سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14690
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » تذکر رهبر انقلاب به دولت روحانی “بی‌سابقه” بود
Print This Post

رهبر معظم انقلاب در آغاز فعالیت دولت‌های مختلف، هرگز تذکری شبیه آنچه در 13 مهرماه بعد از سفر هیات ایرانی به نیویورک بیان کردند، نداشته‌اند.

به گزارش شریان نیوز، در حالی که 5 روز از بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص عملکرد دولت یازدهم در نیویورک می گذرد، بحث در خصوص مصداق فرمایش ایشان مبنی بر “برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود” همچنان در رسانه ها و محافل سیاسی ادامه دارد.

شریان نیوز
: فارغ از این موضوع، نکته ای که در این میان قابل تامل به نظر می‌رسد، مقایسه بیانات رهبر معظم انقلاب در آغاز فعالیت دولت یازدهم با بیانات ایشان در زمان های مشابه دولت های پیشین است.

مقام معظم رهبری در اولین هفته های آغاز به کار دولت های هاشمی رفسنجانی، خاتمی و احمدی نژاد، هیچ گاه تذکری مشابه آنچه خطاب به دولت یازدهم بیان شد، نداده بودند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای 13 مهرماه امسال در حالی که تنها دو ماه از آغاز به کار دولت یازدهم می گذشت، در بیانات خود درباره عملکرد تیم ایرانی در سازمان ملل فرمودند “درباره از آنچه در سفر اخیر بود حمایت می‌کنیم البته برخی از آنچه در سفر نیویورک پیش آمد به نظر ما بجا نبود لکن ما به هیئت دیپلماسی دولت عزیزمان خوشبین هستیم ولی به آمریکایی‌ها بدبینیم.”

به این بهانه مروری کوتاه داریم بر آنچه رهبر معظم انقلاب در آغاز به کار دولت های یادشده در بالا بیان نموده اند.

در سال 72 رهبر معظم انقلاب از زمان تنفیذ حکم هاشمی رفسنجانی به عنوان رییس جمهور تا پایان مهرماه آن سال 11 بار در برنامه های مختلف به سخنرانی پرداختند یا با صدور پیام به مراسم گوناگون نظرات خویش را بیان کردند. در هیچ یک از این موارد، انتقاد یا تذکری جدی به دولت وقت که ناشی از اقدامات اعضای کابینه باشد دیده نمی شود.

ایشان در سوم شهریور به مسئولان و کارگزاران دولت فرمودند: “همين‏طور که جناب آقاى «هاشمى» اشاره کردند، من‏هم واقعاً يکى از آرزوهايم اين است: نگاه به مناطق محروم و طبقات مستضعف کشور و آن مناطقى که مورد بى‏مهرى دستگاههاى طاغوتى در گذشته قرار گرفته‏اند. اين از جمله کارهاى بسيار لازم و واجب است که ان‏شاءاللَّه آقايان در هر جا که هستند – چه در کارهاى اقتصادى، چه فنّى، چه علمى و چه فرهنگى – دنبال کنند. اين، همان خواهد شد که مردم و مجلس شوراى اسلامى از شما متوقّع هستند.”

در سال 76 و در آغاز به کار دولت سیدمحمد خاتمی نیز مواضع مشابهی از سوی رهبری معظم انقلاب بیان شده بود. ایشان در 13 سخنرانی یا پیام خود ضمن ارائه توصیه های لازم به دولت انتقاد برجسته ای را متوجه اقدامات دولت نکردند.

آیت الله خامنه ای در 24 مهرماه در کرج در خصوص تبلیغات دشمن مبنی بر جدایی مردم و مسئولان از مبانی انقلاب و دین فرمودند: “و اما نکته دوم، تبليغِ دورماندن مسؤولان يا متصدّيان دولتى يا جوانان از مبانى اسلام و دين و انقلاب است. اين دروغ، از آن اوّلى بزرگتر است! به هيچ وجه چنين نيست. امروز در اين کشور، هر کس که در يک مسؤوليت بزرگ و تعيين‏کننده مشغول انجام خدمت است، بزرگترين هدفش آن است که بتواند اين کشور را با تعاليم زندگى‏بخش اسلام بسازد؛ اين کشور را به برکت دين خدا آباد کند؛ اين کشور را به عزّتى که دين خدا براى مردم خواسته است برساند؛ اين کشور را به آبادانى و علم و تمدّنى که اسلام به انسانها و ملتها مى‏دهد، نائل کند. هدف، اين است.”

رهبر معظم انقلاب در سال 84 و در آغاز فعالیت دولت محمود احمدی نژاد نیز در 17 سخنرانی و پیام خود تا پایان مهرماه آن سال، رویه مشابهی را در ارائه توصیه های لازم به دولت پیمودند و باز هم انتقاد یا تذکر برجسته ای که معطوف به اقدامات دولت در همان مدت اندک سپری شده از عمرش باشد، ارائه نکردند.

ایشان در 29 مهرماه 84 در خطبه های نماز جمعه تهران در خصوص عملکرد دولت در شروع به کار آن فرمودند: “درباره‏ى دولت، آنچه که من به نظرم مى‏رسد که لازم است عرض بکنم، اين است که دولت ما بحمداللَّه يک دولت تازه نفس و آماده به کار است. آنچه که من از نزديک احساس مى‏کنم اين است که مى‏بينم به‏طور جدى اين برادران آماده هستند تا وظايفى را که قانون برعهده‏ى آنها گذاشته است، انجام بدهند و همان شعارهايى را که مطرح شده است، تحقق ببخشند؛ من اين را احساس مى‏کنم که عازم بر کار کردن و عمل کردن هستند. الان که زمان کوتاهى از تشکيل اين دولت گذشته است – حالا دو ماه يا دو ماه و نيم – انسان مى‏بيند بعضى‏ها که در قبال برخى از مسائل، پنج سال و ده سال صبر کردند و چيزى نگفتند، حالا در اين دو، سه ماه بى‏صبرى مى‏کنند؛ پا به زمين مى‏زنند که چرا فلان کار نشد!؟ چرا فلان کار چنين شد!؟ بايد به دولت کمک کرد؛ بايد به آن کسانى که در وسط اين گود مشغول چالش‏هاى بزرگ هستند، مدد رساند و فرصت داد تا کار خودشان را انجام بدهند. البته اگر خداى نکرده، کوتاهى‏يى صورت بگيرد، بنده خودم اولْ مدعى خواهم بود؛ ليکن اين هم که ما دولتى را که اول کارش هست و هنوز از تشکيل آن، دو، سه ماه بيش نگذشته است، به پاى ميز مطالبه بکشيم و دايم از او مطالبه کنيم که چرا فلان کار نشد، اين، بى‏انصافى است.”

مرور همه بیانات رهبر معظم انقلاب در آغاز فعالیت دولت های مختلف این واقعیت را گوشزد می‌کند که ایشان در مدت مشابهی که از عمر دولت یازدهم می گذرد، هرگز تذکری شبیه آنچه در 13 مهرماه بعد از سفر هیات ایرانی به نیویورک بیان کردند، نداشته اند و بدون تردید تذکر ایشان به دولت حجت الاسلام حسن روحانی “بی‌سابقه” بوده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار