سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14168
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » یادداشت » پیش شرط های ملّت ایران برای رابطه با آمریکا
Print This Post
سلام دلفان- مصطفی مطلوبی؛ دبیر اسبق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان : سفر ریاست محترم جمهوری، جناب دکتر روحانی به نیویورک و مکالمه تلفنی با اوباما بازتابی زیادی در رسانه های ...

سلام دلفان- مصطفی مطلوبی؛ دبیر اسبق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان : سفر ریاست محترم جمهوری، جناب دکتر روحانی به نیویورک و مکالمه تلفنی با اوباما بازتابی زیادی در رسانه های دنیا داشت. عده ای هم در داخل فکر می کردند که با این تماس تلفنی همه چیز تمام شده و تمام دشمنی های عمیق آمریکا با ایران به دوستی تبدیل شده است . اما دو روز بعد اوباما در دیدار با نتانیاهو دوباره ایران را تهدید به حمله نظامی کرد.

رابطه با آمریکا مشکلات را حل میکند؟

یک جریان فکری در داخل کشور تصور میکند که مشکل امریکا با ما مسئله انرژی هسته ای است. و اگر این موضوع حل شود دیگر امریکا با ما دشمنی ندارد. این جریان معتقد است تنها راه خروج از مشکلات اقتصادی کشور و در امان بودن از تهدیدهای امریکا و برداشتن تحریم ها، داشتن رابطه ای صمیمانه با این کشور است.

لازم است در این زمینه به چند نکته اشاره کرد:

 1- کشورهای زیادی هستند که نه تنها از انرژی هسته ای بهره میبرند بلکه دارای سلاح شیمیایی و بمبهای هسته ای هم هستند از جمله پاکستان،کره شمالی، هند و انبارهای بزرگ سلاحها و بمبهای اتمی اسرائیل هم که دیگر مشهور است. ولی امریکا اصلا حرفی از انها نمی زند و سراغ آنها نمی رود که نشان میدهد مسئله انرژی هسته ای نیست.

2- ایران در طول دوران بعد از انقلاب(بعد از جنگ) همواره در تحریم و تهدید غرب بوده است ولی در این مدت کوتاه به پیشرفتهای چشمگیری در زمینه های مختلف از جمله: فناوری هسته ای، هوافضا، پزشکی،زیست فناوریف سدسازی، نانو و . . . داشته است که به اعتراف موسسات بین المللی جزء چند کشور برتر دنیا محسوب میشود(موسسه‌ي كانادايي ساينس متريكس ، موسسه انگلیسی رویال سوسایتی و . . .) . این در حالی است که دیگر کشورهای منطقه (عربستان، مصر، قطر، بحرین، اردن، امارات و . . . ) که تحت حمایت کامل امریکا هستند و سرمایه های هنگفتی در اختیار دارند(این کشورها نفت خیزترین کشورهای دنیا هستند) از ساخت کوچکترین وسایل هم عاجز مانده اند.

3- در دوران ریاست جمهوری اقای خاتمی، دولت با امریکا و غرب تعاملی گسترده داشت(گفتگوی تمدن ها و . . .) و حتی دولت داوطلبانه برای دوسال انرژی هسته ای را به تعلیق در اورد که اعتماد سازی برای طرف غربی کرده باشد. اما در همان دوران از سوی بوش رئیس جمهور وقت امریکا، ایران محور شرارت نامیده شد و حتی تهدید به حمله هم شد.

4- رابطه امریکا با کشورها دلیل بر حل مشکلات اقتصادی ان کشور نیست. چراکه کشورهای اروپایی نظیر یونان، اسپانیا، فرانسه و … که دچار بحران شدید مالی شده اند رابطه دوستانه با امریکا دارند و تحت حمایت کامل امریکا قرار دارند.

5- رابطه با امریکا باعث نمیشود که از تهدیدها در امان باشیم. امریکا با عراق و افغانستان رابطه دوستانه و صمیمی داشت ولی به این کشورها حمله نظامی کرد.

6- رابطه با امریکا باعث نمی شود که دیگر تحریم نشویم. امریکا در سالهای اخیر علیرغم روابط با کشورهای چین، روسیه، ترکیه و . . . هر زمان که خلاف میل او عمل کردند انها را مورد تحریم قرار داده است.

هدف امریکا از رابطه با ایران

 الف) رابطه وسیله ای برای فشار بیشتر

اوباما در زمان انتخابات ریاست جمهوری امریکا گفت«هدف من در زمینه‌ی دنبال کردن یک دیپلماسی سرسختانه، جدی و مستقیم، ناشی از این نیست که من در مورد ماهیت ایران ساده انگار هستم، نه چنین نیست؛ به این دلیل است که اگر تمایل خود را به گفت وگو نشان دهیم و برای رسیدگی به این مسایل عاجل، هویج و چماق را پیشنهاد کنیم، در موقعیتی قوی‌تر برای بسیج جامعه‌ی بین المللی جهت افزایش فشار بر ایران قرار می‌گیریم.»

در طول دهه های گذشته هروقت ایران در مقابل غرب کوتاه آمده است آنها گستاخ تر شده اند و ایران را تحت فشار بیشتری قرار دادند(یک نمونه آن در زمان اقای خاتمی و بحث پرونده هسته ای بود).

ب) رابطه مقدمه‌ ای برای سرنگونی کشور

از پیروزی انقلاب اسلامی، امریکا جایگاه خود را ازدست داد و به همین خاطر شروع به توطئه و دشمنی با ملت ایران کرد و در این زمینه از هر راهی وارد شدکه نظام ایران را سرنگون کند(کودتا،حمایت از صدام،ترور،تهدید، تحریم و . . . ). بطوریکه از سال 2005 تا کنون کنگره امریکا سالانه بودجه ای کلان و میلیاردی برای براندازی جمهوری اسلامی تصویب می کند.

نبود مراکزی برای نفوذ و نیاز به رفت و امد بدون دردسر ماموران جاسوسی انها در ایران و همچنین ارتباط با عناصر مزدور، از عواملی است که امریکا خواهان رابطه با ایران است.

اهمیت مرکز و پایگاه در ایران برای امریکا بسیار زیاد است. بطوریکه قبل از انتخابات دهم تعداد زیادی از سفارتخانه های اروپایی به مرکزی برای جاسوسی امریکا تبدیل شدند تا بتوانند نظام را سرنگون کنند.

ج) مانع گسترش نهضت اسلامی و یاس ملتها در مبارزه با استکبار

رابطه با امریکا ضربات زیادی بر جهان اسلام و بیداری اسلامی وارد میکند. اکنون چشم تمام ملتهای اسلامی و مستضعفین دنیا به ایران است و امریکا دنبال این هست که با امدن ایران به مذاکره به دنیا بگوید که ایران که نماد ایستادگی و سردمدار مقابله با ظالم و باطل بود تسلیم شد و بقیه ملتها را از ادامه مبارزه با ظالم و گسترش نهضت و بیداری اسلامی مایوس کند. انها دنبال این هستند که دیگر کسی در مقابل انها بلند نشود.

ضررهای رابطه با آمریکا

باز شدن راه برای دخالت‌های بیش‌تر و مستقیم و رسمی‌تر آمریکا در مسایل داخلی، عدم تغییر در رفتار و روحیه‌ی استکباری و دشمنی ذاتی این کشور با جمهوری اسلامی و عزم آن‌ها برای تغییر رژیم به هر نحوی، شکستن اسطوره‌ی استکبارستیزی انقلاب اسلامی در اذعان منطقه و جهان اسلام و سایر ملت‌های مستضعف، تضعیف اعتماد به نفس ملی و وحدت سیاسی کشور، تضعیف استقلال سیاسی و اقتصادی کشور که در طول انقلاب اسلامی حاصل شده است.

پیش شرط‌های ملت ایران در برقراری رابطه با آمریکا

تنها روزی می شود با آمریکا رابطه برقرار کرد که آمریکا تعهداتی بدهد و شرطهای ملت ایران را قبول کند وگرنه هر رابطه ای غیر از این چهارچوب ضربات جبران ناپذیری به ملت ایران و نظام وارد می کند.

الف) آمریکا در عمل توبه کند

یکی از مهم ترین شرطها برای برقرای رابطه با آمریکا این است که آمریکا این تعهدات را بدهد:

قطع سیاست‌هاى مبنى بر زور، ظلم، فشار و خصومت با جمهورى اسلامى، ترک حمایت از دشمنان جمهورى اسلامى، ترک حمایت این دولت از رژیم صهیونیستى، ترک ظلم به ملت‌های مستضعف و به عبارتی «توبه» و تغییر واقعی این کشور است. مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند:«ما شرط داریم براى رابطه با کشورى که آن همه فجایع پشت سر و در تاریخ آن وجود دارد. شرط ما، توبه آن کشور است. شرط ما، قطع آن همه فاجعه آفرینى براى دنیاست. حال شما مى‏آیید براى ما شرط مى‏گذارید؟!»

باید از امریکائیها که حرف از تغییر در رفتار میزند پرسید که: در رفتار شما با ایران چه تغییری ایجاد شده است؟ خصومت و توطئه چینی شما بر ضد ملت ایران چه تغییری کرده است؟ ایا دیگر برای براندازی نظام ایران سرمایه گذاری نمی کنید؟ آیا تحریم ها را برداشتید؟ ایا اموال بلوکه شده ایران در بانکهای غربی را آزاد کرده اید؟ آیا از دفاع و حمایت کامل از رژیم غاصب صهیونیستی دست برداشتید؟ آیا در قبال ترور دانشمندان هسته ای ما جواب دادید؟ امریکا باید نشان دهد که تغییری که می گوید کجا انجام داده است و نشانه ان چیست.

ب) آمریکا باید جوابگوی دشمنی های قبلی خود باشد و غرامت بدهد

آمریکا باید بخاطر تمام دشمنی های 100 ساله اش علیه ملت ایران عذرخواهی رسمی کند وکلیه تحریم ها علیه ایران را لغو کند، دست از تهدیدهایش بردارد، اموال بلوکه شده ایران را آزاد کند، جوابگوی ترور دانشمندان هسته ای ما باشد،جوابگوی حمله به هواپیمای مسافربری ایران باشد و. . . اینها شروط حداقلی جمهوری اسلامی در برقراری رابطه با ایالات متحده است.

ج) رابطه برای مردم ایران ضرر نداشته باشد

تأمین منافع ملی، تحقق مذاکره از موضع برابر و مبتنی بر قدرت و قوّت، (اصل عزت) پیش شرط مهم دیگری است که در خصوص رابطه باید در نظر داشت. مهم ترین ضررهای رابطه‌ی استعماری، باز شدن باب فشار بیش‌تر، مقدمه سازی رابطه جهت اقدام‌های براندازانه و نمایش عقب نشینی جمهوری اسلامی، به شمار می‌روند و این پیش شرط مستلزم، رفع این ضرررها است.

مذاکره بر سر هر موضوعی و برقراری رابطه با هر بهانه‌ای، در صورتی که منافع کشور را تأمین نکند و باب سلطه‌ی غرب را باز کند، ضررهای زیادی را به کشور تحمیل می کند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار