سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 108469
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » صدور برگه های مالیاتی چند میلیون تومانی برای روستاییان/ نتیجه ی فروش شیر به شرکت احسان سپیده نهاوند
Print This Post
سلام دلفان گزارش می دهد،

در روز های اخیر با برگه های مالیاتی چند میلیون تومانی برای برخی از روستاییان منطقه دلفان مواجه شدیم که این برگه های مالیاتی با توجه به سطح درآمد روستاییان نه به عدالت نزدیک است و نه به آنچه درقانون آمده است سازگار می باشد


سلام دلفان- برکسی پوشیده نیست که فقیرترین مناطق جمعیتی شهرستان دلفان  روستاییان می باشند؛ این فقر ناشی از نداشتن درآمد جامعه ی روستایی  می باشد که خود معلول  نداشتن زمین کشاورزی  مناسب، نبود صنایع  مرتبط با روستا و بالا بودن هزینه های نگهداری دام و طیور می باشد؛ اگر اندک درآمدی هم هست  فقط در حد معیشت آنان می باشد. با این وجود، روستاییان  به همان درآمد اندک قانع بوده و کمترین حس مطالبه گری را از دولت ها دارند. به نظر می رسد با وجود توقع اندک روستاییان از دولت، اما دولت همین اندک درآمد  آنان را بر نمی تابد و برا ی روستاییانی که  تنها دارایی آنها یک گاو شیرده سنتی  می باشد، برگه های مالیاتی چند میلیون تومانی صادر نموده است. اگرچه پرداخت مالیات از مهمترین عوامل رشد و توسعه جامعه محسوب می شود و موجب رونق اقتصادی، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می شود و به درآمد پاک معروف می باشد، اما شکی نیست که  پاک بودن آن منوط به رعایت عدالت و اخذ آن از همه اقشار، به نسبت درآمد آنها می باشد.

در روز های اخیر با برگه های مالیاتی چند میلیون تومانی برای برخی از روستاییان منطقه دلفان مواجه شدیم که این برگه های مالیاتی با توجه به سطح درآمد روستاییان نه به عدالت نزدیک است و نه به آنچه درقانون آمده است  سازگار می باشد.  به گفته ی یکی از روستاییان که تنها دارایی وی  یک رأس گاو سنتی شیر ده می باشد ؛ مبلغی حدود پنج میلیون تومان، برگ تشخیص مالیات  صادر شده است   در حالی  که درآمد حاصل از فروش شیر یک رأس گاو شیرده سنتی، که روزی بیشتر از چهار یا پنج کیلوگرم ،  شیر دهی ندارد ، بدون احتساب هزینه های خورد و خوراک آن، کمتر از یک و نیم میلیون تومان در سال می باشد . حال چگونه برای درآمد ی یک و نیم میلیون تومانی درسال ، مالیاتی حدود پنج میلیون تومانی محاسبه شده است، سوالی است که دو پاسخ برای آن پیش بینی می شود: یا باید در فرمول محاسبه مؤدی مالیاتی مربوط  شک کرد که  از اعداد توان دار استفاده نموده است و یا  در وزن یک کیلوگرم شیر، که ممکن است با آلیاژی از سلیوم ترکیب شده باشد و وزن آن را چند برابر حد معمول بالا برده باشد. لازم به ذکر است که دست نمایندگی شرکت احسان سپیده نهاوند نیز در این قضیه دخیل می باشد؛ زیرا تنها مرجعی که از  آمار و  اطلاعات مربوط به  میزان خرید و فروش شیر روستاییان مطلع است ، همین شرکت می باشد. حال جای این سؤال باقی است که  این شرکت برچه اساسی و با چه معیاری این میزان درآمد را برای  فروش روزانه چهار کیلوگرم شیر ، به اداره امورمالیاتی  گزارش داده است؟! آیا ممکن است که این  شرکت با ترفندی زیرکانه مالیات پرداختی خود را به دوش روستاییان بی پناه منتقل کرده باشد؟ ! اگر این مقدار مالیات را طبق ماده ۱۳۱ نرخ مالیات بردرآمد اشخاص حقیقی،  یعنی براساس ۲۵% برای درآمدهای ۱۰میلیون به بالا در سال  محا سبه شود، این مبلغ مالیات ، باید متعلق به درآمدی حدود ۲۰ میلیون تومان در سال باشد؛ و این یعنی فروش روزانه ۵۵کیلو گرم شیر برای یک رأس گاو شیرده که هم محال ذاتی است و هم محال عقلی.
اگر قرار باشد دولت بدون اینکه کوچکترین خدمتی را در قبال تنها دارایی یک روستایی، که یک رأس گاو شیرده می باشد،  ارائه  دهد و هر سال طلبکار این مبلغ مالیات  باشد ، آیا چاره ای جز ذبح گاو و سلاخی کردن آن باقی می ماند ؟!

 1. نویسنده دیدگاه: شهروند
  دی ۲۵, ۱۳۹۵ در تاریخ ۱۶:۲۷

  با سلام . به حکایت ماده ۸۱ قانون مالیات های مستقیم مشاغل روستایی از پرداخت مالیات معاف می باشند :
  ماده ۸۱ – درآمد حاصل از کلیه فعالیت های کشاورزی، دامپروری، دامداری، پرورش ماهی و زنبور عسل و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیاء مراتع و جنگل ها، باغات اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشد.
  این اقدام اداره امور مالیاتی شهرستان دلفان از چند جهت قابل بررسی و تامل می باشد :
  ۱٫ مغایر نص صریح قانون بوده و ای کاش کسانی که در جایگاه کارشناس مالیاتی خدمت می کنند حداقل قانون مالیات ها را مسلط باشند .
  ۲٫ با اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری و همه مسئولان نظام بوده در تضاد کامل می باشد .
  ۳٫ وقتی که یک روستایی نتواند با کمترین امکانات رفاهی و چندین درجه زیر خط فقر گذر عمر نماید ، دیگر در روستا بماند چکار؟! باعث مهاجرت روستاییان به شهرها خواهد شد .
  ۴٫ اینجانب که هر چه تفکر و تامل نمودم توجیهی برای این اقدام امور مالیاتی پیدا نکردم و تنها موضوعی که به ذهنم خطور کرد این بود که احتمالا” این اقدام هم از تعهدات ایران در برجام بوده ، از اون تعهداتی که هیچوقت کسی نفهمید . آخه همیشه این روستاییان بودند که در دفاع از انقلاب و ارزشها در صحنه های مختلف پیشقدم بودند و زیر خط فقر کمر شکستند و دم بر نیاوردند و مطیع رهبر و مقتدایشان بوده و هستند و خواهند بود .
  پیشنهاد : حالا که دولت محترم به اندک درآمد این قشر زحمت کش چشم دوخته ، گاو شیرده آنها رو با شیرش ببره برا خودش و مالیات تعیین شده رو بده به اونا تا باهاش زنده مانی کنند .

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار