سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 13977
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۱ نظر
خانه » اخبار برتر » چرا لحن دولتمردان آمریکا پس از گفتگوی تلفنی با روحانی طلبکارانه شد؟
Print This Post
(10 نظر)

آیا اعتماد به آمریکایی ها یکی از بزرگترین اشتباهات تاکتیکی ما نخواهد بود؟ حُسن نیت تیم مذاکره کننده ایرانی در نیویورک برای جهانیان ثابت شد،امّا…

سلام دلفان- سایت نسیم دلفان در مطلبی به قلم رضا محمّدی مدیرمسئول این سایت نوشت : آیا اعتماد به آمریکایی ها یکی از بزرگترین اشتباهات تاکتیکی ما نخواهد بود؟ حُسن نیت تیم مذاکره کننده ایرانی در نیویورک برای جهانیان ثابت شد ، اما در عوض پس از گفتگوی تلفنی رییس جمهور آمریکا با همتای ایرانی اش ، اگر با واقع بینی به تیترهای خبری رسانه های دنیا که زبان حال مقامات آمریکایی است نگاهی انداخته باشید به همین نتیجه خواهید رسید که آمریکا قابل اعتماد نیست و باید گفت ای کاش رییس جمهور کشورمان عزت و غرور ملی مان را حفظ می کرد و به گفتگوی تلفنی آمریکایی ها پاسخ مثبت نمی داد.

البته شکی نیست که رییس جمهور کشور و همکارانش بیش از هرکسی عاشق میهن و اقتدار ملی آن هستند و جناب آقای روحانی در عرصه سیاست نیز دیپلماتی کار کشته است و اتفاقأ همین کارکشته بودن وی بر تعجب همگان افزوده که چرا تن به چنین عقب نشینی غیر معقولانه ای داد.

این حرکت غیر اصولی ما ، تا جای پیش رفت که اکنون نتانیاهو در دیدار با اوباما سیاست در پیش گرفته شده آمریکا با مقامات ایرانی را یک پیروزی برای آنان محسوب کرد و گفت: دیدید که فشارها بر ایران جواب داد و مقامات دولتی ایران ناچار شده اند به هر قیمتی شده پای میز مذاکره بیایند.

نتانیاهو در ادامه اظهار داشته است نباید فریب لبخند ایرانی ها را خورد و باید فشارها بر ایران بیشتر شود.

مذاکره و ارتباط سیاسی با آمریکا به چه قیمتی؟

جالب است به این نکته توجه شود که رییس جمهور ما ادعا می کند درخواست گفتگو از جانب کاخ سفید بوده است و آمریکایی ها ادعایی عکس این قضیه را دارند.

مطمئنأ ادعای رییس جمهور ما واقعیت دارد که اگر دروغ بود با محور دولت یازدهم یعنی دولت راستگویان در تضاد بود ، حال باید گفت وقتی آمریکایی ها پس از این گفتگوی تلفنی در همین مرحله اول دروغ می گویند و ایران را طرف درخواست کننده گفتگوی تلفنی اعلام میکند ، آیا به این دولت کذاب و حیله گر می شود اعتماد کرد.

با این حال مجلس سنای آمریکا می گوید ایران قابل اعتماد نیست ! آیا به واقع آمریکا قابل اعتماد نیست یا ایران؟

لحن دولتمردان و سیاسیون آمریکایی و کشورهای هم پیمان شان بخاطر سالها استقامت غرورآفرین ملت ایران لحنی عاجزانه شده بود تا جایی که بارها و بارها از ایران خواستند تا پای میز مذاکره بنشینند و درباره موضوعاتی از جمله بحث هسته ای و همچنین مباحث سیاسی منطقه و به طور خاص سوریه و مصر و … رایزنی کنند ، دولتمردان آمریکا به این نتیجه رسیده بودند که قدرت سیاسی ایران در منطقه بسیار بالاست و بدون دخالت دیپلماتیک ایران نمی شود امیدوار بود که موضوعاتی مانند وضعیت بحرانی سوریه مدیریت شود.

اما این لحن عاجزانه دولتمردان آمریکا و دیگر کشورهای تابع آنان پس از گفتگوی تلفنی با رییس جمهور ایران دقایقی طول نکشید که به لحنی مستبدانه و متکبرانه تغییر یافت و نوع کلامشان طلبکارانه شد.

کیهان در این باره نوشت:

* مقامات آمریکا با چه زبانی بگویند که قابل اعتماد نیستند؟!

مرور اظهارات ۳ مقام آمریکایی پس از گفت‌وگوی تلفنی دکتر روحانی با باراک اوباما نشان می‌دهد خوش‌بینی نسبت به آمریکا و تغییر رویکرد آن هیچ بهره‌ای از واقعیت نبرده است.اوباما دوشنبه‌شب در دیدار با نتانیاهو به خلق‌وخوی استکباری خود برگشت و گفت؛ در رابطه با ایران همه گزینه‌ها روی میز است و ما هیچ‌ گزینه‌ای از جمله گزینه نظامی را حذف نخواهیم کرد.او همچنین گفته این تحریم‌های اقتصادی بود که باعث تغییر لحن ایران شده اما روحانی باید سخنان آشتی‌جویانه خود را با اقدامات عملی همراه کند.بی‌بی‌سی در واکنش به اظهارات جدید اوباما نوشت: این اظهارات پس از آن صورت می‌گیرد که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از بیش از سه دهه قطع رابطه با یکدیگر تلفنی صحبت کردند.

با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری خوش‌بینی‌هایی نسبت به حل مشکلات ایران و آمریکا به وجود آمده است.پیش از اوباما مشاور امنیت ملی وی نیز سخنانی گفت که حاکی از بی‌صداقتی و فریبکاری آمریکا بود. فرید زکریا از شبکه سی‌ان‌ان در مصاحبه با سوزان رایس پرسشی را درباره شفاف نبودن احتمالی سخنان اوباما در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر احترام آمریکا به حق ایران در دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز و اشاره نکردن او به حق غنی‌سازی اورانیوم مطرح کرد و پرسیده که آیا این بی‌دقتی بوده است؟ اما رایس در این خصوص گفت: عبارات مورد استفاده اوباما بسیار سنجیده بود. آمریکا سخنی درباره حق ایران برای غنی‌سازی نگفته است. ما گفته‌ایم که به عنوان یک عضو ان‌پی‌تی و در صورت عمل کردن ایران به الزامات بین‌المللی‌اش و صرفا پس از اجرای این تعهدات، حق این کشور را همچون هر کشور دیگری، در زمینه استفاده از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز به رسمیت می‌شناسیم. این موضع جدیدی از سوی آمریکا و دیگران نیست. معنای این سخن این است که ایران حق غنی‌سازی – حق تصریح شده در ان‌پی‌تی – را ندارد!

موضع سوم که نشان می‌دهد آمریکایی‌ها کمترین صداقتی در نشان دادن در باغ سبز ندارند و در واقع وعده سر خرمن می‌دهند، سخنان جان‌کری وزیر خارجه در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس است. او برخلاف خوش‌خیالی‌های اولیه اطمینان داد که به این زودی‌ها تحریم‌های ایران لغو یا کم نخواهد شد.وی در این مصاحبه گفت: ایران می‌تواند با موافقت فوری با بازرسی (از تاسیسات اتمی) حسن‌نیت و صداقت خود را ثابت کند و تلاش‌های خود برای غنی‌سازی اورانیوم را در سطوح پایین‌تری نگه دارد تا قابلیت استفاده در تسلیحات نظامی را نداشته باشد.
وزیر امور خارجه آمریکا یادآوری کرده است «ایران باید برای اجرای درخواست‌های جامعه بین‌الملل در ارتباط با برنامه‌های اتمی، برنامه‌های اتمی صلح‌آمیز (کشور) قدم‌های سریع، روشن و متقاعده‌کننده‌ای بردارد».

جان‌کری همچنین با اشاره به تحریم‌هایی که آمریکا و دیگر کشورهای غربی علیه ایران اعمال کرده‌اند، گفته است پس از دستیابی به توافقی در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران می‌توان تحریم‌ها را لغو کرد.وی خاطرنشان کرده است «تا زمانی که روندی کاملا قابل تایید و موثق، مسئولانه و شفاف تدوین نشود تا به موجب آن ایالات متحده از تصمیم و نیت ایران در مورد برنامه اتمی این کشور و چگونگی بهره‌گیری از آن آگاه شود، ما نمی‌توانیم تحریم‌ها را لغو کنیم».کری با وجود این حرف‌ها ادعا کرد: تلاش‌های دیپلماتیک برای حل و فصل برنامه اتمی ایران می‌تواند دستیابی به توافقی در یک چارچوب زمانی ۳ تا ۶ ماه که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران مطرح کرده بود را ممکن کند.

عبارت اخیر کری در تطبیق با بقیه سخنان وی نشانه بارز بی‌صداقتی و دروغگویی و در واقع وعده سر خرمن است. او مدعی است ۳ تا ۶ ماهه می‌توان پرونده را حل و فصل کرد حال آن که تاسیسات اتمی ایران از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ به مدت دو سال و نیم در تعلیق بود اما هرگاه سوال می‌شد که تعلیق موقت ۳ تا ۶ ماهه چه زمانی تمام می‌شود، پاسخ‌های مبهم از سوی غرب داده می‌شد و به تدریج اعلام شد بهترین تضمین عینی، تعلیق دایمی و تعطیلی برنامه هسته‌ای است!به عبارت دیگر می‌توان پرسید ابهامی را که غرب نتوانسته-نخواسته- در ۱۰ سال با وجود بی‌سابقه‌ترین بازرسی‌ها برطرف کند چگونه می‌تواند ظرف ۳ تا ۶ ماه برطرف کند؟ مگر آمریکا خواب بوده که بتوان او را بیدار کرد؟ آمریکایی‌ها خود را به خواب زده‌اند وگرنه طبق گزارش صریح ۱۶ نهاد اطلاعاتی این رژیم از سال ۲۰۰۷ به بعد، برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز و غیرنظامی ارزیابی شده است.

آنچه دراین میان جالب توجه است احساس حقارت اوباما در برابر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و سخن گفتن‌ باب طبع وی است و پرسش این است که اگر قرار است اوباما نوچگی صهیونیست‌ها را بکند- چنان که در جریان ملاقات با نتانیاهو نشان داد – چه دلیلی داشت که دکتر روحانی امتیازی بزرگ و غیرقابل تصور از سوی آمریکایی‌ها را به آنها بدهد اما به فاصله چند روز اوباما سر خانه اول نوکری اسرائیل برگردد؟! اوباما در دیدار با نتانیاهو می‌گوید: هم من و هم نخست‌وزیر [نتانیاهو] از همان زمان که من به ریاست‌جمهوری رسیدم، روی این موضوع توافق داشتیم که ضروری است که ایران سلاح هسته‌ای در اختیار نداشته باشد. این موضوع برای امنیت آمریکا مهم است… کاملا مشخص است که تنها حرف زدن کافی نیست. ما باید اقداماتی را شاهد باشیم که به جامعه بین‌الملل اطمینان دهد که آن‌ها ‌[ایران] کاملا به تعهدات خود پایبند بوده و به دنبال سلاح هسته‌ای نیستند.

اوباما در حالی بر نگرانی درباره تسلیحات اتمی تظاهر می‌کند که وی آذرماه سال گذشته کنفرانس خلع‌ سلاح ‌اتمی در خاورمیانه را که قرار بود در هلسینکی فنلاند برگزار شود به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی وتو کرد.با این اوصاف باید از دولتمردان وزارت امور خارجه پرسید که آیا هنوز هم در ماهیت رژیم آمریکا و موضع او نسبت به ایران خوش‌بینی دارید؟ و آیا منتظرید رئیس‌جمهور بی‌اراده و اختیار آمریکا، صهیونیسم بین‌المللی را قربانی ایران کند؟!

* روحانی یا باید سر حرف خود بماند و یا آمریکا را راضی کند

«پر کردن شکاف میان ایران و آمریکا بسیار دشوار است. روحانی باید به زودی در عمل نشان دهد که تغییر جدی است»!این تحلیل را خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس منتشر کرد و نوشت: ایران اینک بیش از پیش زیر ذره‌بین است و آمریکا به دنبال نشانه‌ای از سوی رئیس جمهوری ایران مبنی بر جدیت و داشتن قدرت کافی برای حل مشکلات ناشی از برنامه هسته‌ای این کشور است. پس از گفت‌وگوی تلفنی اوباما و روحانی، خوشحالی را می‌شد در رسانه‌ها دید اما در واشنگتن، هاله تردید در مورد نیت ایران به این راحتی از بین نمی‌رود و از سوی ایران نیز عجله‌ای برای گفتن این که روابط ممکن است به زودی از سر گرفته شود، وجود ندارد.

این گزارش می‌افزاید: حتی خوشبین‌ترین افراد در کاخ سفید نیز معتقدند روحانی باید به زودی سخنان هفته پیش خود را در مورد آمادگی برای اقدام در راستای اثبات این که کشورش به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، به منصه ظهور برساند و جدیت خود را در نشست بعدی۵+۱ که قرار است در ۱۵ و ۱۶ اکتبر در ژنو برگزار شود، نشان دهد. با توجه به سخنان روحانی مبنی بر ارائه برنامه‌ای برای حل بن‌بست در این مذاکرات طی سه هفته آینده، یک مقام بلندپایه دولت آمریکا گفت که گروه سیاست خارجی اوباما تا آن وقت به دنبال نشانه‌ای از روحانی خواهد بود تا ببیند آیا وی واقعاً درگیر یک «محاسبه متفاوت» است یا خیر.

آسوشیتدپرس تأکید کرد: این نکته که تحریم‌ها با خودداری ایران برای متوقف کردن غنی‌سازی اورانیوم رابطه دارند و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که بر اساس قانون منع گسترش سلاح‌های اتمی، این حق ایران است که غنی‌سازی را ادامه دهد، یادآور این نکته بود که پرکردن شکاف‌ها با غرب بسیار دشوار است.

 1. نویسنده دیدگاه: mohsen
  مهر ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۳۶

  خواهشا شما از تحلیل نوراباد بالاتر نرید

 2. نویسنده دیدگاه: امید
  مهر ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۱۲

  نکات جالب این نوشته:

  1- گفتن که «اگر با واقع بینی به تیترهای خبری رسانه های دنیا که زبان حال مقامات آمریکایی است نگاهی انداخته باشید». این نشون میده نویسنده به تمام زبانهای دنیا مسلط هستند و جالب اینکه تمامشون رو هم رصد میکنه. جالب تر اینکه این رسد یا از طریق ماهواره بوده یا از طریق اینترنت. در هر حال داشتن ماهواره خلافه و استفاده از فیلتر شکن نیز.

  2- گفتن که «آمریکا قابل اعتماد نیست». . احتمالاً روسیه هست؟

  3- گفتن«ای کاش رییس جمهور کشورمان عزت و غرور ملی مان را حفظ می کرد و به گفتگوی تلفنی آمریکایی ها پاسخ مثبت نمی داد.».
  باید یه کسی بیاد عزت و غرور رو معنی کنه. یکی به من بگه جواب دادن یه تلفن چطور به عزت مورد نظر آقایون لطمه می زنه.
  راستی آیا عزت و افتخاری برامون مونده؟
  راستی این به اصطلاح عزت دار ها و غرورمندان، زمانی که رییس جمهور قبلی به اوباما نامه می نوشت و محلش هم نمیذاشت چرا سخنی از عزت نمی زدند.

  البته شاید منظور عزت همسایه ی ما باشه که بحث اون جداست.
  4-«عقب نشینی غیر معقولانه ». نمیدونم از چی عقب نشینی شده؟ و یا کجاش غیرمعقولانه است؟
  بازی کردن با واژه ها چه آسان

  5- فقط میگم خدایا ما رو از دست عقده هامون نجات بده.
  و آرزو می کنم یه فرجی برای این ملت بشه تا از این فلاکت نجات پیدا کنن.

  6- واقعیت تاریخ اینه که همیشه تندروها هستند و کاریش نمیشه کرد.
  ناگفته پیداست که بساط این تندروهای جبهه پایداری هم به زودی جمع می شود

  7- من در عجبم از این بچه های سلام دلفان که چه اصراری دارند که اینقدر افراطی عمل می کنند و متاسفانه در شهر خودشونو منفور کردند.

  • نویسنده دیدگاه: رضا محمدی
   مهر ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۲۲

   سلام بر شما آقا امید
   برای کسب خبر از رسانه های دنیا نیاز به مسلط بودن به تمام زبان ها نیست ، از طریق همین اینترنت و سایت های مختلف که از هر طیفی هم میانشون پیدا میشه میتونی خبر ها رو بگیری آماده و ترجمه شده(لقمه حاضری) پس حوصله داشته باش و سایت های خبری معتبر رو (لااقل از همون طیف خودت) مطالعه کن ، ضمنأ یه سری هم به روزنامه های سیاسی بزنی بد نیست از خبرهای رسانه های خارج از ایران هم مطلع خواهی شد یه مورد دیگه هم بگم سایت های با زبان خارجی رو اگه از گوگل سرچ کنی و قسمت ترجمه شود را بزنی کار براتون تا حدودی ساده میشه
   پس در کل نیازی به فیلتر شکن و ماهواره نیست
   در مورد بند دوم توضیحاتتون هم بگم بحث در مورد روسیه نبود در مورد آمریکا بود وگرنه در مورد روسیه هم حرف برای گفتن زیاده
   در بند بعدی نوشتید یه کسی به یه تلفن جواب داده آیا این به عزت و غرور ملی مون لطمه زده؟ جالبه که این حرف رو میزنید طرفین گفتگو دو تا رییس جمهور بودن ها ، دو پسر خاله یا دو تا دوست یا همون عزت همسایتون نبوده دوست گرامی!
   نامه احمدی نژاد با بی محلی اوباما بحث بعدی شما بوده ، این رو بگم پیامبر بزرگوار اسلام(ص) برای پادشاهان خیلی از کشور ها از جمله ایران نامه نوشت که حتی پادشاه ایران “خسرو پرویز” آن را پاره کرد…
   البته نه احمدی نژاد پیامبر هست و نه اوباما خسرو پرویز ، بلکه به جهت جا افتادن مطلب عرض کردم
   متاسفانه کلمه ای بنام افراطی روی زبانتون افتاده و تا کم میارید این رو علم میکنید در ضمن بچه های سلام دلفان پیش افرادی منفورند که خودشون بین تمام مردم منفورند پس این جای تعجب نداره وگرنه عموم مردم بزرگوارمون نظری غیر از نظر افراط گرانه شما دارند
   جالبه که اسم ما شده افراطی ولی خودتون به این راحتی به مخالفانتون توهین میکنید
   یاخق

   • نویسنده دیدگاه: معتدل
    مهر ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۲۵

    افراطی ها ،
    یا خائن اند و یا ابله؛
    با این دو گروه دشوار می شود سخن گفت

   • نویسنده دیدگاه: نام شما...
    مهر ۱۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۰۴

    با سلام
    برادر بزرگوار اگر منابع خبري شما همين سايت هاي داخلي و روزنامه هاي داخلي است كه آقاي شريعتمداري و امثال ايشان مسئول آنها هستند پس خواهشا نگيد تحليل كرديد بگيد حرفاي شريعتنداري رو لقمه حاضري فرض كرده شما هم ميخواهيد روي اعصاب همشهريان راه برويد
    من به جرات ميتونم بگم كه بدون فيلتر شكن نميشه به هيچ مطلب بدرد بخوري برخلاف خواسته آقايان شريعت نداري دست پيدا كرد
    اما درباره روابط با آمريكا بايد بگم كه ارتباط با آمريكا براي بسياري از افراد اين نظام باعث بي ناني مي شود نمي گويم آمريكا مدينه فاضله است و نمي گويم كه آمريكا اهل فريبكاري نيست اما با اطمينان مي گويم آمريكا كشور تكنولوژي است اگر با آمريكا دوست بود و گول نخورد راه پيشرفت ما نيز هموارتر و مردمان مظلوم اين كشور آسوده تر زندگي مي كنند.
    در تشبيه نامه احمدي نژاد به اوباما به نامه پيامبر(ص) به خسرو پرويز فقط ميتونم بگم از طرف مردم واگذارتون مي كنيم به پيامبر(ص) و خداي پيامبر كه كاري كند اين فكر به ذهنتون هم ديگه خطور نكنه
    و اما درباره اون بحث افراطي ها بايد بگم كه متاسفانه متاسفانه و متاسفانه فقط شما و امثال شما توي دلفان تونستيد روزنامه< سايت و … بزنيد و احد الناسي از مخالفان شما اجازه انتشار مطالبشون رو ندارند بنابراين اين بديهي است كه نسيم دلفان < سلام دلفان و … مطالب همديگه رو كپي كنند افراطي به كساني گفته مي شود كه فكر كنند فقط خودشان برتر هستند دقيقا مثل اسراييلي ها كه در بين يهوديان افراطي ناميده ميشوند
    موفق باشيد

    • نویسنده دیدگاه: رضا محمّدی
     مهر ۲۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۲۶

     پاسخ شما در نوع کلام شما نهفته است
     مخاطبان فهمیده مان متوجه خواهند شد که شما چرا آن طرفی ها را شریعت مداری میدانید و این طرف را شریعت نداری!
     ۱ – اینکه برخی از طیف های مختلف داخلی هم سو با هم در مورد یک موضوع اتفاق نظر داشته باشند لقمه حاضری است اما اینکه شما لازم بدانید صحبت های آنطرفی ها را که شریعت مداری شما هستند را آویزه گوشتان کنید لقمه حاضری نیست
     ۲ – حرف شما را من هم مانند شرف خان می پذیرم اگر با آمریکا که دنیایی از حیله و نیرنگ است ارتباط داشت و گول نخورد کار بسیار عالی و قابل تحسینی است که امیدوارم دکتر روحانی و تیم قدرتمند همراه به آن دست یابند که البته با نوع حرکت خوب دولت این تعامل سازنده دور از ذهن نیست
     ۳ – در مورد درخواست سایت و نشریه ، باید بگویم اکنون که دولت را همسو با خود می دانید پس قدرتش رو یافته اید یا علی بگویید و دست به کار شوید تا با افتتاح این سایت های پر سود شما هم عین ما به نوایی برسید و بتوانید حرف تان را راحت تر بزنید
     ما منتظر حضور خوب و مثمر ثمرتان در فضای مجازی هستیم.
     یا علی مدد

 3. نویسنده دیدگاه: محسن
  مهر ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۵۶

  آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در قم گفت: مکالمه رییس جمهوری کشورمان با اوباما رییس جمهوری آمریکا، عظمت ایران اسلامی را به نمایش گذاشت.

  به گزارش ایرنا، این مرجع روز پنجشنبه در دیدار با سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تماس رییس جمهوری امریکا با رییس جمهوری ایران گفت: دکتر روحانی ضمن حفظ ادب و احترام، سخن خود را بیان کرد و پاسخ رییس جمهوری امریکا را در کمال ادب و سربلندی داد.

  وی افزود: رییس جمهوری وقتی در سفر به امریکا ادب و اخلاق را رعایت کرد با سخنان مودبانه خود موجب شد یک سر و گردن بالاتر از اوباما قرار بگیرد و در واقع عظمت ایران اسلامی را به نمایش گذاشت.

  • نویسنده دیدگاه: سید جواد
   مهر ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۰۷

   من خودم از مقلدهای آیت الله جوادی آملی هستم
   اما در مورد این قضیه ترجیح میدم به کارشناسان مراجعه کنم تا ایشون ، تخصص ایشون سیاست خارجی نیست ، فقط نظر شخصی خودشون رو گفتن همین
   اما صاحب نظران بسیاری هستند که می گویند مکالمه تلفنی در این مرحله کار اشتباهی بود.

   • نویسنده دیدگاه: در جواب سید جواد
    مهر ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۵۴

    سوال: چطوره وقتی مرگ برآمریکا می فرستین و یا هرکار سیاسی نظرات ایشون و امثال ایشون مهمه حالا که برخلاف میل شما گفتن ترجیح میدین به کارشناسان( که اونم معلومه کیا هستن) مراجعه کنی.استفاده ابزاری به این میگن.

    اما:
    صاحب نظران بسیارزیادی یعنی خیلی خیلی زیادی هستند که می گویند مکالمه تلفنی در این مرحله کار درستی بود

 4. نویسنده دیدگاه: حامد
  مهر ۱۱, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۵۷

  حسن روحانی رییس جمهور کشورمان این روزها از ناحیه دو دسته داخلی و خارجی مورد حمله قرار می گیرد و جالب اینجا است که این دو دسته دستکم در مواضع اعلامی آن قدر نسبت به یکدیگر ابراز انزجار می کنند که قابل باور نیست در موضعی واحد این چنین به وحدت رویه رسیده باشند.

  دسته نخست که در روزها و هفته های گذشته به شدت به روحانی حمله برده اند، رژیم تندرو اسراییل و سردمداران و مقامات رژیم صهیونیستی است. البته مخالفت اسراییل با جمهوری اسلامی ایران امری طبیعی است و به ویژه باید در نظر داشت که مخالفت رژیم تل آویو با هر نوع دولت میانه رو در ایران بسیار بیشتر از دولت هایی است که در سال های گذشته با اتخاذ مواضع نسنجیده در عرصه سیاست خارجی خواسته یا ناخواسته به این رژیم پاس گل داده اند.

  عصبانیت رژیم اسراییل از روحانی و دولت جدید اعتدال در ایران از سخنان روز گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر تندرو اسراییل در اجلاس سالانه مجمع عمومی ملل متحد نمایان و آشکار بود و این عصبانیت گاه تا مرز توهین به رییس جمهور کشورمان پیش رفت.

  اما دسته دیگر از مخالفان روحانی ، برخی گروه ها و محافل داخلی اند که رییس جمهور را به نرمش و سازش در سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در نفی استکبار و در یک کلام ” سازش با آمریکای جهانخوار” متهم می کنند.

  البته مخالفان دولت روحانی از این گروه معدود کمی فراتر است و پشت جبهه و صحنه گردان مخالفان رویکردهای دولت جدید به گمان راقم این سطور، می تواند از اصحاب ” کاسبان تحریم” باشند که در صورت عادی شدن امور و رفع تحریم ها دیگر فرصت و مجالی برای پول جمع کردن بی حساب و کتاب نخواهند داشت و دکان دلالی شان بسته خواهد شد.

  این دو دسته در روزها و هفته های آینده هر چه در توان دارند تلاش خواهند کرد تا با حمله به روحانی و ممانعت از ایجاد فرصت های جدید در عرصه دیپلماسی برای دولت جدید مانع تراشی کنند و البته بیم انجام تحرکات اخلال گرایانه در روند حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک مساله هسته ای ایران از سوی رژیم اسراییل بسیار بیشتر از برخی دوستان ناآگاه داخلی است که خواسته و ناخواسته این روزها در مخالفت با دولت با رژیم تندرو اسراییل هم جهت شده اند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار