سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 119266
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مناطق آزاد بارانداز واردات و قاچاق است
Print This Post

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه دولت در شعار با قاچاق مبارزه می‌کند، گفت: مناطق آزاد به جای صادرات بارانداز واردات و قاچاق شده است.

به گزارش سلام دلفان سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: رفتارهای ضد و نقیض از سوی دولت در سال‌های گذشته مشاهده کردیم، طبیعتاً کالاهایی که به کشور قاچاق می‌شود، دلایل مختلفی دارد، باید موانع تولید که منجر به غیررقابتی شدن کالاهای داخلی می‌شود برطرف شده، اما اقدامی در این جهت وجود نداشته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه گران شدن کالاها به دلیل غیررقابتی بودن منجر به کاهش کیفیت آنها می‌شود، تصریح کرد: به این دلیل، بسیاری از مردم به سمت کالاهای خارجی به ویژه قاچاق روی می‌آورند.
حسینی شاهرودی افزود: بسیاری از کالاهایی که وارد می‌شود، مشابه داخلی داشته و از طرفی کالاهای قاچاق از مناطق آزاد به صورت رسمی بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی وارد می‌شوند که نه تنها تنبیهی وجود ندارد، بلکه تشویق هم می‌شوند، به طوری که دولت لایحه افزایش مناطق آزاد را ارائه می‌کند.
وی با تأکید بر اینکه استان‌های مرزی به مناطق آزاد تبدیل شده‌اند، یادآور شد: در این مناطق کنترلی بر واردات وجود ندارد و هزاران هکتار سرزمین به عنوان منطقه آزاد بدون کنترل گمرکی ایجاد شده و کالا به سرزمین اصلی وارد می‌شود.
این نماینده مجلس با اشاره به عدم نظارت و کنترل صحیح دولت در ورود کالا به ویژه در مناطق آزاد اظهار داشت: هدف از ایجاد مناطق آزاد تقویت صادرات و ایجاد اشتغال بود، اما در حال حاضر این مقوله به نسبت واردات بسیار ناچیز است. نمی‌توان در جلسات شعار داد و صرفاً حرف زد. اکنون خروجی جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی چیست، امیدواریم در سال جدید شعارها به اقدام و عمل منتهی شود.
حسینی شاهرودی گفت: در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای است که بدون هیچ مشکلی کالا از مناطق آزاد وارد کشور می‌شود و حتی بازرگانان صالح و سالم نیز توجیهی برای ورود رسمی کالا از گمرک نمی‌بینند.
وی خاطرنشان کرد: با تأکید بر اینکه دولت سوراخ دعا را در مبارزه با قاچاق کالا و حمایت از تولید گم کرده است، خاطرنشان کرد: سال گذشته مشاهده شد که مسئولان برای مبارزه با قاچاق سراغ حلقه آخر رفته تا کنترل و نظارت را انجام دهد. نمی‌گوییم این اقدام نباشد، اما باید کار از ورودی مبادی کشور نظارت دقیق صورت بگیرد.
حیاط خلوت چهره‌های سیاسی
عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: در صورتی که تغییر در مدیریت و اعضای هیئت‌مدیره در حد متعارف باشد، قابل قبول است، اما برخی عزل و نصب‌ها با رانت سیاسی انجام می‌شود و بدون توجه به تخصص و شرایط برای اداره امور این مناطق است.
علی‌اکبر کریمی افزود: براساس قانون، مسعود سلطانی‌فر از زمانی که به عنوان وزیر ورزش انتخاب شد، برای ادامه فعالیت در هیئت‌مدیره سازمان مناطق آزاد منع قانونی داشت، ضمن اینکه وی در دوره قبل از وزارت ورزش که به عنوان معاون رئیس‌جمهور هم بود، شامل این منع فعالیت می‌شد و قرار بود که جابه‌جا شود.
عضو کمیسیون اقتصادی افزود: مجلس در اجرای مصوبه‌اش انتظار تغییر رویکرد در مناطق آزاد را دارد و انتظار دارد، تا افراد غیرسیاسی با رویکرد اقتصادی و متخصص در این مناطق به عنوان مسئول منصوب شوند، نه اینکه مناطق آزاد حیاط خلوت چهره‌های سیاسی باشد.
کریمی با بیان اینکه متأسفانه در برخی موارد عزل و نصب‌های اعضا هیئت مدیره یا مدیران در مناطق آزاد با رانت سیاسی انجام شده و بدون توجه به تخصص مورد نیاز و شرایط برای اداره امور مناطق آزاد بوده است، گفت: این موضوع باعث می‌شود که تغییرات زیادی را در هیئت‌مدیره مناطق آزاد در طول چند سال شاهد باشیم و اگر از ابتدا این عزل و نصب‌ها با دقت بیشتری انجام شود، شاید تا این اندازه نیاز به جابه‌جایی نباشد.
وی خاطرنشان کرد: اما بین اهداف کلان پیش‌بینی شده برای مناطق آزاد و عملکرد تطابق چندانی وجود ندارد.
منبع: کیهان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار