سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 16436
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جاسوسی هوایی آمریکا از سفر ۴ سال پیش مقام معظم رهبری به کردستان
Print This Post

خبرگزاری تسنیم: گزارش‌های منتشر شده از سوی ادوارد اسنودن فاش کرده سازمان‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس سفر سال ۱۳۸۸ رهبر معظم انقلاب به استان کردستان را با استفاده از سیستم‌های پیشرفته ماهواره‌ای رصد کرده‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم؛ روزنامه‌های نیویورک تایمز آمریکا و گاردین انگلیس در بخشی از گزارشی که روز گذشته (شنبه 11 آبان) درباره اسناد منتشر شده از سوی ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا منتشر کرد مدعی شد سازمان‌های جاسوسی آمریکا سفر 4 سال پیش رهبر انقلاب به استان کردستان را مورد رصد و تجسس قرار داده‌اند.

به گزارش نیویورک تایمز، در ماه می سال 2009 (اردیبهشت 1388) زمانی که خبر سفر قریب الوقوع آیت‌الله خامنه‌ای به کردستان منتشر شد، دستگاه‌های جاسوسی آمریکا به‌سرعت مأموریت پیشرفته جاسوسی از این سفر را با نام عملیات دِرِدنوت (Operation Dreadnought)  طرح‌ریزی کردند.

آژانس امنیت ملی آمریکا (.N.S.A)، در این عملیات فوق‌پیشرفته با همکاری آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی وفضایی، و آژانس شنود انگلیس اقدام به رصد ماهواره‌ای خودرو‌ها، سیستم‌های حفاظت، مکالمات تیمهای امنیتی، پیام‌های رد و بدل شده از سوی خلبانان هواپیما و بالگرد‌ها در هنگام فراز و فرود کرده‌اند.

سازمان‌های امنیتی آمریکا و انگلیس در جریان این جاسوسی بخشی از مکالمات تیم‌های  حفاظت و همراه رهبر ایران را شنود می‌کنند که مکالمه‌ای برای یافتن یک جرثقیل جهت جابه‌جایی یک دستگاه آمبولانس و یک دستگاه خودروی آتش‌نشانی از جمله آنهاست. همچنین  آنها سخنرانی رهبر انقلاب را در زمانی که برای جمعیتی که در یک استادیوم فوتبال جمع شده بودند شنود کرده‌اند.
به گزارش این روزنامه هدف از این عملیات، شنود صحبت‌های رهبر ایران نبوده است بلکه جمع‌آوری اطلاعات و بررسی امکان ایجاد یک تور استراق سمع بر فراز ایران در مواقع بحران است.

این «اثر انگشت‌های ارتباطاتی» اعلام شده در این طرح به سازمان‌های جاسوسی آمریکا اجازه می‌دهد تا بتوانند با رهگیری جریان ارتباطات بین المللی، پیام‌های مربوط به رهبر ایران را رصد کنند. در یک شرایط بحرانی،(برای مثال در موضوع هسته‌ای) توانایی دسترسی به  ارتباطات رهبران ایران، فرماندهان نظامی و دانشمندان به آمریکا برتری خواهد داد.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار