سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 107350
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » بی تدبیری در تعرفه های جدید گازی
Print This Post
یادادشت اقتصادی

با حذف نظام پلکانی تعرفه‌های گاز در ماه‌های گرم، مشترکان کم‌مصرف با ۴۰% افزایش هزینه روبه‌رو شدند در حالی که تعرفه پلکان‌های بالای مصرف، ۶۵% کاهش یافت.

بی تدبیری در تعرفه های جدید گازیسلام دلفان – طی روزهای اخیر خبرهای تازه‌ای پیرامون ثابت شدن تعرفه گاز در ماه‌های گرم سال به گوش می‌رسد. طی اقدامی بسیار عجیب طبق مصوبه‌ای که در ۳ مهرماه ۹۵ از سوی هیات وزیران ابلاغ شده قرار است که هشت ماه ابتدای سال به عنوان فصل گرم لحاظ شود و قیمت گاز به صورت تصاعدی افزایش نیابد.

در این رویه افزایش تصاعدی در هشت ماه ابتدایی سال که گرم است، لغو شده و با رقم ثابت ۱۵۰ تومان محاسبه می‌شود. این در حالی است که قبل از این مصوبه تعرفه گاز چه در ماه‌های گرم و چه در ماه‌های سرد به صورت پلکانی محاسبه می‌شد.

اجرای طرح پلکانی تعرفه‌ها در کشور یکی از قدم‌های مثبت در جهت کنترل مصرف به شمار می‌رفت، حال با این مصوبه در ۸ ماه گرم سال هیچ تفاوتی بین مشترک پرمصرف و مشترک کم‌مصرف وجود ندارد.

بر اساس تعرفه‌های جدید عملاً مشترکین کم‌مصرف که قبلاً به ازای پلۀ اول و دوم خود، ۱۰۸ و ۱۳۱ تومان می‌پرداختند، مجبور به پرداخت ۱۵۰ تومان برای مصرف هر متر مکعب گاز هستند.

این در حالی است که مصارف بی رویۀ گاز، پیش از این مشمول قیمت‌های بالاتر بود که در پلۀ آخر به ۴۳۰ تومان می‌رسید، اما هم‌اکنون، مشترکان پرمصرف به ازای هر مترمکعب گاز، تنها ۱۵۰ تومان می‌پردازند. بنابراین با اجرای این مصوبه، نه‌تنها تفاوتی بین کم‌مصرف‌ها و پرمصرف‌ها نیست، بلکه عملاً مشترکان کم‌مصرف جریمه شده‌اند و پرمصرف‌ها، مشمول تشویق دولت قرار گرفته‌اند.

تعرفۀ جدید هر پله و درصد افزایش آن نسبت به تعرفه‌های قدیم در جدول زیر آمده است.

همانطور که مشاهده می‌شود تعرفه گاز کم‌مصرف‌ها (پله اول) نزدیک ۳۹ درصد افزایش خواهد یافت. این در  حالی است که مشترکان بسیار پرمصرف در مصارف بی رویۀ خود نسبت به قبل تخفیف دریافت می‌کنند که میزان این تخفیف در پلۀ آخر به بیش از ۶۵% می‌رسد.

بنابراین اگرچه تعرفه قدیمی گاز نیز چه در ماه‌های گرم و چه در ماه‌های سرد در همه پله‌های مصرف کمتر از قیمت آزاد بود، ولی این تفاوت در پله‌های بالاتر کمتر می‌شد و تا حدی عدالت رعایت می‌شد. اما در تعرفه‌های جدید در ماه‌های گرم همه مشترکان با پرداخت ۱۵۰ تومان به ازای هر متر مکعب گاز بسیار کمتر از قیمت صادراتی می‌پردازند و یارانه انرژی دریافت می‌کنند.

در نتیجه هر چه مشترک پرمصرف‌تر باشد یارانه انرژی بیشتری هم دریافت می‌کند. آیا در این شرایط باید قیمت گاز برای مشترکان کم مصرف افزایش پیدا کند و همزمان، به پرمصرف ها تخفیف تعلق بگیرد؟ آیا در این رویه اثری از اجرای عدالت و تلاش برای کاهش مصرف انرژی دیده می‌شود؟

علی بابایی کارشناس انرژی/ لرستان خبر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار