سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14907
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » اعتدال در کجای 460 عزل و نصب دولت یازدهم قرار دارد؟
Print This Post

زمانی که محمود احمدی‌نژاد سال 84 زمام ریاست جمهوری را به دست گرفت، بسیاری از اصلاح طلبان نوک پیکان انتقاد خود را به سمت وی و عزل و نصب هایش بردند؛ اما حالا که حسن روحانی با 460 عزل و نصب گویا قرار است گوی سبقت در عزل و نصب ها از احمدی نژاد برباید. اما تنها تفاوت اینجاست کسانی که روزی منتقد عزل و نصب های بی رویه بودند؛ حالا سکوت کرده اند و حتی انتقاد را به مثابه تندروی تصور می کنند.

شفاف: «ما با کلید آمده‌ایم نه با داس». این بخشی از مهم‌ترین اظهارات حسن روحانی در کنفرانس مطبوعاتی‌اش است که با شعار تدبیر و امید وارد کارزار انتخابات شد.
با این حال، پس از شروع کار دولت، تعداد عزل و نصب‌ها رو به فزونی نهاد تا اینکه برخی از منتقدان اعلام کردند که این امر بر خلاف اظهارات پیشین رئیس جمهور است و گویی که دولت جدید با داس آمده تا همه را درو کند.
در همین رابطه، بذرپاش نماینده تهران و از یاران احمدی نژاد با انتقاد از این روند به طعنه گفت: «آمار عزل و نصب ها با این روند در کتاب گینس ثبت خواهد شد.» این تنها گوشه‌ای از انتقادات نسبت به 460 عزل و نصب صورت گرفته در 2 ماه نخست آغاز به کار دولت یازدهم است.
به تازگی نیز آیت الله العظمی مکارم شیرازی گفته است: «شعار رئیس جمهور محترم اعتدال بود؛ ولی از برخی وزارتخانه‌ها خبرهای ناخوشایندی از عزل برخی نیروهای ارزشی به گوش می‌رسد؛ به خصوص وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی که آینده و اکنون سیاست و اقتصاد و فرهنگ کشور به آنها وابسته است.»
محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز با بيان اين که اگر اين دولت اصلش بر تغيير باشد اين جاي نگراني است در واکنش به تغيير استانداران، اظهار کرده است؛ «آيا هيچ کدام از 30 نفر استانداران دولت احمدي نژاد به درد نمي خوردند؟ حداقل 5 يا 6 نفر از آن استاندارها را مي شد نگه داشت. اين همه تغيير يک سال وقت دولت چهارساله را مي گيرد. بعضي وقت ها تغيير معنادار است مثلا تغيير رئيس بانک مرکزي که بايد با سياست هاي دولت هماهنگ باشد اما برخي تغييرات به منظور تغيير انجام مي شود که اين هزينه بر است و دولت بايد در اين زمينه محتاط تر باشد. ما حتي اعتقاد داريم که مي شد چند نفر از وزراي احمدي نژاد را نگه داشت و از آنان استفاده کرد.»
در این میان اما؛ برخی نمایندگان مجلس به بیان انتقاد بسنده نکردند و دست به کار تدوین طرحی شدند که بر اساس آن از سرپرست‌های وزراتخانه‌ها اختیارات عزل و نصب را سلب خواهد کرد.
تغییر مدیران حلقه اول و دوم تصمیم‌گیر در دولت همواره در دوره‌های مختلف محل بحث بوده و این روزها که هنوز برخی از سازمان‌های اجرایی کشور در حال تغییر و تحولات مدیریتی هستند، انتقادها به این اقدام نیز ادامه دارد‌.
با یک حساب سرانگشتی می‌توان عنوان کرد که نهاد ریاست‌جمهوری و شخص رییس‌جمهور تابه‌حال با 71 نصب غیر از تأیید حکم وزرای رأی اعتمادگرفته از مجلس، بیشترین عزل و نصبها را انجام داده و بعد از آن در میان وزارتخانه‌ها‌، وزارت بهداشت و نفت بیشترین عزل و نصب‌ها را داشته و وزارت علوم، نیرو و جهاد کشاورزی نیز کمترین میزان از تغییرات را داشته‌اند.
تغییر رییس‌کل بانک مرکزی‌، رییس سازمان محیط زیست، دبیر شورای عالی امنیت ملی‌، رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز‌ و معاونان رییس‌جمهور چون معاون گردشگری‌، معاون اول‌، معاون اجرایی‌، معاون حقوقی‌، سرپرست نهاد ریاست جمهوری‌، سخنگوی دولت و  مشاوران رییس‌جمهور از جمله مشاوران اقتصادی و بین‌الملل از مهمترین تغییرات اعمال‌شده در ساختار دولت است‌. تعداد کل این تغییرات بدون تأیید حکم وزرای رأی اعتماد گرفته از مجلس‌، تقریباً به 71 عزل و نصب می‌رسد‌.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار