سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 124864
تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » از رشوه تا دست های پشت پرده در شورای شهر نورآباد / جزییاتی دقیق از پروژه های برج آرین، گود میدان امام، آنا پارک، ساختمان شهرداری و قبرستان جدید
Print This Post
انتشار بخش دوم گفتگو با سخنگوی شورای شهر

دومین بخش از گفتگوی سلام دلفان با سخنگوی شورای شهر نورآباد، پیرامون آخرین وضعیت پروژه های شهری نورآباد منتشر گردید.

به گزارش سلام دلفان، با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات و پایان دوره ۴ ساله چهارمین دوره شورای شهر ، بیشتر بحث محافل و مجالس در دلفان حول محور انتخابات شورای شهر می باشد برای اطلاع از عملکرد شورا، گفتگویی با آقای نوربخش سخنگوی شورا شهر نورآباد داشتیم که ماحصل گفتگوی مفصل ما در چند بخش تقدیم همشهریان عزیز می گردد. بخش اول گفتگوی ما در مورد آخرین وضعیت تفکیک اراضی شهر نورآباد از جمله فاز ۳ و چهارم فرهنگیان و اراضی بهارستان بود که منتشر شد و مخاطبین میتوانند اینجا مشاهده نمایند. در این بخش به دیگر مسائل شهر نورآباد از جمله برج آرین، گود میدان امام ، قبرستان جدید، ساختمان جدید شهرداری و … پرداختیم که در ذیل می آید:

 

از پروژه هایی که در چند سال اخیر در بلاتکلیفی به سر میبرد اسکلت موسوم به برج آرین در چهارراه مطهری است که نمای شهر را به نوعی به هم زده و از لحاظ ایمنی هم در وضعیت خوبی به سر نمیبرد، با توجه به اینکه سروسامان دادن به این پروژه ها از وعده های کاندیداهای شورا در تبلیغات بود، بفرمایید در این خصوص  شهرداری و شورا چه اقداماتی انجام داده اند؟

 

در مورد پروژه برج آرین، متاسفانه با وجود جلسات زیادی که با آقای خیرالهی پیمانکار پروژه در فرمانداری، شورا و شهرداری صورت گرفته ایشان به تعهدات خود پایبند نبوده.حکمی که دادگستری صادر کرده سه نفر را به عنوان مالک شناسایی کرده آقایان مرادی و ستاری فروشندگان آهن آلات، بانک و شهرداری. یعنی اسم آقای خیر الهی به عنوان پیمان کار در رای صادره دادگاه نیست، مفهوم آن این است که خیر الهی اگر بخواهد روی پروژه خود شروع به کار کند باید حساب بانک آقای مرادی و ستاری را تسویه کند، اما طبق قراردادی که وجود داشته بابت هر ماه تاخیر باید به شهرداری خسارت بدهد، یعنی براساس قرارداد اولیه، ایشان ذی نفع نیست اما ما با وساطت استاندار و فرماندار اسبق چندین جلسه برگزار کردیم که ایشان بیاید کار کند اما پای کار نیامده است.

در مورد این پروژه در حال حاضر بانک یک قسمت از آن را تصرف کرده و آقایان مرادی و ستاری هم می توانند از لحاظ قانونی اقدام کنند تا پروژه تقسیم شود اما هدف ما این است که اگر دوستان موافقت کنند و پیمانکار هم پای کار بیاید پروژه را با توجه به هزینه هایی که در سال های اخیر صورت گرفته به سرانجام برسانیم تقریبا سه تا چهار طبقه و همکف اگر هزینه هایی صورت گیرد قابلیت اجرایی پیدا می کند.اما پیشنهاد بنده این است که شهرداری  بتواند خود به عنوان مجری کار را پیش فروش کند و با فروش مغازه هائی که وجود دارد پروژه را تکمیل کند سهم بانک و آقاین مرادی و ستاری را نیز تسویه کند.

آیا شما این پیشنهاد را به شهرداری ارئه داده بودید؟ جواب شهرداری چه بود؟

بله، البته بحث این است که متأسفانه بیشترین صحبت هائی که می شود روی کاغذ انجام می گیرد اما اجرائی نمی شود، در واقع دستان پشت پرده وجود دارند، بعضی ها می گویند پیمانکار قبلی ادامه بدهد بعضی دیگر متعقدند شهرداری بیش از این ضرر نکند، نظر اعضا متفاوت است و به نتیحه خاصی نرسیده اند.

با توجه به مشکلاتی که وجود دارد آقای خیرالهی اکثر سهم خود را فروخته، و گاهاً مراجعه می کنند و می گویند که ما مغازه خریدیم رسید و سند داریم، اما سند این زمین قبلا در اختیار آقایان بوده الان به اسم شهرداری است و همچنین طلبکاران یعنی آقایان مرادی و ستاری.

 

از مشکلات دیگر پروژه ها بفرمایید از جمله آناپارک ( پارک هاشمی) و …

 

یک نکته خدمت شما عرض کنم هر چه مشکل داریم بحث اسکلت پارک هاشمی و ساختمان های آقای فرهاد نیا کنار بیمارستان یا زمین های خالی و پروژه زغال فروش ها است،  این پروژه ها بیشترین مشکلاتشان این است که در دوره دوم شورا بدون جلب نظر کارشناس حقوقی خبره اقدام به اخذ قرارداد کردند.

ما در پروژه آنا پارک دو یا سه قرار داد داریم، یک قرارداد وجود دارد که در یک روز دو قرارداد داریم قرارداد اولیه و ثانویه هر دو وجود دارند با شماره مشترک ولی متن آنها متفاوت است.

مشکلاتی حقوقی که تا به حال وجود داشته متأسفانه ناشی از این است که در گذشته یک مشاوره حقوقی قوی وجود نداشته که در نگارش این قراردادها دقت کند، تمام این مشکلات از آن زمان است، مخصوصاً بحث پروژه آنا پارک که در کارشناسی یک نفره رأی آن صادر شده و رأی بدوی آن قطعی بوده و به آن اعتراض وارد نشده

 

وضعیت گود میدان امام (ره) به چه صورت هست؟ بالاخره پس از سال ها چهره میدان مرکزی شهر تغییر خواهد کرد؟

 

واقعیت این است که یکی دو نفر از دوستان شورا از لحاظ وظیفه ای که داریم و نسبت فامیلی که با آقای عباس رشیدی داریم از ایشان که به عنوان فردی توانمند چندین پروزه عظیم کشوری در زمینه جاده سازی و سدسازی به انجام رسانده و از لحاظ مالی هم مشکلی نداشتند درخواست کردیم پای کار بیاید، ایشان آمد و بحث درصد هم مشخص شد. این دیگر یک امر واقعی است، چند نفر از عوامل شهرداری به هر دلیلی مخالف این کار بودند، حتی دو نفر از اعضای شورا به در منزل سرپرست تربیت بدنی رفته و به ایشان درخواست رشوه برای تک تک اعضای شورا و شهردار نمودند، در حالی که بعضی از اعضا در جریان درخواست رشوه نبوده و اصلا مخالف رشوه هستند.

متأسفانه وقتی که مردم احساسی رأی بدهند و افرادی انتخاب شوند که می خواهند از این طریق چیزی کاسب شوند، این هم عاقبت مان می شود. اموالی که بعضی از آقایان کسب کرده اند از چه طریقی به دست آمده؟ نمی گویم نا مشروع است، اما بالاخره باید مشخص شود که از چه طریقی جمع کرده اند. واقعیت این است که انتخاب مردم احساسی بوده و یا شاید انتخاب مردم درست بوده باشد، بلکه برخی عوامل پشت پرده در انتخاب هم چنین افرادی نقش داشته است.

 

با توجه به اینکه مکان قبرستان شهر در حال اشباع شدن می باشد، کار تعیین مکان قبرستان جدید به کجا رسیده است؟

 

طبق نقشه طرح جامع جدید منطقه حسن‌آباد و کمال جمال در نظر گرفته شده بود که البته نه به پیشنهاد ما، بلکه پیشنهاد مشاور بوده، نظر ما این بود که با توجه به اینکه محل فعلی قبرستان، قبرستان مرکزی شهر می باشد قسمتی از زمین های اطراف الحاق شود و همین قبرستان گسترش داده شود. حتی یک موافقت نامه با مالکین زمین های مجاور انجام شد که مقداری از زمین های مجاور به قبرستان الحاق شود و در مقابل شهرداری نیز زمین های قسمت جلو را به عنوان تجاری برای مالکان آزاد کند. اما متأسفانه کمیسیون ماده ۵ این پیشنهاد را رد کرد. هنوز این مشکل وجود دارد و ما هم اصرار داریم که قبرستان فعلی گسترش یابد. چرا که انتخاب قبرستان جدید هزینه خریداری زمین و آماده سازی و دسترسی و غسال خانه و آب و برق، هم هزینه بر و هم زمان بر است و در این دور از شورا انجام نخواهد شد. لذا ما به فرمانداری پیشنهاد کردیم که زمین های ضلع جنوبی و یا غربی به قبرستان الحاق شود که هزینه ای هم نخواهد داشت.

طبق اطلاعی که ما از مالکان کسب کردیم قسمت جدید قبرستان فعلی از حدود ۱۵ سال قبل مورد استفاده است، و مقداری که ما از مالکان خریداری نمودیم دو برابر این قسمت است. یعنی ما برای سی سال آینده تدارک دیده ایم.حالا هم هرچند در کمیسیون ماده ۵ رد شده اما ما هنوز هم پیگیر این قضیه هستیم و امیدواریم مورد موافقت قرار گیرد.

 

در مورد ساختمان جدید شهرداری کار به کجا رسیده؟

 

در مورد ساختمان جدید شهرداری دو مبحث وجود دارد؛ یکی از طریق استانداری تصویب شود که ساختمان فعلی ایده آل نبوده و مناسب شهرداری نیست که ما از طریق چند نفر پیمانکار در صدد هستیم که شروع کنیم و افرادی هم هستند که حاضر به اجرای این طرح از هزینه خودشان هستند و در نهایت حق پیمانکاری خود را یا با اعطای ملک از طرف شهرداری و یا وجه نقد دریافت کنند. در کل هدف ما ساخت این ساختمان است، ما برای شورای شهر هم زمینی در داخل شهر یعنی پشت شهرداری در نظر گرفته ایم که از این حالت استیجاری خارج شود. اما مشکل اصلی تخصیص اعتبار است. در زمان شهرداران قبلی از طرف دولت شاهد کمک های مالی به شهرداری بودیم اما متاسفانه در این چهار سال با توجه به وضعیت اقتصاد کشور خبری از کمک دولت نیست، نه در نورآباد، که در کل کشور خبری از کمک دولت به شهرداری ها نیست.

مورد دومی که درمبحث ساختمان جدید شهرداری مهم است؛ شخص نماینده مردم در مجلس است که می تواند با جذب و تخصیص بودجه به کمک شهرداری بیاید. همان کاری که نمایندگان دیگر شهرها مثل بروجرد انجام می دهند.

 

آیا با نماینده ارتباط دارید؟

متأسفانه ایشان چند باری که به شهرستان آمده علی رغم دعوت ما هنوز به شهرداری نیامده است.

 

آیا شهرداری در راستای ایجاد درآمد پایدار تلاشی انجام داده است؟

 

متأسفانه نه، البته در دور اول بحث کارخانه آسفالت و شن و ماسه بوده اما مورد دیگری که کلان باشد انجام نشده، مگر موارد جزئی مثل دکه های اجاره ای.

اما در این دوره هم بحث برج آرین و هم زمین میدان امام هست که در صوت اجرا و تکمیل می تواند درآمد قابل توجهی برای شهرداری به دنبال داشته باشد. متأسفانه تا حالا در این ادوار کار آنچنانی جهت ایجاد درآمد پایدار صورت نگرفته است و در این راستا کاری صورت نگرفته در حالی که در دیگر شهرها آن چنانی که دیده و شنیده ایم یکی از کارهای شهرداری ها ایجاد درآمد پایدار است، مثلا یکی از کارهای شهرداری ایجاد پاساژ های تجاری است. یا مثلا همین بحث صنوف آلاینده، یک نفر سرمایه گذار خواست وارد کار شود اما بنا به مشکلاتی کنار کشید که احتمالاً به دلیل برخی اعضای شورا و شهرداری کنار کشید، وقتی یک سرمایه گذار جهت خدمت رسانی پا به میدان می گذارد متأسفانه وقتی مسولین امر برای خدا و خدمت به مردم کار نکنند باید انتظار این مشکلات و نواقص را نیز داشت.

 

ادامه دارد…..

سومین بخش از گفتگوی سخنگوی شورای شهر نورآباد با سلام دلفان بزودی منتشر خواهد شد

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار