سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14236
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » حس حضرت علی(ع) وقتی به بانو فاطمه نگاه می کرد
Print This Post

سياری از مشکلات روانی حاصل از تنش‌های زندگی روزمره می‌تواند توسط يک خانواده سالم و به هنجار، التيام يافته و جبران شود ولی اگر خانواده از پشتوانه‌های لازم برخوردار نباشد کاملا معکوس عمل کرده و به عنوان منبع مهم ايجاد تنش در زندگی افراد نقش ايفا می‌کند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن ناصری‌پور، رئيس انجمن مطالعات خانواده در ايران در گفت‌گو با شريان نيوز با اشاره به اينکه اول ذی‌الحجه (مصادف با 15 مهر ماه) سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و روز ازدواج است گفت: اصل ارزش‌ها هيچگاه عوض نمی‌شود بلکه مصاديق آنها است که عوض می‌شود. اين خانواده، خانواده اسوه بوده و بهترين الگو برای تاثيرگذاری بر خانواده‌ها است.

حجت‌الاسلام ناصری‌پور در خصوص دلايل اسوه بودن اين خانواده، گفت: روشن‌ترين دليل‌ها برای اين موضوع وجود چهار معصوم در اين خانواده است که سه تن از آنان امام بوده‌اند. اين خانواده از سوی خداوند متعال تکريم و پيامبر اسلام(ص) به آن مباهات نموده است.

همسرانی که هرگز همدیگر را به خشم نیاوردند

وی ادامه داد: از ديگر دلايل اين موضوع نحوه ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) است. در دو سمت اين ازدواج دو رکن اسلام قرار دارند که در نهايت احترام و سادگی و در سنين ابتدايی جوانی، ازدواج می‌کنند و اگر چه هر دو در قوم اشراف و بزرگ قريش بوده‌اند با رعايت عرفيات زمان خود، در کمال سادگی و با مهريه و جهيزيه‌ای مختصر به دور از هرگونه افراط و تفريط زندگی‌شان آغاز شد.

رئيس انجمن مطالعات خانواده در ايران به نحوه رفتار اعضای اين خانواده با هم اشاره و اظهار کرد: آنها در برابر خواسته‌های يکديگر متعادل برخورد می‌کنند و آستانه تحمل در حد ايده‌آل در اين خانواده يافت می‌شود. چنين خانواده‌ای سرشار از معنويت و نشاط است و لحظه‌ای از راه تعالی باز نمی‌ايستد.

حسن ناصری‌پور ادامه داد: آنها در برابر خواسته‌های يکديگر متعادل برخورد می‌کنند و آستانه تحمل در حد ايده‌آل در اين خانواده يافت می‌شود.چنين خانواده‌ای سرشار از معنويت و نشاط است و لحظه‌ای از راه تعالی باز نمی‌ايستد.

وی به روايتی در خصوص سيره رفتار اين دو همسر با هم اشاره کرد و گفت: هنگامی که حضرت علی(ع) به حضرت فاطمه(س) می‌نگريست غم و اندوهش برطرف می‌شد و همچنين از حضرت زهرا(س) نقل شده «به خدا سوگند که هرگز او را به خشم نياوردم و تا کنون که زنده هستم او را وادار به کاری که خوشش نمی‌آمد نکردم و او نيز مرا به خشم نياورد».

حجت‌الاسلام ناصری‌پور در خصوص سيره رفتار حضرت فاطمه با فرزندان خود نيز گفت: احترام ايشان به فرزندان و سعی در آموزش و تربيت دينی و اخلاقی همواره در رفتار ايشان ديده می‌شد. به عنوان مثال در حديث شريف کسا مشاهده می‌کنيد که حضرت فاطمه(س) در پاسخ سلام به فرزندان خود می‌فرمايند: «سلام بر تو ای نور ديده‌ام و ميوه دلم» ايشان فرزندش امام حسن(ع) را جهت فراگيری سخنان پيامبر(ص) به مسجد می‌فرستاد و از وی می‌خواست که بيانات پيامبر را برای ايشان بازگو کند.

وی با ابراز تأسف از اينکه چنين الگويی در جامعه کمتر مورد توجه قرار دارد، اظهار کرد: الگوهای ارائه شده از نقاط ضعف بسياری رنج می‌برند و ما بايد به سمت الگويی برويم که نه تنها نقطه ضعفی نداشته باشد بلکه سرشار از نقاط قوت باشد.

رئيس انجمن مطالعات خانواده در ايران به تنش‌های موجود بين خانواده‌ها نيز اشاره و اذعان کرد: بسياری از مشکلات روانی حاصل از تنش‌های زندگی روزمره می‌تواند توسط يک خانواده سالم و به هنجار، التيام يافته و جبران شود ولی اگر خانواده از پشتوانه‌های لازم برخوردار نباشد کاملا معکوس عمل کرده و به عنوان منبع مهم ايجاد تنش در زندگی افراد نقش ايفا می‌کند.

تجدد‌گرايی‌های افراطی در 20 درصد جامعه دیده می‌شود

وی به وجود کانال‌های مختلف ماهواره‌ای فارسی زبان و تأثير آنها بر خانواده‌ها نيز اشاره و اظهار کرد: يکی از عواملی که باعث نابسامانی وضع موجود شده ارائه الگوهای ضعيف از جانب دست‌اندر کاران داخلی است زيرا در الگوهای نمايش داده شده فضاهای سنتی و بومی ايرانی که با فرهنگ اسلامی در موارد بسياری عجين شده بود فراموش شده است و اين به خاطر تجدد‌گرايی‌های افراطی بوده که در الگوهای رايج با اقماض فقط در 20 درصد جامعه امروز ديده شده است.

ناصری‌پور ادامه داد: ما بايد فرهنگ‌های سنتی صحيح را در جامعه احيا کنيم و کل جامعه ايران را در نظر بگيريم. در شرايط حاضر مسائل خانواده اهميت خود را از دست داده و در رده‌های چندم اولويت کاری مسئولين قرار گرفته است و فرمايشات رهبری که خانواده را به تنگه احد نظام تشبيه کرده‌اند را فراموش کرده‌اند و ما در حال ضربه خوردن از اين ناحيه هستيم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار