- سلام دلفان | اخبار شهرستان دلفان| نخستین سایت خبری تحلیلی در دلفان - http://salamdelfan.ir -

تقاضای سفر رهبر انقلاب به استان لرستان

سلام دلفان- گردهمایی بزرگ طلاب و فضلای استان لرستان با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری برگزار شد.

 به گزارش  نسیم دلفان [1] در این گردهمایی که با دعوت از معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری در قم انجام گرفت ابتداحجت الاسلام والمسلمین احد عبداللهی (نماینده طلاب و فضلای نورآباد والشتر) به نمایندگی از طلاب و فضلای استان لرستان به ایراد سخن پرداخت.

وی با اشاره به جایگاه واقعی حوزه در نظام و همچنین جامعه امروزی بیان داشت : جایگاه حوزه در جامعه فقط بیان احکام، ارشاد ،امر به معروف، سیاست گذاری و قضاوت نیست، بلکه جایگاه واقعی حوزه تداوم رسالت انبیاء بوده و این جایگاه به روشنی در روایات بیان شده است ، ” ان العلماء ورثه الانبیاء ”  یک شعار نیست بلکه اعلان رسالت و مسئولیتی عظیم و بسیار سنگین برای حوزویان است و این روایت و روایات دیگر جایگاه حوزه را بیان می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین احد عبداللهی گفت : وقتی که می گوییم جایگاه حوزه جایگاه انبیاءاست برخی تصور نکنند که می خواهیم با الفاظ و عناوین تعبدی، تقدسی برای حوزه درست  کنیم بلکه خداوند مسوولیت و بار سنگینی را بر دوش حوزویان گذاشته است . این مسوولیت بزرگ وقتی  بر دوش پیامبراسلام (ص ) نهاده شد، خداوند به او فرمان داد: ” فاستقم کماامرت ”  پیامبر فرموداین فرمان مرا پیر کرد.

• امروز علما در قم متمرکز شده اند و حوزه استان لرستان رونق سابق را ندارد…

نماینده طلاب حاضر در جلسه در ادامه اظهار داشت : اما چند کلامی را در مورد حوزه استان به عرض می رسانم ، ابتدا استناد میکنم به سخن مقام معظم رهبری که فرمودند:

در گذشته در بعضی از شهرهای بزرگ ده نفر مجتهد وجود داشت که هر کدام از آنان برای اداره دویست شاگردِ خوب کافی بودند…

حجت الاسلام عبداللهی گفت : امروز علما در قم متمرکز شده اند و حوزه استان لرستان رونق سابق را ندارد حوزه ای که در سالهای گذشته دارای مجتهدان بزرگ و فقیهایی نامدار بوده است مانند یگانه مرجع عصر خود آیت الله العظمی بروجردی (ره) که باید گفت کل حوزه علمیه امروز بر سر سفره ایشان هستند و آیت الله سید حسن طاهری و ایت الله کمالوند ، که در این زمان خلاء این بزرگان کاملا مشهود است .

• حوزه قدیم از هر جهت از زمان خود جلو بود…

وی تاکید نمود: حوزه امروز استان به پای حوزه گذشته نمی رسد منکر پیشرفت و رشد حوزه نیستم اما حوزه دیروز با جامعه ای بسته مواجه بود که هیچ گونه واردات فکری نداشته در حالیکه امروزه حوزه با شبهات و فعالیتهای انحرافی  بیش از هزاران شبکه ماهوار ای و رادیویی و اینترنتی و نشریات و فیلم ها روبروست.

ایشان ضمن تاکید بر اینکه حوزه قدیم از هر جهت از زمان خود جلو بوده گفت : حوزه قدیم  در استان با  سوالات دانشگاههای مختلف مواجه نبود در حالیکه امروز روحانیت باید پاسخگوی دانشگاهیان و هزاران اندیشه جوان باشد.

وی در ادامه گفت : حوزه استان با این امکانات کم سخت افزاری و نرم افزاری چگونه جواب گوی معضلات و مشکلاتی فرهنگی جامعه باشد .

ایشان تصریح نمود : انتظار داریم تا حوزه ای  که قدمت دیرینه و ظرفیت بالایی داشته احیا گردد حوزه ای که بزرگانی به اسلام وانقلاب هدیه داده ،  لذا خواسته های مجمع طلاب و فضلای استان لرستان را در قالب چند بند کوتاه عرضه می دارم

۱- یکی از مهم ترین دغدغه ما حوزویان رشد و بالندگی حوزه استان است و انتظار داریم  زمینه های هجرت برخی از اساتید بزرگ به استان فراهم شود که محوریت حوزه را به دست گرفته و تمام وقت خود را صرف حوزه و تبلیغ نمایند

۲- کمک جهت احداث مدارس علمیه استان و مرکز مدیریت آن

۳- کمک جهت تاسیس موسسه تبلیغی با توجه به ضرورت این امر که از رسالت های اصیل و واقعی روحانیت است و همچنین فعالیتهای ادیان ، فرقه و عرفان های نو ظهور در این استان .

• تقاضای دیدار حوزویان لرستان با مقام معظم رهبری و درخواست سفر معظم له به استان…

۴- دیدار حوزویان استان لرستان با رهبر معظم انقلاب که سالهاست در آرزوی آن به سر می بریم.

۵- و اصلی ترین خواسته و آرزوی دیرینه مردم لرستان تحقق یابد و آن چیزی نیست جز دیدار روی یار و سفر رهبر فرزانه انقلاب به استان ولایت مدار لرستان که سالهاست مردم در مناسبتها با درخواستهای شفاهی از بزرگان استانی و در طومار ها کتبأ از حضرت ایشان دعوت نموده اند لذا انتظار داریم حضرتعالی این خواسته مردم استان را به عرض آقا برسانید.

در ادامه این گردهمایی حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری با تایید سخنان و راهکارهای بیان شده توسط حجت الاسلام والمسلمین عبدالهی به ایراد سخنرانی پرداختند.

• روحانیت قبل از هر چیز باید رسالت و جایگاه خویش را بشناسد…

ایشان با اشاره به این که علما وارثان انبیاء هستند، گفت: روحانیت قبل از هر چیز باید رسالت و جایگاه خویش را بشناسد؛ چرا که علما وارثان پیامبران هستند و این کلام، تنها در مورد علمای دینی آمده که نشان دهنده عظمت و جایگاه روحانیت است.

معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: یکی از رسالت های حوزویان این است که ابتدا به تهذیب خود بپردازند و سپس به سراغ مردم بروند و اگر این گونه عمل نمایند، عنایت خدای متعال و امام زمان(عج) شامل حال آنان خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین مروی، تبلیغ دین و انذار مردم را یکی دیگر از رسالت های روحانیت دانسته و افزود: تبلیغ دین و انذار مردم از رسالت‌های انبیاء الهی است

• پیامبر(ص) طبیبی بود که به سراغ بیماران می رفت و منتظر آمدن آنان نمی ماند…

وی با اشاره به این که پیامبر(ص) خود به سراغ مردم می‌رفتند، یادآور شد: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه می فرمایند که پیامبر(ص) طبیبی بود که به سراغ بیماران می رفت و منتظر آمدن آنان نمی ماند و در سیره آن بزرگوار آمده که حضرت به ممالک مختلف اسلامی مبلغ اعزام می کردند و می توان گفت سابقه اعزام مبلغ دین به زمان رسول خدا(ص) برمی گردد.

این مسئول همچنین با اشاره به هجمه های دشمنان علیه اسلام و انقلاب اسلامی، تاکید کرد: طلاب و روحانیون باید آگاه به زمان باشند؛ چرا که امروزه دشمن با همه توان برای نابودی دین و شریعت پا به عرصه گذاشته و بدون شناخت ترفند ها و حیله های آنان نمی شود با آنها مقابله کرد.

• روحانیت نباید رفتارهای جناحی و باندی داشته باشد…

حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان این که دین و سیاست از هم جدا نیستند، تاکید کرد: این که می گویند؛ روحانی نباید سیاسی باشد، حرف کاملا غلطی است؛ مگر ائمه ما سیاسی نبوده اند؟ مگر می‌شود یک طلبه و روحانی از مسائل مهم جامعه غافل باشد؟؛ براین اساس روحانیت نباید رفتارهای جناحی و باندی داشته باشد، بلکه باید شرایط زمان را بشناسد تا بتواند پاسخگوی نیازهای زمان خود باشند.

معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به آثار و برکات انقلاب اسلامی در همه زمینه ها، خاطرنشان ساخت: مواضع رهبرمعظم انقلاب را شاخص مهمی در همه زمینه ها توصیف کرد و افزود: طلاب و روحانیون مقید باشند که سخنان مقام معظم رهبری را حتما گوش نمایند و از مواضع ایشان آگاه شوند؛ چون سخنان و مواضع مقام معظم رهبری شاخص مهمی برای پیدا کردن مسیر می باشد و لازم است که جهت گیری همه مردم بر اساس مواضع ایشان باشد.

• چرا مسلمانان به جان هم افتاده اند و به کشتار هم می پردازند…

وی به حربه های مختلف دشمن برای نابودی اسلام اشاره کرد و گفت: اختلاف افکنی بین شیعه و سنی در دستور کار جدی دشمن قرار دارد؛ به گونه‌ای که در سوریه با این که آمریکا و رژیم صهیونیستی پشت پرده همه قضایا قرار دارند، اما مسلمانان به جان هم افتاده اند و به کشتار هم می پردازند.

ایشان در حاشیه جلسه و در حضور تعدادی از طلاب با تاکید بر ضرورت رسیدگی به مشکلات حوزویان و خواسته های مجمع طلاب استان لرستان اظهار داشت : خواسته های به حق شما خصوصأ تقاضای دیدار با حضرت آقا و سفر ایشان به استان را به استحضار معظم له خواهم رساند.