سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 16171
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۴ نظر
خانه » اخبار برتر » گازرسانی به 15 روستای دلفان ظرف 3 ماه آینده/ تلاش برای تجدیدنظر در اقلیم شهرستان دلفان
Print This Post
رئیس اداره گاز به سلام دلفان خبر داد:

نحوه محاسبه قیمت گاز نیز به این صورت است که رِنج مصرفی خاصی را برای هر کدام از اقلیم ها در نظر می گیرند و تعیین می کنند که فلان اقلیم مثلاً در تابستان به این مقدار گاز نیاز دارد. چنانچه مصرف گاز آن اقلیم از مقدار تعیین شده بیشتر شود…

سلام دلفان- رئیس اداره گاز شهرستان دلفان از گازدارشدن مردم 15 روستای این شهرستان طی سه ماه آینده خبر داد.

pic001مهندس سعید زردان در گفتگو با خبرنگار سلام دلفان گفت: به طور کلی شهرستان دلفان دو شهر نورآباد و هفت چشمه را شامل می شود که اکنون این دو شهر از نعمت گاز بهره مند هستند.

وی درخصوص روند گاز رسانی به روستاهای اطراف این دو شهر گفت: برای دو روستای نصرت آباد و هزارخانی از روستاهای اطراف شهر هفت چشمه، پیمانکار انتخاب شده و به زودی روند گازرسانی به آن ها آغاز می شود.

وی در خصوص روستاهای بخش مرکزی با بیان اینکه: “اکنون حدود سی و پنج روستای اطراف شهر نورآباد از نعمت گاز برخوردارهستند” اظهار داشت: ” از محور شهرک امام، روستای معصوم آباد در آستانه بهره مندی از گاز قرار گرفته و پیمانکار حدود 90 درصد کار را انجام داده و به زودی عملیات تست آن نیز انجام خواهد گرفت. روستاهای نصرت آباد، جعفرآباد، مرادآباد، رمضان آباد و تعدادی دیگر از روستاهایی که در این محور قرار دارند نیز در دست مطالعه هستند.

وی ادامه داد: ” از سمت برخوردار، روستاهای محمّدجان و فلک الدین و چند روستای دیگر در دست مطالعه برای گازرسانی هستند. در خصوص روستاهایی که در مسیر سراب غضنفر قرار دارند نیز برای روستاهای  گلامبحری، ده فیروزوند، کفراج، شترخفت، خود سراب غضنفر و سایر روستاهای آن مسیر پیمانکار انتخاب شده و تجهیز کارگاه نیز شده است و منتظریم تا با رسیدن لوله و اتصالات عملیات گازرسانی به آنها آغاز شود.

در واقع در آینده ای نزدیک عملیات گازرسانی به حدود پانزده، شانزده روستای شهرستان دلفان شروع خواهد شد”.

رئیس اداره گاز در پاسخ به این سؤال که “این روند چه مدّت طول خواهد کشید و مردم این مناطق چه موقع از نعمت گاز برخوردار می شوند” گفت: “این امر بستگی به پیمانکار دارد، امّا ما نهایت تلاش خودمان را می کنیم  و بر پیمانکاران فشار می آوریم  تا ظرف 3 الی 4 ماه آینده همه این روستاها- به جز سراب غضنفر که عملیات آن مقدار بیشتری طول می کشد- گاز دار شوند. البته ممکن است مشکلاتی طبیعی در روند کار بوجود آید که این زمان را دچار تغییر کند”.

مهندس زردان اولویت گازرسانی به روستاها را بر اساس جمعیّت آنها عنوان کرد و خاطرنشان کرد: “روستایی که می خواهد گازدار شود باید طرح هادی داشته باشد که بر اساس طرح هادی آن روستا بتوان بازاریابی، برآورد هزینه و یکسری اقدامات دیگر را انجام داد. همه این کارها نیز توسط شرکت گاز استان صورت می گیرد”.

وی ادامه داد: “روال کار به این صورت است که روستای متقاضی گاز، درخواست خود را به همراه سی دی طرح هادی آن روستا به ما ارائه می کند و ما نیز آن را به همراه نامه ای به شرکت گاز استان ارسال می کنیم و آن ها نیز کارشناسان خود را می فرستند و با برسی شرایط و موقعیت روستای متقاضی، تصمیمات لازم را اتخاذ می کنند”.

وی در خصوص اقلیم بندی شهرهای کشور و محاسبه قیمت گاز بر این اساس گفت: “اقلیم بندی از تصمیمات کشوری است و شرکت ملّی گاز ایران بر اساس گرمسیر و سردسیر بودن شهرهای کشور، آن را انجام می دهد.

نحوه محاسبه قیمت گاز

نحوه محاسبه قیمت گاز نیز به این صورت است که رِنج مصرفی خاصی را برای هر کدام از اقلیم ها در نظر می گیرند و تعیین می کنند که فلان اقلیم مثلاً در تابستان به این مقدار گاز نیاز دارد. چنانچه مصرف گاز آن اقلیم از مقدار تعیین شده بیشتر شود، به معنای تصاعد است و بنابراین در قیمت گاز آن اقلیم اثرگذار خواهد بود”.

وی در خصوص اینکه گفته می شود شهرستان دلفان با توجه به میزان سری هوای آن در اقلیم مناسبی قرار نگرفته گفت: ” این امر تصمیمی است که از سوی شرکت ملّی گاز کشور صورت گرفته و ما نمی توانیم چیزی بگوییم و آنها بر اساس معیارهایی که دارند از جمله میزان مصرف گاز شهر در سال های گذشته، میزان بارندگی و… شهرستان دلفان را در اقلیم 2 قرار داده اند. حالا اگر اتفاق خاصی صورت گیرد و اقلیم سردسیرتری به دلفان اختصاص داده شود، ما خوشحال خواهیم شد. چون منطقه واقعاً سردسیر است”.

وی با بیان اینکه “قطعاً این مسئله را پیگیری خواهیم کرد” خاطرنشان کرد: “چند روز گذشته و با دعوت بنده، مدیرعامل محترم شرکت گاز استان و همه رؤسای واحدها برای اوّلین بار به نورآباد آمدند و همه این مسائل مورد بررسی قرار گرفت و قرار شد که این موضوع پیگیری شود. باتوجه به سردسیری شهرستان و سطح درآمد مردم منطقه ، می طلبد که سایر مسئولین نیز در این خصوص پیگیری بعمل آورند”.

گفتنی است امام جمعه دلفان در خطبه های نمازجمعه هفته گذشته از روند گازرسانی به روستاهای این شهرستان انتقاد کرده بود و محاسبه قیمت تعرفه گاز مردم این شهر را ناعادلانه عنوان کرده بود.

قابل ذکر است که بر اساس تقسیم بندی اقلیم های کشور، 14 شهر کشور در اقليم اول (سرد يک)، شهرستان دلفان به همراه 110 شهر دیگر از جمله خرم آباد در اقلیم دو(سرد دو)، 106 شهر در اقيلم سه (سرد سه)، 74 شهر در اقيلم معتدل و 58 شهر در اقليم گرمسيري قرار گرفته اند.

 1. نویسنده دیدگاه: هدایت
  آبان ۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۲۰

  ضمن تشکر از پیگیریهای دلسوزانه امام جمعه محترم و رییس گاز شهرستان نورآباد…قابل ذکر می باشد که شهرستان نورآباد لرستان به همراه شهرهای بروجن، شهر کرد، بافت و اقلید فارس تنها شهرهای ایران هستند که در ارتفاع بالاتر از 2000 متر سطح آزاد دریاها قرار دارند. واین خود به تنهایی برای سردسیر بودن این شهرستان کافی است…پیگیری حق و حقوق مردم این شهرستان جز با دلسوزی مسئولان میسر نخواهد بود…مجددا” تشکر

 2. نویسنده دیدگاه: behzad
  اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۱۸

  لطفا زودتر به روستای نصرت اباد گاز رسانی شود

 3. نویسنده دیدگاه: رحمانی
  آذر ۱۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۷:۲۲

  از پیگری شما وامام جمعه محترم برای تغییر به اقلیم 1سرد ممنونیم خسته نباشید مردم هم منتظر پیگیری های مستمر رعایت عدالتند متشکریم

 4. نویسنده دیدگاه: سجاد مرادی
  دی ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۵۱

  لطفا به روستای میربگ شمالی از جمله روستای حسن آباد و مراد آباد گل گل که در نزدیکی لوله گاز روستای معصوم آباد هست توجه شود.تشکر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار