سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 11995
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۲
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » سخنی با اعضای شورای شهر
Print This Post

…متاسفانه اخبار و گزارشاتی در شهر به گوش می رسد که نگران کننده است؛ برخی دخالت ها و فشارها لابی های نفوذ برای معرفی افراد مورد نظر خود به عنوان شهردار…

سلام دلفان- سایت کاسی در مطلبی به قلم علی معظمی گودرزی نوشت: فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی و شهر و روستای سرارسر کشور ۱۲ شهریور با انجام مراسم تحلیف رسما کار خود را آغاز کرد . به بهانه آغاز فعالیت این نهاد مردمی لازم است مطالبی را یاد آور شویم . شوراهای اسلامی شهر و روستا از مهمترین زیرساخت های مدنی کشور محسوب می شوند که تاکنون جمهوری اسلامی ایران برای آنها در سطوح مختلف جایگاه مهمی در نظر گرفته و آنها را نسبت به سایر نهادهای حکومتی ممتاز ساخته است فصل هفتم قانون اساسی ، شوراها را از ارکان تصمیم گیری و اراده کشور برشمرده و در اصل یکصدم آنها را ابزاری برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و سایر امور رفاهی دانسته است. ۱۵ سال از عمر شوراها می گذرد و این نهاد به عنوان یکی ازمحوری ترین نهاد های حاکمیتی شناخته می شود.

در اصل کارآمدی و تاثیر گذاری این نهادهای محوری در روند اداره جامعه تردیدی نیست اما این را نیز باید اضافه کرد کارشناسان نظرات متفاوتی درعملکرد این شوراها داشته اند . لازم است به برخی کاستی هایی و مقوله هایی که شورای شهر نورآباد درسه دور گذشته کمتر به آن پرداخته و یابه ورطه فراموشی سپرده است بپردازیم تا اعضای محترم شورای دور چهارم با این رویکرد بتوانند آینده روشن و درخشانی را از شهر نورآباد ترسیم کنند .

مهمترین وظیفه شورا انتخاب شهردارکار آمد

شکی نیست مهمترین وظیفه شورا در مدیریت شهری انتخاب شهردار است . یک شورای کارآمد می تواند با انتخاب شهردار با تجربه و کارکشته عمران وآبادانی به شهرارزانی بخشد.

شورا و شهرداری در توسعه و عمران شهری نقش آفرین هستند و تجربه نشان می دهد در گذشته عدم هماهنگی میان شهر دار وبرخی اعضای شورا ، خسارات فراوانی به شهروندان و عمران آبادانی شهر وارد کرد.

متاسفانه اخبار و گزارشاتی در شهر به گوش می رسد که نگران کننده است . برخی دخالت ها و فشارها لابی های نفوذ برای معرفی افراد مورد نظر خود به عنوان شهردار در سطح شهر پخش شده است و مردم نگران تکرار تجربه ناموفق شورای سوم می باشند که تعویض مکرر شهرداران و بکارگیری سرپرست شهرداری خسارت فراوانی را به شهروارد کرد. مطرح کردن برخی افراد که سابقه حتی یک روز مدیریت اجرایی ندارند چه توجیهی دارد ؟

مگر این افراد از اعتبارات و امکانات شهرداری نورآباد اطلاع ندارند که می خواهند مدیریت خود را در شهرداری امتحان کنند؟ !! مگر شهرداری نورآباد محل آزمون و خطاست ؟!!!

شهریک کالبد زیستی و فرهنگی

گفته می شود شهریک کالبد زیستی و فرهنگی است که باید فضای آرامش بخش برای شهروندان داشته باشد، و علاوه بر تامین نیازهای مادی شهروند ،نیازهای روحی و روانی آن را نیزباید تامین کرد .

شورای اسلامی چهارم در نور آباد بایستی رویکرد خود را از نگاه کالبدی و یا خدماتی به رویکردی راهبردی و همه جانیه برای تامین نیازهای روحی و روانی شهروندان و شناخت مسائل شهری تغییردهد .

عدم تجانس فرهنگی ناشی از ترکیب ناموزون جمعیت، هویت های قومی، تاثیرات جامعه از زندگی مدرن و ارزش ها و خرده فرهنگ ها از جمله مسائلی است که ایجاب می کند مدیریت شهری و شورای شهر توجه بیشتر وعمیق تری به مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته باشد .

شورا می بایست با دعوت از کارشناسان و نخبگان علمی و اجتماعی ازتمام ظرفیت ها برای تصویب طرح های فرهنگی و اجتماعی اقدام نماید تا خروجی آن مصوبات کاربردی درراستای ضرورت های فرهنگی و اجتماعی شهر باشد.

شکی نیست در گذشته نسبت به سرانه های فرهنگی و ورزشی شهر نورآباد توجه کافی صورت نگرفته است و این سئوال قابل طرح است که درکدام یک از دوره های گذشته شورای اسلامی شهر نورآباد به مقوله آسیب ها و چالش های اجتماعی چون طلاق، بیکاری، اعتیاد و تکدی گری پرداخته شد ؟!

در حوزه فرهنگی نیز متاسفانه دوره های گذشته نتوانسته اند نیازهای شهری را در بخش سخت افزاری و نرم افزاری تامین کنند حتی برای آموزش شهروندی و فرهنگ شهرنشینی سرمایه گذاری لازم نگردید که برخی از مشکلات شهروندی ناشی از ، عدم آموزش و آگاهی بخشی است.

شهر محل بروز فرزانگی و فرهیختگی است

 شهر تنها یک قالب زمین، واحدهای مسکونی و چند خیابان نیست بلکه باید رویکرد شورا توجه به خلاء های فرهنگی و تحقق شهر انسان گرا و تقویت هویت شهر باشد .

مگر مشاهیر و عالمان بزرگوار افتخار هر شهر محسوب نمی شوند ؟ آیا در این شهرستان عالمان و شاعران بزرگی وجود نداشته که از نامگذاری آنان درخیابان ها ، پارک و حتی کوچه های شهر دریغ می کنیم و بهانه های غیر قابل قبول مطرح می شود .

البته می شود برخی حساسیت ها مطرح شده را با تدبیر و در فضای دوستانه و با تفاهم حل کرد . دوستان ، بزرگواران و عالیجنابان ، فعالیت فرهنگی فقط تصویب مبلغی به این دستگاه و یا کمک به فلان مراسم نیست که اعضای شوراهای گذشته در بیلان کاری خود آنرا اعلام میکردند . دلفان برغم ظرفیت های گردشگری و تاریخی خود در این بخش مظلوم واقع شده است .

حال که میراث فرهنگی استان این شهر را به فراموشی سپرده است آیا نباید شورای شهر در این زمینه پیش قدم شود و اعتباراتی را جهت معرفی جاذبه ها و پتانسیل های گردشگری هزینه کند ؟!!

مقوله پژوهش زیر بنای توسعه و برنامه ریزی است و این مقوله در دوره های گذشته بویژه در شورای سوم حلقه مفقود شده بود امیدواریم شورای چهارم رویکرد خود را در این زمینه به پژوهش محوری و استفاده از نظرات پژوهشی تغییر دهد.

درآمد پایدار نیاز مبرم شهرنورآباد

شهرداری نورآباد یکی از فقیرترین شهرداریهای کشور است، در آمد این شهرداری ازسرانه کشوری پائین تر است .

در این شهر دود کارخانه ای بلند نمی شود و از واحدهای بزرگ صنعتی و شرکت های بازرگانی نیز خبری نیست . منبع مهم درآمد شهرداری نورآباداز محل عوارضات مختلفی است که توسط شهروندان پرداخت می شود. اعتبارات دولتی هم انقدر نیست که بتوان با آن مشکلات شهری نورآباد را حل کرد.

این عوامل ضرورت ایجاد درآمد پایدار را برای این شهرداری ضروری کرده است .

در آمد پایدار، مقوله ای است که در دوره های گذشته شورای شهر به آن توجه نشده است. با تکیه براین درآمد است که مسئولان شهر می‌توانند برای هر سال مالی و طرح‌های عمرانی شهر ،برنامه‌ریزی کنند.

استفاد‌ه از نخبگان محلی و تجربیات آنان

شورا یک نهاد مبتنی بر خرد‌ جمعی است که استفاد‌ه ازنظرات نخبگان محلی و افراد اهل فن و با تجربه برای عمران و آبادانی شهر ضروری است .

شورای می تواند فضای همکاری و همد‌لی میان مد‌یریت شهری و مرد‌م ایجاد‌ کند و با عث تشویق و ترغیب شهروندان در مشارکت مرد‌م شود . اعضایی که به عنوان شورای چهارم انتخاب می شوندبخوبی می دانند که این مرد‌م هستند‌ که می‌توانند‌ شهر خود‌ را بسازند‌. در هر منطقه ای که مرد‌م د‌ر صحنه بود‌ند‌، د‌ر آنجا شوراها موفق عمل کرد‌ه‌اند‌.

  1. نویسنده دیدگاه: یکی از فرهنگیان
    شهریور ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۳۸

    بله واقعا” از درون شورای چهارم بوی فتنه می آید مردم فهیم و دانای دلفان می دانند که تعدادی از اعضاء شورا با حمایت یک جریان خاص که فرماندهی آن به عهده یک نفر از بزرگان شهر است به شورا راه یافتند(هم چنین شخص فرماندار) و هم اکنون همان شخص و جریان در پی انتصاب فرد مورد نظر خودکه احتمالا” غیر بومیست به منصب شهردار شهرمان می باشد، بوی این فتنه از انتخابات رئیس شورا به مشام مردم رسید آنجایکه که اعضاء این جریان برای جلب نظر آقای هوشمند احمدیان هیچ یک ازخودشان کاندیدا نشده و نامبرده را جهت ریاست شورا معرفی و به او رای دادند که با این عمل تعداد خود را به 4 نفر رساندند،لذا فقط منتظر نفر پنجم هستند که از آقایان فتحی ، نوربخش ، موسوی ، مرادی و خانم جلالوند انتظار می رود که خام این ترفند نشوند و فردی بومی ، کاردان و با تجربه را برای شهردار انتخاب نمایند حتی شخص آقای شیخی هم می تواند گزینه مناسبی باشد انشاءالله

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار