سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15144
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » آیا مذاکرات ژنو به بن بست رسیده است؟
Print This Post
رجانیوز- امشب پس از پایان دو دور مذاکره ایران و 5+1 ، عباس عراقچی سخنگوی تیم مذاکره کننده ایرانبه جمع خبرنگاران آمد و با اشاره اینکه طرف غربی از مذاکرات ...

رجانیوز- امشب پس از پایان دو دور مذاکره ایران و 5+1 ، عباس عراقچی سخنگوی تیم مذاکره کننده ایرانبه جمع خبرنگاران آمد و با اشاره اینکه طرف غربی از مذاکرات احساس رضایت می‌کرد، سخنان سخنگوی اشتون درباره اینکه ایران باید اول گام بردارد را ناامید کننده خواند.

 به گزارش خبرگزاری ها سیدعباس عراقچی گفت در جلسه بعد از ظهر سه شنبه وارد مباحث ریز مربوط به طرح ایران شدیم و جزئیات را به طور دقیق و مفصل توضیح دادیم.
این مقام وزارت خارجه کشورمان تاکید کرد: از اینکه مذاکرات جدی و واقعی بود هر دو طرف به خصوص غربی‌ها بسیار راضی بودند.
وی بیان اینکه آیا مذاکرات پیشرفته داشته یا خیر را زودهنگام دانست و گفت چهارشنبه این موضوع مشخص می شود.
عراقچی افزود: اگر احساس کنیم در این بخش تعادل وجود دارد و می توانیم گام متقابل برداریم می توانیم بگوییم مذاکرات پیشرفت داشته است.
وی با اشاره به ملاقات‌های دوجانبه ظریف با اشتون و خود با وندی شرمن و سرگئی ریابکوف، از دیدار دوجانبه با هیئت انگلیسی در روز چهارشنبه خبر داد و گفت: دیدار با انگلیسی‌ها درباره روابط دوجانبه و مشکلات موجود در روابط نیز خواهد بود.
عراقچی همچنین با بیان اینکه نشست چهارشنبه به درخواست طرف مقابل دیرتر برگزار می‌شود، از برگزاری نشست در ساعت 11 صبح خبر داد و گفت: قرار است از مباحث جنجالی در این دور خودداری شود.
وی تصریح کرد: ما در طرف مقابل تغيير لحن را به سمت مثبت ديده ايم اما هنوز تغيير رويكرد را نديده ايم و اميدواريم اين تغيير رويكرد را در مذاكرات فردا (چهارشنبه) ببينيم. به مذاکرات امیدواریم و قضاوت زودهنگام نمی‌کنیم.
خبرنگاری از عراقچی درباره اظهارات مایکل مان مبنی بر اینکه ایران باید گام اول را بردارد و درباره برنامه هسته ای خود شفاف سازی کند، سوال کرد و پرسید سخنان وی در تضاد با طرح پیشنهادی ایران است.
که وی پاسخ داد: آقای مایکل مان از فضای مثبت مذاکرات سخن می گوید اما اظهارات او ناامیدکننده است.
عراقچي در پاسخ به سوالي درباره اينكه آيا سطح غني سازي و پروتكل الحاقي در طرح پيشنهادي جديد ايران وجود دارد؟ گفت: هيچ كدام از اين موضوعات در گام اول وجود ندارد ولي بخشي از گام پاياني ما است .
اظهارات سخنگوی کاترنی اشتون در گفتگو با شبکه یورو نیوز
مایکل مان – سخنگوی کاترین اشتون – در حاشیه مذاکرات هسته‌یی در ژنو ابراز امیدواری کرد که دور جدید مذاکرات نقطه عطفی برای پیشبرد دیپلماسی در قبال ایران باشد.
به گزارش ایسنا مایکل مان – سخنگوی کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا – در گفت‌وگو با شبکه خبری یورونیوز در پاسخ به اینکه “چه انتظاری از تهران می‌رود؟” گفت: آنچه ایران باید انجام دهد، اثبات این امر به جامعه بین‌المللی است که به دنبال یک برنامه هسته‌یی تسلیحاتی نیست. این مساله باید بر اساس توافق با ما و بعد دادن اجازه به بازرسان بین‌المللی برای اثبات آن، صورت گیرد.
مان افزود: این انتهای بازی است، ولی قبل از آن، آنها باید پروسه‌ای را با تعامل جدی و سازنده در این مذاکرات آغاز کنند؛ کاری که قبلا نکرده بودند. ما امیدواریم وزیر جدید به حرف‌هایش عمل کند و این بار از طرف مقابل چیز ملموسی را شاهد باشیم.
سخنگوی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اکنون باید پس از گفت‌وگوها شاهد عمل بود.
وی افزود: ما از زمان انتخاب رییس‌جمهور جدید ایران چیزهای زیادی از طرف ایرانی شنیده‌ایم، ولی هنوز چیزی را که سیاه و سفید (به شکل مکتوب و با همه جزئیات) نوشته شده باشد، ندیده‌ایم. آنها می‌دانند باید چه کار کنند.
مان در ادامه اظهاراتش گفت: ما امیدواریم این یک نقطه عطف برای دیپلماسی باشد. پنج دور قبلی مذاکرات چندان موفقیت‌آمیز نبود، زیرا ایران تعامل نمی‌کرد. اگر آنها با پیشنهادات ملموس و واقعا سازنده به حرفهایشان عمل کنند، آنگاه (این مذاکرات) می‌تواند یک نقطه عطف باشد. ولی بیایید اشتباه نکنیم و خود را گول نزنیم؛ این یک پروسه بسیار دشوار خواهد بود، زیرا کاری که در اینجا می‌کنیم بسیار پیچیده است.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار