سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 13359
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » نقش رزمندگان لرستان در هشت سال دفاع مقدس
Print This Post

مردم لرستان ،در دوران دفاع مقدس بيش از ۶ هزار و ۲۰۰ شهيد را تقديم ‌انقلاب كرد تا برگ زريني براي هميشه در كارنامه خود داشته باشند و اين آمار نيز خود گوياي حضور پررنگ نيروهاي مردمي‌و بسيجي اين استان در دفاع مقدس است.

به گزارش سلام دلفان به نقل از ايرنا ، تاريخ پراوج انقلاب اسلامي‌روزهاي درخشاني را در حافظه ملت‌ها به يادگار سپرده كه با شنيدن خاطره‌هاي آن ايام و با فرارسيدن سالروز آن رشادت‌ها، نور افتخار و عزت بر حق مداران متجلي خواهد شد كه يكي از بزرگترين فصول درخشان ملت مسلمان ايران واقعه هشت سال دفاع جانانه از كيان انقلاب اسلامي‌است.
دفاع مقدس گنجينه‌اي عظيم ساخت تا نگاه تمام آزادي‌خواهان را به فضايل گرانبهاي انساني همچون پايمردي و رشادت دليرانه در حفظ اصول و ارزش‌هاي انساني ـ اسلامي و خودباوري عزتمند و توكل‌مدار معطوف دارد و پويندگان راه حقيقت را بار ديگر از قدرت و تاثير شگرف روح ايمان و ايثار و شهادت در دفع تجاوز و تحكيم پايه‌ها و بنيادهاي الهي آگاه كند.
دفاع مقدس تابلوي تمام نماي عشق و ايثار ملت بزرگ ايران و نمادي گويا از جلوه‌هاي غرورآفرين و افتخارآميزي بوده كه استقامت و پايداري دلير مردان ايران را در برابر تجاوز ناجوانمردانه نيروهاي بعثي به زيبايي به نمايش درآورده است.
لحظه‌هايي را كه فرزندان رشيد ايران در جبهه‌ها آفريدند، از جمله ماندگارترين برهه‌هاي تاريخ كهن اين مرز و بوم است .
در اين ميان نقش و سهم مردم خطه دلاورخيز لرستان كه داراي سوابق درخشاني در دوران دفاع مقدس بر هيچ كس پوشيده نيست و با آغاز جنگ تحميلي مردم اين خطه در قالب نيروهاي مردمي‌ ابتدا به صورت پراكنده و در قالب يگانهايي مختلف در مناطق عملياتي حضور يافته و در خلق حماسه‌هاي جاويداني همچون شكستن حصر آبادان، عمليات محرم در پاييز ۶۱، فتح خرمشهر، عمليات رمضان در تابستان سال ۶۱،عمليات فتح المبين درغرب شوش، والفجر۶ در تنگه چزابه ،طريق القدس و فتح بستان، والفجر مقدماتي در منطقه عملياتي فكه و… ايفاي نقش كردند .
در همان ايام شيرمرداني لرستاني با يك اشارت امام خويش تيرگي شب را شكافتند.
استان لرستان جز استان‌هاي مرزي نبود اما به عنوان يك استان پشتيبان كننده نقاط مرزي هم پاي مردم استان‌هاي مرز نشين نقش داشت و پس از استان‌هاي خوزستان، ايلام و كرمانشاه نخستين استاني بود كه در بطن تحولات دفاع مقدس قرار داشت .
اين استان ، در طول تاريخ هشت سال دفاع مقدس فراز و نشيب‌هاي زيادي را پشت‌سر گذاشته است اما نقش دليرمردان لر را در آن ايام نمي‌توان ناچيز دانست.
شير مردان لرستاني ،در دوران دفاع مقدس در آن برهه از تاريخ ايران اسلامي‌،همچون آفتاب درخشيدند و جانانه از تماميت ارضي كشورمان دفاع كردند.
در جاي جاي مناطق عملياتي ايران جانفشاني‌هاي نيروها بسيج، لشگر سرافراز ۵۷ ابولفضل سپاه و لشگر۸۴ ارتش در راه كسب عزت و افتخار براي ايران اسلامي‌مي‌درخشد به طوري كه امروز اين انقلاب و نظام اسلامي‌به بركت خون اين شهيدان پايدار و عزتمند است.
درهر نقطه از خطوط عملياتي و مرزهاي غرب و جنوب همچون ارتفاعات ميمك، كوههاي سر به فلك كشيده كردستان، ارتفاعات حاج عمران، شاخ شميران ، دشتهاي خوزستان، نيزارهاي گلگون جزيره مجنون ، ارتفاعات شاخ شميران، قميش ، گمو و مناطقي چون شرهاني، جفير، بستان، ،حميديه، دارخوين، دشت عباس و… شاهد رزم و حماسه ستودني فرزندان غيور و برومند لرستان بوده و خون مقدس فرزندان لرستان امنيت و سرافرازي را به ارمغان آورد.
رزم ديدني و جانانه رزمندگان سلحشور لرستان در قالب لشكر هميشه پيروز ۵۷ ابوالفضل (ع) و يگان ۱۱۰ قائم (عج) نام و آوازه فرزندان لر را بر صفحه‌هاي زرين تاريخ سراسر حماسه انقلاب اسلامي‌تا بدانجا ثبت و ضبط نمودند كه رهبر معظم انقلاب زبان به تمجيد اين دلاوران گشوده و فرمودند: رزم فرزندان لر قبل از آنكه شنيدني باشد ديدني است.
يكي از فرماندهان ارشد لرستان در دوران دفاع مقدس مي گويد : دلاورمردان لرستاني از همان ابتداي جنگ به فرمان فرمانده معظم كل قوا عازم مناطق عملياتي غرب و جنوب اعزام مي شدند و نسبت به اين آب و خاك دين خود را اداء كردند.
علي محمد نظري افزود : تا قبل از تشكيل تيپ ۵۷ ابوالفضل لرستان و به سبب اينكه استان هاي لرستان و خوزستان منطقه ۸ سپاه بودند رزمندگان لرستاني در قالب يگان هاي منطقه هشت به مناطق عملياتي جنوب اعزام مي شدند كه در كنار ديگر هموطنان به دفاع از تماميت ارضي ايران اسلامي پرداختند .
به گفته وي ، اولين يگان سازماندهي شده ويژه لرستان در جريان عمليات فتح المبين كليد خورد كه گردان شهدا به فرماندهي شهيد علي اكبر ممدوحي در اين عمليات شركت كرد .
وي اضافه كرد : زمزمه هاي تشكيل تيپ ۵۷ در جريان عمليات بيت المقدس در سال ۶۰ جرقه زده شد كه هر شهرستان بنا به جمعيت خود يك و يا دو گروهان تشكيل دهد كه در اين عمليات لرستاني ها حضور چشمگيري داشتند و در مرحله دوم عمليانت توانستند جاده فكه و بستان را به تصرف خود در آورند.
وي خاطر نشان كرد : گرچه عده اي سعي داشتند تيپ ۵۷ ابوالفضل و ۷۲ محرم ادغام شوند اما پس از مدتي لرستاني ها عزم خود را براي داشتن يگان مستقل بكار گرفتند .
وي ، به نقش مهم لشكر ۸۴ در عمليات كربلاي ۴ اشاره كرد و گفت : برغم اينكه اين عمليات لو رفته بود متاسفانه بسياري از لشگرهاي سپاه نتوانستند به اهداف خود برسند اما تيپ ۵۷ توانست تمام اهداف مورد نظر خود را در اين عمليات بدست آورد .
وي معتقد است : كليد فتح شلمچه لشكر ۵۷ ابوالفضل بود و بايد سمبل فرمانده آن حاج نوري را در شلمچه بگذارند تا مردم با رشادت ها و ايثارگري هاي دلاورمردان لرستاني در اين عمليات آشنا شوند .
يكي ديگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس كه دلاوري و شجاعت وي در دوران دفاع مقدس ورد زبان مردم اين ديار است گفت: نقش رزمندگان لرستان در دوران دفاع مقدس كليدي بود و فرزندان لر در عمليات‌هاي حساس نقش آفرين بودند.
”رجب يوسفوند ” افزود: در اين ميان نقش شهيدان گرانقدر پررنگ تر بود و بهترين فرزاندان لرستان با دفاع جانانه خود نام خود را در تاريخ پر آوازه كردند.
وي ، افزود: در تك مشهور دشمن در ارتفاعات حاج عمران رزمندگان لرستان در مقابل چندين لشگر مجهز دشمن ايستادند و تمام فشار دشمن روي گردان امام حسين (ع) كه در تپه هاي شهيد صدر و تپه شهدا قرار داشت بود اما پاك ترين فرزندان با نثار جان خود نگذاشتند دشمن عليرغم تدارك نيرو و تجهيزات فراوان به اهداف خود برسد.
اين جانباز دفاع مقدس افزود: رزم فرزندان لرستان در حاج عمران به قدري جانانه بود كه مقام معظم رهبري آن جمله معروف را در مورد رزم لرستانيها بيان فرمودند.
يكي ديگر از فرماندهان دوران دفاع مقدس گفت : لشگر ۵۷ لرستان سخت ترين ماموريت ها را با پيروزي انجام مي داد و اين لشگر در اكثر عمليات هاي حضور داشته و نقش آفرين بود.
سرهنگ” علي خزايي” افزود: نقش لشگر ۵۷ حضرت ابوالفضل (ع)لرستان در دوران جنگ تحميلي نقش مهم و تعيين كننده اي داشت و حضور نيروهاي اين لشكر و رزم جانانه آنان در عمليات كربلاي پنج همواره زبانزدفرماندهان است.
وي ، افزود: رزمندگان لرستاني در قالب نيروهاي مردمي ابتدا در قالب يگانهايي همچون تيپ ۱۵ ،امام حسن (ع)، تيپ ۷۲ محرم و لشكر ۷ ولي عصر (عج) در مناطق عملياتي حضور داشتند تا اينكه در سال ۱۳۶۲ با تلاش جمعي از فرماندهان لرستاني لشگر ۵۷ را راه اندازي شد.
وي ، ادامه داد:مناطقي كه لشگر ۵۷ حضور داشته، هميشه شاهد رزم و حماسه ستودني فرزندان برومند لرستان بوده و خون پاك آنان، نام آنان را در تاريخ پر آوازه كرد
اين يادگار دفاع مقدس ، اظهار داشت : برغم شجاعت و ايثارگريهاي دليرمردان لر متاسفانه آنطور شايسته است دلاور مردي آنان بيان نشده است .
سرهنگ خزايي اضافه كرد: با انكه لشگر ۵۷ در اكثر مناطق عملياتي حضورداشنه كل فيلم هاي ضبط شده آن متاسفانه تنها ۷۰ ساعت است.
وي ،رسالت هنرمندان ، نويسندگان و رسانه ها را براي انعكاس دلاور مرديهاي مردم لرستان در دوران دفاع مقدس سنگين خواند و اظهار داشت : در حاليكه برخي استاتها به اندازه لرستان در جنگ نقش نداشته اند اما كتاب هاو فيلم ها ي زيادي براي رزمندگان خود تهيه كرده اند اما آنطور شايسته مردم و رزمندگان لرستاني بوده انجام نشده است وآ نان مظلوم واقع شده اند.
وي ، اظهار داشت : عظمت حماسه آفريني هاي فرزندان خطه لرستان در دفاع از كيان اسلامي، فراتر از آن است كه تاريخ نويسان بتوانند آن را به تصوير بكشند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار