- سلام دلفان | اخبار شهرستان دلفان| نخستین سایت خبری تحلیلی در دلفان - http://salamdelfan.ir -

جمعیت استان لرستان به بیش از یک میلیون و ۷۶۰ هزار نفر رسید

به گزارش سلام دلفان، علی هادی چگنی صبح امروز در جمع خبرنگاراننتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۹۵ استان لرستان را اعلام کرد و اظهار داشت: بر اساس نتایج اولیه از سوی مرکز آمار ایران، جمعیت کشور ۷۹ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۲۷۰ نفر و ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار و ۳۵ خانوار است و جمعیت استان لرستان یک‌میلیون و ۷۶۰ هزار و ۶۴۹ نفر و ۵۰۹ هزار و ۲۵ خانوار است.

وی بابیان اینکه بر اساس قانون از سال ۹۰ به بعد سرشماری عمومی نفوس و مسکن به‌صورت پنج سال برگزار می‌شود افزود: هشتمین دوره سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۵ برای نخستین بار به دو شیوه اینترنتی ( ۳ الی ۳۰ مهرماه) و حضوری بدون کاغذ با استفاده از تبلت(۲۸ مهر تا ۲۸ آبان ماه) در کشور برگزار شد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و مدیر اجرای طرح سرشماری نفوس و مسکن استان لرستان عنوان کرد: متوسط رشد سالیانه جمعیت استان لرستان طی سال‌های ۹۰ تا ۹۵ برابر ۰۷٫۰ درصد بوده که لرستان از این نظر رتبه ۲۹ را در مقایسه با سایر استان‌ها دارد.

وی بیان کرد: در سال ۹۵ بیشترین رشد جمعیت مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و بوشهر به ترتیب با ۳٫۰۲ و ۲٫۴۱ درصد و کمترین میزان مربوط به استان‌های خراسان شمالی و همدان به ترتیب با ۰٫۱۱- و ۰٫۲۳- درصد است.

هادی چگنی تصریح کرد: نرخ رشد جمعیت کشور در سال ۹۵ برابر ۱٫۲۴ درصد بوده که نسبتجنسیتی کشور در سال ۹۵ برابر ۱۰۳ نفر مرد در برابر ۱۰۰ زن است؛ جمعیت استان در سال ۹۵ از ۸۸۹٫۸۹۲ نفر مرد و ۷۶۰٫۸۶۷ نفر زن تشکیل‌شده و به‌ این‌ ترتیب نسبت جنسیتی در استان معادل ۱۰۳ بوده که مشابه متوسط این شاخص در کشور است.

وی خاطرنشان کرد: بالاترین نسبت جنسیتی مربوط به استان‌های بوشهر و یزد به ترتیب با ۱۱۴ و ۱۰۶ و کمترین آن مربوط به استان‌های گلستان و گیلان به ترتیب با ۱۰۱ و ۱۰۰ است، بعد خانوار کشور در سال ۹۵ معادل ۳٫۳ نفر و در استان لرستان به‌طور متوسط برابر ۵٫۳ نفر در هر خانوار است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان لرستان گفت: تراکم جمعیت در واحد سطح در کشور برابر ۴۹٫۱ نفر در کیلومترمربع و تراکم جمعیت استان لرستان با ۶۲٫۲ نفر در کیلومترمربع و از این لحاظ در رتبه ۱۴ کشوری قرار دارد.

وی اظهار داشت: بیشترین میزان تراکم نسبی مربوط به استان‌های تهران و البرز به ترتیب با ۹۶۹٫۲ و ۵۲۹٫۴ نفر در کیلومترمربع و کمترین میزان تراکم نسبی مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و سمنان به ترتیب با ۱٫۸ و ۲٫۷ نفر در کیلومترمربع بوده است.

چگنی افزود: میزان باسوادی در جمعیت شش‌ساله و بیشتر کشور ۶٫۸۷ درصد و این میزاندر استان لرستان برابر ۸۳ درصد است که نسبت به میزان باسوادی سال ۹۰ (۴٫۸۰ درصد) ۶٫۲ درصد افزایش داشته است.

تسنیم