سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 168339
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردین ۱۳۹۷
تعداد نظرات: . نظر
خانه » اخبار برتر » حقوق محیط زیست از منظر شریعت اسلام
Print This Post

مکتب اسلام به عنوان مکتب جامع، زیباترین و منطقی ترین نظریه ها در مورد طبیعت که جز لا ینفک زندگی مادی بشریت است را مطرح می کند.

سلام دلفان– مکتب اسلام به عنوان مکتب جامع، زیباترین و منطقی ترین نظریه ها در مورد طبیعت که جز لا ینفک زندگی مادی بشریت است را مطرح می کند و نه اجازه می دهد بشر طبیعت را معبود خویش قرار دهد و نه آن را موجودی بی روح بداند.

بلکه جلوه های طبیعی را ، آیه ، کمله و موجوداتی با شعور نسبی که سپاس گزار و تسبیح گوی خالق خود باشد بیان میکندو انسان را به کرنش در مقابل خالق آن فرا می خواند.

« و أوحی ربک إلی النحل أن اتخذی من الجبال بیوتا و من الشجر و مما یعشرون » سوره نحل آیه ۶۸

بررسی آیات شریفه قران و سیره و کلام اولیا خداوند (علیهم السلام) موارد فراوانی از اهمیت محیط زیست را در نگاه مکتب معرفی می کند. از جمله:

الف – طبیعت مسخر انسان را طیبات معرفی و همچنین نعمتی را مایه کرامت انسان معرفی می کند(و لقد کرمنا بنی ادم و حملناهم فی البر و البحر و رزقناهم من الطیبات وفضلناهم علی کثیر ممن خلقنا تفضیلا)اسرا آیه ۷۰

ب– خداوند عزیز با تاکید بر اینکه نظام هستی بر اساس مصلحت آفریده شده است در کنار این تاکید ،از ایجاد فساد در این نظام نهی می کند(وَلَا تُفْسِدُوا فِی الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا ۚ إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِیبٌ مِنَ الْمُحْسِنِینَ) اعراف آیه ۵۶

وطبیعی است استفاده نابخردانه از منابع طبیعی و زیاده روی در بهره برداری از آن از مصادیق تخریب محیط زیست است

ج – در آموزه های دینی و مکتب زیبای اسلام مسلمان به در ختکاری و ایجاد فضای سبز و پاک سازی آب روان تشویق شده اند.

پیغمبر اسلام (ص )می فرمایند: هرگاه نهالی در دست شماست و قیامت برپا می شود، در آن فرصت کوتاه آن نهال را بکارید – نهج الفصاحه جلد ۱ص۷۱۳ .

همچنین آن حضرت میفرمایند: ۳ گروه هستند که با کار خود مورد لعن و مذمت خداوند قرار می گیرند : (کسانی که اماکن عمومی، سایبان ها و محل پیاده شدن مسافران را آلوده می کنند ؛کسانی که آب عمومی( نوبتی) را غصب می کنند ؛ و کسانی که سد معبر کنند و مانع عبور عابران شوند )- وسائل الشیعه جلد ۱ ص۳۲۵
ح – احترام به محیط زیست و انواع گونه های جانوری و گیاهی ، در مناسک حج و در حرم امن الهی به مسلمانان یاد آوری می شود، شکارصید و قطع درختان در حالت احرام و حتی در حال غیر از احرام از موارد منهی عنه شمرده می شود و در مواردی موجب کفاره و پرداخت جریمه می شود.
قطع درختان؛ قطع عمر انسان

و- قطع درختان مساوی با قطع عمر انسان است، چونکه سفره‌های آب زیرزمینی با وجود جنگل، مراتع و درختان غنی می‌شود پس منابع طبیعی باید حفظ شود چراکه کمبود آب، زندگی را به مخاطره می‌اندازد.

✍️حجت الاسلام یوسف خانی دکترای حقوق

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار