سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15232
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » پیشنهاد ایران را به دقت بررسی می‌کنیم/ تلاش کردیم تمام سوء تفاهم‌ها را رفع کنیم
Print This Post

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تلاش کردیم در مذاکرات ژنو تمام سوء تفاهم‌ها با ایران را حل کنیم.

به گزارش سلام دلفان به نقل از باشگاه خبرنگاران به نقل از اسکای نیوز، کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان گفتگوهای دو روزه ژنو به همراه مایکل مان سخنگوی خود در کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران حاضر شد و نتایج این گفتگوها را تشریح کرد.وی گفت: ملاقات اخیر فشرده و به نظر من، بسیار مهم بود. در دو روز گذشته ما در قالب‌های مختلف با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و تیم او ملاقات کردیم. من می‌خواهم از آن‌ها به علت تلاش‌ها و تعهدشان در پاسخ دادن به برخی از پرسش‌هایی که ما مطرح کرده بودیم تشکر کنیم. من می‌خواهم به گروه سه کشور اروپایی بعلاوه سه که برخی از مقامات آن‌ها در اینجا حضور دارم نیز به علت کارها و تعاملی که این هفته داشته‌اند ادای احترام کنم. پس از چند جلسه کاری، ما موافقت کردیم برای نخستین‌بار ، بیانیه‌ای مشترک منتشر کنیم که پیش از پاسخ دادن به برخی از سوالات شما، متن آن را می‌خوانم. این بیانیه‌ای مشترک از جانب من به عنوان نماینده عالی (گروه 1+5) و ظریف وزیر امورخارجه ایران است.

“کاترین اشتون” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: تلاش کردیم در مذاکرات ژنو تمام سوء تفاهم‌ها با ایران را حل کنیم و قدرت‌های بزرگ پیشنهاد ایران را به دقت بررسی خواهند کرد.

اشتون در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دور مذاکرات بعدی با ایران در تاریخ 7 و 8 نوامبر برگزار خواهد شد، اما قبل از این گفتگوها یک نشست میان کارشناسان برگزار خواهد شد.

اشتون با تاکید بر اینکه مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم بود گفت: دو طرف تصمیم گرفتند تا جزئیات این مذاکرات را فاش نکند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما در ابن مذاکرات در خصوص برخی از موضوعات مواضع خود را مشخص کردیم و با مذاکره کنندگان ایرانی در مورد بسیاری از مسائل بیش از گذشته گفتگو کردیم.

کاترین اشتون در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: آیا در مذاکرات اخیر صحبتی در باره توقف غنی سازی 20 درصد از سوی ایران شده یا خیر؟ گفت: توافق کردیم اصلا درباره جزییات صحبت نکنیم.

وی افزود: این مذاکرات بسیار مهم است و نباید در این مرحله صحبتی کنیم.

اشتون در پاسخ به خبرنگار شبکه خبر که پرسید ایران تاکنون گام‌های اعتماد سازی بسیاری برداشته است. برنامه گروه 1+5 برای اعتماد سازی چیست؟ گفت: سه سال است که در مذاکرات با ایران حضور دارم، همیشه سعی کرده‌ایم ایده‌های اعتمادسازی را ارائه دهیم تا نشان دهیم برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است.

اشتون افزود: همواره تلاش کردیم راهکاری برای اعتمادسازی پیدا کنیم.

خبرنگار دیگری پرسید برای خیلی‌ها مذاکرات انجام شده مبهم است به عنوان مسائل، طرح آقای ظریف چیست؟‌ می‌توانید بگویید چقدر درباره جزییات بحث کردید؟‌

مسئول سیاست خارجی اتحاد اروپا هم پاسخ داد: هیچ وقت نمی‌خواهیم ابهام داشته باشیم.

اشتون افزود: باید تلاش کنیم گام اول را که اعتمادسازی است، برداریم.

وی گفت: همیشه چارچوب ما این بوده است که در گام نخست اعتمادسازی کنیم و این نیت ما خیلی خوب  نشان می‌دهد که رویکرد ما چیست؟

اشتون در پاسخ به خبرنگار دیگری که پرسید چقدر مذاکرات این دوره با دوره‌های قبل فرق داشته است، گفت: این تیم مذاکره کننده ایران جدید بود و فرصت داشتیم با تفصیل بیشتری صحبت کنیم و به سوالات همدیگر پاسخ دهیم.

اشتون بار دیگر با بیان اینکه ما وارد جزییات نخواهیم شد، افزود: ما موضع خود را درباره خیلی از مسائل گفته‌ایم و وقت دهید در این چارچوب جلو برویم.

وی در پاسخ به خبرنگار دیگری که پرسید آیا تحریم‌های آمریکا علیه ایران کاهش می‌یابد؟ آیا این قبل از  اعتمادسازی است یا بعد از آن؟ گفت: درباره جزییات که گفتم حرف نمی‌زنم منظورم همین بود.

اشتون افزود:‌ اگر ما بتوانیم جلو برویم،  آمریکا هم جزء تیم ما و کاری است که ما انجام می‌دهیم.

وی گفت: من می‌گویم 3+3 با هم کار می‌کنند و در آمریکا می‌گویند 1+5  که به هر حال جمع آن  6 می‌شود و ما رویکردمان را با هم پیش می‌بریم.

وی افزود: نخستین‌بار درباره یک بیانیه مشترک توافق کردیم.

اشتون اعلام کرد: دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 در روزهای 16 و 17 آبان برگزار خواهد شد و تا آن زمان،  کارشناسان هسته‌ای و تحریم‌ها دیدار می‌کنند.

اشتون اظهار داشت: دو طرف در مذاکرات اخیر می‌دانستند که باید به دنبال برداشتن نخستین گام باشند و باید مشخص شود نتیجه نهایی مذاکرات چیست.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار