سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 15671
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جواب حماسه سیاسی گرانی نیست
Print This Post

برخی مسؤولان دولتی به جای استفاده از نام «گرانی» از واژه اصلاح یا تنوع «تعرفه» استفاده کردند، اما در بطن موضوع همان گرانی و خلف وعده های اقتصادی است.

به گزارش نیمروز در روزهایی که ایران  کماکان از مشکلاتی همچون اعتیاد ، بیکاری  و گرانی رنج می برد ، بدون شک مورد آخر از دو منظر مهم ، اصلی ترین معضل امروزه  ایران عزیزمان  به حساب می آید. معضلی که در وهله اول  قشر اصلی هر کشور که شامل اقشار متوسط و ضعیف هستند را درگیر کم و کاست دخل و خرج خانواده می کند. همچنین از آنجایی که موضوع گرانی حوزه گسترده ای را در بر میگیرد بسیار حائز اهمیت است.

این که مفهوم اصلی گرانی چیست ، پرسشی است که هیچ گاه پاسخ جامعی را شامل نشده است. ویژگی های مفهومی چون “گرانی”  برای هر فرد در جامعه همواره تعریف خاصی در بر داشته است .

این موضوع که معضل گرانی ، به خصوص در چند سال اخیر اذهان عمومی را به شدت به خود مشغول کرده است  و سبب شده است تا مردم هر روز برای خرید کالای مورد نظر خود و رویارویی با قیمت های جدید دچار استرس کاذب شوند  بر کسی پوشیده نیست.

دولت به فکر معیشت مردم هم باشد

روی کار آمدن  دولت یازدهم . که در ابتدا  با رسیدن بازار ارز ، طلا و سکه به یک ثبات نسبی و رشد شاخص بورس همراه بود،  برای  مردمی که از گرانی ها به ستوه آمده بودند نوید بخش روزهای بهتری در دنیای اقتصادی شان شد. اما با گذشت اندک زمانی و عدم توقف روند تورم ، مردم بار دیگر متوجه این نکته شدند که کماکان  سایه این  گرانی ها روی زندگی شان وجود دارد.

پس از مدتی از شروع به کار دولت یازدهم  گران‌شدن تعرفه ، آب  یا گاز اولین موضوعی  بود که مردم را نسبت به وعده های رفع این گرانی ها بدبین کرد.

هر چند برخی مسؤولان دولتی به جای استفاده از نام ” گرانی”  از واژه اصلاح “تعرفه”  یا  “متنوع کردن تعرفه”  استفاده کردند،  اما در بطن موضوع و عمل نکردن به وعده‌های سابق درباره عدم گرانی، تاثیر چندانی نداشت.

با وجود این که  دولت این وعده را به مردم داده بود که حد اقل تا پایان سال جاری خبری از گرانی نخواهد بود ،حتی پس از اعتراض برخی رسانه های مخالف نسبت به افزایش قیمت کالاهایی نظیر مرغ، تخم مرغ ، سیب زمینی ، برنج و … باز هم مسئولین دولتی  تمام تلاش خود را به کار بردند تا از به کار بردن واژه “گرانی” خود داری کنند.

ملت ایران انتظار دارند این روزها که دولت تدابیر ویژه ای  را در سیاست خارجی به کار می‌برد و تمامی حواس خود را متمرکز روابط  بین المللی خود کرده است ، در حوزه اقتصاد داخل نیز در جهت اجرایی کردن وعده های خود گام بردارد تا معیشت مردم دچار مشکل نشود. واین پرسش را که چرا با وجود نشانه های مثبت قیمت کالاهای اساسی همچنان درگیر روند افزایشی است. تنها با یک عبارت  پاسخ ندهد : افزایش هزینه های تولید!

 

گرانی ها پیامد تصمیمات دولت قبلی است؟

اما آنچه کارشناسان در این خصوص مطرح میکنند دلایل دیگری را در بردارد. برخی کارشناسان اقتصادی عدم اختصاص ارز مرجع به کالاهای اساسی را دلیل این روند افزایشی میدانند و برخی دیگر معتقدند سیاست‌های دولت قبل در خصوص غیرواقعی نگاه داشتن قیمت کالاهای اساسی باعث جهش‌های فعلی گردیده است. برخی نیز معتقدند به دلیل آنکه زمان زیادی از فعالیت تیم اقتصادی دولت حسن روحانی نمیگذرد، نمیتوان ارزیابی دقیق و مشکافانه ای روی عملکرد این دولتمردان انجام داد. هرچند مسئولین اقتصادی دولت یازدهم موفق نشده اند تا روند گرانی را متوقف کنند یا نرخ تورم را در مسیر رو به سقوط قرار دهند.

 

بانک مرکزی و گزارشات افزایش قیمت ها

در روزهایی که بحث گرانی اقلام بیش از پیش بحث گفتگوهای مردمی است ، گزارشات بانک مرکزی در روزهای اخیر نیز خبر از روند رو به رشد قیمت ها می دهد. آمار و ارقامی که از سوی بانک مرکزی ارائه شد و در قیاس با هفته مشابه در سال گذشته اعلام گردیده است ، اخبار خوشی را برای مردم به همراه نداشت. گزارشات حاکی از این بود که لبنیات با 19.2 درصد افزایش قیمت و میوه های تازه با میزان افزایش 79 درصدی به ترتیب کمترین و بیشترین میزان افزایش قیمت را نسبت به سال گذشته داشته اند.

افزایش قیمت برخی کالا ها مانند مرغ و تخم مرغ  همچون سال گذشته نیز حرف و حدیث های فراوانی را در پی داشت.

هر چند برخی نمایندگان مجلس و اعضای کمیسیون اقتصادی دلایل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ را کمبود دان و افزایش 70 درصدی قیمت نهاده ها در بازار عنوان کردند،اما  وزیر صنعت ، معدن و تجارت صادرات تخم مرغ را از دلایل گرانی این کالا دانست.

هرچند اقلام خوراکی نمونه کوچکی از نیازهای روزمره مردم ایران را در برمیگیرد و دیگر اقلام و امکانات  نیز به روند رو به رشد خود در افزایش قیمت ادامه میدهند،  در شرایطی که تورم لجام گسیخته و سقوط ارزش پول ملی نگرانی ملت را دو چندان کرده است ، هیچکس نمیتواند پیش بینی صحیحی داشته باشد که این روند تا کجا اوج خواهد گرفت.

 

تامین هزینه های زندگی همچنان دشوار است

به علت پایین بودن سطح عمومی درآمد های مردم ، یا به علت عدم آگاهی و  بهره مندی مردم از اصول مدیریت منابع و هزینه های خانواده و یا به هر دلیل دیگر ؛ بخش قابل توجهی از مردم و جامعه ی مصرف کننده ، نمی توانند هزینه های جاری زندگی خود را به راحتی تأمین کنند ،

بی شک دولت وظیفه دارد فراتر از گفتار، نصیحت و هشدار در عرصه عمل،  کنترل و نظارت بر بازار را اجرایی کرده و به برداشت گام های اساسی مبادرت ورزد .

باید منتظر ماند و دید که مسئولین دولت چه تدابیری را جهت توقف این روند رو به رشد خواهند اندیشید تا بتوانند اصلی ترین معضل جامعه امروز ایرانی را به بهترین شکل و به کارگیری مدبرانه ترین راهکار ها حل و فصل کنند.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار