سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15660
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۸ نظر
خانه » اخبار برتر » در ۱۰۰ روز اول، قیمت‌ها چه تغییری کرده است؟
Print This Post
نگاهی به تغییر قیمت آب، برق، خودرو، سوخت و... (17 نظر)

امروز بیش از صد و یک روز از اعتماد مردم به دولت روحانی میگذرد و هشتاد روز از تحلیف وی نیز میگذرد و مردان اقتصادی دولت فعالیت های خود را آغاز کرده اند. هرچند که دولت عامل بسیاری از مشکلات را مدیران گذشته میداند اما مدیریت دولت در قیمت های وابسته به تصمیمات دولتی نشان می دهد که عزم جدی برای کاهش…

سلام دلفان-  بحث بهبود اضطراری معیشت مردم در صد روز اول یکی از شعارهای انتخاباتی علی اکبر ولایتی بود که با کوچ محمد نهاوندیان از ستاد ولایتی به ستاد انتخاباتی روحانی، این شعار را روحانی نیز تکرار کرد و از آن به عنوان یکی از وعده های جدی خود یاد کرد.

به گزارش نیمروز امروز بیش از صد و یک روز از اعتماد مردم به دولت روحانی میگذرد و هشتاد روز از تحلیف وی نیز میگذرد و مردان اقتصادی دولت فعالیت های خود را آغاز کرده اند. هرچند که دولت عامل بسیاری از مشکلات را مدیران گذشته میداند اما مدیریت دولت در قیمت های وابسته به تصمیمات دولتی نشان می دهد که عزم جدی برای کاهش و یا حتی ثبات این قیمت ها وجود ندارد و افزایش قیمت های دولتی امروز یکی از عوامل جدی افزایش قیمت ها است.

افزایش تا چهاربرابر در قیمت های برق و انشعاب برق

در حالی که در اوایل سال جاری هزینه انشعاب کنتور برق حدود دو برابر شد و  کنتور ۲۵ آمپر تک فاز از ۲۰۰ هزار تومان به حدود ۳۵۰ هزار تومان واگذار می‌شد، در روزهای اخیر این مسئله تکرار شده و قیمت این نوع از انشعاب که اغلب مصارف خانگی را در بر می گیرد به ۸۶۰ هزار تومان رسید. اما واکنش رییس شرکت توانیر در رابطه با این افزایش قیمت ها شنیدنی است.

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان این که هزینه نصب کنتور برق افزایش نیافته، بلکه واقعی شده است، افزود: از این پس قیمت کنتور را از مشترک می گیریم. به گزارش شبکه ایران همایون حائری افزوده است:  قبلا اگر 200 هزار تومان از مشترک دریافت می  کردیم و بیش از یک میلیون تومان هزینه می کردیم، اکنون هزینه کنتور را به همان قیمت واقعی از مشترک دریافت کنیم.

افزایش هزینه نصب کنتور برق که توسط مدیرعامل توانیر به شرکت های توزیع برق ابلاغ شده دارای یک جدول است که وزارت نیرو و شرکت توانیر هنوز در مورد این جدول هیچ اطلاع رسانی نکرده اند.

همچنین مسئولین در رابطه با افزایش تعرفه برق نیز اعلام کرده انده اند این افزایش قیمت براساس طرحی ملی است که براساس بخشنامه دریافتی و مجوز شرکت توانیر به شرکت های توزیع ابلاغ شده است.

آب بها افزایش نیافته؛ فقط گران شده است!

هرچند که مسئولین مدعی هستند آب بها افزایش نیافته است اما در رابطه با مبالغ اضافه شده در قبوض آب مدعی هستند که این افزایش براساس بخشنامه آب و فاضلاب کشور  است که به ازای هر متر مکعب 10 تومان از مشترکان برای کمک به آب و فاضلاب روستایی دریافت می شود.

مدیر کل دفتر بررسی های اقتصادی و خدمات مشترکان شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز به ایرنا گفته بود: افزایش 100 ریالی هر متر مکعب آب براساس بند 76 قانون بودجه 92در قبض ها اعمال شده است.

هرچند که مردم باید هزینه افزایش این نرخ از ابتدای سال جاری را به یکباره در قبوض شهریور ماه پرداخت کنند.

بر اساس بند ۷۶ قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور؛ وزارت نیرو از طریق شرکت های آبفای شهری سراسر کشور مکلف است علاوه بر دریافت نرخ آب  بهای  شهری به ازای هر مترمکعب فروش آب شرب مبلغ صد (۱۰۰)  ریال از مشترکین آب دریافت و به خزانه  داری کل کشور واریز کند.۱۰۰ درصد وجوه دریافتی تا سقف ۳۹۰ میلیارد ریال از محل حساب مذکور صرفا برای آب رسانی شرب روستایی اختصاص می یابد. اعتبار مذکور براساس شاخص کمبود آب شرب سالم بین استان های کشور در مقاطع ۳ ماهه از طریق شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توزیع می شود تا پس از مبادله موافقت نامه بین معاونت برنامه  ریزی استانداری   ها و شرکت های آب و فاضلاب روستایی استان ها هزینه شود. اعتبار مذکور حسب وصولی  ها ۱۰۰ درصد تخصیص  یافته و وجوه فوق به  عنوان درآمد شرکت مربوط محسوب نشده و مشمول مالیات نمی  شود.

قیمت خودرو از شورای رقابت گرفته و گران شد

وزیر صنعت چندی پیش اعلام کرد که شورای رقابت مرجع قیمت گذاری خودرو نیست. وزیر صنعت ، معدن و تجارت در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل ضمن تاکید بر اینکه شورای رقابت مرجعی برای تعیین قیمت خودرو نیست افزود: شورای رقابت به عنوان یک نهاد فراقوه‌ای مسئول تعیین قیمت کالاهای انحصاری است در حالی که وزارت  صنعت خودرو را کالای انحصاری ندانسته و خواستار عدم ورود شورای رقابت به این حوزه است . اما همه این تغییرات نیز نتوانسته است تغییراتی در بازار خودرو ایجاد کند و ادامه روند کاهشی تولید خودرو از ابتدای امسال و عدم عرضه خودرو به اندازه نیاز داخل از سوی خودروسازان، قیمت برخی خودروها را در بازار با افزایش همراه کرده است.

افزایش قیمت گازوئیل انرژی در سکوت

هرچند که دولت در راستای اجرای طرح 100 روزه اقتصادی خود، هرگونه افزایش قیمت احتمالی بنزین به عنوان پرطرفدارترین فرآورده نفتی در ناوگان حمل و نقل را در قالب لایحه اصلاح بودجه سال 92 را منتفی کرد. و تبلیغات زیادی در این رابطه شکل گرفت. اما آنچه که از نظر رسانه ها دور ماند افزایش قیمت گازوئیل است. افزایشی که میتواند تاثیر به سزایی در قمیت حمل و نقل و واحدهای صنعتی ایجاد کند و نمود آن در قیمت تمام شده کالاهای مصرفی بروز خواهد یافت.

بر اساس لوایح بودجه سال‌جاری، مجلس شورای اسلامی این اختیار را به دولت داده بود تا نسبت به افزایش متوسط قیمت کل فرآورده‌های نفتی همچون بنزین، گازوئیل و برق اقدام کند، اما دولت افزایش قیمت بنزین را به سال آینده موکول کرده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی اقتصادی دولت با یادآوری اینکه در قانون بودجه افزایش ۳۸ درصدی قیمت سوخت به دولت اعلام شده است، گفت: با این وجود، دولت تصمیم گرفته ریالی هم بر قیمت سوخت از جمله بنزین اضافه نکند تا فشار اقتصادی بر مردم تحمیل نشود.

جلوی دلار ارزان گرفته شد!

شاید مهمترین اقدام رئیس کل بانک مرکزی از ابتدای دولت یازدهم را میتوان اظهار نظر وی در رابطه با حمایت از دلار گران قیمت دانست.

رییس کل بانک مرکزی که در نشست صبحانه خوری اتاق بازرگانی ایران شرکت کرده بود گفت: کاهش قیمت دلار بیشتر از آنچه که اتفاق افتاده منطقی نیست. نشست صبحانه خوری نمایندگان فعالان اقتصادی با مسئولان دولتی در دولت یازدهم با حضور ولی اله سیف، رییس کل بانک مرکزی برگزار شد و  رئیس کل بانک مرکزی در اظهاراتی نسنجیده مانع کاهش قیمت دلار شد و گفت: قیمت دلار در بازار به کف رسیده و کاهش بیشتر منطقی نیست.  وی گفت: الان قیمت نرخ دلار کف خود در بازار رسیده است و اگر از این رقم پایین‌تر بیاید منطقی نیست.

شاید برخی از افزایش ها ناشی از مدیریت دولت گذشته باشد و مسئولین در کوتاه مدت نتوانند در کاهش قیمت ها موثر باشند. اما به نظر می رسد اگر بانک مرکزی بدون رئیس اداره میشد؛ امروز قیمت ارز شاهد کاهش قیمت بود.

همچنین هفته گذشته سیف از پیش‌بینی تورم ۳۶درصدی و نرخ رشد منفی ۶درصدی در سال ۹۲، اجرای قطعی فاز دوم هدفمندی و تک‌نرخی شدن نرخ ارز تا پایان ۹۳ و لغو تدریجی تحریم‌ها خبر داد.

افزایش تا 60 درصدی هزینه های پستی

هزینه های پستی  نیز از دیگر قیمت هایی است که توسط دولت تعیین می شود. در ماه گذشته تعرفه های پستی نیز شاهد افزایش قیمت از 28 تا 50 درصد بود.

مدیرعامل شرکت پست با اشاره تغییرات تعرفه آن دسته از سرویس‌های پستی که بیشتر توسط مردم استفاده می‌شود، میزان افزایش قیمت سرویس نامه، پست پیشتاز و امانات پستی در سال 92 را اعلام کرد.

افزایش تعرفه در سرویس‌های پستی متفاوت بوده، اما به طور میانگین تعرفه‌ها 30 درصد افزایش یافته است. در بین سرویس‌های پستی، برخی بیشتر مورد استفاده شرکت‌ها و امور تجاری است و برخی نیز برای مردم پرکاربردتر است و مردم با آنها سر و کار دارند.

محمدحسن کرباسیان مدیرعامل شرکت پست در تشریح این افزایش قیمت های پستی گفت: در بخش نامه‌های عادی و نامه‌های سفارشی که تعرفه بسیار پایین بود کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات با افزایش تعرفه‌ موافق کرد و تعرفه نامه شهری از 350 تومان به 450 تومان افزایش یافت که با 28 درصد افزایش تعرفه همراه بوده است. مدیرعامل شرکت پست افزود: همچنین تعرفه پست پیشتاز حدود 33 افزایش یافته است. وی ادامه داد: افزایش تعرفه در بخش امانات پستی نیز حدود 49 درصد بوده است.

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۷:۵۰

  جمع کنید این تحلیل های ابکی رو با گندی که اصول ناگرایان به اقتصاد این مملکت زدن توقع دارید تو 100 روز همه چی ارزون بشه حرفاتون پشیزی ارزش نداره

  • نویسنده دیدگاه: محمد
   آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۵۲

   روحانی خودش این قول را داد لااقل به کسی که رای دادی حرفهای تبلیغاتیشو هم گوش میکری

   • نویسنده دیدگاه: مجید
    آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۱۷

    سلام ما به گفته رییس جمهور باور داشتیم ولی مثل اینکه حرفاش آبکی بود

 2. نویسنده دیدگاه: reza
  آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۳۳

  آخر دوران هر ریس جمهوری با تورم شدید روبرو بوده ولی این تورم تو دو ماه نصف شده حالا سه ماه شد وخبری نشد ،چرا ناراحت میشی برادر محترم در ضمن کسی اینا رو مجبور نکرده بود وعده دروغ بگن اینا خودشون قول بهبودی اوضاع رو دادن ، دوست عزیز احمدی نژاد هرچی بود خیرش به بدبخت بیچاره ها می رسید ولی اینا فقط طرفدار سرمایه دارن

 3. نویسنده دیدگاه: یکی از فرهنگیان
  آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۰۱

  شما در در اکثر موارد ادعای هوش و زکاوت می کنید ولی بعضی جاها یا کودن هستید ویا مرض دارید که این چنین تحلیل های را روی سایت می آورید چونکه :
  اولا” آقای روحانی گفتند که در 100 روز اول مشکلات کشور را با مردم ،مجلس و رهبری در میان می گزارم نه اینکه در 100 روز مشکلات را حل می کنم
  ثانیا” معشوقان شما الحمدالله صندوق ذخیره ارزی را با دزدی و ندانم کاری خالی کردند و دولت روحانی را با این همه مشکلات روبرو کردند
  ثالثا” فعلا” نخبه های !!! دولت شما همه کاره اند فقط روحانی عوض شده و چند استاندار که در قبضه اصولگرایان هستند پس باید کلیه نیروها سازماندهی شوند سپس قضاوت کرد
  رابعا” سایت شما مخرب است نه مفید برای مردم دلفان

  • نویسنده دیدگاه: عشق
   آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۱:۰۲

   این حرف روحانی بعد از اینکه ریس جمهور شد و در دفتر کار رئیس جمهوری گفت نه تو تبلیغات بعد به نظر جنابعالی که بقیه مردم کودن خطاب می کنی اصلا راست و چپ وجود داره مگه همین خاتمی به اصطلاح با کوبیدن دولت هاشمی رئیس جمهور نشد مگه یه زمانی خاتمی چپ نبود همین هاشمی راست افراطی مگه همین روحانی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت که اسما طیف راست هستند نیست وقتی رهبر میگن چپ و راست هر دو گمراهی هستند همین ولایی های شش آتیشه قبول نمیکنن وای بر ما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • نویسنده دیدگاه: reza
   آبان ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۲۸

   آقای به اصطلاح فرهنگی شما پول این ملت و می گیرید که اخلاق و ادب و نشونشون بدین نه اینکه خودت این مروج توهین و حرف های زشت باشین در ضمن صندوق ذخیره ارزی در پایان ریاست جمهوری احمدی نژاد به اندازه تمام دوران ریاست جمهوری ها ذخیره ارزی داشت اگه سوادش رو داشته باشی و بتونی از بانک جهانی پیگیری کنی داده ها همه چیز رو میگن و درسته که میگن نرخ رشد اقتصادی در سال نود و دو صفره ولی فرهنگی برو ببین تولید ناخالص ملی چند ده برابر شده نسبت به خاتمی البته اگه این چیزا رو بفهمی و عقده ای بازی در نیاری

   • نویسنده دیدگاه: نام شما...
    آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۰۳

    برات متاسفم چون کرها و کورها درمان میشن ولی کسایی که خودشون رو به کری و کوری زدن نه» برای خودمم متاسفم که با امثال تو شدیم 75میلیون

    • نویسنده دیدگاه: reza
     آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۰۶

     خیلی خوشحالم که تو برا من متاسفی شما خیلی بینایی برو عینک بخر که کور نشی تا الن که دولتها بجز هشت سال احمدی نژاد دست شما بوده همه کارای شما خوب ما هم آدم بدا اشکالی نداره

   • نویسنده دیدگاه: مجید
    آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۲۰

    با سلام
    متاسفم برای این فرهنگی که باید به مسائل تربیتی توجه داشته ،ولی بدبختانه آدم متوجه مبشه که ایشون خالی از گذاره ای با نام تربیت هستند

  • نویسنده دیدگاه: ضد عقده
   آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۱:۳۹

   لایک میکنم شدیداااااااااااااااا

 4. نویسنده دیدگاه: فرهنگی اصلاح طلب
  آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۳:۰۵

  درجواب به خطابه فرهنگی فرهیخته ای که متاسفانه یافرهنگی نیستند یا بدون شک واحدهای تعلیم وتربیت را پاس ننموده اندبااحترام به همه …… فرهنگی ای که ا ین گونه باگستاخی تمام خود را عقل کل دانسته و به شعور دیگران با الفاظ رکیک کوچه بازاری می تازد من بناچار به عنوان عضو کوچکی از این جامعه بزرگ از عموم خوانندگان این سایت عذر خواهی میکنم برادرمن چرا باید چشم بر حقایق ببندیم اولا در خرداد 76 لیدر ورهبر فکری اصلاحات شعارش زنده باد مخالف من بود هرچند برخی سالوسان وفرصت طلبان تاب تحمل عقاید دیگران را نیاوردند و توهین وتهمت ونخبه کشی را با ترور شخصیت پدر معنوی اعتدال اقای هاشمی باب کردند وتاکنون امثال جنابعالی میراث خوار این ایده ی نامبارک اید بزرگوارا باچه علم وشناختی از سیاست سنگ اصلاح طلبی اقای روحانی عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز را به سینه می زنی یانمیدانی وشهروند درجه پنج سیاسی هستی که وامصیبتا یا میدانی و نمی فهمی که وا حسرتا بی تعارف اقای ریس جمهور نه تنهادر جبهه اصلاحات نبوده ونیست بلکه از بدو انقلاب در صف اصول گراها بوده نمونه اش چند دوره انتخابات مجلس و….. بود مصداق نطق شما اینه که همانگونه که خاتمی و نوری و موسوی وکروبی اصلاح طلب اند اقای جنتی و شریعتمداری و باهنر وحداد عادل واحمدی نزاد هم میتوان اصلاح طلب نامید بیایید واقع بین باشیم و به دیدگاه ها وعقاید مخالف افکارمان احترام بذاریم

  • نویسنده دیدگاه: یکی از فرهنگیان
   آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۴۱

   وجدانا” به حدی شما و reza را در بیان مطالبتان کاذب و کم تجربه سیاسی می دانم که جواب دادن به شما را تلف کردن وقت می دانم ( نمونه اش مطابقت نام شما با بیان مطالبتان )

 5. نویسنده دیدگاه: همشهری
  آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۰۷

  این سایت کپی پیست شما از اون ………………..تا خود شما ایران را داره به سمت سوریه مبره میگی نگاه کن
  تورا ………………. جمع کنید این تحلیل ها را
  با این گندی که زدید تا 300 سال دیگه جمع نمیشه

 6. نویسنده دیدگاه: reza
  آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۰:۰۱

  مثلا چه کذبی آقای فرهنگی؟ تو هم که مثل اون یکی فرهنگی با توهین و افترا شروع کردی .موندم شما تو این دو سال تربیت معلم همراه بابا آب داد نمیشه یکم ادبم نشونتون بدن البته جامعه فرهنگیان آدم های بزرگواری دارن که قصد بی احترامی به اونا رو نداریم. کذب یعنی چی ؟ببین عزیزم این عدد تولید ناخالص داخلی سال 89 دولت احمدی نژاده تازه امسالش نه(5000141میلیارد ریال) حالا تو هم مرد باش و تولید ناخالص داخلی سال 80 خاتمی رو پیدا کن و کامنت بذار تا مشخص شه کی کاذبه؟

  • نویسنده دیدگاه: ج به reza
   آبان ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۲:۳۸

   اولا” من کسی هستم که شما صحبتهای او را بی ادب و بی اخلاق تلقی کرده بودی نه یک فرهنگی دیگه ثانیا”تو بی ادبی و کسی به شما ادب یاد نداده که به دیگران بی ادبی می کنی خدا می داند من صدها نفر را خوشبختانه تربیت کردم که الان دکتر، مهندس ، معلم ، طلبه و کارمند و رئیس ادارات هستند من همیشه کامنت های شما را می خوانم (به نام reza)چرا اینطور گستاخانه و با بی احترامی با کاربران صحبت می کنی همیشه شما از طیف خواصی کور کورانه حمایت می کنی و به طیف مقابل حمله می کنی
   ثالثا” در کامنتی که بنده به سلام دلفان ایراد گرفتم همه افراد با سواد می دانند که کودن و کانا و کالیو و باهوش … همه از درجات هوش هستند فردی ممکن است باهوش باشد و فردی هم کودن این بی ادبی نیست همچنین سالم یا مریض بودن دوحالت موجود در وضیعت فیزیکی و روحی انسان است کجای دنیا به افراد مریض می گویند بی ادب
   رابعا” بخاطر همین بیسوادی شما بود که نوشتم جواب دادن به شما وقت تلف کردن است شما حتی تشخیص ندادی شخص که جواب شما را داده کدام کابر است پس دیگه مطلب ننویس جواب نمی دم یونگ پوی عزیز

 7. نویسنده دیدگاه: ج به فرهنگی
  آبان ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۰:۱۸

  پس آقای فرهنگی از این به بعد من به شما میگم کودن مریض چون اینا از درجات هوش و حالات فیزیکین آقای کودن مریض

 8. نویسنده دیدگاه: امیر
  آبان ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۳۰

  متاسفم واست بااین تعریفت از درجات واقسام هوش جناب فرهنگی …… گرامی که ابروی هرچه معلم و بردی شهامت داشته باش به جای سفسطه وفرار ازحقیقت عذر خواهی کن

  منطور شما همون بفر ما بشین و به تنبله …… جان بدجوری خراب کردی

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار