سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15058
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: یک نظر
خانه » آخرین عناوین » جام «شیردال» کاملاً تقلبی است
Print This Post

یک پایگاه آمریکایی با ارائه اسناد و مدارکی گزارش داد جام شیردال که اخیراً از طرف آمریکا به ایران به نشانه حسن نیت اهدا شد، کاملا تقلبی است.

به گزارشسلام دلفان ، فارس به نقل از پایگاه اینترنتی تبلت مگ نوشت: گاهی اوقات نمادهای باستانی بیشتر از آنچه که تصور می‌شوند تحسین برانگیز هستند.

به عنوان مثال جامی که آمریکا به نشانه احترام و دوستی به ایران هدیه کرد به عنوان یک سمبل در شرایط نوظهور روابط میان تهران و واشنگتن قلمداد شد و تحسین زیادی را برانگیخت.

اما یک مشکل وجود دارد. اینکه این نماد باستانی تقلبی است. براساس این گزارش، جام شیردال نه تنها تقلبی است بلکه خیلی خیلی تقلبی است!

تبلت مگ در راستای اثبات تقلبی بودم شیردال نوشت؛ بر اساس مقاله‌ای که توسط «اسکار وایت ماسکارلا» موزه دار بازنشسته موزه هنر «متروپولیتن» اخیر منتشر شده آمده است؛ جامی که اخیرا توسط وزارت خارجه آمریکا قدمت آن 2700 سال تخیمن زده شد در واقع جعلی است و تاریخ ساخت آن به سال 1999 برمی‌گردد.

براساس این گزارش، جام شیردال برای اولین بار در گالری اشیاء ایرانی در ژنو دیده شده بود و در سال 2002 توسط یک کلکسیونر ثروتمند نیویورکی خریداری شد.

وی که از اصالت این شی باستانی اطمینان نداشت، هنگام خرید خواستار مدارکی برای تایید اصل بودن شیردال شده بود که در پاسخ گزارشی دریافت کرده که سه متخصص تایید می کردند این شیء مربوط به 700 سال قبل از میلاد مسیح بوده و در غرب ایران ساخته شده است.

اما زمانی که جام به نیویورک آورده شد یکی از واسطه‌های ایرانی-سوئیسی توسط وزارت امنیتی داخلی آمریکا به اتهام جعل تعیین منشا اشیاء باستانی بازداشت شد.

سال بعد وی مجرم شناخته شد و اعتراف کرد که به دروغ گفته است شیردال مربوط به سوریه بوده درحالی که این شی متعلق به ایران است.

وی به یک سال زندان و پرداخت 5 هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد. خریدار پول خود را پس گرفت و شیردال توقیف شد.

جام شیردال تا پاییز امسال در انبار «کوئینز» وزارت امنیت داخلی آمریکا بود. در حالی که دسترسی به این شی برای محققان و پژوهشگران ممنوع بود یک عکس از آن موجود بود که ماسکارلا را متقاعد کرد که این شی تقلبی است.

وی می‌گوید؛ در حقیقت هر کس با هنر خاور نزدیک یا هنر هر نقطه دیگر آشنایی داشته باشد با یک نگاه به آن متوجه خواهد شد که این جام تقلبی است.

تبلت مگ نوشت؛ ما به ایران یک نشان باستانی دادیم که حسن نیت خود را نشان دهیم. اما فقط یک مشکل کوچک وجود دارد. اینکه این شی تقلبی است و قدمت آن به سال 1999 بر می‌گردد.

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  مهر ۲۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۴۲

  موندم شماها میخواید چی رو ثابت کنید؟ بابا خجالت بکشید/.

  معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره جام شیردال که از آمریکا به ایران بازگردانده شد، گفت: اگر گفته‌اند این جام شیردال، اصل نیست، این طور نیست که اصلی وجود داشته باشد و فرع آن را ساخته‌اند بلکه از اول کسی این را ساخته است.

  محمد علی نجفی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: اصل و فرع بودن جام شیردال مهم نیست چون در سال ۲۰۰۳ سه نفر آمریکایی این شیء را مورد بررسی قرار دادند و اعلام کردند که اصل است.وی ادامه داد: بر اساس اعلام آنها گروه مبارزه با قاچاق عتیقه که در گمرک آمریکا حضور دارند این شیء را توقیف کردند بنابراین از نظر دولت آمریکا این شیء، اصل است و اگر آن را برگرداندند قطعاً به عنوان حرکتی است که می‌خواستند حسن نیت به ما نشان دهند.

  رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افزود: حالا اگر گفته‌اند که اصل نیست این طور نیست که اصلی وجود داشته باشد و فرع آن را ساخته‌اند بلکه از اول کسی این را ساخته است، مسئله تخصصی است.نجفی گفت: فرع و اصل بودن آن مسئله فرعی است به هر حال کارشناسان ما در موزه ملی قرار شده که روی مسئله کار کنند.وی یادآور شد: روشی تحت عنوان سال‌یابی برای اشیایی که کشف می‌شوند وجود دارد بر اساس روش سالیابی، سن شیء را حتماً مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که رئیس‌جمهور را در سفر نیویورک همراهی می‌کرد ۶ مهرماه جاری، هنگام بازگشت به ایران، دست پر برگشت و جام شیردال را همراه خود آورد، جامی که در همان فرودگاه از آن رونمایی شد و پیش از آن نیز رسانه‌های خارجی اعلام کرده بودند که « واشنگتن یک اثر باستانی متعلق به قرن ۷ پیش از میلاد را که از یک قاچاقچی کشف و ضبط کرده بود را به ایران بازگردانده است.»

  پس از این ماجرا، بازار اظهارنظرهای متعدد درباره اصل نبودن جام شیردال، داغ شد و در نهایت مقرر شد تا کارشناسان و باستان‌شناسان در موزه ملی ایران درباره این موضوع، تحقیق و بررسی کنند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار