سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 124331
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
خانه » اخبار برتر » آخرین وضعیت تفکیک اراضی شهر نورآباد در گفتگوی سلام دلفان با سخنگوی شورای شهر نورآباد/ از اراضی فاز ۳ تا بهارستان و تاخیر در آغاز بکار فاز ۴ فرهنگیان
Print This Post
انتشار بخش اول گزارش عملکرد شورای چهارم؛

اولین بخش از گفتگوی سلام دلفان با سخنگوی شورای شهر نورآباد، پیرامون آخرین وضعیت تفکیک اراضی شهر نورآباد منتشر گردید.

 

 

به گزارش سلام دلفان، با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات و پایان دوره ۴ ساله چهارمین دوره شورای شهر ، بیشتر بحث محافل و مجالس در دلفان حول محور انتخابات شورای شهر می باشد برای اطلاع از عملکرد شورا، گفتگویی با آقای نوربخش سخنگوی شورا شهر نورآباد داشتیم که ماحصل گفتگوی مفصل ما در چند بخش تقدیم همشهریان عزیز می گردد. بخش اول گفتگوی ما در مورد آخرین وضعیت تفکیک اراضی شهر نورآباد از جمله فاز ۳ و چهارم فرهنگیان و اراضی بهارستان است و در بخش های بعدی به دیگر مسائل از جمله برج آرین، گود میدان امام ، قبرستان جدید، ساختمان جدید شهرداری و …. خواهد بود که در روزهای آینده منتشر خواهد شد. اولین بخش از گزارش عملکرد شورا در ذیل می آید: 

در سال های اخیر یکی از مطالبات جدی شهروندان نوزآبادی مشخص شدن وضعیت اراضی این شهر بوده با توجه به اینکه بیش از ۱۰ سال از مشخص نشدن تکلیف اراضی فاز ۳ فرهنگیان می گذرد لطفاً در مورد آخرین وضعیت این اراضی توضیح دهید:
در مورد زمین‌های فاز ۳ فرهنگیان، متأسفانه با توجه به مرغوبیت زمین‌های مذکور در نتیجه بازدیدهایی که از جانب استانداری و کارگروه خاصی که در این وجود دارد برای بحث تغییر کاربری صورت گرفت برای بحث تغییر کاربری، متأسفانه این اراضی به عنوان زمین مرغوب جهت کشاورزی تشخیص داده شد.اینکه قبلا هیئت مدیره بر چه اساسی تصمیم گرفته و این زمین‌ها را به عنوان مسکونی تشخیص داده جای سؤال است.اما در هر صورت ما تلاش خودمان را انجام خواهیم داد و پیگیر هستیم، اما با توجه به زمین‌هایی که اضافه شده است من جمله زمین های الحاق شده بهارستان و دره مشتری، فاز ۴، و زمین های خالی سطح شهر احتمالاً کار تعیین تکلیف زمین های فاز ۳ مقداری به درازا بکشد.درست است که به سرانجام رسیدن این طرح ها با درآمدزایی که در پی دارند نهایتا به نفع شهرداری خواهد بود، اما این طور طرح ها نیاز به بسترسازی مناسب، خدمات و امکانات ویژه خواهند داشت.

در کدام دوره شورا تصمیم گرفته شد کاربری اراضی فاز ۳ با توجه به مناسب بودن این اراضی برای کشاورزی به عنوان مسکونی تصویب شود؟

اتخاذ این تصمیم در دوره قبل بوده، استارت این کار اوایل دوره قبل زده شد. با توجه به اینکه دور سوم شورا حدود شش هفت ساله شد. هم زمین های دره مشتری و هم فاز ۳ و ۴ فرهنگیان مربوط به دوره سوم شورا بوده، اما اینکه تشکیل تعاونی چه زمانی صورت گرفته دقیقاً اطلاع ندارم.
مراحل ابتدائی الحاق و تغیر کاربری اراضی فاز ۳ و ۴ فرهنگیان مربوط به دور سوم شورا بوده که در دوره چهارم  شورا تغییر کاربری اراضی فاز سوم رد و فاز چهارم فرهنگیان  تایید شد.طرح جامع هر ده سال یکبار تغییر می کند. حدود سال ۹۲ یا ۹۳ طرح جامع جدید ابلاغ شد.یک طرح تفصیلی هم داریم که مربوط به جزئیات درون شهر می باشد، اما طرح جامع محدوده شهر را مشخص می کند.

در خصوص زمین های فاز ۴ فرهنگیان پس از کش و قوس های فراوان و تاخیر چند ساله ما شاهد بودیم که در اسفند ماه سال گذشته کار قطعه بندی آنها انجام شد و مبالغی هم از مالکین جهت شروع به کار دریافت شد، اما گزارشاتی مبنی بر کشت محصولات کشاورزی و به تاخیر افتادن آغاز به کار در این اراضی به دست ما رسیده لطفاً در این زمینه توضیح بفرمایید :

در این خصوص مشکلاتی وجود داشت و طولانی شد، اما از لحاظ قانونی وقف شده و اکنون این مشکلات از جمله بحث دسترسی مرتفع شده، این طرح ها دارای هیئت مدیره هستند که باید جوابگوی متقاضیان باشند. اما در کل با توجه به اینکه همه کارهای مورد نیاز فاز ۴ انجام شده و البته یک سری گیرهای کوچک و قابل حل وجود دارد، اما به نظر حقیر انتظار می رود به زودی شروع به کار شود.همه مراحل قانونی در شهرستان، استان و کشور طی شده و به زودی تکلیف متقاضیان روشن خواهد شد.

زمین های بهارستان هم خیلی وقت است که با وجود قول های شهرداری و شورا به مالکان، هنوز تکلیف قطعی شان مشخص نشده، در این خصوص چه مشکلاتی وجود دارد؟

در خصوص اراضی بهارستان واقعیت این است که پیگیری های لازم انجام شده، بحث کمبود زمین را داریم و اینکه مالکین بیشتر از زمین های موجود اقدام به فروش نمودند،  نقشه بدین شکل بوده که حجم بالایی از فضای سبز و آموزشی را در خود داشت، لذا مالکین هم به شورا مراجعه کرده و ما پیشنهاد دادیم که مقداری از فضاهای مذکور کم شده و به زمین های مالکین اضافه شود. این پیشنهاد به استاندار ارائه شد و ایشان نیز با پیشنهاد ما موافقت نمود، برای تغییر کاربری نیز باید مراحلی طی شود و پیشنهادات شهرسازی و ادارات ذی ربط در کمیسیون های تخصصی ماده ۵ مطرح شود.
مشکلی که در این خصوص وجود داشت این بود که سندی به نام مالکین وجود نداشت، چرا که از شرایط ابتدایی ورود طرح به کمیسیون ماده ۵ سند دار بودن زمین هاست.
که ما همراه چند نفر از مالکان از طریق ثبت اقدام کردیم، الآن هم پیگیر هستیم و تقریبا همه کارها صورت گرفته، فقط تنها موردی که هنوز باقی مانده این است که مهندس مشاور ماده ۵ از این طرح و نقشه دفاع کند، اگر مهندس مشاور بیاید و از این طرح دفاع کند و در نهایت استاندار نیز تایید کند کار به انجام رسیده است. تا کنون مهندس مشاور هم طرح خود را بازنگری کرده و تنها منتظریم کمسیون ماده ۵ انجام بگیرد تا مهندس مشاور از طرح دفاع کند و حالت اجرایی پیدا کند و تقسیم بندی و تفکیک صورت گیرد.

شورا و شهرداری چرا با وجود این مشکلات باز قول هایی به مالکان داده بودند؟

کم کاری از طرف شورا و شهرداری وجود نداشته، هر آنچه نامه نگاری و کارهای شفاهی و کتبی بوده صورت گرفته اما مالکان متضرر بودن، یعنی بیشتر زمین ها به فضای سبز تبدیل شده بود، ظاهرا مسوولین امر خواسته بودند کاستی های فضای سبز مناطق دیگر سطح شهر را در زمین های بهارستان جبران کنند. مثلا الآن شما ببینید از میدان بعثت تا میدان امام هیچ فضای سبزی در نظر گرفته نشده، یا محدوده خیابان شهید رجایی تا خیابان طالقانی فضای سبزی وجود ندارد، البته قبلاً وجود داشته، اما زمین های در نظر گرفته شده جهت فضای سبز در ادوار گذشته به دلایلی تغییر کاربری داده شده است.
در حال حاضر هم متأسفانه بیشترین مقدار فضای سبز را در بهارستان در نظر گرفته بودند که موجب متضرر شدن مالکان می شد، چرا که در این بخش از شهر بیش از حد متعارف فضای سبز منظور شده بود. از طرفی با توجه به اینکه اغلب مالکان مذکور خرده مالک بوده و منتظرند با تعیین تکلیف این زمین ها برای خود سرپناهی بسازند، شورا و شهرداری در ادوار مختلف بیشترین تلاش را در جهت رفع مشکلات زمین های بهارستان انجام داده اند و در حال حاضر تنها مشکل زمین های بهارستان همین تشکیل کمیسیون ماده ۵ است.

شورای شهر تا چه اندازه دستش جهت تغییر کاربری باز است؟

دست شورا نیست، البته در دوره ما تغییر کاربری صورت نگرفته اما شورا فقط پیشنهادش را به استانداری می دهد، استانداری هم از لحاظ میزان دسترسی و مرغوبیت زمین و مواردی دیگر بررسی می کند، استانداری هم برای خودش مشاورین مخصوص و یک سری کارگروه های تخصصی دارد، و نهایتاً پس از طی یک پروسه طولانی اگر در کمیسیون ماده ۵ رای بیاورد تغییر کاربری صورت می گیرد، و اگر رای نیاورد دیگر تغییر کاربری صورت نمی گیرد.

 

مخاطبین ارجمند می توانند سوالات و درخواست های خود در زمینه مباحث مطرح شده در گفتگوی اول را به صورت دیدگاه در پایان همین صفحه ارسال نمایند تا با مسوولین مربوطه در میان گذاشته شود.

 

 

 1. نویسنده دیدگاه: محمد
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶ در تاریخ ۰۸:۵۴

  با سلام لطفاً از آقای نوربخش بپرسید تکلیف زمین های حد فاصل خرم مسکن و بلوار آزادی(ورودی از سمت خرم آباد) کی مشخص میشود؟
  بعضی از مالکین بزرگوار هر موقع گیر مالی دارند زمین رو به شخص جدیدی می فروشند و لذا برخی از زمنها چندین صاحب دارد که این امر در آینده نه چندان دور با مشکلات اجتماعی فراوان(درگیری و…) مواجهه و با عث تشکیل پرونده های قضایی فراوانی در دادگستری خواهد شد و لذا خواهشاً جهت جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر هر چه سریعتر تکلیف این زمینها را هم مشخص کنید.

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۱:۴۱

  با سلام
  اگه ممکنه درخصوص اراضی متصل به فاز یک فرهنگیان وزمینهای دادگستری که قراربود به عنوان فاز دوم مسکن مهر طرح اجرا شود ولی عملی نشد سوال شود .سپاسگزار.

 3. نویسنده دیدگاه: جلال خسروپور
  اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۴:۰۹

  به نظر من بایدبه افراد جدید رأی بدیم
  اعضای فعلی در طی این ۴سال عکس عمل خوبی نداشتند و هیچگونه فعالیتی برای اراضی فاز ۳ نداشتند

 4. نویسنده دیدگاه: لالی
  اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ در تاریخ ۲۲:۰۹

  آقای سید امین سلام
  شما عنایت کنید در مورد زمینهای قانونی دره مشتری که در بیخ گوش شماست فکری داشته باشید. چرا که احساس می شود که خیلی فراموش شده اند. لطفا” در این موقع انتخابات کمتر سیاسی بازی کنید و کمتر به مردم وعده و وعید بدهید

 5. نویسنده دیدگاه: علی زاده " فرهنگی و کارشناس ارشد فقه و حقوق اسلامی
  اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۶ در تاریخ ۲۳:۵۵

  هو العلیم” قال الامام العلی (ع)”أعظمُ الخطایا اِقتِطاعُ مالِ امرِیءٍ مُسلِمٍ بِغَیر حَقٍّ.
  عظیم‌ترین گناهان، خوردنِ به ناحق و تجاوز به مال یک مسلمان است. سوال بنده از سخنگوی شورای اسلامی شهرستان دلفان جناب آقای نوربخش به شرح ذیل می آید امید است در این راستا تنویر افکار عموم بالاخص مالکین اراضی فاز سوم (( فرهنگیان )) شود، که فی النهایه اذهانی منفی در اذهان باقی نماند و پاسخ دلایل مستددلداده شود.عرض می شود با توجه به نقل قول های جنابعالی که نقل نمودید احتمالا مشکل اراضی بهارستان و … مرتفع شود ولی مشکل کاربری اراضی فاز سوم احتمالا به درازا بکشد” فی الحال سوال بنده به نمایندگی جمیع مالکین اراضی (( سراب )) از شما سخنگوی محترم با وجود اینکه حقوقدان (( وکیل )) می باشید این است اگر این اراضی مشکل کاربری دارند چرا هیئت مدیره ی فی الحال مبالغی را از همکاران فرهنگی گرفته و دریافت وجه اضافی و غیرقانونی از اعضای تعاونی مسکن فاز (۳)فرهنگیان به چه امید و پشتوانه ای بوده!؟ فلذا فرهنگیان عزیز شهرستان دلفان مطلع می باشند هنگام خرید اراضی فاز سوم تمام بهای زمین در سال ۱۳۸۲ مبلغ دوازده میلیون ریال بود که در همان سال های اولیه توسط اعضا تمام و کمال پرداخت شد .اما زمانی که هیئت مدیره ی جدید (هیئت مدیره ی فاز ۴) تشکیل شد به بهانه های واهی مطالبه ی مبلغ ده میلیون ریال دیگر نمودند و این مبلغ نیز توسط تعداد زیادی از اعضا در بانک رفاه کارگران و سایر شعب دیگر پرداخت گردید حال باید از هیئت مدیره ی فاز ۴ پرسید که وجه پرداخت شده که مبلغ آن بالای ده میلیارد ریال می باشد در کجا هزینه شده است ؟ نهادهای اطلاعاتی وامنیتی باید بررسی کنند که این وجه اضافی و غیر قانونی در کجا هزینه شده است .فی النهایه ازشما سخنگوی شورای اسلامی شهر که خود وکیل و حقوقدان هستید درخواست جواب مکتوب در این سایت سلام دلفان را داریم

 6. نویسنده دیدگاه: همشهری
  اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۷:۲۶

  مسؤلین بی فکر تعاونیفرهنګیان و اعضای شورای شهر اګر ما در سال ۸۲ از هر جایی مثل خلیفه آباد یا کاظم آباد زمین میخریدیم با این بو ل الا ن چند برابر سود میبردیم خداوند مقصرین وخانوادهایشان را به درد بی درمان ګرفتار کند تا حقی را که از من معلم با این حقوق ناچیز خوردند خر ج درمان کنندچون هرکدام ازهییت مدیره ود یګراعضا چندین طبقه ساختمان وچندین قطعه زمین ګرانقیمت دارند از خوردن حق ما معلمان تهمت نمیزنم استعلام بګیرید به نام خود وخانوادهشان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار