سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 131114
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۶
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » اخبار برتر » اوج گیری مبارزات مردم استان لرستان در عید فطر ۵۷/ همه به میدان آمدند
Print This Post
سلام دلفان گزارش ميدهد؛

در کتاب “انقلاب اسلامی در لرستان” که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است که “مبارزات مردم استان لرستان علیه رژیم طاغوت در عید فطر سال ۱۳۵۷ اوج گرفت و اقشار مختلف مردم در این روز تظاهرات گسترده‌ای را به پا کردند”.

به گزارش سلام دلفان، در کتاب “انقلاب اسلامی در لرستان” که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است به راهپیمایی مردم در عید فطر ۵۷  می‌پردازد.

در این کتاب آمده است ماه روزه، اوج مبارزات مردم خرم‌آباد بود. در این سال به نسبت سال‌های پیش در روز عید فطر مردم به برپایی آیین‌های سیاسی – عبادی با شکوهی دست زدند عید فطر سال ۱۳۵۷ از چندین جهت برای مردم و نیروهای مذهبی خرم‌آباد اهمیت داشت و از گسترده‌تر از سال‌های پیش برگزار شد.

سرکوب خونین قیام مردم توسط ساواک و مقامات امنیتی

ساواک و مقامات امنیتی که در پایان نخستین دهه این ماه به سرکوب خونین قیام مردم پرداخته و چهره‌های مبارز و عوامل اصلی نهضت را دستگیر کرده بودند، گمان می‌کردند که مردم دیگر یارای مبارزه ندارند و به تدریج از صحنه بیرون خواهند رفت ولی آنچه که در روز عید فطر روی داد، چنین امیدی را به یأس تبدیل کرد زیرا نه تنها همه مردم که سادات جزایری نیز به مبارزه برخاستند و جای خالی روحانیون تبعیدی و زندانی را پر کردند.

گزارش ساواک از مراسم این روز خرم‌آباد گویای همه چیز است از ساعت ۷ روز سیزدهم شهریورماه ۵۷  حدود هزار و ۵۰۰ نفر بعد از خاتمه نماز عید فطر در حالی که حسین جزایری در پیشاپیش آنها حرکت می‌کرد، ضمن حمل پرچم‌هایی به رنگ سفید که روی آنها شعارهای مضره تحت عنوان «زنده باد خمینی» نوشته شده بود، به طرف گورستان عمومی شهر خرم‌آباد حرکت کرده‌اند.

در مراجعت از گورستان، اجتماع کنندگان به گروه‌های ۵۰ الی ۶۰ نفری تقسیم شده و مبادرت به شکستن شیشه‌های شعبه بانک ملی، حزب رستاخیز، سازمان اوقاف و ادارات تعاون و امور روستاها، دادگستری و کشاورزی کرده‌اند.

تظاهرکنندگان سپس قصد رفتن به طرف پادگان شماره یک تیپ ۸۴ خرم‌آباد را داشته‌اند که با شلیک چند تیر هوایی به وسیله نگهبانی درب جبهه مسیر خود را تغییر داده و سپس متفرق شده‌اند.

بازتاب گسترده تظاهرات مردم خرم‌آباد در مطبوعات کشور

مراسم عید فطر خرم‌آباد در مطبوعات کشور نیز بازتاب گسترده‌ای داشت و خبرنگاران حاضر در صحنه ابعاد دیگری از این واقعه را گزارش کرده‌اند به طوری که  در گزارش خبرنگار اطلاعات می‌خوانیم. پس از پایان مراسم نماز عید فطر، حضرت‌آیت‌الله سید حسین جزایری در مسجد صاحب الزمان(عج) خرم آباد بالای منبر رفتند و ضمن سخنرانی درباره  سیاست دولت و خواسته‌های جامعه روحانیت، خواستار آزادی پنج تن از روحانیون خرم آباد شدند.

در پی سخنرانی ‌آیت‌الله جزایری جمعیتی که حدود ۱۰ هزار نفر بودند، در خیابان‌های شهر به راه افتادند و به گورستان شهر رفتند، این عده بر سر مزار دو نفر از کشته شدگان تظاهرات اخیر خرم آباد اجتماع کردند و برای آن‌ها فاتحه خواندند.

 سپس تظاهرکنندگان در حالی که شعار می‌دادند، به سوی خیابان ششم بهمن به راه افتادند و به مسجد علوی رفتند، آنها بار دیگر از مسجد بیرون آمدند و در خیابان پهلوی و چهارراه پهلوی اقدام به شعار علیه رژیم پهلوی و خواستار حکومت اسلامی شدند؛ در سه راه شاه بختی مأموران پلیس تظاهرکنندگان را متفرق می‌کردند، تظاهرات خرم‌آباد حدود چهار ساعت ادامه داشت ولی بدون درگیری با پلیس پایان یافت.

منبع:تسنیم

  1. نویسنده دیدگاه: کوتاه کننده لینک
    تیر ۶, ۱۳۹۶ در تاریخ ۱۱:۵۰

    با تشکر از اخبار جذاب و جدیدتون
    موفق باشید

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار