایر  ارزش ها به شکل قانونی گام می زنند و اگر در این مسیر ضعف و فتوری دیدیم برای رفعش کمک می کنیم و اگر خدای ناخواسته جور و ستمی بر مردم یا اسلام و  ایران  مشاهده کردیم برای دفعش همت می ورزیم و همه این ها را نصرت برادران دینی خویش مشماریم.

4. آقای دکتر روحانی تقریبا با نظر و رای نیمی از شرکت کنندگان در انتخابات توفیق خدمت یافته اند. اما برای نجات و اعتلای کشور، نیازمند حمایت و یاری همه مردم اند. به این دلیل و نیز به خاطر آن که به درستی خود را رئیس جمهور همه مردم ایران خوانده اند، باید به خواسته ها و حساسیت های درست نیم دیگر شرکت کنندگان که به ایشان رای نداده اند به ویژه نیروهای متدین و انقلابی توجه کامل نشان داده شود. حتی شایسته آن است آن چنان عملکردی داشته باشند که ناامیدان از تغییر وضع موجود را به خیل امیدواران نظام اسلامی بیافزایند. مقصود آن نیست که همه خواسته ها قابل اجابت است ولی لااقل  قابل اعتنا هست و مردم خوب وصبور ما عذرپذیران کریمی هستند.

5. نکته آخر اینکه ما نمایندگان مردم واقع بینی را از همین جا آغاز کنیم. این کابینه را آقای دکتر حسن روحانی معرفی کرده است نه مثلا دکتر علی لاریجانی یا دکتر حداد عادل؛ پس اقتضای شاکله و شخصیت معرفی کننده، تعهداتش، امکاناتش و محیطی را که در آن به سر می بریم در نظر بگیریم بعد قضاوت کنیم. قضاوت بنده و بسیاری از دوستان نماینده که با یکدیگر مشورت جمعی داشته ایم، مثبت و حمایت است. مخالفت و رای ندادن به معدود کسانی که صالح یا اهل نمی دانیم اثری در این حمایت و دفاع ندارد.

کریمی قدوسی (نماینده مخالف): اگر فردا حوادثی سخت دوباره تکرار شود چه کار خواهیم کرد؟

نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات کابینه معرفی شده توسط حسن روحانی گفت: آقای روحانی اگر ما به وزیری رای ندادیم چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست، بلکه از شما می‌خواهیم وزیر بهتری انتخاب شود تا به شما کمک کنیم.

جواد کریمی قدوسی خاطرنشان کرد: حضرت امام (ره) اینگونه می‌فرمودند که اگر من هم از اسلام پایم را کنار بگذارم همین مردم می‌ریزند و مرا از بین می‌برند، مردم اسلام را می‌خواهند، حوادث سی و چهارسال گذشته دلیلی است برجسته بر اثبات آنچه حضرت امام(ره) که در مورد ایمان و اعتقاد مردم بیان کردند.

او ادامه داد: مقام معظم رهبری در تنفیذ حکم رئیس‌جمهور سه شرط برای بقای تنفیذ ایشان بیان فرمودند، اول تعهد در پیمودن صراط مستقیمی که تاکنون در آن قرار داشته‌ایم، دوم دفاع از حقوق ملت، سوم ایستادگی در برابر زورگویان و مستکبرین؛ مخالفت ما نوعی حمایت از رئیس‌جمهور برای حفظ اصول حاکم برحکم تنفیذ ایشان است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: تدبیر در پی کسب تکلیف است، تکلیف الهی در پی تسلیم در برابر تقدیر است، دولت تدبیر باید دولت تکلیف باشد و دولت تکلیف سرنوشت خود را در عرضه هدایت و رهبری اسلام جستجو می‌کند، در سالهای گذشته مردم بارها ثابت کردند که با کسی عهد اخوت نبسته‌اند و همواره پشت سر اسلام حرکت کرده‌اند و اگر مقامی بازماند مردم از روی او عبور کرده‌اند و او را زیر پا گذاشته‌اند.

کریمی قدوسی تاکید کرد: در برابر قرآن و قانون اساسی هم رئیس‌جمهور و هم نمایندگان مردم سوگند یاد کردند، هم رئیس‌جمهور منتخب مردم است و هم تک تک نمایندگان در مقابل ملت پاسخگو هستند، ملت این یا آن جایگاه قانونی را فدای یکدیگر نمی‌کنند، بلکه هر کدام از قوا را در جایگاه خود قرار می‌دهند.

این نماینده خطاب به روحانی گفت: آقای روحانی اگر به یکی از وزرا رای ندادیم چوب لای چرخ دولت گذاشتن نیست اما درخواست می‌کنیم وزیر بهتری انتخاب شود؛ مشورت کردن همیشه به معنای تایید نیست گاهی مخالفت‌ها بیش از موافقت می‌تواند به مجموعه‌ای مثل دولت سود برساند.

او یادآور شد: ریشه و پایه مخالفات من همین اصول است که آقای روحانی هم گفته که از آنها حمایت می‌کند، ایشان گفته است سیاست و مشی رفتاری ما اعتدال است و دولت، دولت راستگویان است، بنا داریم از افراط و تفریط پرهیز کنیم دین وسط نیز اسلام است اعتدال به معنای عبور از اصول نیست و و اگر منصفانه قضاوت کنیم همدلی همراه خواهد شد.

کریمی قدوسی از رئیس‌جمهور برای مواضع انقلابی در برابر مستکبرین، احترام به حقوق مسلم مردم و شهدای هسته‌یی، دفاع از فلسطین و سوریه و اعتدال در دولت تشکر کرد و ادامه داد: آقای روحانی گفته مصداق عدالت در نزد من شهید بهشتی است از اینکه اعلام فرمودند 100 روزه مشکلات مردم را حل می‌کنیم همین مساله باعث امید مردم و حضور حداکثری ملت در انتخابات شد.

نماینده مردم مشهد با اشاره به مساله فتنه گفت: بیشتر تاکید مخالفان روی فتنه است زیرا فتنه بزرگترین تهدید و خطری بود که از اول انقلاب، نظام و اسلام را در معرض خطر گذاشته است، رهبری به صراحت فرمود تهدید فتنه از هشت سال دفاع مقدس بیشتر بود، تاکید مخالفان بر اینکه اثر و ردپای فتنه در کابینه آینده نباشد جلوگیری از حوادث تلخ و پرداختن به مسائل فرعی به جای مسائل اصلی است که این مساله جای نگرانی دارد.

او خطاب به نمایندگان گفت: ما و شما قبل از اینکه عضو یک فراکسیون باشیم سوگند یاد کرده‌ایم و باید به وظیفه‌مان عمل کنیم، اگر فردا حوادثی سخت دوباره تکرار شود چکار خواهیم کرد؟

کریمی قدوسی همچنین یادآور شد: فتنه علاج نمی‌شد الا با حضور مردم و حماسه 9 دی، این حماسه نقطه عطفی در تاریخ بود که ملت ما آمدند و آن حادثه شوم را مچاله کردند، اینها رئوس اصلی فرمایشات رهبری در بحث فتنه است، ایشان فرمود این یک فتنه بود یک مرکز داشت که هدایت می‌کرد خلق‌الساعه نبود، بلکه 30 سال بود که وجود داشت و به دنبال از پا انداختن نظام و هدفش برچیدن نظام و ارزشهای اسلامی بود.

این عضو کمیسیون امنیت ملی اضافه کرد: در مقابل سران و ستاد فتنه رهبری فرمودند کسانی که این رای 40 میلیونی را تضعیف کردند صلاحیت حضور در چارچوب نظام اسلامی را از دست داده‌اند ما با اتکا به این اصول است که با یکسری وزرای پیشنهادی مخالفت می‌کنیم.

کریمی قدوسی تصریح کرد: کسانی که در جریان فتنه سقوط کردند، در طولانی شدن آن نقش داشتند؛ سران فتنه کسانی بودند که آن را به وسط میدان هُل دادند، آنها باید متوجه می‌شدند که این امر براندازی بوده است، فتنه یک طرح براندازی بود، اینها اگر توبه هم بکنند پذیرفته شده نیست از چه کسی می‌خواهند توبه کنند به یک ملت تهمت زدند و کسانی واسطه شدند که فتنه را همراهی کردند و به تعبیر امیر مومنان حق را ذلیل کردند.

نماینده مشهد خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون دو تهمت به انقلاب وارد شده یکی در زمان حضرت امام(ره) بود که تهمت جنگ‌افروزی و خشونت را به نظام زدند با این تهمت هشت سال به این ملت تجاوز نظامی شد، امام (ره) هشت سال مقاومت کرد و رزمندگان در میدان بودند تا دشمن وادار به اعتراف شد و حرفش را پس گرفت که شما جنگ‌طلب نبودید. تهمت دوم سخت‌تر بود توسط کسانی بود که سابقه‌دار بودند، آنها تهمت تقلب را مطرح کردند و آن فاجعه را به بار آوردند امروز رهبری همچون امام(ره) مقاومت می‌کند، آنها باید عذرخواهی کنند و این تهمت را پس بگیرند چرا که هزینه زیادی به نظام تحمیل کردند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی خطاب به روحانی گفت: بعضی از افرادی که شما معرفی کرده‌اید دست شما را خواهند بست و کابینه شما را به سمت معامله با مجلس پیش می‌برند، برخی از این افراد نقش فعالی در این فتنه داشته‌اند، ما می‌گوییم اعتدال، اما این کاری که شما کرده‌اید با اعتدال تطابق ندارد، آن روز ما و ملت را مسرور کردید اما امروز با این کار باعث ناراحتی ملت و نمایندگان شدید.

او ادامه داد: در فتنه سراغ مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها رفتند و طرح‌های باارزشی را نابود و به آتش کشیدند اما دانشگاه را به چه کسی می‌خواهید بسپارید، شعار 100 روزه شما خوب بود اما بعضی‌ها در این کابینه شما را به جایی می‌برند که خود می‌آیید و می‌گویید ما نگفتیم 100 روزه مشکلات اقتصادی را حل می‌کنیم.

او سپس گزارشی را به نمایندگان نشان داد و گفت: این گزارش 105صفحه‌ای را تهیه کردم و اسنادی در مورد فتنه است امیدوارم وزیر اطلاعات به این مساله بپردازد، این اسناد هدف و استراتژی فتنه است، هدف آنها حذف شورای نگهبان، حذف رهبری و بی‌ثباتی در کشور بود.

این نماینده در پایان تاکید کرد: نمایندگان باید توجه کنند و با درک صحیح در جهت حمایت از دولت چند نفری را که همه می‌شناسیم را رد کنند و رئیس‌جمهور هم کسانی را معرفی کند که بویی از فتنه نبرده‌اند.

باقری بناب (نماینده موافق): عده‌ای کاسب و دلال فتنه شده‌اند!

یک نماینده موافق کلیات کابینه با انتقاد از افرادی که بعد از چهار سال از گذشت انتخابات سال 88 هرکسی را که به گفته او در تعارض با خودشان می‌بینند را به فتنه محکوم می‌کنند، گفت: متاسفانه عده‌ای کاسب و بدتر از آن دلال فتنه شده‌اند.

باقری بناب در آغاز اظهارات خود با اشاره به سابقه خانوادگی‌اش گفت: بنده از اصولگرایان واقعی هستم و کابینه آقای روحانی و شخص آقای روحانی را از اصولگرایان واقعی و اصلاح‌طلبان واقعی می‌دانم.

وی با قرائت آیاتی از قرآن کریم ادامه داد: انسان نباید بر مبنای توهمات تصمیم بگیرند، بلکه باید از روی آگاهی و علم حرف بزند، انتخاب مردم نه به افراطیون دوم خرداد و تحجر و التقاط و طالبانی بوده است، مردم به اعتدال رای داده‌اند.

باقری‌بناب با اشاره به برخی اشکالات در مورد میانگین سنی اعضای کابینه گفت: باید ببینیم که کشور در چه وضعیتی قرار دارد و در کدام مرحله است، افرادی که مسوولیت را به عهده گرفته‌اند، ایثار کرده‌اند، این افراد هم به جوانگرایی اعتقاد دارند اما اینها کسانی هستند که در جهان شناخته شده‌اند و می‌توانیم از این مزیت آنها استفاده کنیم.

این عضو کمیسیون اقتصادی با انتقاد از عده‌ای که به گفته او هرکه را در تعارض با خودشان می‌بینند به فتنه‌گری محکوم می‌کنند، گفت: چرا بعد از 4 سال مشخص نمی‌کنید که چه کسانی فتنه‌گر بوده‌اند؟ عده‌ای کاسب و بدتر از آن دلال فتنه شده‌اند، نخبگان سیاسی نمی‌دانند که آینده‌شان چگونه است، آیا می‌توانند کاندیدا شوند یا به مقامات بالا برسند یا خیر؛ باید مشخص کنیم که هزار نفر، 10 هزار نفر، 50 هزار نفر هستند که در فتنه مقصرند، ما حتی نمی‌گوییم که آنها را دادگاهی کنید اما به خودشان بگویید که شما نمی‌توانید که کاندیدا شوید، تا کی باید عده‌ای از جریان‌های سیاسی از ماجرای فتنه نان بخورند؟

باقری‌بناب با بیان اینکه بعد از سخنان رهبری در 29 خرداد هرکس که آشوب‌طلبی کرده و کشت و کشتار کرده است، فتنه‌گر است، گفت: بسیاری از افراد قبل از آن با ستادهای انتخاباتی کار کرده‌اند اما نمی‌توانیم به آنها عیب بگیریم.

وی با اشاره به پیگیری‌هایش در مورد افراد مختلف گفت: بسیاری مواقع شنیده‌ام که می‌گویند فلان فرد مشکلی دارد اما باید از علم پیروی کرد، اگر مدارکی وجود دارد، چرا ارائه نمی‌شود، مگر ما نامحرم هستیم.

وی خطاب به مردم تصریح کرد: مردم بدانید هیچ مدرکی در مورد مجرم یا نالایق بودن نیست، اینها فقط توهماتی است که با آنها پرونده‌سازی می‌کنند و می‌خواهند ما را هم در این توهمات و پرونده‌سازی‌ها شریک کنند.

باقری‌بناب اظهار کرد: ما به دنبال تعهد و تخصص هستیم و اصل بر برائت است، افرادی که معرفی شده‌اند باحیا و ریشه‌دار هستند و کابینه معرفی شده، کابینه عقلانیت است، ای کاش همه مانند تابش، پزشکیان و زنگنه باشند که صداقت و شناخت در کارنامه‌شان وجود دارد.

منصوری (نماینده موافق):وزیر پیشنهادی اطلاعات، کارهای بسیار نزدیک به کارهای اطلاعاتی انجام داده است

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر دادن رای بالا به اعضای کابینه، اظهار کرد:‌ انتخاب وزرای کابینه با رای بالا موجب می‌شود آنها در صحنه بین‌المللی قوی‌تر ظاهر شوند.

عباسعلی منصوری آرانی در موافقت با کلیات برنامه رییس‌جمهور، گفت: بحث اعتدال از مجلس نهم شروع شد و یک سال گذشته نشان داد که مجلس نهم مجلسی معتدل و با مشی اعتدالی است و همواره دیده شده که رییس مجلس نیز با همین مشی حرکت کردند.

وی با بیان اینکه همین مجلس جلوی افراطی‌ها را گرفته، ادامه داد: طبیعی است که افراطیون موافق اعتدال نباشند و بحث‌هایشان همه بر مبنای افراط باشد.

نماینده مردم کاشان در مجلس افزود: انتظار داشتیم مخالفین برنامه‌ای که دکتر روحانی ارائه کردند را نقد کنند و در این خصوص بحث می‌کردند که آیا این برنامه می‌تواند برای میلیون‌ها نفر ایجاد شغل کند و یا نه.

منصوری آرانی با بیان اینکه آنهایی که به دکتر روحانی رای دادند با امید رای خود را به صندوق انداختند، تصریح کرد: مردم با رای خود نشان دادند که احساس می‌کنند دکتر روحانی می‌تواند برای بیکاران ایجاد شغل کند و کسانی به ایشان رای دادند که از وضعیت بد اقتصادی و معیشت بسیار بدی که داشتند در رنج و عذاب بودند.

وی ادامه داد: مخالفین این برنامه باید بحث کنند که آیا برنامه‌ دکتر روحانی می‌تواند این شرایط بدی را که آنها خود برای مردم رقم زدند، اصلاح کند یا نه؟ امروز میلیون‌ها ایرانی مجلس را تماشا می‌کنند و صدای ما را می‌شنوند و آنها قضاوت خواهند کرد که کدام یک از ما نمایندگان صدای ملت را منعکس می‌کنیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: میلیون‌ها ایرانی که از فساد اداری، رشوه و پارتی‌بازی خسته شدند و به همین دلیل به دکتر روحانی رای دادند در حال حاضر ما را تماشا می‌کنند تا ببینند ما چگونه به دکتر روحانی کمک می‌کنیم.

 

منصوری آرانی افزود: میلیون‌ها ایرانی که بیمار هستند و از وضعیت درمانی رنج می‌برند ما را تماشا می‌کنند و آنها کسانی هستند که به دکتر روحانی رای دادند تا وضعیت بهداشت و درمان مناسب شود و جوانانی ما را تماشا می‌کنند که مکان تفریحی و ورزشگاه ندارند تا ببینند مجلس در راستای همکاری و عملی شدن برنامه‌های دولت به او کمک می‌کنند یا خیر.

نماینده مردم کاشان در مجلس با بیان اینکه بعد از انتخاب دکتر روحانی، جامعه ایران نشاط پیدا کرد، اظهار کرد: هزاران تحصیلکرده دانشگاهی امیدوار شد که با استعدادی که دارند پارتی‌بازی کنار رود و شایسته‌سالاری روی کار آید و این قولی است که دکتر روحانی به مردم داده است.

وی ادامه داد: از 75 میلیون ایرانی پنج هزار نفر هم اصولگرا و اصلاح‌طلب نیستند، مردم اصلا در واژه‌های سیاسی و سیاسی‌بازی‌ها قرار ندارند. مردم فقط از آقای روحانی می‌خواهند دین و فرهنگ آنها را حفظ کند. مردم شغل، رفاه، امنیت و نشاط می‌خواهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: مردم امروز انتظار دارند که این مجلس به دولت آقای روحانی با رای قاطع و بالا بدهد تا دولت در صحنه‌های داخلی و بین‌المللی سکان این کشتی را به خوبی حرکت بدهد. امروز همه نگاه می‌کنند که آیا ما با همدلی، وحدت و همسویی به این کابینه رای می‌دهیم و یا قصد داریم وارد ادبیات و واژه‌هایی شویم که بوی کشاکش سیاسی می‌دهد.

منصوری آرانی خاطرنشان کرد: من متاسفم که برخی از دوستان با بیان واژه‌ها و ادبیاتی صحن مجلس را به وضعیت بدی کشاندند و ان‌شاءالله ما با رای بالا و قاطع خود نشان خواهیم داد که این برنامه، برنامه‌ درستی است چرا که ما در جلسات متعددی که با وزرای پیشنهادی داشتیم همگی نظرات مثبتی به برنامه‌ها و وزرا داشته‌ایم و در رابطه با وزیر اطلاعات که در نطقی مطرح شد که ایشان اصلا اطلاعاتی نیستند باید بگویم من سال‌ها با ایشان کار کردم و ایشان مجتهدی تیزهوش و با فراست است و کارهای بسیار نزدیک به کارهای اطلاعاتی و سیاسی انجام داده‌اند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: برنامه‌های وزیر پیشنهادی اطلاعات برنامه‌هایی فوق‌العاده است و ایشان امنیت را به جامعه خواهد آورد.

وی در ادامه با دفاع از سایر وزرای پیشنهادی، تاکید کرد: ما هر چه بتوانیم رای بالاتری همچون 260 رای به اعضای این کابینه بدهیم آنها نیز قطعا خیلی بهتر در صحنه‌های سیاسی وارد می‌شوند.

دستغیب (نماینده موافق): استفاده از کابینه مسن و با تجربه برای جلوگیری از آزمون و خطاست

نماینده موافق کابینه دولت روحانی گفت: استفاده از کابینه مسن و با تجربه برای جلوگیری از آزمون و خطاست.

احمد رضا دستغیب نماینده موافق کابینه روحانی در صحن علنی مجلس گفت: رهبر فرزانه انقلاب می‌فرماید رئیس جمهور، رئیس همه ملت است و همه باید برای دست یافتن به آرمان‌های وی و کابینه انتخابی‌اش به وی کمک کنند.

وی افزود: همکاران اجرایی در کابینه دولت وظیفه سخت و دشواری دارند چراکه برآورده شدن اکثر مطالبات مردم برعهده آنان است.

دستغیب در ادامه خاطرنشان کرد: بنابراین فارغ از ضرورت برعهده مجلس شورای اسلامی و وظیفه خطیر خانه ملت برای خنثی کردن ترفندهای دشمن همکاری نمایندگان برای بررسی صلاحیت وزرا انتظار می‌رود.

نماینده موافق کابینه روحانی با اشاره به شاخصه‌های دولت روحانی در زمان تبلیغات تصریح کرد: اکثر وزرای پیشنهادی روحانی از افراد مؤمن، دست پاک، پاک دامن و مطیع رهبری است و همه اینها جزو شاخصه‌های روحانی در زمان تبلیغات بوده است.

وی افزود: روحانی فرزند خانه ملت است و به بیان رهبری فردی است که در نظام جمهوری اسلامی و به خصوص انقلاب آزموده شد است؛‌ وی در نخستین صحبت‌های خود عمل به قانون، نظارت، سؤال و حتی در صورت نیاز استیضاح مجلس را بر دیده منت گذاشت و دولت خود را بر مبنای قانون چید.

دستغیب در ادامه تأکید کرد: چه پیامی بیشتر از معیارات قانونی و تمکین به قانون روحانی مورد انتظار نمایندگان است. وی خط مشی و خطوط دولت را بر مبنای یک استراتژی طراحی کرده و همه برنامه‌های او در یک راستا قرار دارند.

نماینده موافق کابینه روحانی خاطرنشان کرد: پایبندی به اخلاق، ادب، تصمیم‌گیری بر اساس خرد جمعی و ایجاد امنیت روانی و در نهایت واقع‌بینی اقتصادی روحانی همه و همه نشان از عزم دولت یازدهم است. که همه اینها نیازمند همکاری و مساعدت مجریان مورد وثوق دولت است. هرچند نظارت مجلس بر امورات دولت انتظاری به حق خواهد بود و البته این مسئله از منظر افکار عمومی باید دلایل قوی داشته باشد نه اینکه رگ‌های گردن نمایندگان عصبانی تنها دلیل مخالفت نمایندگان با وزرای پیشنهادی باشد.

دستغیب در ادامه گفت: همه باید بدانند حاصل منازعات سیاسی بیشترین ضرر را به قشر محروم و جوانان کشور وارد می‌کند و رئیس ملت و مجلس باید همکاری کنند تا فضای نقد سازنده محقق شود.

وی افزود: بی‌تعارف بگویم انتظار مردم از خروجی این مباحث بهبود وضعیت اقتصادی است که خوشبختانه این موضوع در انتخاب کابینه و برنامه‌های دولت یازدهم به وضوح دیده می‌شود.

نماینده موافق کابینه دولت یازدهم در ادامه خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس‌جمهور نمایندگان موافق استفاده از مدیران مجرب و البته مسن را راه حلی برای جلوگیری از آزمون و خطا می‌داند و انتظار از شما این است که همه اهتمام خود را برای بهبود مشکلات موجود در دستور کار خویش و دولت قرار دهید و البته استفاده از نیروهای جوان و پر انرژی را برای افزایش نشاط و انرژی کابینه دولت به مجموعه اضافه کنیم تا از این راه دغدغه همکاران ما نیز در این زمینه مرتفع شود.

مطهری (نماینده موافق): ذمه وزرای پیشنهادی از هرگونه فتنه‌گری بری است

 

علی مطهری اظهار داشت: پیروزی گفتمان اعتدال نعمتی است که خداوند به انقلاب اسلامی ارزانی داشته است تا آن را از افراط و تفریط‌ها مصون بدارد تا خون شهدا پایمال نگردد؛ پس باید این نعمت را باید قدر بشناسیم.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق و همچنین به عنوان نماینده دولت در دفاع از برنامه‌ها و کلیات کابینه پیشنهادی دولت یازدهم سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: اکنون که به ارزیابی وزرای پیشنهادی می‌پردازیم، از جاده عدالت و انصاف خارج نشویم و صرفا مصالح اسلام و ملت را ملاک قرار دهیم و به رای و انتخاب مردم احترام بگذاریم.

 

وی درخصوص برخی از صحبت‌ها که عده‌ای از نمایندگان در مورد لزوم موضع‌گیری صریح و روشن تعدادی از اعضای کابینه در ارتباط با اتفاقات سال 88 و محکوم آن را شرط رای اعتماد دانستند، گفت: گرچه با اعتماد به رییس جمهور منتخب و اطلاعاتی که مراجع ذیصلاح در اختیار ایشان قرار داده‌اند، چنین اعلام موضعی ضروری به نظر نمی‌رسد و ممکن است این شرط‌گذاری ناشی از نگاه‌های سیاسی و هواهای نفسانی تصور شود، اما این درخواست اعلام موضع به خودی خود حق نمایندگان است تا از این جهت آسوده‌خاطر شوند.

 

وی افزود: لازم است که محل بحث پیش از هرچیزی مشخص شود و محل بحث این است که در یک انتخابات اگر اعتراضی داریم، آنگاه که مرجع و داور قانونی که شورای نگهبان است، رای خود را صادر کرد، به این رای تمکین کنیم، حتی اگر قانع نشده باشیم و تاکید رهبر انقلاب بر همین نکته است و اشکالی که ما به رفتار آقای مهندس موسوی وارد می‌کنیم، همین است که چرا به قانون تمکین نکرده‌ایم.

 

مطهری تاکید کرد: اگر آقای مهندس موسوی می‌گفت که من به قانون تمکین می‌کنم، اما کماکان بر نتیجه انتخابات اعتراض دارم هیچ اشکالی به رفتار او وارد نبود و احیانا ایشان امروز رییس جمهور این کشور بود. پس محل بحث اینجا نیست که آیا کسی حق اعتراض به نتیجه انتخابات را دارد یا خیر. همچنین محل نزاع اینجا نیست که اگر کسی اعتراض داشت، می‌تواند راهپیمایی آرام داشته باشد یا خیر، زیرا تکلیف این مسائل را قانون اساسی معلوم کرده و طبق اصل 27 قانون اساسی، تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها بدون حمل سلاح، به شرط آنکه مخل مبانی نظام نباشد، آزاد است. پس به گونه‌ای سخن نگوییم که گویی اختناق بر کشور واقف است و با مرتبط کردن این موضوع با سخنان رهبری چنین جلوه دهیم که اصل ولایت فقیه با دموکراسی مخالف است. در حالی که ولایت فقیه ولایت ضد استبداد است.

 

وی ادامه داد: مقصود برخی نمایندگان که می‌گویند موضع وزرای پیشنهادی در مورد حوادث سال 88 باید روشن باشد این است که اگر آنها جزء معترضین بوده‌اند، نباید پس از اعلام نظر شورای نگهبان همچنان به اعتراض خود ادامه داده و احیانا به آشوب‌های خیابانی دامن زده باشند و الامقصود این نیست که آنها حق اعتراض و راهپیمایی آرام را ندارند. با این نگاه روشن است که هیچ یک از وزرای پیشنهادی چنین رفتاری در حوادث سال 88 نداشتند و ذمه آنها از هرگونه فتنه‌گری بری است.

 

علی مطهری در بخش دیگری از سخنان خود و به عنوان نماینده موافق کلیات کابینه پیشنهادی تصریح کرد: تخصص و تجربه قابل درک و توجه اکثر آنها به طوری که برخی از آنها مانند آقایان نعمت‌زاده و زنگنه شاید در حوزه کاری خود یگانه باشند، اولین نکته مهم و مثبت کابینه است. ضمن آنکه در جلساتی که با وزرای پیشنهادی داشتیم به وضوح احساس می‌شد که وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در سطح بالاتری نسبت به وزرای دولت نهم و دهم قرار دارند. گرچه از نظر بنده نیز یکی، دو تن از وزرای پیشنهادی پایین‌تر از طراز این کابینه قرار دارند، اما باید بپذیریم که برخی از مخالفان از جاده انصاف خارج شدند و به جای نظرات کارشناسی به تخریب پرداختند.

 

وی تصریح کرد: استقلال سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، عدالت اجتماعی، اخلاق و معنویت و ارتقای جایگاه زن و جامعه که در کلام امام(ره)، رهبری و شهید مطهری متجلی است، در برنامه‌های دولت ظهور و بروز دارد. گرچه ابهاماتی در برخی از موارد مانند تساهل فرهنگی وجود دارد. همچنین در مبانی و اصول دولت مواردی ذکر شده است که نشان می‌دهد رییس جمهور درک درستی از جایگاه خود در نظام سیاسی کشور دارد و اینطور فکر نمی‌کند که چون مردم به من رای داده‌اند، پس نظریات شخص من در حوزه اقتصاد، سیاست خارجی و فرهنگ باید اجرا شود، بلکه رییس جمهور می‌داند که در درجه اول مجری قانون اساسی، سیاست‌های نظام و مصوبات مجلس است.

 

علی مطهری اظهار کرد: در حوزه سیاست خارجی و فرهنگ، سیاست داخلی، اقتصاد و صنعت، رووس و اهداف کلان دولت که در برنامه‌ها آمده است، قابل دفاع و برابر ما منویات رهبری است.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر کسانی از انتخاب مردم ناراحتند و از اینکه بعد از چهار سال تخریب جناب آقای هاشمی و ندادن فرصت به ایشان مردم به کاندیدای موردنظر او رای دادند، عصبانی هستند بهتر است به جای توهین به آسیب‌شناسی رفتار خود بپردازند و بررسی کنند علی‌رغم برخورداری از این همه امکانات، چرا اکثریت مردم از آنها روی برگردانده‌اند.

 

قوامی (نماینده موافق): کابینه هم یکپارچه است هم متنوع

 

نماینده مردم اسفراین در دفاع از کلیات کابینه حسن روحانی گفت: این برنامه با توجه به سلایق مختلفی که در کشور رسمیت دارد پیش‌بینی شده و همه امور را در بر می‌گیرد و این امر از نقاط قوت آن است.

 

هادی قوامی ضمن دفاع از کلیات برنامه روحانی خاطر نشان کرد: برنامه‌ای که آقای روحانی ارائه داده و متناسب با آن، ترکیب وزرا مشخص شده برنامه کلی است. این برنامه به سلایق مختلفی که در کشور رسمیت دارد توجه می‌کند و همه را در بر می‌گیرد که این امر از نقاط قوت آن است.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خطاب به مخالفانی که کهولت سن یا میانگین بالای سنی کابینه را مطرح می‌کنند و اعتراض دارند باید بگویم شرایط اقتصاد کشور شرایط طوفانی است معمولا در شرایط طوفانی کشتی را به کشتیبان باتجربه می‌دهند نه به جوانی که حوادث روزگار را کمتر چشیده است این نقاط قوت برنامه‌ای است که آقای روحانی ارائه داده است.

 

قوامی افزود: نکته بعدی تنوع و در ضمن تنوع یکپارچگی است که هدف واحدی را دنبال می‌کند، چگونه بیکاری و تورم را کاهش بدهیم و کسری مزمن تراز پرداخت و کسری بودجه را از بین ببریم نگاه نیروهای باتجربه وبا کفایت موثر است آیا کسی که امروز متولی بودجه کشور است فردی اعتدالی است یا معتدلی که همه او را می‌شناسند.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: کسی که برای وزیر اقتصاد پیش‌بینی شده فردی افراطی است؟ یا در دولت‌های مختلف تلاش کرده در جهت دفاع از نظام حرکت کند؟

 

وی اضافه کرد: ضمن اینکه کابینه را متنوع می‌بینیم آن را یکپارچه هم می‌بینیم. این تنوع و یکپارچگی ویژگی سومی به دنبال دارد که کارکرد دولت را فزاینده می‌کند. دولت ‌در حوزه‌های مختلف برنامه دارد مثلا در حوزه اقتصاد برنامه کلی و متنوع و دارای هدف واحد با توجه به ترکیب تیم اقتصادی متحد انتخاب شده است.

 

نماینده مردم اسفراین خاطر نشان کرد: چالش اصلی اقتصاد در دولت‌های گذشته این بوده که بانک مرکزی با وزارت اقتصاد و برنامه و بودجه در جهت مخالف سیاست‌های کلی دولت حرکت می‌کردند و هزینه‌های زیادی به دولت تحمیل می‌کردند در حالی که تیم اقتصادی باید یکپارچه و واحد باشد تا اهداف راهبردی در ارتباط با کاهش فقر شکاف طبقاتی ایجاد تعادل در بازارهای مختلف و تعامل سازنده با اقتصاد دنیا که از این ناحیه‌ هزینه‌های زیادی می پردازیم- در واقع مردم این هزینه ها را می‌پردازند- دیده شود.

 

وی ادامه داد: پاسخ مردم در انتخابات و بین عزیزانی که همه خوب بودند انتخاب بهترین در شرایط موجود بود، مجلس هم باید مکمل شود تا کابینه با رای قاطع انتخاب شود و در جهت دستیابی به اهداف برنامه حرکت کند.

 

این نماینده مجلس در دفاع از برنامه پیش‌بینی شده دولت گفت: برای ادامه راهبردها حل مسائل ضروری و کلیدی مشخص شده که حاصل ساعتها کار کارشناسی کارشناسان و نخبگان بوده است. همه این برنامه‌های دارای رویکرد مشترک هستند یعنی متنوع اما با رویکرد واحد.

 

قوامی این پرسش را مطرح کرد چگونه می‌توان در چالش‌های اقتصادی نرخ بیکاری و تورم را تک رقمی کرد و با اشاره به وظیفه آموزش عالی و مشکل فارغ‌التحصیلان بیکار گفت: نگاه حاکم بر آموزش عالی باید نگاهی باشد که به رسالت خودش بپردازد تا اینکه حاشیه‌سازی کند آموزش عالی باید نیاز بازار کار را تامین کند که این مسائل روحیه کارآفرینی را در جامعه حاکم کند اگر کارآفرین درست تربیت کنیم می‌توانند بر محدودیت‌های موجود اقتصاد کشور غلبه کنند.

 

نماینده اسفراین در بخش پایانی صحبت‌هایش به دفاع از تنوع کابینه موجود پرداخت و گفت: عزیزانی این ترکیب را ناهمگون و شرکت سهامی می‌دانند درست برعکس این قضیه است و هیات دولت پیشنهادی براساس مشی اعتدالی رییس جمهور شکل گرفته و مجلس هم باید بتواند وظیفه اش را انجام دهد و درست ریل‌گذاری کند و مکمل دولت آینده باشد.

 

وی با اشاره به شور و شوق انتخابات تصریح کرد: این شور و شوق می‌تواند روغن و سوخت موتور توسعه باشد.

 

جهانگیرزاده (موافق): کابینه پیشنهادی تلفیقی از عنصر تجربه در کنار نیروی جوانی است

 

نماینده حامی کلیت و خط مشی کابینه با بیان اینکه مطمئناً استفاده از افراد باتجربه در کابینه به معنای عدم استفاده از نیروی جوان در دولت نیست گفت:رئیس جمهور به دنبال تلفیق عنصر تجربه در کنار نیروی جوان است.

 

جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز پارلمان در سخنانی در حمایت از کلیت کابینه یازدهم با استفاده از وقتی که روحانی در اختیار وی قرار داده بود در واکنش به انتقاد برخی از نمایندگان مجلس به سن بالای کابینه اظهار داشت: دوستان راجع به سن خیلی بحث کردند که به نظر من این مباحث چندان مهم نیست، برای روشن شدن موضوع اشاره می‌کنم به مجلس شورای اسلامی که در تمام ادوار گذشته شاهد افزایش سن نمایندگان بودیم، ضمناً در دوره‌های اخیر نیز تحصیلات و سن نمایندگان  از 25 به 30 سال افزایش یافت.

 

جهانگیرزاده ادامه داد: ما تجربه 34 ساله انقلاب را در اختیار داریم حال چگونه انتظار داریم این تجربه را نادیده گرفته و کنار بگذاریم.

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: مطمئناً استفاده از افراد باتجربه در کابینه به معنای عدم استفاده از نیروی جوان در دولت نیست بلکه به نظر می‌رسد رئیس جمهور به دنبال تلفیق عنصر تجربه در کنار نیروی جوان است.

 

جهانگیرزاده در ادامه اظهار داشت: دغدغه اصلی مردم، دولت و مقام معظم رهبری معیشت عمومی مردم است امروز باید کسانی در شرایط سخت اقتصادی بر مسند امور بنشیند که تجربه لازم را برای اداره کشور داشته باشد.

 

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: تلقی رئیس جمهور این است که این تیم هماهنگ است و ما نباید این اختیار را از او بگیریم و هماهنگی کابینه را بر هم بزنیم.

 

جهانگیرزاده با اشاره به اینکه قانون هیچ گونه محدودیتی برای رئیس‌جمهور از لحاظ سنی قائل نشده است افزود: قانون هیچ گونه محدودیت سنی برای وزرا قائل نشده و رئیس جمهور برای انتخاب اعضای کابینه مختار است، پس ما چگونه می‌خواهیم به بهانه سن، رأی عدم اعتماد به کابینه دهیم؟ بهتر است هماهنگی کابینه را بر هم نزنیم که عنصر هماهنگی را رئیس جمهور بهتر تشخیص می‌دهد.

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در واکنش به اینکه گفته می‌شود کابینه پیشنهادی شرکت سهامی است گفت: اگر افراد اصولگرایی همچون آقای پورمحمدی  در کابینه معرفی نمی‌شدند نمی‌گفتیم که دولت انحصاری عمل کرده است؟ حال چه شده که اعتراض می‌کنیم.

 

جهانگیرزاده با اشاره به سخنان حسن روحانی پس از پیروزی در انتخابات که گفته بود از همه افراد و گروه‌ها در کابینه استفاده خواهم کرد افزود: طبیعی است که همین اتفاق افتاده است و امروز مدعی می‌شویم که دولت شرکت سهامی است.

 

عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه اظهار داشت: برخی اظهارات در شأن مجلس نیست همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ابتدا باید اجازه دهیم دولت کار خود را آغاز کند سپس دست به انتقاد بزنیم.

 

وی ادامه داد: آیا استفاده از الفاظی چون کودتای سفید در صحن علنی مجلس وهن منتخب ملت نیست؟

 

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: وقتی رئیس جمهور در صحن علنی مجلس صراحتاً اعلام می‌کند که در انتخاب کابینه هیچ سهمی به هیچ گروهی نداده است، گویا برخی افراد علم غیب دارند که دائماً سخن از سهم‌خواهی در کابینه مطرح می‌کنند.

 

این نماینده مجلس در پایان با آرزوی موفقیت برای دولت یازدهم افزود: امیدوارم دولت آقای روحانی موفق‌ترین دولت جمهوری اسلامی باشد و نمایندگان با کابینه پیشنهادی کمال همکاری را نمایند.

 

دواتگری: مشکلات اقتصاد در برنامه دولت تبیین شده است

 

یک نماینده موافق با کلیات برنامه روحانی، با استناد به ماده 206 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در این جلسه قاعدتا باید درباره برنامه‌های دولت و وزرا صحبت می‌کردیم اما به نظر می‌رسیم برنامه‌ها در این مذاکرات مغفول مانده باشد.

 

مهدی دواتگری بعد از این صحبت به تشریح برنامه‌های پیشنهادی روحانی پرداخت و عنوان کرد: برنامه‌های پیشنهادی حکایت از تطبیق آنها با وظایف قانونی وزارتخانه‌ها دارد.

 

وی ادامه داد: شاید یکی از مهم‌ترین وظایف دولت، اجرای سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌ریزی جهت پیاده‌سازی اهداف کلی حاکمیت و جامه عمل پوشاندن به چشم‌انداز 20 ساله نظام و حرکت در مسیر ریل‌گذاری شده با کمترین هزینه و بیشترین بهره‌وری است. این موضوعی است که در بررسی عملکرد دولت‌ها باید همواره مدنظر قرار بگیرد.

 

دواتگری خاطرنشان کرد: انتظار جامعه و مجلس از دولت نه ترسیم اهداف و چشم‌انداز بلکه ارائه برنامه جامع و کاربردی برای تحقق اهداف از پیش تعیین شده است که در این مسیر به نظر می‌رسد دولت در ابتدا باید وضع موجود به خوبی ارزیابی و با آسیب‌شناسی جدی دلایل عدم توفیق دولت‌های قبلی را استخراج نموده و راه‌های عملی و مبتنی بر اصول جامعه را ارائه دهد.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی خطاب به نمایندگان گفت: به نظر می‌رسد دولت یازدهم در ارائه برنامه‌های اقتصادی، این زنجیره را با نسبت‌های بالایی رعایت کرده است. با نگاهی به اهداف راهبردی بخش اقتصاد، می‌توان دریافت که شناخت مساله را به خوبی در دست گرفته، همانطور که برنامه کلی دولت در اقتصاد مشخص شده، مشکلات اقتصاد در چند بخش کلان دسته‌بندی می‌شود.

 

دوات‌گری این مسائل را حاکمیت وضعیت رکود تورمی، بالا بودن نرخ بیکاری، عدم تعادل در بازارهای مختلف، عدم استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های خارجی و داخلی، نبود نگاه استراتژی و یکپارچه به مسائل کلان، عدم شفافیت رابطه حاکمیت و دستگاه اداری، در ابعاد مختلف در نبود تعریف مشخص از کارکرد دولت در مجموعه‌ای کلان برشمرد و گفت: به زعم بسیاری از کارشناسان مسائل فوق، اساسی‌ترین مشکلات اقتصاد کلان جامعه ایران است که خوشبختانه به خوبی در برنامه دولت تبیین شده است.

 

وی در ادامه به دسته‌بندی برنامه‌های پیشنهادی دولت برای رفع این مشکلات پرداخت و گفت: استفاده از ظرفیت‌های رشد اقتصادی، افزایش سرمایه اجتماعی به عنوان مهم‌ترین عنصر تاثیرگذار در رشد اقتصادی با ایجاد اعتماد بین حاکمیت مردم، ایجاد تعادل در بازار کالا، سرمایه و پول، انضباط مالی دولت در بودجه‌ریزی، استقلال بانک مرکزی، استفاده از پتانسیل‌ سرمایه‌گذاری خارجی با رفتار دیپلماسی، استفاده از اقتصاد سیاسی اصلاحات اقتصادی، توانمندسازی دولت در جهت ایجاد ایفای وظایف حاکمیتی نه تصدی‌گری ،ایجاد زیرساخت کاهش انفصال و افزایش رقابت‌پذیری و به رسمیت‌شناختن واقعیت بخش خصوصی و ایجاد ثبات اقتصادی برای کاهش رانت‌خواری از جمله این موارد هستند.

 

دواتگری گفت: همانطور که مشاهده می‌شود، تمام راهکارها دقیقا براساس وظایف حاکمیت دولت در مجموعه نظام تعریف شده و از هرگونه دخالت در حوزه‌های مختلف پرهیز شده و به نظر می‌رسد با توجه به اختیارات قوه مجریه با احتمال بالایی قابل توجه است.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی به انتقاد دیگر مخالفان پاسخ داد و عنوان کرد: گفته می‌شود چرا برخی غربی‌ها از آمدن ظریف به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه خوشحال هستند. این در حالی است که روزنامه وال‌استریت ژورنال اورگان صهیونیست‌ها در شماره پریروز خود در مقابل آقای ظریف اعلام موضع و حمله شدیدی کرده است چرا واقعیت‌ها را نمی‌گویید. وقتی صهیونیست‌ها از معرفی وزیر پیشنهادی خارجه عصبانی هستند، باید حساسیت خود را بالا ببریم و هوشمندانه عمل کنیم.

 

وی به حضور رحمانی‌فضلی نیز در کابینه اشاره کرد و گفت: حضور ایشان با 5 سال سابقه ریاست دیوان محاسبات کشور حکایت از توجه دولت روحانی به امر نظارت دارد و یک دولت پاک‌دست را نوید می‌دهد.

 

نوبخت (نماینده رئیس جمهور): هیچ کس نگفته مشکلات را 100 روزه حل می کنیم

 

در ادامه جلسه بعدازظهر مجلس نوبخت به عنوان نماینده رئیس جمهور به پشت تریبون رفت که مهم ترین نکته های سخنان نوبخت ذیلاً می آید: 

 

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور پشت تریبون قرار گرفت.

 

وی گفت که همواره نمایندگان را از خود می‌دانسته است.

 

نوبخت از برنامه اقتصادی دولت دفاع کرد. وی گفت که هدف اصلی برنامه دولت بهبود معیشت است.

 

گفتند وضعیت پرداخت یارانه ها مبهم است ولی باید گفت قانون پرداخت یارانه ها مادامی که اصلاح نشود، مورد اجرا قرار می گیرد. پرداخت یارانه ها تا پایان مرحله نخست و آغاز مرحله دوم به همین شکل ادامه می یابد. البته سیاست ما این است که در مرحله دوم افزایش یارانه ها را به سمت اقشار کم درآمد ببریم.

 

در خصوص هماهنگ تیم اقتصادی دولت نیز تردیدی وجود ندارد.

 

گفتند آقای روحانی گفته مشکلات کشور را 100 روزه حل میکند. هیچوقت روحانی نگفته که من 100 روزه مشکلات کشور را حل می‌کنم. بلکه آنچه تسریع شد و الان هم مورد تاکید حقیر است، این است که ما برای حل مشکلات اقتصادی برنامه داریم و حتی برای 100 روز اول برنامه داریم.

 

در صد روز اول تقدیم لایحه بودجه 93 را تقدیم میکنیم. دولت خود را موظف میداند قبل از 15 آذر لایحه بودجه را تقدیم مجلس کند.

 

 جهانگیری: در بعد داخلی و بین المللی نیازمند تفاهم جدی هستیم/ این افراد در قضیه فتنه از وزارت اطلاعات و قوه قضائیه پاک ترین استعلام ها را دارند!

 

بعد از نوبخت نوبت به معاون اول رئیس جمهور یعنی اسحاق جهانگیری بود که برای نطق خود به پشت تریبون مجلس رفت.

 

اهم نکات نطق جهانگیری به شرح ذیل است:

 

جهانگیری گفت: آقای روحانی در آخر بحث که فردا یا پس فردا خواهد بود، خودشان نیز صحبت هایی خواهند داشت.

 

معاون اول رئیس جمهور از نمایندگان، رئیس مجلس، موافقان و مخالفان تشکر کرد.

 

وی افزود: دولت روحانی در شرایط خاصی مسئولیت را به عهده می‌گیرد. ما هم در ابعاد داخلی و هم بین المللی نیازمند تفاهم  جدی هستیم. دشمنان کینه توز و بخصوص رژیم صهیونیستی وانمود میکنند هیچ اتفاقی نیفتاده و فضا را علیه ملت ایران و جمهوری اسلامی نگهدارد.

 

باید از فرصتی که ملت از انتخابات 24 خرداد فراهم کرد استفاده کنیم. ملت هرگاه لازم بوده حرکتی انجام دهد که در سرنوشت کشور و انقلاب تعیین کننده باشد، انجام داده و ادامه اش برعهده ما مسئولان است.

 

رای روحانی در مناطق محروم از تعداد بیشتری برخوردار بود.

 

روحانی دستور داد در کارگروه ها روی 2 موضوع تحلیل وضع موجود و تدوین برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت بررسی شود. و کار دیگری که سپرده شد همین موضوع کابینه بود.

 

این برای نخستین بار است که به تعابیر اساتید اقتصاد کشور، چنین برنامه مدونی رئیس جمهور برای چهارسال بعدش دارد. البته همه اینها یا قوانین جاری است یا باید قوانینش به مجلس برای تصویب تقدیم شود.

 

برخی گفتند اقتصاد مقاومتی در این برنامه ها دیده نشده که کاملاً اشتباه است.

 

دولت در تمام بخش ها اهداف و اولویت و راهبردهایش را به صورت ریز مطرح کرده است.

 

سازمان مدیریت کشور آسیب جدی دیده و باید بازسازی شود. آنها که دستشان در کار است میدانند که وضعیت مدیریت کشور چقدر نابسامان است.

 

در بخش برنامه، یک برنامه کاملی دولت آقای روحانی به مجلس داده و برنامه کاملی در کشوی وی وجود دارد که میداند چه کند.

 

اینکه  گفته می شود کابینه مسن است، اولا باید بگویند با کجا دارند مقایسه میکنند؟ بله اول انقلاب همه مسئولان در سن و سال جوان بودند و افراد دیگر که کنار گذاشته شدند از رژیم سابق بودند. من خودم در 26 سال نماینده مجلس شدم.

 

در یکی از ملاقاتهای من در اصفهان، وزیر خارجه یکی از کشورها می گفت من اندازه سن شما وزیر خارجه هستم.

 

کابینه پیشنهادی در مقایسه با هیچکدام از کابینه های کشورهای همسایه بالا نیست. مخالفان یک مقاله علمی ارائه دهند که گفته باشد اگر سن بالا برود قدرت مدیریت پایین می آید.

 

بعضی اشکالی در کابینه نمی بینند و فقط میگویند سن کابینه بالاست.

 

وضع موجود کشور بخشی‌اش نتیجه تحریم‌ها و بخشی نتیجه نوع مدیریت است. ما 500-600 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم و باید ببینیم چگونه هزینه شده.

 

این کابینه یک شرکت سهامی نیست. بلکه فراجناحی است و همه جناح ها فکر میکنند در این کابینه حضور دارند.

 

انسجام در همه تیم دولت و بخصوص تیم اقتصادی در حد اعلاست. من در کابینه هاشمی در مجلس بودم و در کابینه خاتمی در دولت و در این دولت هم در کابینه. شهادت میدهم در هیچ دولتی تیم اقتصادی به این انسجام نبوده.

 

روحانی با وزرا شرط کرده قانونگرایی و التزام به ولایت فقیه و شخص ولی فقیه باید وجود داشته باشد. ایشان در جمع گفتند اگر بدانیم رهبر معظم انقلاب راضی نیستند فردی در کابینه باشند یک لحظه تردید نمیکنم که نباید در کابینه باشند.

 

شما چرا به خالص ترین افراد می‌گویید جزو فتنه بودند؟

 

به فتنه، قوه قضائیه و اطلاعات رسیدگی کردند. اینها که به عنوان وزیر انتخاب شدند استعلام از همه دستگاه ها گرفته شده و پاک‌ترین استعلام‌ها را دارند.

 

جهانگیری در ادامه به قرائت بخشی از میثاق‌نامه روحانی با وزرای پیشنهادی و کابینه یازدهم پرداخت.

 

امیرآبادی (در مخالفت با گزینه وزارت آموزش و پرورش): نجفی درباره فتنه‌گران و عملکردش در سال ۸۸ توضیح دهد

 

نماینده مخالف با گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش خطاب به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: آیا شما وقایع ۸۸ را فتنه می‌دانید و آیا حاضرید فتنه‌گران را محکوم و درباره عملکرد خود در فتنه ۸۸ توضیح دهید؟

 

احمد امیرآبادی نماینده مردم قم در جلسه علنی عصر امروز (دوشنبه مجلس) در مخالفت با محمد علی نجفی گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش ضمن تبریک خلق حماسه سیاسی و تبریک پیروزی در انتخابات به رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی! باید قبول کنیم که وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک وزارتخانه مهم و کلیدی در کشور مطرح است و تأکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت این وزارتخانه افزوده است.

 

وی با بیان اینکه مخالفتش با گزینه آموزش و پرورش به معنای مخالفت با دولت نیست، افزود: آموزش و پرورش یادگار شهیدان رجایی و باهنر است و این وزارتخانه با 11 میلیون دانش‌آموز و یک میلیون فرهنگی اهمیت بسزایی دارد که باید علی‌رغم زحمات 8 ساله آقای نجفی در آموزش و پرورش، عملکرد ایشان را نقد کنیم.

 

امیرآبادی با انتقاد از عملکرد گزینه وزیر آموزش و پرورش در طرح نظام آموزشی کشور که به گفته وی با زحمات چندین ساله شهید رجایی فعال شده بود گفت: در بحث تربیتی که یک بحث مهم در آموزش و پرورش آقای نجفی چه عملکردی داشته است؛ تغییر نظام آموزشی در دوره ایشان از دوره متوسطه آغاز شد در حالی که این طرح مورد تاکید همگان بود.

 

نماینده مردم قم با بیان اینکه در دوره وزارت نجفی حوزه تربیتی معلمان محدود شد، خاطر نشان کرد: عملکرد آقای نجفی نشان می‌دهد که ایشان اعتقادی به حوزه پرورشی در حوزه آموزش و پرورش نداشته است در حوزه ایشان بخش پرورشی کمرنگ شد و در دوره‌های بعدی حذف شد گرچه دیگران هم مقصر بوده اما چون ایشان 8 سال وزیر بوده سهمشان بیشتر است و در حقیقت آزموده را آزمودن خطا است.

 

وی خطاب به نجفی گفت: در برنامه شما بحث تأمین اخلاقی دانش‌آموزان و انس آنها با قرآن دیده نمی‌شود در دوران 8 سال وزارتخانه خود گرچه تأکید می‌کنید که با حوزه‌های علمیه در ارتباط بودید اما بگویید چند تفاهم‌نامه با حوزه‌های علمیه و مراکز دینی داشته‌اید؛ چند بار با مراجع اعظام تقلید دیدار کرده‌اید.

 

امیرآبادی با انتقاد از عدم برنامه نجفی برای کیفی‌سازی مدارس دولتی خطاب به وی گفت: مردم از کجا بیاورند برای تحصیل فرزندان خود به مدارس غیرانتفاعی پول بدهند آیا نباید ما مدارس دولتی را کیفی می‌کردیم؟

 

وی با بیان اینکه نمی‌خواهد در مخالفت با گزینه وزارت آموزش و پرورش بحث سیاسی مطرح کند گفت: متأسفانه آقای رئیس‌جمهور برای وزارت آموزش و پرورش به جای یک چهره علمی و فرهنگی یک چهره سیاسی معرفی کرده است که به گفته خودش حتی یک روز در مدرسه معلم نبوده و یک مدرسه هم مدیریت نکرده جزء اینکه 8 سال وزیر آموزش و پرورش بوده است.

 

نماینده مردم قم با بیان اینکه نمی‌توانیم از کنار فتنه 88 به آسانی عبور کنیم اظهار داشت: در فتنه 88 برخی با اطلاع و با علم نتیجه انتخابات را نپذیرفته‌اند و قانون‌شکنی خسارات سنگینی را به ملت وارد کرده‌اند و ما نمی‌توانیم از این موضوع به راحتی عبور کنیم.

 

وی با بیان اینکه نجفی در انتخابات 88 در ستاد میرحسین موسوی بوده است افزود: در ستاد انتخاباتی افراد بودن جرم نیست اما اینکه بعد از اعلام نتیجه انتخابات مدعی شود که 11 میلیون رأی جا‌به‌جا شده است باید پاسخگو باشد؟ باید آقای نجفی پاسخ بدهد که چرا برخی با بیانیه‌های آنها به خیابان‌ها ریختند و به نظام خسارت وارد کرده‌اند.

 

امیر‌آبادی افزود: بعد از خطبه‌های مقام معظم رهبری در 29 خرداد این بود باید  پاسخ بدهند که چرا آن هزینه را به نظام وارد کرده‌اند.

 

آقای نجفی شما چه کاره بودید که در سال 88 مراجع تقلید نامه نوشتید گرچه نوشتن نامه به مراجع تقلید جرم نیست اما وارد کردن آن اتهامات در آن نامه به نظام اسلامی درست بود.

 

وی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای گروهی جهت دلجویی از آسیب‌دیدگان فتنه 88 خطاب به نجفی گفت لطفا بفرمایید شما چه کاره بودید که در آن زمان در مناطق مختلف حضور می یافتید و می‌گفتید که به نمایندگی از موسوی و کروبی می‌خواهید از آسیب‌دیدگان دلجویی کنید.

 

وی افزود: آقای نجفی در جمع کمیته ستاد آموزش و پرورش کروبی اظهاراتی داشتند که آن را در اختیار همکاران خواهم گذاشت.

 

امیر‌آبادی در بخش پایانی خود با طرح این سؤال از نجفی که برنامه شما برای ارتقاء فرهنگیان و ارتقاء کیفی مدارس دولتی چیست خطاب به نجفی گفت: آنچه در سال 88 اتفاق افتاد را فتنه می‌دانید یا نه آیا اصلا اعتقادی به تقلب دارید و آیا فتنه‌گران را محکوم می‌کنید.

 

وی افزود: آقای نجفی در زمانی که در شورای شهر بودند با نام‌گذاری یک میدان به نام 9 دی که در آن روز چشم فتنه کور شده بود مخالفت کردند که باید پاسخگو باشند.

 

عثمانی (در موافقت با گزینه وزارت آموزش و پرورش)اگر به معیشت معلم رسیدگی نشود، نمی‌تواند معلمی پرورش داد

 

نماینده مردم بوکان گفت: فتنه جدیدی در راه است و طیف خاصی در صدد است بین ملت و ماحاصل اراده ملت یعنی مجلس شورای اسلامی فاصله بیاندازد؛ ولی مطمئنا مجلس در این دام نخواهد افتاد و با رای مردم به آقای روحانی همراهی خود را با دولت تدبیر و امید نشان می‌دهد.

 

محمد قسیم عثمانی در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرروش اظهار کرد: هر کس جزو جریان فتنه باشد نه دکتر روحانی چنین فردی را به کابینه راه می‌دهد نه مجلس به چنین فردی رای خواهد داد. طرح مباحث این چنینی به انحراف کشاندن اراده ملت و روبه‌رو کردن مجلس با عصاره ملت است.

 

وی با بیان این‌که بذر فرهنگ و مدنیت در آموزش و پرورش کاشته می‌شود گفت: دانش‌آموزان در آموزش و پرورش مسیر فردای خود را پیدا می‌کنند این وزارتخانه محصولی تولید می‌کند که ماده اولیه دانشگاه‌های کشور است. آموزش و پرورش به تدبیر بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران کارخانه آدم‌سازی است و ورودی آن را آموزش و پرورش تامین می‌کند.

 

وی علت افزایش بزهکاری در جامعه را گسست بین خانواده‌ها و آموزش و پرورش دانست و افزود: بزهکاران به این دلیل بزهکار شدند که در دوران تحصیل در آموزش و پرورش مورد بی‌مهری قرار گرفتند آن هم در جایی که بین آموزش و پرورش و خانواده شکاف ایجاد می‌شود.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که «جه تدبیری برای آموزش و پرورش در شان نظام است؟» تصریح کرد: آموزش و پرورش از سدسازی،‌ راه‌سازی‌،انرژی هسته‌یی و از همه چیز مهم‌تر است؛ اگر نسل فردا، امروز به درستی ساخته نشود چه کسی فردا جای دکتر روحانی،‌دکتر لاریجانی و دکتر احمدی‌نژاد خواهد نشست؟

 

وی خطاب به دولت و مجلس خواستار توجه مسوولان به اهمیت و نقش آموزش و پرورش شد و افزود: مدیریت آموزش و پرورش باید مدیریت کارآمد،‌ برنامه‌آی و آینده‌نگر باشد، آموزش و پرورش را نمی‌توان مبتنی بر وضع موجود دانست و برنامه‌های کوتاه‌مدت را ملاک قرار داد، بلکه کار در این وزارتخانه، زیربنایی است.

 

وی با تبیین دلایل رضایت‌مندی کارکنان آموزش و پرورش از دوره وزارت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: دلیل رضایتمندی کارکنان آموزش و پرورش از دکتر نجفی ریشه در 15 سال خدمت‌رسانی ایشان به کارکنان این وزارتخانه دارد.

 

عثمانی با بیان این‌که «معلم شدن آسان، ولی معلم ماندن سخت است» گفت: تنها وزیری که بین فرهنگیان جایگاه خوبی دارد بعد از شهید رجایی،‌ دکتر نجفی است. برنامه‌های ایشان برنامه‌هایی در جهت معلم ماندن فرهنگیان است. ده‌ها نامه از مردم به دست من نماینده رسیده است که اگر نماینده ملت هستم از دکتر نجفی حمایت کنم.

 

وی یادآور شد: شاخص‌ و عملکردهای دوران مدیریتی دکتر نجفی در آموزش و پرورش با وزرای قبل و بعد از ایشان اصلا قابل مقایسه نیست، اگر به معیشت معلم رسیدگی نشود، نمی‌تواند معلمی پرورش داد که مثل معلمان دهه اول انقلاب جان فشانی کنند.

 

نماینده مردم بوکان حمایت از نجفی را کمک به نظام و آموزش و پرورش دانست و نسبت به گرفتار شدن نمایندگان در دام مسائل سیاسی و حاشیه‌ای مطرح شده پیرامون وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش هشدار داد.

 

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه با درخواست از نمایندگان برای رای اعتماد بالا به محمدعلی نجفی، خطاب به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش متذکر شد: پس از قرار گرفتن در مسند وزارت آموزش و پرورش اجازه ندهید جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا آموزش و پرورش را باندی و جناحی کنند.

 

نماینده بویر‌احمد (در موافقت با گزینه وزارت آموزش و پرورش): نجفی مسؤولیتی در ستاد کروبی نداشت

 

نماینده مردم بویراحمد و دنا با رد مسوولیت محمدعلی نجفی در ستاد کروبی گفت: ایشان در ستاد آقای کروبی هیچ سمتی نداشت، بلکه به دلیل سابقه‌اش در انقلاب، نقش تعدیل‌کننده مواضع تند افراد ناپخته در حوادث سال 88 را ایفا کرد.

 

غلام‌محمد زارعی در دفاع از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش سخنانی که علیه محمدعلی نجفی مطرح شد را اتهام دانست و افزود: ایشان در ستاد آقای کروبی در سال 88 هیچ سمتی نداشت.

 

وی از نمایندگان خواست تا نگاه سیاسی به کابینه دکتر روحانی کنار گذاشته و اجازه دهند شرایط برزخی حاکم بر قوه مجریه برداشته شود.

 

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، دوران وزارت محمدعلی نجفی در آموزش و پرورش را دورانی درخشان توصیف کرد و گفت: توجه به مسائل تربیتی و شکوفایی برنامه‌های قرآنی در دوران مدیریتی دکتر نجفی در آموزش و پرورش و به وقوع پیوست گنجاندن برنامه نماز در مدارس در آن دوران تقویت شد.

 

نماینده بویراحمد و دنا توجه به معیشت فرهنگیان را از خاطرات جامعه فرهنگی کشور از دوران وزارت نجفی در آموزش و پرورش برشمرد و افزود: توجه به توسعه مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای در مناطق محروم در دوره دکتر نجفی 18 برابر شد و افزایش احداث درمانگاه‌های فرهنگیان در مناطق دور افتاده و محروم با رشد 206 درصدی روبه رو شد، همچنین تصویب قانون شورای‌های آموزش و پرورش و و اگذاری مسوولیت‌های به مراکز استان‌ها از شاهکارهای دوران دکتر نجفی است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار