سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10947
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ربع پهلوی در نوبت خودکشی
Print This Post
به گزارش سلام دلفان ، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت: منوشه امیر: باز هم کیهان برنده شد! اعلام برائت برخی وزرای پبشنهادی کابینه دکتر روحانی در جلسات رای اعتماد ...

به گزارش سلام دلفان ، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:

منوشه امیر: باز هم کیهان برنده شد!

اعلام برائت برخی وزرای پبشنهادی کابینه دکتر روحانی در جلسات رای اعتماد مجلس از حوادث «فتنه» سبب برآشفتگی و سردرگمی اپوزیسیون برانداز شد. اغلب تحلیلگران رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور، اعلام موضع وزیران مورد انتقاد اصول‌گرایان را درباره حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری 1388، ناشی از «افزایش قدرت نرم رهبری نظام» و موجب «استحکام بیشتر قدرت درونی نظام در برابر غرب‌گرایان» دانستند.

«علی افشاری» دبیر فراری تشکیلات تحکیم وحدت در دولت اصلاحات و از فعالان اپوزیسیون برانداز روز پنجشنبه در سایت «خودنویس» نوشت: «تاکنون وزرایی که از خود دفاع کرده‌اند، در دفاع از رهبری کمتر از مدافعان گفتمان سوم تیر مایه نگذاشتند. حکمت، بصیرت، مرحمت و تدبیر رهبری کلیدواژه‌هایی است که در سخنان روحانی و برخی وزراء به کرات شنیده می‌شود. محمد علی نجفی، ولایت فقیه را جان و روح نظام نامید. همچنین مدعی شد در سال ۱۳۶۷ به خاطر رهبری وزارت در کابینه مهندس موسوی را پذیرفته است.»

این فعال اپوزیسیون برانداز در ادامه تحلیل خود می‌نویسد: «این وضعیت باعث افزایش قدرت نرم [آیت الله] خامنه‌ای شده است و او اینک تمجیدکنندگان و مدافعان بیشتری در داخل جناح‌های حکومتی پیدا کرده است. این امر منجر به رویش نیرو برای وی در داخل پایگاه اجتماعی نظام شده است.» به اعتقاد «علی افشاری» هوشمندی رهبری در مدیریت چالش‌های سیاسی و حمایت از رئیس‌جمهور منتخب سبب دگرگونی غیرقابل پیش‌بینی‌ای در آرایش نیروهای سیاسی شد و نقشه‌های اپوزیسیون برانداز را برای ایجاد بحران داخلی میان ارکان نظام نقش بر آب کرد.

هفته گذشته در جریان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور «محمدعلی نجفی» (وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش)، «عباس آخوندی» (وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی)، «جواد ظریف» (وزیر خارجه)، «جعفر میلی منفرد» (وزیر پیشنهادی علوم)، «علی ربیعی» (وزیر کار) و «بیژن زنگنه» (وزیر نفت) در پاسخ به سوالات و انتقادات نمایندگان مختلف پیرامون نقش خود در حوادث فتنه به اعلام برائت از فتنه‌گران و عوامل آنان پرداختند. زنگنه در نطق دفاعیه خود از «ولایت فقیه» به مثابه «عمود خیمه نظام» یاد کرد و گفت که با هرگونه حرکت ساختارشکنانه پس از انتخابات 88 مخالف بوده است.

نجفی نیز زندگی سیاسی خود را وامدار رهبری نظام دانست و آخوندی نیز به توضیح کوشش‌های خود برای آرام کردن التهابات پس از انتخابات، حساب خود را از فتنه‌گران جدا کرد. همچنین «جواد ظریف» حوزه سیاست خارجی را تحت نظارت مستقیم رهبر انقلاب دانست و بارها بر تبعیت کامل از ایشان تاکید کرد. همه این‌ها در حالی است که حجت‌الاسلام «حسن روحانی» نیز در نطق پایانی‌اش برای دفاع از وزرای پیشنهادی «مراعات رهنمودهای رهبری» را از اصلی‌ترین اصول کابینه خود برشمرد.

تلویزیون BBC فارسی در برنامه زنده ای که بلافاصله پس از اعلام نتایج رای اعتماد مجلس به کابینه روحانی پخش کرد، ادبیات دفاعیات نجفی، آخوندی، میلی منفرد، زنگنه و ربیعی را یک «ادبیات اصول‌گرا» نامید و گفت که این وزراء پیشنهادی با اعلام برائت از حوادث پس از انتخابات نشان دادند که به نظام و رهبری وفادارند و نمی‌توان به حضور آنان در دولت امید چندانی داشت! BBC گفت «تاکید بر نزدیکی و اطاعت از رهبر ایران، موضع تمام وزرای پیشنهادی روحانی بود.» بنگاه خبرپراکنی انگلیس همچنین ویژه برنامه‌ای را به نقد سخنان «سعید حجاریان» اختصاص داد. حجاریان چندی پیش گفته بود «در انتخابات 1388 نه تقلب و نه تخلف رخ داده است.» BBC این موضع مشاور سابق خاتمی را «نوعی مصالحه و کوتاه آمدن حامیان اصلاحات در برابر اصولگرایان» تحلیل کرد.

«اردشیر امیر ارجمند» مشاور ارشد و سخنگوی «میرحسین موسوی» که به پاریس گریخته است در گفتگوی زنده با BBC نتوانست دست پاچگی و عصبانیت خود را از نطق وزرای پیشنهادی پنهان کند و چند بار با لحنی سراسیمه تاکید کرد: «من متاسفم که وزیران آقای روحانی از لفظ فتنه استفاده می‌کنند! این اردوکشی خیابانی چی هست که به آن فتنه می‌گویند؟»سرخوردگی شدید هواداران «فتنه سبز» از اعلام برائت برخی وزراء از فتنه‌گران، آنان را در شبکه‌های اجتماعی و سایت صهیونیستی «بالاترین» که تحت مدیریت منوشه امیر اداره می‌شود به توهین و فحاشی علیه کابینه دکتر روحانی واداشته است. کاربران فروم‌های حامی فتنه دقایقی پس از اعلام نتایج رای اعتماد در «پست‌»های مختلفی به این موضوع پرداختند و به نوشته یکی از چهره‌های مطرح این جریان «کیهان باز هم برنده شد، چون باعث ریزش سنگینی در میان اصلی‌ترین حامیان جنبش سبز شد.

روزنامه کیهان کاری کرد که بیژن زنگنه برای اثبات وفاداری خود به رژیم، مجبور شد از کل اصلاح طلبان اعلام برائت کند و نه فقط از فتنه‌گران. همین روزنامه بود که باعث شد رگ غیرت انقلابی محمدجواد ظریف بالا بزند و خود را تابع محض رهبری بداند و اگر افشاگری‌های این روزنامه نبود، ما یک کابینه تکنوکرات داشتیم نه باز هم یک کابینه انقلابی. در واقع کیهان هویت انقلابی این وزراء را به آنها برگرداند و همین یعنی اینکه مدیر کیهان و تک‌تیرانداز [آیت‌الله] خامنه‌ای کارش را باز هم به خوبی انجام داده است.»از دیگر سو موضع قاطع وزرای پیشنهادی دکتر روحانی علیه فتنه‌گران با واکنش‌های عصبی نزدیکان سیدمحمد خاتمی روبه رو شد.

«زهرا اشراقی» (همسر برادر سیدمحمد خاتمی) در صفحه فیس بوک خود با توهین به وزرای دکتر روحانی نوشت «ای کاش کسی پیدا می‌شد که عطای وزارت را به لقایش می‌بخشید و حقیقت را می‌گفت. امروز بیشتر از همیشه به مظلومیت تو پی بردم. موسوی در تنفیذ، تحلیف و کنفرانس روحانی.» سایت «امروز» (ارگان حزب منحله مشارکت) نیز ضمن بازنشر نوشته اشراقی به وزرای فعال در ستاد موسوی کروبی که از آنان اعلام برائت کرده‌اند، آنان را چاپلوس خواند.«مسیح علی‌نژاد» دیگر روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب فراری که به استخدام «رادیو فردا» (ارگان CIA) در آمده است، در صفحه «فیس بوک» خود به نطق روحانی در تقبیح «اردوکشی خیابانی فتنه‌گران» در مجلس شدیداً اعتراض کرد و وزرای وی را به دلیل مرزبندی شفاف با فتنه‌گران، از «سیاستمداران سینه‌چاک» جمهوری اسلامی نامید.

واشنگتن‌پست: ایران در حال فتح ایدئولوژیک آمریکای لاتین است

یک روزنامه آمریکایی نسبت به گسترش نفوذ معنوی و اعتقادی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آمریکای لاتین ابراز نگرانی کرد.
روزنامه واشنگتن‌پست حضور طلاب خارجی در مدارس دینی ایران را اهرم قدرت نرم توصیف کرد و نوشت: مدارس علوم دینی ایران ویژه طلاب و دانشجویان خارجی، در ظاهر با نام آموزش علوم دینی اما در باطن ابزار «قدرت نرم» جمهوری اسلامی برای جذب نیروی عملیاتی در راستای پیشبرد اهداف رژیم تهران به ویژه در آمریکای لاتین است.

این روزنامه با بیان اینکه «ایران علاقه دارد جوانان کشورهای آمریکای لاتین را که موافق دیدگاههای آتشین ایران بر ضد غرب هستند، جذب نماید،» می‌افزاید: واشنگتن این برنامه را جزیی از تلاش‌های ایران برای گسترش نفوذ و محکم کردن جای پای خود در نیمکره غربی با ساختن شبکه‌ای از هواداران و متحدانش در حیاط خلوت آمریکا می‌داند. هدف اصلی از این برنامه فقط جذب طلبه و دانشجوی خارجی برای ارائه آموزش‌های ویژه داخل ایران به آنها نیست، بلکه این برنامه پلی برای دسترسی مستقیم ایران به منطقه آمریکای لاتین است.

واشنگتن‌پست در ادامه خاطر نشان کرد: ثمره این تلاش‌ها از سال گذشته هویدا گشت که ایران دست به کار ساخت مسجد و مراکز فرهنگی در کشورهای منطقه و همچنین راه‌اندازی یک شبکه تلویزیون کابلی به زبان اسپانیولی شد.واشنگتن پست نوشته است: کارشناسان مسائل منطقه، معتقدند که این برنامه به طور اخص جای پای تهران را در کشورهایی همانند ونزوئلا و اکوادور که دیدگاههای مشترک با تهران درخصوص آمریکا دارند، محکم می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در یکی از مدارس علوم دینی ویژه طلاب اسپانیایی زبان در شهر قم، شهروندانی از کلمبیا، ونزوئلا و آرژانتین مشغول تحصیل بودند که بیشتر به دین اسلام گرویده بودند و دروس مربوط به دین اسلام را به زبان کامل اسپانیایی می‌آموختند که محتوای اسلامی و ضدآمریکایی داشت.واشنگتن پست افزوده است: در سال‌های اخیر با اجرای این برنامه، صدها جوان از کشورهای آمریکای لاتین عازم ایران شده‌اند تا تحت تعالیم اسلامی قرار بگیرند. برخی از طلاب و دانشجویانی که سخت مجذوب افکار و تعالیم ارائه شده قرار می‌گیرند، در پایان تحصیلات به عنوان افراد وفادار به جمهوری اسلامی آماده اعزام برای تبلیغ آرمان‌های جمهوری اسلامی می‌شوند.

دانشجویان و طلاب در این دوره‌های آموزشی سخت مجذوب مدرسان و اساتید می‌شوند. بخشی از تعالیم انجام گرفته مربوط به آرمان‌های انقلاب اسلامی و ضد آمریکایی است.واشنگتن‌پست نوشته است: علی میریوسفی سخنگوی هیات دیپلماتیک ایران در سازمان ملل دراین‌باره بیان کرده که تبادل فرهنگی و دانشگاهی رسم متداول میان کشورها است و ایران هم به عنوان یک کشور که شمار قابل توجهی دانشمند طراز اول و موسسات فرهنگی دارد، از این قاعده مستثنی نیست. ایران مانند آمریکا و هر کشور دیگری همه ساله صدها دانشجو از قاره‌های آفریقا، آسیا و سایر نقاط جهان را می‌پذیرد.

این روزنامه تصریح کرد: ایران از سال 2005 با افزایش دو برابری شمار سفارتخانه‌های خود در کشورهای آمریکای لاتین، این مراکز را از پنج به 11 سفارتخانه رساند و افزون بر این نیز 17 مرکز فرهنگی هم در این کشورها دایر کرده و شمار بسیاری هم مسجد در سراسر منطقه برپا نموده است.شبکه تلویزیون اسپانیایی زبان هم روزانه برای میلیون‌ها اسپانیولی زبان برنامه‌هایی پخش می‌کند که سریال «مریم مقدس» از آن جمله است.در این ارتباط، «ایلان برمن» نایب رئیس «شورای روابط خارجی» آمریکا اخیرا در کنگره آمریکا گفته است: ایران پیام‌رسانی به این منطقه را شدت داده است و در این پیام‌ها، ایدئولوژی خود، سطح نفوذ و اثرگذاری‌اش را به بهای افول قدرت نفوذ آمریکا بسط و انتشار می‌دهد.

ربع پهلوی در نوبت خودکشی!

یک ترمینال اینترنتی اپوزیسیون احتمال خودکشی رضا ربع‌پهلوی به اعتبار ناکامی‌ها و افسردگی وی را بالا دانست.شبکه بالاترین در این زمینه نوشت: سرنوشت خاندان پهلوی، سرنوشتی تراژیک است. رضاشاه، جد این خاندان، در جزیره موریس در تبعید و انزوا با افسردگی همراه با حس حقارت درگذشت تا در پایان زندگی‌اش از ابهت و شکوه رضاخانی خبری نباشد و سرنوشتش تلخ‌تر از آنچه بدبین‌ترین افراد درباره‌اش پیش‌بینی کرده بودند، رقم بخورد. سرنوشت فرزندش، محمدرضا پهلوی، نیز بی‌شباهت به سرنوشت او نبود.

محمدرضا که به گواه دوستانش- همچون حسین فردوست- فردی فاقد اعتماد به نفس بود، در دوره‌هایی از عمر پادشاهی‌اش دچار افسردگی شدیدی شد؛ تا آنجا که سفارت آمریکا در ایران به صراحت به آن اشاره می‌کند. براساس اسناد سفارت آمریکا، او قبل از 28 مرداد سال 1332 یکی از دوره‌های افسردگی را پشت سر گذاشت. همین اسناد نشان می‌دهد که در روزهای پایانی حضورش در ایران در سال 1357 باز هم افسردگی دیرین به صورتی فلج‌کننده به سراغش آمد و تا لحظه مرگ رهایش نکرد. سرنوشت تراژیک او نیز همچون پدرش با مرگ در سرزمینی بیگانه (مصر) و در انزوا رقم خورد تا همگان شاهد پایان تلخ دیکتاتوری باشند که رویاهای بزرگ را در سر می‌پروراند و در این راه از سرکوب شدید مخالفان فروگذار نکرد.

بالاترین افزود: پس از مرگ علیرضا پهلوی، این سوال در ذهن برخی از افراد مطرح شد که علت خودکشی در خاندان پهلوی چیست و چرا دو فرزند محمدرضا پهلوی این‌چنین به زندگی خود پایان دادند.در ادامه این تحلیل با اشاره به افسردگی خانواده محمدرضا پهلوی و از جمله خودکشی علیرضا و لیلا پهلوی آمده است: این دو ناگهان بخاطر از دست رفتن تاج و تخت دچار افسردگی شدید و بحران گم‌گشتگی شدند و هرگز نتوانستند راه‌حلی برای آن پیدا کنند. چنین افرادی آرزوی پایان دادن به زندگی خود را دارند.بالاترین در پایان نوشت: اکنون سوال این است که آیا خودکشی علیرضا و لیلا پهلوی پایانی است بر سرنوشت تراژیک خاندان پهلوی یا باز هم خبر خودکشی دیگری در این خانواده به گوش خواهد رسید؟ نمی‌توان پاسخی مشخص به این سوال داد، اما به نظر می‌رسد که بقیه افراد این خانواده از جمله فرح دیبا و رضا پهلوی دچار بحران باشند. شاید سرنوشت این خاندان سراغ رضا پهلوی نیز برود.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار