سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 107342
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مشارکت بانک‌ها و دلال‌ها در گران‌ کردن ارز
Print This Post

یک روزنامه دولتی نوشت دلار بالاتر از ۴ هزار تومان می‌رود و قیمت آن را بانک‌ها و دلال‌ها تعیین می‌کنند.

به گزارش سلام دلفان، روزنامه شهروند از قول یک دلال ارز در سبزه‌میدان نوشت: دلار ۴ هزار تومان شده و باز هم بالا می‌رود. شاید چون دم انتخابات است قیمت دلار را باز هم پایین نگه دارند اما آب‌ها که از آسیاب افتاد، دلار دیگر رنگ ۳ هزار تومان را نمی‌بیند.
وی می‌گوید: ما خرده‌پاها را نمی‌گیرند. کسانی در بازار هستند که روزی ۳۰ هزار تا ۵۰ هزار دلار معامله می‌کنند. با ۳-۴ هزار دلار که چیزی دستگیرت نمی‌شود.
این دلال ارز می‌گوید: قیمت‌های بازار ارز را دلال‌ها و بانک‌ها تعیین می‌کنند گاهی بانک‌ها دلار را دیر به بازار تزریق می‌کنند یا کمتر تزریق می‌کنند، برای همین قیمت‌ها بالا می‌رود. خیلی وقت‌ها هم دلال‌ها قیمت‌گذاری می‌کنند و صرافی‌ها از دلال‌ها قیمت می‌گیرند.
در همین حال روزنامه اعتماد با بیان اینکه دلار در کانال ۴ هزار تومان قرار می‌گیرد نوشت: اگرچه کاهش ۱۰۰ تومانی به دلیل ورود دولت به بازار ارز اتفاق افتاده و خیلی‌ها هم گفتند دولت دلارهای بلوکه و آزاد شده را به بازار عرضه کرده اما سیدکمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی می‌گوید: اسکناس با ارز فیزیکی ناشی از منابع آزاد شده ایران بعد از توافقات اخیر، قرار نیست به داخل کشور بیاید و در حساب‌های ما در کشورهای مختلف باقی می‌ماند، این در حالی است که وقتی ارز حاصل از فروش نفت از سوی وزارت نفت به حساب بانک مرکزی واریز می‌شود؛ این بانک همزمان ریال آن را به خزانه تحویل می‌دهد و قرار نیست که اسکناس را به صورت فیزیکی وارد کشور کند. معاون ارزی اسبق بانک مرکزی اضافه کرد: دلارهایی که در حساب‌های بلوکه شده بود یا پول‌هایی که در چین، هند یا ژاپن در حساب بانک مرکزی قرار داشت، به مرور مصرف می‌شود. وی تصریح کرد: هیچ‌وقت بانک مرکزی به دنبال این نبوده که اسکناس فیزیکی به داخل کشور بیاورد؛ مگر برای تامین نیاز بازار شب عید که همه مسافران اسکناس می‌خواهند؛ بنابراین، این منابع تبدیل به اسکناس شده و وارد کشور می‌شود.

منبع: شهروند

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار