سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 109619
تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۵
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » وزارت صنعت سفارش‌های ثبت‌شده واردات خودرو را حذف کرد/ ایجاد انحصار در بازار خودروهای وارداتی
Print This Post

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی واردکنندگان خودرو از حذف ثبت سفارش‌های انجام‌شده واردات خودرو توسط شرکت‌های «غیرنمایندگی‌» روی سایت ثبتارش خبر داد و گفت: هدف وزارت صنعت ایجاد انحصار در بازار خودروهای وارداتی است.

 به گزارش سلام دلفان، میثم رضایی اظهار داشت: از صبح امروز ثبت سفارش انجام شده توسط واردکنندگان متفرقه و غیر نمایندگی‌ها برای واردات خودرو بر روی سایت ثبتارش حذف شد که همین مسئله اعتراض و مراجعه حدود ۵۰ شرکت واردکننده را به سازمان توسعه تجارت در پی داشت.

وی افزود: در مراجعه امروز شرکت‌های واردکننده به سازمان توسعه تجارت، پاسخ مشخصی به این شرکت‌ها داده نشده و برداشت ما این است که وزارت صنعت سعی در انحصاری کردن بازار خودروهای وارداتی دارد.

رئیس انجمن کارفرمایی واردکنندگان خودرو تصریح کرد: رویه وزارت صنعت این طور بوده که در ابتدا سعی کرد شرکت‌های غیرنمایندگی را از بازار واردات خودرو حذف کند و پس از آن به بهانه انتقال تکنولوژی، از فعالیت شرکت‌هایی که خود را نمایندگی‌ رسمی معرفی می‌کنند اما نتوانسته‌اند مجوز شرکت مادر را دریافت کنند، خودداری خواهد شد.

وی با بیان اینکه در نهایت، بازار خودروهای وارداتی به صورت انحصاری در اختیار شرکت‌‌هایی مانند پژو، سیتروئن و بنز قرار خواهد گرفت، گفت: این اتفاق به ضرر دولت خواهد بود، زیرا تعرفه واردات خودرو به صورت CBU برای خودروهای مونتاژی به رقم پایینی در حد تعرفه CKD خواهد رسید.

رضایی در ادامه با اشاره به مصوبه قبلی مربوط به ثبت سفارش واردات خودرو، گفت: طبق این مصوبه، ثبت سفارش باید در دو مرحله انجام شود به طوری که در مرحله اول مشخصات خودروهای وارداتی ثبت می‌شود و در مرحله دوم شماره شاسی خودرو ارائه خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس بسیاری از شرکت‌ها نسبت به ثبت سفارش اولیه اقدام کردند، اما حالا با حذف ثبت سفارش خود بر روی سایت روبه‌رو شده‌اند. این در حالی است که برای پیش‌ خرید خودروها در خارج از کشور اقدام کرده بودند.

رئیس انجمن کارفرمایی واردکنندگان خودرو با بیان اینکه بخشی از ثبت سفارش انجام شده توسط شرکت‌های متفرقه هفته پیش از روی سایت حذف شده بود، گفت: در مراجعه‌ای که امروز واردکنندگان متفرقه به سازمان توسعه تجارت داشتند، توجیه قابل قبولی برای این کار ارائه نشد و فقط یک بخشنامه قدیمی به واحد واردکنندگان ارائه کردند.

وی ادامه داد: بی ام و، تویوتا و بنز از جمله خودروهایی هستند که ثبت سفارش واردات آنها از روی سایت حذف شده است.

وی اظهار داشت: ثبت سفارش‌های حذف شده از جمله مواردی بود که کار آنها تا مراحل پایانی انجام شده و شرکت‌ها کد ۸ رقمی واردات را نیز دریافت کرده بودند. علاوه بر این، مبالغ کلانی از پول مردم توسط این شرکت برای ثبت سفارش‌ خودروها به حساب شرکت‌های خارجی واریز شده بود که حالا با تصمیمات خلق الساعه وزارت صنعت با ابهام روبرو شده است.

به گزارش فارس، بخشنامه سازمان توسعه تجارت به شرح زیر است:

رضایی در پایان با اشاره به مصوبه قبلی هیأت دولت در مورد لزوم واردات خودرو توسط نمایندگی‌های رسمی، گفت: این مصوبه با اصل ۴۴ قانون اساسی مغایرت دارد زیرا باعث انحصار برای شرکت‌های خاص خواهد شد.

وی ادامه داد: در این مورد انجمن کارفرمایی واردکنندگان خودرو شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارائه کرده که ۵۰ شرکت نسبت به آن معترض شده‌اند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار