سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 10996
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » هدیه ای تلخ به جامعه رسانه ای شهر؛ آقایان! این راهش نیست
Print This Post

درخصوص شکایت مسئولین اداره آموزش و پرورش از یکی از رسانه ها…

سلام دلفان- حدود دو هفته پیش بود که مسائل پیش آمده پیرامون اداره آموزش و پرورش شهرستان به بحث روز محافل تبدیل شد. منتقدین رئیس اداره، به نوع مدیریت وی مخصوصاً در بحث به کارگیری نیروهای غیربومی انتقادات فراوانی را وارد می دانستند.

 این فضا ادامه یافت تا اینکه تعدادی از رسانه های شهرستان تصمیم گرفتند برای شفاف شدن مسائل و ابهام زدایی به سراغ رئیس اداره مذکور بروند.

مسئولین اداره با اینکه شدیداً از عملکرد برخی رسانه ها که خیل انبوهی از نظرات چالشی مخاطبان را در معرض دید عموم گذاشته بودند شاکی بودند، پاسخگویی را به سکوت و دامن زدن به ابهامات ترجیح دادند و پای میز پاسخگویی آمدند. نتیجه این اقدام نیز اولاً شفاف شدن مسائل و رفع یکسری ابهامات بود و ثانیاً جو ملتهبی که در خصوص این اداره شکل گرفته بود را تا حدودی آرام کرد.

محتویات جلسه و صحبت های آقای جهانیان در رسانه های حاضر در کنفرانس به خوبی انعکاس یافت. باتوجه به فضایی که در کنفرانس خبری حاکم بود و صبر و حوصله ای که شخص مدیر برای سؤالات رسانه ها به خرج داد و نیز انعکاس این پاسخ ها در رسانه های مذکور، بدیهی ترین تصور این بود که چالشی که مابین وی و این رسانه ها وجود داشته رفع گردیده، امّا ماجرا به همین جا ختم نشد.

مسئولین محترم اداره آموزش و پرورش که با رفتار آگاهانه خود در پاسخگویی به رسانه ها و افکار عمومی می توانستند به الگویی برای سایر مدیران شهر تبدیل شوند، متأسفانه در حرکتی دور از انتظار و و با عرض پوزش “ناشیانه” دست به شکایت از یکی از این رسانه ها(سایت نسیم دلفان) زدند.  ناشیانه از آن جهت که این اقدام در هفته خبرنگار صورت گرفت! ایّامی که انتظار می رفت مسئولین این اداره به عنوان یکی از دستگاه های فرهنگی شهر، اقدام به تجلیل از اصحاب رسانه شهر می کردند، آنها قلم به شکایت بردند. این حرکت، صرفاً شکایت از یک رسانه خاص قلمداد نمی شد، بلکه هدیه ای تلخ به جامعه رسانه شهرستان دلفان به شمار می رفت.

از سوی دیگر، این اقدام تعجّب رسانه ها را در پی داشت، زیرا حتی اگر در ابتدا مطلب یا کامنتی برعلیه این اداره منعکس نموده بودند، با انتشار پاسخ های آنان، وظیفه خود را به خوبی به انجام رسانده بودند و حتی به فرض این که حقّی هم از آنان ضایع گردیده، در نهایت جبران شده بود. چنانچه رسانه ها پاسخ های رئیس اداره را منعکس نمی کردند شکایت آنها قابل توجیه بود.

وجه دیگر این تعجّب از آن روست که رفتار شخص رئیس اداره با رسانه ها به هیچ وجه بیانگر این موضوع نبود که بعداَ اقدام به شکایت خواهند نمود. معلوم نیست که آیا در این خصوص فشاری به وی وارد شده یا خیر.

البته بدیهی است که مسئولین اداره آموزش و پرورش یا هر نهادی دیگر، در صورتی که احساس کنند حقوق شان تضییع شده، می توانند قانوناً از حق خود دفاع کنند و شکایت کنند، امّا اگر قرار باشد بابت هر چالشی که از سوی رسانه ها ایجاد می شود به سراغ  شکایت ببرند که سنگ روی سنگ بند نمی شود. مخصوصاً اینکه فعّالیّت رسانه ها حیطه گسترده ای را در بر می گیرد و روزانه مطالب زیادی را در خصوص دستگاه های مختلف دولتی منتشر می کنند. هرچند که این امر ضرورت دقت و رعایت انصاف را از رسانه ها سلب نمی کند.

به جاست که مسئولین محترم با ظرافت های کار رسانه ای آشنایی پیدا بکنند و بدانند که برای پیشبرد اهداف دستگاه تحت مدیریت خود، تعامل با رسانه ها بهتر از شکایت از آنان و برخوردهای قهرآمیز است. شکایت هایی که البته در بیشتر مواقع طرفی بر نمی بندند.

نکته دیگر این است که در دلسوزی و خیرخواهی مدیرمسئول سایتی که مورد نوازش مسئولین محترم قرار گرفته هیچ شک و تردیدی وجود ندارد و به هیچ وجه وی و اغلب رسانه های شهر مطلبی را با غرض علیه شخص و یا دستگاه خاصی منتشر نمی کنند. پس ای کاش مسئولین اداره آموزش و پرورش با سعه صدر و ملایمت از کنار این مسئله عبور می کردند و بدین شکل مسئله را کش نمی دادند. البته از طرفی دیگر رسانه ها نباید لحظه ای از وظیفه ذاتی خود در رعایت دقّت و انصاف غفلت کنند.

واقعیت این است که مسئولین محترم آموزش و پرورش که ابتدا چهره خوبی از خود به نمایش گذاشتند و با اقدامی بجا به ابهامات پاسخ دادند، اکنون رفتار مناسب قبلی خود را زیر سؤال برده اند و می توان گفت که اثر آن را نیز کم رنگ کرده اند.

در این مقطع شایسته است که آقایان با پس گرفتن شکایت خود، بیش از این اثر اقدام مناسب قبلی خود را خدشه دار نکنند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار