سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 14920
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » عراقچی: اجازه نمی‌دهیم غنی‌سازی متوقف شود
Print This Post
عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 با بیان اینکه "اجازه نخواهیم داد غنی‌سازی حتی یک روز هم متوقف شود"، گفت: خروج مواد غنی شده از کشور، برای ما خط ...

عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 با بیان اینکه “اجازه نخواهیم داد غنی‌سازی حتی یک روز هم متوقف شود”، گفت: خروج مواد غنی شده از کشور، برای ما خط قرمز است.

به گزارش ایسنا، سیدعباس عراقچی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با اشاره به در پیش بودن مذاکرات ایران و 1+5 اظهار کرد: حقوق مردم ایران خط قرمز است و مورد مصالحه قرار نمی‌گیرد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه ادامه داد: برای ما حفظ حقوق مردم ایران، حفظ برخی مسایل حیاتی است و در این راستا حق غنی‌سازی خط قرمز ماست اما با اینکه در مورد ابعاد غنی‌سازی و سطح آن با هدف رفع نگرانی‌های طرف مقابل مذاکره شود، مشکلی نداریم.

وی با تاکید بر اینکه “مواد غنی‌سازی شده سرمایه‌های کشور است که برای آن زحمات زیادی کشیده شده است”، تصیح کرد: به هیچ وجه اجازه خروج مواد از کشور را نمی‌دهیم.

عراقچی درباره مذاکرات گفت: مذاکرات با 1+5 در دو مرحله طراحی شده که انتظار داریم در مرحله اول، هدف مذاکرات بین دو طرف مشخص شود و برای رسیدن به آن هدف مشترک گام‌ها طراحی گردد.

عضو تیم مذاکره کننده ایران افزود: طرح ایران آماده است و روز سه‌شنبه در اولین جلسه مذاکره توسط آقای ظریف ارائه خواهد شد. طرح ایران و گام‌های آن منطقی، متوازن و واقع‌بینانه تنظیم شده است بطوریکه انجام آن برای هر دو طرف مقدور باشد. گام اول و آخر اهمیت دارد و درباره گام های میانی می توان بعدا بحث کرد.

وی درباره طرح پیشنهادی 1+5 در نشست آلماتی نیز گفت: مدت آن طرح گذشته و از زمان ارائه آن تاکنون تغییرات مبنایی صورت گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه افزود: بر اساس طرح ایران، دو دوره ترسیم شده است؛ دور مذاکراتی که در شش ماه تا یک سال می توانیم درباره آن به جمع بندی برسیم و دوره دوم، اجرای طرح است که در آن برای هر گامی زمان طراحی خواهد شد. برای گام اول، زمان شش ماهه را در نظر گرفته‌ایم.

عراقچی با تاکید بر اینکه “بهانه‌ای برای رد طرح ایران وجود ندارد”، تصریح کرد: هیچ راه حل معجزه آسایی برای مذاکرات وجود ندارد بلکه باید وارد مراحل دقیق، جزئی و خسته کننده شد و مذاکرات جدی را پله به پله جلو برد.

وی در برابر این پرسش که “آیا دیدارهایی بصورت دوجانبه با کشورها از جمله آمریکا خواهید داشت؟” پاسخ داد: در مجامع بین المللی، دیدارهای حاشیه ای امر کاملا رایجی است و هیات ها معمولا با هم گفت و گو می کنند. در گذشته هم ملاقات های دوجانبه ای داشته ایم و حتی برای آن وقت مشخص کرده بودیم.

عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 ادامه داد: درباره گفت و گوهای دوجانبه مانع و استثنایی قائل نیستیم و اگر لازم شد طرحی را مطرح کنیم، آن را با طرف ها مطرح می کنیم و به پیش خواهیم برد، کم اینکه در گذشته هم چنین بوده است.

عراقچی در ادامه صحبتهای خود با بیان اینکه “ما یوابق و تجربیات تلخی در تاریخ کشورمان از غرب داریم”، تاکید کرد: باید به طرف مقابل بدبین باشیم و قطعا درباره حسن نیت آنها تردید داریم و نسبت به اینکه آنها آماده یک معامله و تعامل عادلانه و متوازن باشند تردید وجود دارد ولی باید به استعدادها و توانایی های ملت خود در عرصه های مختلف از جمله دیپلماسی اعتماد داشته باشیم. توانایی مذاکراتی دیپلمات های ما به مراتب بالاتر است.

وی همچنین با بیان اینکه “به ماهیت برنامه صلح آمیز هسته یی ایران کاملا اعتماد داریم”، در ادامه گفت: مذاکرات ما دشمنانی دارد. کشورهای 1+5 نباید اجازه دهند رژیم صهیونیستی برنامه مذاکرات و دستور کار را برای آنها تعیین کند.

معاون وزیر امور خارجه در ادامه اظهار کرد: 1+5 جایی برای بحث های هسته‌یی است و موضوعات دیگر در دستور کار قرار ندارد اما اگر طرف های ما آمادگی داشته باشند درباره موضوعات دیگر منطقه ای و بین المللی وارد گفت و گو شوند، ما از آن ابایی نداریم.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار