سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 107331
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بیمارستانی برای درمان محرومین/ اینجا خدمت حال و هوای دیگری دارد
Print This Post
ارائه خدمات درمانی به ۵۶۰۰ نفر از مردم دلفان؛

دهستان «میربگ جنوبی» دلفان یکی از محروم‌ترین نقاط لرستان و حتی کشور بوده که باهمت بسیج جامعه پزشکی این منطقه میزبان یک بیمارستان صحرایی برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی شد.

سلام دلفان – وضعیت اقتصادی بسیاری از مردم دهستان «میر بگ جنوبی» شهرستان دلفان محروم به‌گونه‌ای بوده که حتی مایحتاج ضروری زندگی را به‌سختی تأمین می‌کنند و به‌تبع آن هزینه‌های درمانی جایی در سبد اقتصادی و مالی این مردمان مستضعف ندارد.

خدمت بسیج جامعه پزشکی لرستان در دورترین نقاط

بسیج جامعه پزشکی در راستای رسالت ذاتی بسیج، یعنی خدمت به محرومین و مستضعفین که در قاموس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ولی‌نعمتان انقلاب و نظام‌اند و در امتداد جان‌فشانی‌ها و سلحشوری‌های پزشکان و پرستاران در ایام پرمخاطره جنگ تحمیلی می‌کوشد به‌قدر وسع و توان خود، ذره‌ای از گرد محرومیت نشسته بر سیمای زجرکشیده این مردم محروم را بزداید.

اعزام تیم‌های پزشکی و درمانی به مناطق محروم و ارائه خدمات رایگان سلامت به نیازمندان و برپایی بیمارستان‌های صحرایی یک یا چندروزه بخشی از این اقدامات خداپسندانه بوده است.

بسیج جامعه پزشکی استان لرستان و شهرستان دلفان با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان باتجربه برگزاری دو بیمارستان صحرایی چندروزه در بخش محروم «کاکاوند» در سال ۹۰ و دهستان «میربگ شمالی» در سال ۹۲ اقدام به برپایی بیمارستان ثابت صحرایی یک‌روزه در منطقه محروم میربگ جنوبی با مرکزیت روستای «دمباغ» کرده است.

راه‌اندازی بیمارستان صحرایی در «میر بگ جنوبی»

رئیس مرکز بهداشت شهرستان دلفان دراین‌باره به مهر می‌گوید: در این راستا با استعانت از حضرت حق و پس از هماهنگی با ادارات ذی‌ربط و مسئولان شهرستانی و با استقبال پرشور و قابل‌توجه پزشکان متعهد اعم از متخصص و عمومی، دندان‌پزشکان و سایر اقشار حوزه بهداشت و درمان از شهرستان و مرکز استان بیمارستان صحرایی در این منطقه برپا و به ارائه خدمات رایگان به مردم عزیز منطقه اقدام کرد.

یوسف رضا جهانیان با اشاره به بعد محرومیت منطقه برنامه‌های این‌چنینی را به‌مثابه اقدامی جهادی برای کمک به محرومین و مستضعفین برشمرد و ادامه داد: بسیج و سازمان‌دهی نیرو، امکانات و تجهیزات در حداقل زمان ممکن درعین‌حال می‌تواند به‌عنوان مانور آمادگی در شرایط اضطرار و بحرانی تلقی شود، در راستای اجرای برنامه‌های پدافند غیرعامل برای افزایش و ارتقای آمادگی و هماهنگی و سازمان‌دهی در سطح حوزه بهداشت و درمان شهرستان نیز ارزیابی شود.

دلفان نیازمند زیرساخت‌های بهداشتی و درمانی

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دلفان نیز با اشاره به اینکه دهستان «میربگ جنوبی» با جمعیتی افزون بر ۱۲ هزار نفر یکی از مناطق محروم استان لرستان به شمار می‌رود افزود: متأسفانه وضعیت اقتصادی و عدم وجود بسیاری از زیرساخت‌ها در این دهستان موجب شده که مردم این دیار نتوانند برای مداوای مطلوب خود به مرکز شهرستان و دیگر بیمارستان‌ها مراجعه کنند و ایجاد این‌گونه بیمارستان‌ها در این مناطق امری بسیار ضروری است.

رضائیان با اشاره به اینکه در طی این یک روز به ۵ هزار و ۶۴۵ نفر از مردم محروم منطقه خدمات بهداشتی درمانی ارائه‌شده است اظهار داشت: همه هزینه‌های انجام‌گرفته و داروهای موردنیاز بیماران به‌صورت کاملاً رایگان بوده و امیدواریم توانسته باشیم در راستای خدمت‌رسانی به مردم محروم منطقه گامی برداشته باشیم.

وی با قدردانی از بسیج جامعه پزشکی استان و سایر ارگانها و ادارات ذی‌ربط در برپایی این بیمارستان افزود: در حال حاضر یک بیمارستان ۹۶ تختخوابی، ۱۲ مرکز خدمات جامع سلامت شهری  و روستایی، ۷۸ خانه بهداشت و ۲ پایگاه بهداشتی درمانی به۱۵۰ هزار نفر جمعیت دلفان خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌دهند که با توجه به گستردگی منطقه جوابگوی نیاز شهرستان نیست.

حضور پزشکان متخصص در بیمارستان صحرایی

مسئول بسیج جامعه پزشکی استان لرستان در حاشیه این بیمارستان با اشاره به اینکه این ششمین بیمارستان صحرایی بوده که در طول سال جاری در نقاط مختلف استان برپاشده است افزود: در طول این‌یک روز فعالیت این بیمارستان تعداد ۱۰ متخصص و فوق تخصص، ۱۰ پزشک عمومی، ۴ دندان‌پزشک و بیش از ۵۰ کارشناس بهداشتی و درمانی به مردم محروم این منطقه ارائه خدمت پرداختند.

نبی اله شمس بیرانوند اظهار داشت: متخصصان و فوق تخصصان رشته‌های قلب و عروق، سونوگرافی، مغز و اعصاب، زنان و زایمان، گوش و خلق و بینی، بیمارهای عفونی، داخلی و مغز و اعصاب در این بیمارستان به ارائه خدمات رایگان به مردم محروم منطقه پرداختند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر خدمات پزشکی رایگان به بیماران تمامی هزینه‌های داروخانه نیز به‌صورت رایگان بوده است اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم با حضور در این منطقه محروم نقشی کوچک در محرومیت‌زدایی منطقه «میربگ جنوبی» شهرستان دلفان ایفا کنیم.

مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان ادامه داد: علاوه بر این با حضور مسئولین از خانواده دانشجوی شهید «نعمت اله کاظمی» که این بیمارستان بانام این شهید مزین شده به مقام شامخ این شهید والامقام ادای شد.

بازدید مسئولان از بیمارستان صحرایی

امام‌جمعه نورآباد، فرماندار دلفان و فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دلفان در این بیمارستان حضور پیداکرده و علاوه بر بازدید از روند خدمات‌رسانی به بیماران به سؤالات  مردم منطقه پاسخ و به بررسی مسائل و مشکلات منطقه میربگ جنوبی پرداختند.

در حاشیه برپایی این بیمارستان یک‌روزه برنامه‌های جنبی شامل گشایش غرفه‌های فرهنگی، پرسش و پاسخ شرعی، ایستگاه صلواتی، آموزش بهداشت، غربالگری فشارخون و دیابت و تب مالت، مشاوره روانشناسی، توسط کاردانان و کارشناسان بهداشتی و روحانیت مستقر در بیمارستان به ارائه برنامه آموزش، توزیع اقلام و برپایی مسابقات قرآنی و اهدای جوایز اقدام کردند.

امید می‌رود با تکرار و تداوم برنامه‌های این‌گونه چه در حوزه سلامت و چه در سایر حوزه‌ها شاهد محرومیت‌زدایی و زدودن گرد فقر و توسعه‌نیافتگی در سطح شهرستان دلفان به‌ویژه مناطق کمتر توسعه‌یافته آن باشیم./ مهر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار