سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15390
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » مذاکرات محرمانه ژنو و تور خبرنگاران با هزینه بیت‌المال
Print This Post

به گزارش سلام دلفان، روزنامه کیهان در ستون ویژه های خود نوشت:

مرغ آمریکا یک پا دارد حتی اگر انتقاد هم نکنید!

رسانه‌ها و مقامات غربی می‌گویند با وجود تغییر لحن هیئت مذاکره کننده ایرانی و عدم انتقاد از غرب، پیشرفت در مذاکرات و کاهش تحریم‌ها نزدیک نیست!در این زمینه صدای آمریکا از قول باربارا اسلاوین پژوهشگر ارشد «شورای آتلانتیک» نوشت: اعضای هیئت ایرانی در مذاکرات ژنو از وزیر خارجه گرفته تا بقیه هیئت همراه در گفت‌وگوها به انگلیسی صحبت کردند و وقتی صرف کار دشوار ترجمه نشد و مفاد پیشنهاد جدید برای دستیابی به راهکار «نهایی» در مورد برنامه مناقشه‌آمیز اتمی ایران ارائه شد، نمایندگان ایران از شکایت‌ها و گلایه‌های معمول خود از تحریم‌های غرب علیه این کشور دست برداشتند و دیگر از «استاندارد دوگانه» که نمایندگان کشورهای غربی را به آن وادار می‌کرد که بیش از سایر کشورهای امضا کننده «پیمان منع سلاح‌های کشتار جمعی» مفاد آن را اجرا کند، انتقاد نکردند.

با این وجود خبرگزاری رویتر در گزارشی خاطرنشان کرد: پیشرفت درباره تفاهم بر سر برنامه هسته‌ای ایران نزدیک نیست و انتظارات از توافق در دور بعدی مذاکرات را باید تعدیل کرد.به گزارش رویتر برخی دیپلمات‌ها به رغم بهبود جو مذاکرات گفتند: هنوز اختلاف‌های عمده‌ای میان دولت‌های غربی و تهران باقی‌مانده است زیرا طرف اول با بدگمانی به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، می‌گوید این کشور دارای اهداف پنهانی نظامی است و طرف دیگر نیز با انکار این مطلب خواستار لغو تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده علیه خود است.همچنین نیویورک تایمز به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید و دولت اوباما نوشت: فعلاً بحث درباره تسهیل تحریم‌ها زودرس است و ایران قبل از هر چیز باید اقدام‌های شفاف و قابل تأیید انجام دهد.

رادیو فردا نیز در همین زمینه می‌نویسد: دولت اوباما، حتی در صورت داشتن رغبت رسیدن به توافق با دولت روحانی،‌ ناگزیر از جلب حمایت کنگره برای خودداری از تصویب تحریم‌های تازه، و همچنین لغو تدریجی تحریم‌های جاری است. دولت باراک اوباما تنها در شرایطی قادر به جلب حمایت کنگره نسبت به توافق احتمالی با تهران خواهد شد که در مفاد توافق تمامی نگرانی‌های اسرائیل مورد ملاحظه قرار گرفته باشد.(!)

از سوی دیگر یونایتدپرس به نقل از یک مقام بلندپایه آمریکایی مدعی شد: احتمال دارد واشنگتن از ایران بخواهد به جای غنی‌سازی و تولید سوخت اتمی در داخل، آن را از خارج وارد کند.این مقام آمریکایی می‌افزاید: ما برای گفت‌وگو درباره آنچه اوباما در سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد، آماده هستیم.

اوباما گفت که به حقوق ملت ایران در زمینه دستیابی به برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز احترام می‌گذارد. برای درک معنای این سخنان، باید بحث و گفت‌وگو کرد.وی افزود: واشنگتن و هم‌پیمانانش مایلند شاهد برداشتن گام‌های واقعی‌تری از جانب ایران برای تحدید سرعت و دامنه برنامه هسته‌ای، محدود کردن ذخایر رو به رشد اورانیوم غنی‌شده و شفافیت بیشتر در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای این کشور باشند.

وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا پیش از این در توضیح سخنان اوباما در سازمان ملل تصریح کرده که اوباما مخالف غنی‌سازی در ایران است.

موتور روشن و چراغ خاموش افزایش تعرفه‌ها

دستگاه‌های دولتی با وجود افزایش قیمت تعرفه‌های آب و گاز و برق می‌گویند فاز دوم هدفمندی از سال آینده اجرا خواهد شد!سایت «خبر آن‌لاین» در گزارشی نوشت: با وجود افزایش قیمت آب، برق و گاز، دولت همچنان خود را از ِآغاز اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه‌ها مبرا می‌کند.این گزارش می‌افزاید: از دوازدهم مردادماه که حسن روحانی امور اجرایی کشور را به طور رسمی به دست گرفت تا امروز، قیمت آب، برق و گاز با افزایشی هر چند ناچیز همراه بوده است. نکته قابل توجه اینجاست که به رغم آنکه سخنگوی دولت بارها اعلام کرده که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تا پایان سال صورت نمی‌گیرد، و از سوی دیگر اجرای قانون هدفمندی به معنای افزایش قیمت حامل‌های انرژی است، پس این اقدام دولت چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟

سیدعماد حسینی که به تازگی به عنوان معاون وزیر نفت معرفی شده، در گفت‌وگو با خبر آنلاین، اعلام کرد: نمی‌توان گفت هم فاز دوم را متوقف کردیم و هم جداگانه قیمت حامل های انرژی را افزایش دهیم. در واقع با این حساب می‌توان گفت که دولت وارد فاز دوم هدفمندی شده و باید منتظر آثار تورمی آن نیز باشد.وی در خصوص افزایش 10 تومانی قیمت گاز مصرفی بخش خانگی، تجاری و صنایع می‌گوید: دولت باید به شکل شفاف اعلام کند که فاز دوم هدفمندی آغاز شده است. البته وظیفه مجلس است که به این موضوع ورود پیدا کند و موضع لازم را بگیرد. چرا که مطابق تکلیف قانون قیمت حامل‌های انرژی باید متعادل با افزایش یارانه‌های نقدی افزایش پیدا کند. البته او معتقد است بعید نیست که دولت به دلیل کمبود اعتبار برای پرداخت یارانه‌های نقدی، تصمیم به چنین اقداماتی گرفته است.

اواخر شهریورماه بود که به فاصله دو روز قیمت برق و گاز در قبض‌های مشترکان افزایش یافت. به این ترتیب در حالی که دولت تاکید کرده فاز دوم هدفمندی را اجرا نخواهد کرد، اما به نظر می‌رسد بدون آنکه قصد افزایش یارانه‌ نقدی را داشته باشد یک به یک حامل‌های انرژی را افزایش می‌دهد.خبرمی‌نویسد: «میزان مصرف گاز در کشور به طور متوسط 364 میلیون مترمکعب است. با محاسبه‌ای ساده می‌توان دریافت با گران شدن 10 تومانی هر مترمکعب گاز، دولت ماهانه رقمی حدود 110 میلیارد تومان از این طریق افزایش درآمد خواهد داشت. گفته می‌شود در حال حاضر شدت مصرف انرژی در ایران به دلیل قیمت ارزان و همچنین راندمان پایین صنایع و دیگر مصرف‌کنندگان انرژی، بسیار بالا و چند برابر متوسط کشورهای پیشرفته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه است. بیست و یکم مهرماه بود که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران از افزایش 10 تومانی هر مترمکعب آب مصرفی شهری براساس بند 76 قانون بودجه خبر داد.

این سومین افزایش قیمتی بود که در یک ماه گذشته حادث شده بود و این در حالی است که دولت همچنان مصر است که فاز دوم قانون هدفمندی هنوز اجرا نشده و تا پایان سال هم اجرا نمی‌شود و این افزایش‌های ناچیز قیمتی تنها عوارض جزئی هستند که به سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی کمک خواهند کرد. با همه این اوصاف، دولت هنوز معتقد است فاز دوم هدفمندی‌ سال آینده اجرا خواهد شد و مردم نگران افزایش قیمت‌ها نباشند.گفتنی است برخی مراکز دولتی نام این افزایش را، اصلاح تعرفه‌ها گذاشته‌اند!

انتشار یک طنز با اعتراض گسترده خانواده‌ شهدا روبرو شد

نعیمه اشراقی که مانند خواهرش زهره اشراقی از انتساب به حضرت امام خمینی(نوه امام) سوءاستفاده می‌کند اخیرا با انتشار لطیفه‌ای زشت به ساحت خانواده‌های معظم شهدا جسارت کرده بود و همین امر موجب اعتراض‌های گسترده به ویژه از سوی خانواده، همسران و فرزندان سرداران شهید نظیر فرزند شهید همت شد.به گزارش سایت اصلاح‌طلب عصر ایران در پی بروز این اعتراض‌های گسترده و حواشی و واکنش‌های تند خانواده شهدا به اظهارنظر صفحه فیس‌بوک نعیمه اشراقی، وی عازم اصفهان می‌شود تا از خانواده‌شهید همت دلجویی کند.

این گزارش می‌افزاید: از سوی دیگر به دلیل ناراحتی شدیدی که در میان دوستداران امام و انقلاب به خصوص خانواده معظم شهدا ایجاد شده بود، سیدحسن خمینی در تماسی با نعیمه اشراقی به وی دستور داده و تاکید کرده علاوه بر انتشار بیانیه دلجویی، صفحه فیس‌بوک خود را نیز مسدود کند که وی به این کار مبادرت ورزیده است.

پیش از این نیز زهرا اشراقی همسر رضا خاتمی ضمن مصاحبه‌ای موهن با العربیه فارسی علیه حجاب و چادر لفاظی کرده و ضمنا به تجلیل از برخی خواننده‌‌های کاباره‌خوان دوره طاغوت پرداخته بود.افتضاح به بار آمده توسط نعیمه و زهرا اشراقی باعث شد سایت اصلاح‌طلب آینده در واکنشی بنویسد: بی‌تدبیری و شهرت‌طلبی این دو نفر قابل تأمل است. واقعیت آن است که اگر این دو خواهر نوه امام خمینی نبودند، به هیچ‌وجه این میزان مورد توجه نبودند. این موضوع البته فرصت‌هایی را برای آنها ایجاد کرده و طبعا محدودیت‌هایی نیز ایجاد می‌کند. نمی‌توان هم خدا را خواست و هم خرما. اما گاه به نظر می‌رسد آنان به دنبال چنین روشی هستند و طبیعی است همین پیامدها را دارد. اقدامات آنها بوی شهرت‌طلبی و هنجارشکنی می‌دهد.

آینده افزود: موضوع جوک درباره همسران شهدا، اولین موضوع از این دست نیست. انتشار تصاویر خاص و آرایش کرده و غیرمنطبق با احکام اسلامی، تمجید از برخی خوانندگان دوران طاغوت و ابراز علاقمندی به آنها، تخطئه پوشش چادر، نحوه انتشار تصویر دخترخانم نعیمه اشراقی و فتوشاپی کردن آن و… از مواردی است که در چند مدت اخیر، باعث سوژه‌سازی شده است. معمولا برخی طیف‌های ناهمسو با ارزشهای دینی و انقلابی از این موارد استقبال می‌کنند. این دو دختر مرحوم اشراقی، هر دو با دو آقازاده دیگر وصلت کرده‌اند؛ زهرا اشراقی با سیدمحمدرضا خاتمی، نعیمه اشراقی با فرزند مرحوم آیت‌آلله طاهری، امام جمعه اصفهان که همسر او هم روحانی است.رسانه ضدانقلابی خودنویس نیز در این زمینه ضمن هتاکی علیه حضرت امام خمینی تأکید کرد که کسانی چون نعیمه اشراقی سوژه‌های خوبی هستند!

جروزالم پست: برای اغلب ایرانیان برنامه هسته‌ای نماد حاکمیت ملی است

رسانه‌های غربی معتقدند غنی‌سازی اورانیوم و برنامه هسته‌ای با روح ملی ایرانیان عجین شده و تعطیل‌بردار نیست.صدای آمریکا از قول مارک فیتز پاتریک کارشناس مؤسسه مطالعات استراتژيک در لندن گفت: «ایران غنی‌سازی اورانیوم را متوقف نمی‌کند. این امر بخشی از روح ملی آنان شده است.»همچنین روزنامه جروزالم‌پست در تحلیلی نوشت: مقامات ایرانی توقف غنی‌سازی را که خواسته آمریکا و اسرائیل است، رد می‌کنند. اکثر ایرانی‌ها، از هر گرایش سیاسی که باشند، داشتن برنامه هسته‌ای را معادل حاکمیت ملی، مدرن‌گرایی و عنصری برای برابری با غرب می‌دانند.

مذاکرات محرمانه ژنوو تور خبرنگاران با هزینه بیت‌المال!

همراه بردن ده‌ها خبرنگار همراه هیئت ایرانی مذاکره کننده و در عین حال به «کلی محرمانه» اعلام کردن مذاکرات ژنو و عدم انتشار کمترین اطلاعات درباره جزئیات مذاکره به این سؤال در میان ناظران دامن زده که اگر آن هزینه هنگفت درست بوده، چرا مذاکرات محرمانه اعلام شده و اگر محرمانه بودن مذاکرات اقدام سنجیده‌ای بوده پس چرا این همه خبرنگار در کنار هزینه هنگفت بیت‌المال سرکار رفته‌اند.بنابر برخی گزارش‌ها 50 نفر و بنابر برخی گزارش‌های دیگر 34 نفر همراه هیئت مذاکره کننده به ژنو برده شده‌اند که البته اغلب آنها وابسته به طیف نشریات زنجیره‌ای اصلاح‌طلب بوده‌اند.

سایت بولتن نیوز در این زمینه نوشت خوب است وزارت خارجه توضیح دهد که همراه کردن 34 خبرنگار دارای کدام توجیه کارشناسانه و معقول و منطقی بوده است؟ کدام کشور ثروتمند دنیا برای یک مذاکره دو روزه این تعداد خبرنگار را با خرج دولت با خود همراه می‌کند؟ مسلماً این مذاکرات همچنان و شاید تا مدت‌ها و حتی سالها ادامه پیدا کند کما اینکه تاکنون هم چندین سال از قدمت این مذاکرات گذشته است، آیا برای هر نوبت این لشکرکشی رسانه‌ای می‌تواند توجیه مطبوعاتی و حتی اقتصادی داشته باشد؟ با شرایط وخیم اقتصادی کنونی چگونه می‌شود این حاتم بخشی را توجیه کرد؟ جالب اینکه این دوره از مذاکرات محرمانه بوده و تمام خبرنگاران اعزامی بجز مخابره محدود چند حاشیه غیرمهم مثل ویلچرنشینی آقای ظریف اصلاً چیزی برای مخابره نداشته و هنگام بازگشت هم حتی اگر به نکته‌ای از درون مذاکرات پی برده باشند حق انتشار آن را نداشته و ندارند!

بولتن نیوز همچنین به نوشته صفحه فیس‌بوک یک روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب فراری به نام امید معماریان اشاره می‌کند که ضمن آن معماریان مدعی شده پیشنهاد همراه بردن این خبرنگاران به ژنو را در سفر نیویورک به دکتر ظریف داده و «آقای ظریف با یکی از همکارانشان همان جا مطرح کردند و بعد از چند دقیقه‌ای صحبت قول دادند از این بعد در سفرهای خارجی که خبرنگاران رسمی هیأت را همراهی می‌کنند دو خبرنگار از روزنامه‌های مستقل همراه خود آورد. از ایشان اجازه گرفتم که این خبر را به اطلاع خبرنگاران ایرانی برسانم. این موضوع را با یکی دیگر از اعضای بلند پایه هیأت ایرانی هم مطرح کردم و ایشان هم گفتند در این زمینه طرحی را با روزنامه‌نگاران داخلی پیگیری خواهند کرد که خبرنگاران نشریات مستقل (مثل شرق و اعتماد و بهار و مجلاتی مانند آسمان و مهرنامه و تجارت فردا و همچنین نشریات دست راستی…) بتوانند در سفرهای رسمی همراه هیأت باشند.»

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار