سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14859
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » ایران نخستین «نه» را به غربی‌ها گفت!
Print This Post
در حالی که روز سه‌شنبه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو سوئیس آغاز خواهد شد، به نظر می‌رسد که مقامات ایران، به تدریج در حال روشن کردن خطوط قرمز ...

در حالی که روز سه‌شنبه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو سوئیس آغاز خواهد شد، به نظر می‌رسد که مقامات ایران، به تدریج در حال روشن کردن خطوط قرمز مذاکراتی خود در این گفت‌و‌گو‌ها هستند.

 ایران اعلام کرد که پیشنهاد غرب برای انتقال اورانیوم غنی شده خود به کشور سوم را نخواهد پذیرفت؛ اما با انعطاف آماده است ‌درباره دیگر ابعاد برنامه هسته‌ای خود با کشورهای عضو گروه ۱+۵‌ مذاکره کند.

به گزارش «تابناک»، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران در یک مصاحبه تلویزیونی گفته ‌که ایران آماده است ‌درباره سطح غنی‌سازی اورانیوم و مقدار آن مذاکره کند، اما مذاکره در مورد انتقال اورانیوم غنی شده ایران به بیرون از کشور، خط قرمز ایران است.

بنا بر این گزارش، هرچند مذاکرات هنوز آغاز نشده‌ و غربی‌ها نیز پیشنهاد جدیدی به ایران نداده‌اند، نمی‌توان این اظهارات را دست رد ایران به غربی‌ها دانست، زیرا وزیر خارجه ایران هم اعلام کرده، هر پیشنهادی که از قبل مانده، مربوط به گذشته است و دیگر اعتباری ندارد؛ بنابراین، موضع معاون وزیر خارجه ایران نه دست رد به غرب که اعلام یک موضع جدید مذاکراتی و یا یک خط قرمز ایرانی است.

برخی از رسانه‌های غربی ‌پیش از مذاکرات به دنبال آن هستند که با احیای پیشنهادهای گذشته، موضع مذاکراتی طرف ایرانی را تضعیف کنند، ‌حال آن که برای طرف ایرانی، هر پیشنهاد جدیدی از دل مذاکرات آینده بیرون خواهد آمد و پیشنهادهای گذشته دیگر اعتباری برای ایران ندارد.

در واقع پیشنهادی که سال ۲۰۱۲ ‌روی میز قرار داده شد، این بود که ایران غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم خود را تعلیق ‌و اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی را به کشور سومی منتقل کند ‌و در عوض، غربی‌ها نیز تحریم تجارت طلا و برخی از محصولات پتروشیمی ایران را حذف می‌کنند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار