سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15138
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » سرخط رسانه‌های خارجی از مذاکرات ایران و 1+5
Print This Post

مذاکرات امروز هیئت ایرانی با کشورهای گروه 1+5 در ژنو سوئیس تیتر اول اکثر رسانه‌های جهان شد و 380 خبرنگار مستقر در محل مذاکرات، اخبار لحظه به لحظه این مذاکرات را برای رسانه‌های خود و جهان مخابره می‌کردند. رسانه‌های آمریکایی بیشترین تمرکز را بر این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران داشتند.

گروه بین‌الملل مشرق – مذاکرات امروز هیئت ایرانی با کشورهای گروه 1+5 در ژنو سوئیس تیتر اول اکثر رسانه‌های جهان شد و 380 خبرنگار مستقر در محل مذاکرات، اخبار لحظه به لحظه این مذاکرات را برای رسانه‌های خود و جهان مخابره می‌کردند. رسانه‌های آمریکایی بیشترین تمرکز را بر این دور از مذاکرات هسته‌ای ایران داشتند.
مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون پس از مذاکرات در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: فضای مذاکرات بسیار مثبت است و زمان رسیدن به نتایج ملموس فرا رسیده است.
خلاصه‌ای از سرخط‌ مهمترین رسانه‌های جهان حول محور مذاکرات امروز ایران و 1+5 :
سی‌ان‌ان: مذاکرات ایران و 1+5 در میان خوش‌بینی‌ها و احتیاط‌های طرفین برگزار می‌شود. شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا در گزارش خود تصریح می‌کند دور جدید مذاکرات با خوش‌بینی بوجود آمده با روی کار آمدن حسن روحانی در حالی برگزار می‌شود که طرف‌های آمریکایی و خانم اشتون در عین‌حال بر محتاط بودن خود نسبت به این خوش‌بینی تاکید کرده‌اند.
برگزاری این دور از مذاکرات به زبان انگلیسی میان طرفین که برای اولین بار طی 10 سال گذشته اتفاق می‌افتد، از جمله نکات مورد توجه این شبکه خبری بود.
ای‌بی‌سی نیوز: شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز آمریکا گزارش خود از مذاکرات هسته‌ای را با تیتر “آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران با امید به پیشرفت” مخابره کرده است. به گزارش این شبکه، طرف‌های غربی برای آزمودن روش جدید ایران در برخورد با مسئله هسته‌ای خود به امید به رسیدن به راه‌حل به ژنو آمده و بر سر میز مذاکره با ایران نشسته‌اند. این شبکه خبری تاکید می‌کند که برداشتن تحریم‌ها تنها با تغییر لحن ایران امکان‌پذیر نخواهد بود و از حرف تا عمل فاصله بسیاری وجود دارد.
نیویورک‌تایمز: این روزنامه آمریکایی هم در نسخه آن‌لاین خود مذاکرات ژنو را بصورت لحظه به لحظه پوشش داده است. نیویورک تایمز می‌نویسد: در مذاکرات هسته‌ای ژنو، دستاوردهای فناوری ایران چالشی برای طرف‌های غربی خواهد بود. برنامه‌ هسته‌ای ایران را دیگر نمی‌توان به عقب برگرداند.
نیویورک‌تایمز می‌نویسد: گرچه ایران احتمالا پیشنهاد عقب‌نشینی از برخی فعالیت‌های هسته‌ای و کاهش غنی‌سازی را مطرح خواهد کرد که احتمالا مورد نظر غرب نیز خواهد بود، اما این مسئله که ایران به توانمندی فعلی رسیده و سانتریفیوژهای پیشرفته نسل جدید را ساخته است، چالشی جدی برای غرب به نظر می‌رسد که می‌تواند کسب اطمینان از عدم انحراف برنامه هسته‌ای این کشور را دشوار سازد.
الجزیره: این شبکه قطری محور گزارش خود از مذاکرات ژنو را به محرمانه بودن طرح پیشنهادی ایران و نگرانی اسرائیل از هرگونه توافق ایران و غرب اختصاص داده است. به گزارش این شبکه، بنیامین نتانیاهو و کابینه اسرائیل پیش از آغاز مذاکرات ژنو، نسبت به هرگونه توافق برای کاهش تحریم‌ها بر ضد ایران بدون عقب‌‌نشینی و توقف برنامه‌ هسته‌ای نظامی این کشور هشدار داده است.
اما به گزارش الجزیره، یک دیپلمات آمریکایی گفته است کاخ سفید و مقامات واشنگتن از تغییر ادبیات ایران و رویکرد تازه این کشور و عزم روحانی برای حل مسئله هسته‌ای ابراز رضایت کرده‌اند.
فاکس‌نیوز: این شبکه خبری آمریکایی به طرح پیشنهادی ایران با نام “پایان بحران غیرضروری و آغازی برای افق‌های نو” پرداخته است که بصورت پاورپوینت در جلسه امروز دکتر ظریف برای نمایندگان 1+5 تشریح کرده است. به گزارش فاکس‌نیوز، این طرح به اعتقاد مقامات ایران می‌تواند به پیشرفت مذاکرات کمک کند و برگزاری جلسات به زبان انگلیسی از جمله نکات مثبت این نشست بوده است.
فارن‌پالسی: نشریه آمریکایی فارن‌پالیسی در تحلیلی از فضای مذاکرات ژنو می‌نویسد: غرب دیگر نمی‌تواند از ایران درخواست توقف غنی‌سازی داشته باشد. فارن‌پالیسی برنامه هسته‌ای ایران را جلوه‌ای از غرور و اصول نظام ایران می‌خواند که قابل عقب‌نشینی نیست و روحانی نیز نمی‌تواند همانند سال 2003 برنامه هسته‌ای این کشور را تعلیق کند.
واشنگتن‌پست: “احتیاط غرب در آستانه مذاکره با ایران” تیتر روزنامه واشنگتن‌پست از مذاکرات ایران است. واشنگتن‌پست روی کار آمدن روحانی در انتخابات را نویدبخش حل مسئله هسته‌ای ایران دانسته است و تاکید می‌کند که در مذاکرات پیش‌رو هم طرف ایرانی و هم آمریکایی‌ها تلاش‌ کرده‌اند سطح خواسته‌ها و انتظارات خود را برای رسیدن به نتیجه، کاهش دهند. به گزارش این روزنامه، همه منتظر هستند تا طرح دیپلمات‌های ایرانی برای رفع نگرانی‌ها و چگونگی تعهد ایران به توقف غنی‌سازی اورانیوم با غنای نزدیک به ساخت سلاح هسته‌ای -20 درصد – را بشنوند.
کاخ سفید: از کنگره می‌خواهیم مذاکرات هسته‌ای با ایران را خراب نکند !
سی‌بی‌اس نیوز: شبکه سی‌بی‌اس آمریکا با تیتر “کاخ سفید از کنگره خواست مذاکرات هسته‌ای با ایران را خراب نکند!” به درخواست مقامات آمریکا از کنگره در آستانه مذاکرات حساس با ایران اشاره کرده است. در پی تهدید کنگره آمریکا به تشدید تحریم‌ها بر ضد ایران پیش از آغاز مذاکرات ژنو، دولت اوباما از نمایندگان خواست با این تهدیدها فضای مذاکرات را منفی و خراب نکنند.
وال‌استریت‌ژورنال: «وال‌استریت‌ژورنال» دیگر روزنامه‌ آمریکایی در گزارشی خبر داد آمریکا پذیرش غنی‌سازی در خاک ایران را بررسی می‌کند. براساس این گزارش دولت آمریکا در حال بررسی راه‌های پایان دادن به بن‌بست موجود در برنامه هسته‌ای ایران است که به رسمیت شناختن حق ایران برای داشتن برنامه غنی‌سازی در خاک خود، از جمله این طرح‌هاست که می‌تواند چالش آمریکا و متحدانش در منطقه بویژه با اسرائیل را در پی داشته باشد.
یو‌ اس ای تودی: روزنامه آمریکایی یو اس ای تودی در گزارش خود به سخنان وزیر امور خارجه کشورمان در مورد توافقات قبلی در نشست آلماتی اشاره کرده است که به گفته دکتر ظریف، توافقات قبلی ایران و 1+5 به تاریخ پیوسته است و طرف‌های مذاکره باید با رویکردی جدید وارد مذاکرات شوند. این روزنامه همانند سایر رسانه‌ها، به خوش‌بینی همراه با تردید طرف‌های غربی در مورد طرح پیشنهادی ایران نیز پرداخته است.
موضع وزیر خارجه فرانسه به نتانیاهو نزدیکتر است تا اوباما !
فرانس24: شبکه فرانس24 فرانسه به موضع تند فرانسه در مذاکرات ژنو پرداخته است. به گزارش این شبکه، منابع دیپلماتیک این کشور در ژنو خبر داده‌اند با وجود تمایل ایران و آمریکا برای رسیدن به توافق هسته‌ای، فرانسه همچنان بر موضع مخالف خود اصرار دارد. این شبکه خبری به نقل از دیپلمات‌های ایرانی گفته است که موضع مقامات فرانسه را بیشتر نزدیک به نتانیاهو دانسته است تا به آمریکا. به عقیده کارشناسان، فرانسه فشار مورد نظر اسرائیل را بر مذاکرات وارد می‌کند تا به سادگی تحریم‌های ایران تعدیل نشود و فشارها تا توقف کامل برنامه هسته‌ای ادامه پیدا کند.

هاآرتص: روزنامه هاآرتص اسرائیل با نقل قول از سخنان عراقچی رئیس تیم مذاکره‌کننده ایرانی تصریح کرده است که هنوز برای قضاوت درباره نتیجه مذاکرات ژنو زود است. این روزنامه در عین حال نتوانست فضای سازنده و مثبت اولین روز از مذاکرات ژنو را نادیده بگیرد و به انعکاس مصاحبه آقای عراقچی با خبرنگاران پس از نشست صبح پرداخت.

جروزالم پست: دیگر روزنامه صهیونیستی هم همانند هاآرتص بر زود بودن قضاوت در مورد مذاکرات تاکید کرده است.

القدس العربی: فضا برای مذاکرات هسته‌ای مثبت است. روزنامه القدس العربی در گزارشی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران که امروز و فردا برگزار می‌شود، تاکید کرد که فضای کلی جامعه بین‌المللی بر آغاز این دور از گفت‌وگوها مثبت است و این به شدت اسرائیل را بیمناک می‌کند.

رویترز: شش قدرت بزرگ جهان هنوز پاسخی به پیشنهاد ایران نداده اند، در حالیکه ایران بدون ورود به جزئیات گفته است که پیشنهادش “جدی” و “منطقی” است.

العربیه: پس از سال‌ها رویارویی بنظر میرسد که ایران آماده مذاکره برای رسیدن به توافق بر سر برنامه اتمی خود و برداشتن تحریمهای اقتصادی ای باشد که 60 درصد درآمد نفتی ایران را هدف قرار داده است.

دویچه‌وله: در حالی که دولت آمریکا در سومین هفته تعطیلی خود قرار دارد، بر خلاف پیش‌بینی‌ها قیمت نفت در روز سه‌شنبه ۱۵ اکتبر کاهش یافت. کاهش بهای نفت در پی مثبت خواندن مذاکرات ژنو توسط نمایندگان ایران و غرب رخ داد.

 

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار