سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 12940
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » برنامه‌ریزی کاخ سفید برای دست دادن دکتر روحانی و اوباما در سازمان ملل/ احتمال دیدار وندی شرمن یا ویلیام برنز با ظریف
Print This Post

کاخ سفید امیدوار است رؤسای جمهور دو کشور ایران و آمریکا در ساختمان سازمان ملل با یکدیگر دست بدهند، اما امکان یک دیدار کامل به هیچ وجه وجود ندارد.

به گزارش سلام دلفان به نقل از ایران هسته‌ای– منابع غربی می‌گویند دولت آمریکا در پی آن است که دیداری نمادین میان دکتر روحانی و باراک اوباما و دیدارهایی کاری میان محمدجواد ظریف و یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا در نیویورک انجام شود.

به دنبال اوج گرفتن گمانه‌زنی‌ها درباره تماس‌های مستقیم ایران و آمریکا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ارشد محمد و مت اسپتالنیک در گزارشی برای خبرگزاری رویترز از واشنگتن که در تاریخ 29 شهریور 1392 (20 سپتامبر 2013) منتشر شده، خبر دادند که کاخ سفید در حال برنامه‌ریزی برای دیداری نمادین میان دکتر روحانی و اوباماست.

این دو با اشاره به اظهارات جی کارنی سخنگوی کاخ سفید که گفته بود «امکان دیدار میان دکتر روحانی و اوباما وجود دارد» نوشتند: «این دیدار احتمالاً بیشتر در حد یک دست دادن و احوالپرسی کوتاه به احتمال زیاد در ساختمان سازمان ملل خواهد بود تا دیداری رسمی که امکان گفتگوهای مفصل‌تر سران دو کشور در آن وجود دارد».

یک مقام آمریکایی در این باره به رویترز گفته است: «کاخ سفید امیدوار است رؤسای جمهور دو کشور در ساختمان سازمان ملل با یکدیگر دست بدهند، اما امکان یک دیدار کامل به هیچ وجه وجود ندارد.

یک مقام دیگر نیز دست دادن رؤسای جمهور ایران و آمریکا را در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل محتمل دانست.

وی در عین حال گفت: در حال حاضر چنین برنامه‌ای وجود ندارد».

محمد و اسپتالنیک، در ادامه تاکید کرده‌اند که علت بی‌علاقگی اوباما به دیدار مفصل حضوری این بوده که ممکن است پس از کوتاه آمدن در قضیه سوریه، یک بار دیگر از جانب منتقدان داخلی خود متهم به ضعف شود.

در عین حال، رویترز نوشته است: مقام‌های آمریکایی می‌دانند که «تبادل نظر مهمتر از دست دادن است» و به همین دلیل تلاش می‌کنند ملاقاتی مفصل‌تر میان مقام‌های وزارت خارجه ایران و امریکا انجام شود.

رویترز گزارش داده است: «با وجود گمانه‌زنی‌ها درباره گفتگوی رؤسای جمهور ایران و آمریکا یا جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای خارجه دو کشور در طول نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل، مقامات فعلی و سابق آمریکایی می‌گویند امکان تماس دو کشور در سطح پایین منطقی‌تر است».

یک مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته است: «این راهی است که اغلب برای شروع انتخاب می‌شود، چرا که شما واقعاً از طرف گفتگو مطمئن نیستید.

می‌توان از پیامدهای دیدار در سطح پایینی که بی‌نتیجه است، در امان بود، اما در امان ماندن از پیامدهای دیدار در سطح مقامات عالی امکان‌پذیر نیست».

به نوشته رویترز، آمریکا چند نامزد احتمالی برای ریاست این گفتگوها دارد که از جمله می‌توان به وندی شرمن، معاون وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی اشاره کرد که هم اکنون ریاست مذاکرات هسته‌ای آمریکا با ایران را بر عهده دارد.

دیگر نامزد احتمالی ریاست این گفتگوها، بیل (ویلیام) برنز، قائم مقام وزیر خارجه آمریکا است که مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای و کارشناس مسائل خاورمیانه است.

علاوه بر این، رویترز گزارش داده است که اوباما سعی خواهد کرد رد نطق خود در سازمان ملل که هم زمان با نطق دکتر روحانی انجام می‌شود هم به این نکته اشاره کند که امکان حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران وجود دارد و هم تاکید کند که برنامه هسته‌ای ایران باید مهار شود.

رویترز نوشته است: علت اتخاذ این رویکرد این است که «اوباما باید بتواند امکان گفتگو با ایران را حفظ کند و در عین حال از خود در برابر انتقاد محافظه کارانی که ممکن است تمایلش به گفتگو را نشانه ضعف او بدانند، به ویژه پس از تصمیم اخیر وی درباره بمباران نکردن سوریه حفاظت کند».

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار