سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 12690
تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
خانه » یادداشت » انتظار مردم لرستان از نمایندگان مجلس
Print This Post
همّت نوری؛ پژوهشگر حوزه اجتماعی- پیروزی انقلاب شکوهمند ملت ایران و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ، عامل اساسی تحقق یک نظام قدرتمند مردم سالار مبتنی بر اراده مردم و حاکمیت ...

همّت نوری؛ پژوهشگر حوزه اجتماعی- پیروزی انقلاب شکوهمند ملت ایران و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ، عامل اساسی تحقق یک نظام قدرتمند مردم سالار مبتنی بر اراده مردم و حاکمیت اسلام بود که به شکل گیری نهادهای مردمی و مردم سالار برای اداره جامعه گردید.

 جایگاه مجلس:
یکی از نهادهای مهم و قدرتمند که همواره در نظام اسلامی دارای اهمیت بوده و هست مجلس شورای اسلامی است .
در نظام های تفکیک قوا بخصوص جمهوری اسلامی ایران ، مجلس یا قوه مقننه از ارکان اساسی و نهادهایی است که علاوه بر جایگاه مهم قانونی ، دارای قدرت و اختیارات لازم در قانونگذاری است .
اهمیت مجلس در نظام اسلامی ایران به اندازه ای است که بنیانگذار فقید عالیقدر و رهبر فرزانه عظیم الشان براین اهمیت صحه گذاشته و فرموده اند : ” مجلس در راس امور است”
این مسئله موید اهمیت ، تکلیف و کارکرد مجلس شورای اسلامی در انجام وظایف قانونی خود برای تحقیق و تثبیت ارزشهای دینی و پاسداری از کیان اسلام و نظام اسلامی در عرصه بین المللی و حفظ همه جانبه ی منافع حیاتی نظام اسلامی در نظام بین الملل است .

اگر چه باید اذعان داشت که در عرصه ملی و داخلی توان و قدرت تصمیم گیری و تاثیرگذاری آن در مسائل مختلف چندان کمتر از نقش آن در صحنه بین الملل نیست .
البته باید گفت که این جایگاه و اقتدار، بدون ارتباط با وظایف و اصول قانونی نیست که در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای آن تبیین شده و مجلس شورای اسلامی نیز همواره آن تکالیف را محقق ساخته است .
در” فصل ششم” قانون اساسی به قوه مقننه پرداخته شده و در اصول ۶۲ تا۹۲ آن ، جایگاه ، اهمیت و ماهیت مجلس و تکالیف نمایندگان به روشنی مشخص و تبیین گردیده است.
هدف این نوشتار تبیین جایگاه و اهمیت مجلس نیست هرچند ما به اهمیت این جایگاه وقوف و اعتماد واثق داریم .
اگر چه معتقدیم توجه به وظایف ،نقش و تکالیف نمایندگان محترم مجلس بدون تبیین جایگاه نهاد قانونگذاری امکان پذیر نمی باشد.

اقتدار نمایند گان اقتدار  قوه مقننه است
بنابراین اقتدار نمایندگان در انجام وظایف قانونی خود ارتباط وثیقی با جایگاه اقتدار نهاد قوه مقنننه دارد .پس اقتدار مجلس برگرفته از اصول مصرحه در قانون اساسی و نقش نمایندگان در تحقق آن اصول گرانسنگ دارد .
اگر چه همه اصول مندرج در فصل ششم قانون اساسی در تبیین ماهیت و کارکرد مجلس و نقش نمایندگان از اهمیت زیادی برخوردار دارند اما در ذیل به اصولی که ارتباط بیشتری با تکالیف نمایندگان و کنش آنها در مناطق و حوزه های انتخابیه دارد اشاره خواهد شد :
– وضع قانون در عموم مسائل کشور/ اصل ۷۱
– طرح لوایح قانونی دولت در مجلس / اصل ۷۴
-اصلاح لوایح قانونی دولت / اصل ۷۵
– حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور /اصل ۷۶
– تصویب قراردادها و موافقت نامه های بین المللی /اصل ۷۷
– مسئولیت در برابر تمام ملت و حق اظهارنظر در همه مسائل داخلی و خارجی / اصل ۸۴
آنچه انگیزه ی اساسی این مطلب و عاملی شد که به این موضوع بپردازیم وجود مسائلی است که علاوه بر استقلال مفهومی آنها، وجود ارتباط متقابل میان آنها است .

 مشکلات یک نماینده در لرستان
زیرا ارتباط مباحث اجتماعی چندان عمیق است که تجزیّ آنها از یکدیگر چندان آسان نیست اهم این مسائل عبارتند از :
الف) محرومیت عمیق و شدید لرستان خاصه دلفان
ب) فرهنگ سهم خواهی و انتظارات شخصی از نمایندگان
ج) تحدید فرصت و اختیارات نمایندگان توسط مردم حوزه انتخابیه
همانطوریکه از پیش آورده شد، مجلس شورا و نمایندگان محترم آن از چندان جایگاه ، اختیارات و اقتداری برخوردارند که علاوه بر اتخاذ تصمیمات بسیار مهم کلان کشوری میتوان منشأ خدمات ارزنده ای برای استانها و حوزه های انتخابیه خود باشند.
بسیاری از تصمیمات مهمی که نقش اساسی در توسعه و پیشرفت استانها داشته ، مرهون خدمات و تصمیمات نمایندگان آنها بوده که چه در ضمن طرح های قانونی و چه از طریق اصلاح لوایح دولت آنها را اجرایی کرده اند .
بدون تردید در حیات پر بار جمهوری اسلامی ، خدمات بسیار زیاد و ارزنده ای توسط دولت در زمینه های توسعه اقتصادی –اجتماعی صورت پذیرفته که بخاطر محرومیت های عمیق و مضاعف در مناطق روستایی ، آن خدمات همه گسترده تر و هم برجسته تر بوده اند و هیچکس نمی تواند آن خدمات را انکار کند.

هنوز محرومیت های لرستان  از بین نرفته

همه ما شاهدیم که در زمان رژیم گذشته ، لرستان نه در محرومیت بلکه در فلاکت بسرمی برده و حتی مرکز استان آن نیز از امکانات چندانی برخوردار نبوده است .
شکاف های اجتماعی و عمق محرومیت بحدی بوده است که با همه تلاش های نظام اسلامی در تمام زمینه های اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، عمرانی و امور زیربنایی ، هنوز محرومیت ها از بین نرفته اگرچه کاهش یافته است.
یادمان نرفته است که راههای مواصلاتی نورآباد به شهرهای همجوار خاکی بود و مسافرت به مرکز استان چندین ساعت طول می کشید.
اگر چه برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران از سال ۶۸ یعنی بعد از اتمام جنگ تحمیلی آغاز شد اما در مدت ۲۵ سال خدمات بسیار زیادی را در همه ابعاد و جوانب توسعه در لرستان و دلفان شاهد بوده ایم.
“توسعه” Developmemt مفهومی پیچیده ، کلی و چند متغیره است و تحقق آن منوط به نقش عوامل اساسی مانند : دولت ، ملت ، مجلس و عوامل آشکار و پنهان دیگر است .
دولت ها تلاش کرده اند در ضمن برنامه های توسعه یا ذیل لایحه ی بودجه نقش خود را در این مورد انجام دهند .اما توسعه مفهومی درونگرا نیز هست .
کسی نمیتواند نقش مردم و فرهنگ جامعه را در تحقق توسعه نادیده بگیرد . مردم باید بدانند و بخواهند.

اطلاع رسانی  تبیین جایگاه و و ظایف  نمایندگان مجلس برای مردم ضروری است

بدانند که چه می خواهند و نمایندگان محترم را در این راستا یاری دهند نه اینکه با امور شخصی و کم بهاء و توقعات بیجا وقت نمایندگان که وقت ملت است را تلف کنند.
امروزه نمایندگان محترم این توان و اختیار را دارند که از طریق مجلس و قانونگذاری واز راه تعامل با دولت و قوه مجریه و با ارتباط نزدیک با امامان جمعه جماعات و نمایندگان ولایت که معتمدترین ، دلسوزترین و اهل صلاح ترین اشخاص در شهرها هستند و با تعامل با نخبگان و صاحبنظران استانی و شهرستانی در اولویت بندی مسائل و نیازهای استان و شهرستان بکوشند آنها باید بدانند و میدانند که محرومیت عمیق ، و بیکاری دراستان و شهرستان دلفان در سطح بالایی است و این چندان جالب نیست!
نمایندگان استان باید دلایل این بیکاری را بررسی کرده و درصدد رفع آن بکوشند.

تلاش جهادی نمایندگان لرستان ضروری است
امروز نمایندگان مردم در مجلس باید بیشتر از گذشته تلاش و احساس تکلیف کرده و از اختیارات و توان خود و مجلس در رفع محرومیت و ایجاد اشتغال بکوشند .
آنها باید اشتباهات گذشته بعضی افراد را که با تصمیمات شتابزده و غیر کارشناسی عامل این بیکاری بوده اند را جبران نموده و تمرکز آنها بر گسترش صنایع مولد بخصوص کارگر می باشد و سرمایه گذاری های مولد اجتماعی و زیر بنایی را افزایش داده یا تسهیلاتی را برای سرمایه گذاری افراد بخش خصوصی قایل شوند .

راه برون رفت از بیکاری لرستان
آنها باید بدانند که یکی از از راه های اساسی برون رفت از این وضعیت بیکاری ، نظارت شدید و مستمر بر شهرک های صنعتی و افزایش تسهیلات قانونی برای سرمایه گذاران بخش صنعت و تولید است.
یکی از آسیب های جدی و امور نگران کننده ای که از گذشته تا حال وجود داشته است حضور بسیاری افراد در اطراف نمایندگان محترم است که علاوه بر تحدید فرصت های آنان ، باعث سلب فرصت از نمایندگان خواهد شد.
این افراد را طیف های مختلفی از نزدیکان نمایندگان تا هواداران و طرفدارانی که هیچ کاری الا دیدار نماینده ندارند و کسانی را شامل می شود که با صرف دادن یک رای برای خود سهم خاصی قائل هستند تشکیل می دهند .
حال این سهم ، یا تحقق خواسته ای از اوست یا سلب امتیازی از دیگران توسط نماینده .

فرهنگ سهم خواهی و انتظار انجام امور شخصی و کم بهاء آفات و مانع جدی انجام وظایف نمایندگان لرستان شده است

بدون تردید فرهنگ سهم خواهی و انتظار انجام امور شخصی و کم بهاء ،توسط نمایندگان محترم برای بعضی افراد دارای آثار و کارکردهای نامناسبی که حداقل آن محدود کردن ذهن ، توان و فرصت گرانبهای نمایندگان از انجام امور بسیار مهم برای قاطبه مردم و حوزه انتخابیه است .
انتظار میرود نمایندگان محترم این افراد را که اکثرا افرادی کم سواد و بدون اندیشه و نظر اند را از اطراف خود برانند و فرهنگ سهم خواهی که از آفات و آسیب های جدی در لرستان را ریشه کن نمایند که در آینده تاثیرات بسیار زیادی خواهند داشت .
در پایان باید بدانیم که همه ما در مقابل وجدان جامعه ،  تاریخ ،  خون شهدا  و نظام الهی  و مردم مسئولیم پس بیاییم در رفع محرومیت ها بکوشیم…

منبع: سایت کاسی

 1. نویسنده دیدگاه: محمد ي
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۲۷

  سلام
  با تشكر از سايت سلام دلفان
  تحليل بسيار خوبي بود . نمايندگان بايد براي لرستان تلاش كنند . بيكاري بالا ست . آنها بايد با همكاريييي هم و مشورت با دولت و نخبگان و مسئولين محلي مخصوصأ استاندار راههاي برون رفت از بيكاري را بررسي كنن.

 2. نویسنده دیدگاه: ناصري
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۳۴

  اميدوارم از اين دست نوشته ها بيشتر استفاده كنيد.
  1) هم تحليل بيكاري استان وشهرستان بود .
  2) هم به خدمات ارزشمند جمهوري اسلامي توجه كرده بود.
  3) هم بطور نرم و زيركانه ومحترمانه كانديداهاي محترم و افراد و نزديكان آنهارا نقد كرده بود !!!!

 3. نویسنده دیدگاه: حاجي
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۴۱

  اتفاقأ من خودم به ياد دارم كه قبل از انقلاب ميخواستيم بريم خرم آباد . ساعت 8 صبح با اتوبوس مرحوم يدالله ميرفتيم . ظهر ناهاري در رباط ميخورديم و ساعت 2 بعدازظهر با يك سر وضع كاملأ خاكي وارد خرم آباد ميشديم.
  هي……..
  يادش بخير نباشد

 4. نویسنده دیدگاه: ابوذر
  شهریور ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۴۵

  سلام
  آقاي حسيني و محمدي از سايت شما ياد بگيرند كه بجاي اهانت و مسخره ي ديگران تحليل و نقد منصفانه بكنند.
  البته اول بروند ياد بگيرند . بعد !!
  ببخشيد

 5. نویسنده دیدگاه: تیموری
  شهریور ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۱۴

  سلام بر سلام دلفان
  اتفاقأ من با آقای ابوذر کاملأ موافقم .
  سایت ….و ا قای …..کارشان شده هتک حرمت و مسخره دیگران و از این کار یقینأ لذت میبرند !
  ایشان تحلیل که ندارند هیچی و تمام اخبار خود را از ایرنا می گیرند اما ذکر منبع نمی کند !
  سایت شان چند یادداشت دارند که مربوط به پارسال است حتی بعضی از آنها کاملأ کهنه و بی محتوا یند .
  ایشان به خود اجازه نمیدهد آنها را عوض کند !!
  خدا ایشان را هدایت کند . 

 6. نویسنده دیدگاه: نادر
  شهریور ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۳۸

  ای کاش آقای سوری این مطلب را بخوانند تا بدانند بعضی افراد دور و بر ایشان واقعأ هم برای جامعه هم برای مردم و خود ایشان بسیار مضر و بی فایده اند .
  تا شاید آنها را از اطراف خود دور کند .
  اگرچه اینا واقعأ طرد نمیشن .
  بقول سعدی :
  این دغل دوستان که می بینی
  مگسان اند گرد شیرینی
  خدا به مردم رحم کند
  آمین

 7. نویسنده دیدگاه: نادر
  شهریور ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۴۷

  البته خودشان که نماینده اند و به ضرورت دور و بری های بی کار و بیگارشان امر عادیه .
  اما متأسفانه اطرافیان و خدم و حشم جناب مستطاب اخویشان پرویز خان خیلی زیادند که چند کمیسیون مختلف تشکیل دادند !!!!
  آنها را نمیشه کاری کرد !! 

 8. نویسنده دیدگاه: کاظمی
  شهریور ۳۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۲:۲۳

  نمایندگان استان لرستان در سال های ۷۰ به بعد در مقایسه با استان هایی که توسعه یافته تر بودند و بشدت در فکر توسعه صنعتی استان خود بودند در خواب عمیق بیخبری بودند و حتی جلو انتقال صنایع پتروشیمی لرستان به اراک را نگرفتند و در مجلس ، مستمعین ساکتی بودند !
  آنها در مقابل این خیل جوانان بیکار مسئول و مدیون اند .
  نمایندگان کنونی اگر دنبال حل مشکلات و توسعه همه جانبه استان نباشند آنها هم مدیون اند .
  بعضی از آنها وقت ملت را صرف عوض گردن یک مسئول می کنند .
  این کار چه فایده ای دارد ؟
  آیا این وظیفه نمایندگی آنهاست ؟ 

 9. نویسنده دیدگاه: علی رضا
  آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۲۴

  سلام بنده خودم دو مطلب در راستای نقد دولت فعلی اما با تذکربه شرایط پیش امده برای نمایندگان در روزنامه ی صدای ملت داشتم که امیدوارم دوستان بخوانند چون مکمل مطالب بالا خواهد بود.( برای دسترسی راحت تر سلام دلفان میتواند انها را دو سایت خود قرار دهد.) آدرس وبلاگ شخصی
  alirezataherinia.blogfa.com

 10. نویسنده دیدگاه: طراحی سایت
  اردیبهشت ۷, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۵۰

  ممنون از مطالب خوبتان

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار