سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14111
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
خانه » اخبار برتر » تدبیر وزیر نیرو برای قفل کردن امید در لرستان
Print This Post
دستور توقف سدسازی در منطقه زاگرس؛

در سال های اخیر خبرهای خوشی از احداث پروژه های سدسازی در لرستان به گوش می رسید و مردم محروم این سامان را امیدوار به آینده می نمود اما اقدام اخیر وزارت نیرو در خصوص توقف سدسازی در مناطق بالادست حوزه کرخه، دریچه های امید در دولتی که به نام تدبیر و امید نامگذاری شده است را به روی مردم لرستان به خصوص کشاورزان این استان بست.

سلام دلفان- سایت دلفان امروز در مطلبی به قلم ایوب دارابی نوشت: استان لرستان با وسعت 28064 کیلومتر مربع در قلب زاگرش واقع شده و همواره با کم لطفی های که در حق این استان محروم صورت گرفته در بخش های چون  صنعت و تجارت همواره جزء رتبه های آخر و در مواردی همچون نرخ بیکاری خود را در صدر جدول می بیند.

استانی که مردمان کم توقع آن در دوران 8 سال جنگ تحمیلی رشادت های زیادی از خود نشان دادند سزا نیست امروزه اینچنین مورد بی مهری مسئولین قرار گیرد.

در زیر نگاهی اجمالی به وضعیت استان لرستان در زمینه های صنعت، کشاورزی و بیکاری خواهیم انداخت تا بهتر بتوان نقش عمده کشاورزی در زندگی مردم لرستان را تشریح کرد.

صنعت: سهم کمتر از نیم درصدی لرستان در بخش صنعت

 طبق گفته های معاون صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نزدیک 50 درصد واحدهای صنعتی در استان لرستان تعطیل یا نیمه تعطیل هستند.

در سه ماه اول سال جاری سهم استان لرستان از کل صادرات کشور فقط نیم درصد بود و این گونه مسائل بیانگر این نکته است که استان لرستان در بخش صنعت توفیق چندانی نداشته است.

بیکاری: لرستان قهرمان بیکاری در کشور

براساس آخرین آمار مرکز آمار ایران، استان لرستان با نرخ بیکاری 20/6 درصد بالاترین نرخ بیکاری در کشور را نصیب خود کرده است. این در حالیست که بنابر همین آمار  نرخ بیکاری در استان خراسان جنوبی 5/4 درصد و میانگین نرخ بیکاری کشور 11/2 درصد است. 

کشاورزی: تنها امید بخش عمده ای از جمعیت استان   

 25 درصد جمعيت استان به طور مستقيم به كشاورزي مشغولند. لرستان داراي تنوع اقليمي مناسبی بوده و از نظر بارندگي قطب توليد آب شيرين كشور محسوب می شود. 760 هزار هكتار اراضي زراعي در استان وجود دارد كه 25 درصد اراضي آبي و  75 درصد آن ديم مي باشد. استان لرستان در زمينه ي توليد حبوبات در كشور داراي رتبه اول مي باشد.  بزرگترين باغ انار  كشور با 1000 هكتار مساحت در منطقه كوهدشت واقع شده و این استان در زمينه توليد انجير سياه نیز رتبه ي اول در كشور را به خود اختصاص داده است.

آمارهای فوق بیانگر آن است که لرستان می تواند در بخش کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد اما  مهمترین مشکل لرستان در بخش کشاورزی با وجود  ميزان بارش قابل توجه نزولات آسمانی ، عدم تامين مناسب آب به دلیل مهار نشدن آب های جاری و خروج این آب ها از استان مي باشد كه لزوم احداث سد و بندهای مهار آب در لرستان را ضروری می نماید اما متاسفانه سهم لرستان از انقلاب سدسازی در کشور تقریباً صفر بود.

در سال های اخیر خبرهای خوشی از احداث پروژه های سدسازی در لرستان به گوش می رسید و مردم محروم این سامان را امیدوار به آینده می نمود اما اقدام اخیر وزارت نیرو در خصوص توقف سدسازی در مناطق بالادست حوزه کرخه، دریچه های امید در دولتی که به نام تدبیر و امید نامگذاری شده است را به روی مردم لرستان به خصوص کشاورزان این استان بست.

هرچند اقدام به جا ومناسب نمایندگان این مناطق در مجلس شورای اسلامی و تهدید وزیر نیرو به استیضاح، فعلاً قائله را ختم به خیر کرده است اما از شواهد امر پیداست که این مسئله هنوز مسکوت نمانده و تلاش ها برای این امر همچنان ادامه دارد.

با توجه به موارد فوق شاید بتوان گفت که کشاورزی تنها نقطه امید جمعیت عمده ای از مردمان دیار لرستان است و با توجه به خشکسالی های اخیر چنانچه وزارت نیرو بخواهد سدسازی در لرستان را متوقف کند باید شاهد افزایش سرسام آور نرخ بیکاری در لرستان باشیم. از این رو امیدواریم که نگاه وزارت نیرو و سایر مسئولین کشور به مناطق مختلف یکسان بوده و با نگاه ویژه به مناطق کمتر توسعه یافته از جمله استان لرستان زمینه توسعه متوازن را در همه جای کشور فراهم نمایند.

  1. نویسنده دیدگاه: کریمی
    مهر ۱۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۵۹

    مطلب قوی و جالبی بود اما چیز جدیدی نیست که نگاه به استان محروم لرستان همیشه اینگونه بوده. تا جای که بنده اطلاع دارم این مصوبه لغو شده اما امیدوارم رسانه ها در این زمینه اطلاع رسانی خوبی انجام دهند تا با زهم حق مردم محروم لرستان ضایع نشه.

  2. نویسنده دیدگاه: علی
    مهر ۱۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۵۰

    کاش شما در مورد حق مردم نورآباد از سد گاوشمار که به نام جعلی معشوره تغییر کرد هم گزارش بگیرد. سایت دلفان امروز به نقل از نماینده مجلس مدعی شده بود که سهم دلفان از این سد احیاء میشه! آیا این حرف اجرایی شد؟

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار