سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17420
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » جدال بر سر یک کرسی/ عارف یا ناطق؟ مسئله این است!
Print This Post

این جریان کارنامه درخشانی در تشکیلاتی عمل کردن نیز ندارد. تا جایی که عارف نیز بر لزوم برنامه‌محور بودن و تشکيلاتي عمل کردن اصلاح‌طلبان تاکيد و می گوید: «در جريان اصلاحات برخي تجربه‌ها وجود دارد که در دقيقه 90 و تحت برخي فشارها تصميماتي گرفته مي‌شود که معمولاً اينگونه تصميمات، تصميمات معقولي نيست. اصلاح‌طلبان بايد افق درازمدتي براي فعاليت‌هاي خود ترسيم و در اين راستا حرکت کنند.»

سرویس سیاسی «فردا»: با نگاهی به فعالیت و رایزنی های پشت پرده اصلاح طلبان در چند وقت اخیر می توان دریافت که این طیف در سکوت خبری، صندلی‌های سبز بهارستان را نشانه رفته است. اصلاح‌طلبان که گویی خود را از هم اکنون پیروز انتخابات مجلس می دانند در اندیشه ریاست قوه‌مقننه بوده و چندین گزینه را نیز برای همین منظور آماده کرده اند! محمدرضا عارف که در انتخابات ریاست‌جمهوری کنار کشیده بود همچنین علی اکبر ناطق نوری اکنون از جدی‌ترین گزینه های اصلاح طلبان برای ریاست مجلس دهم محسوب می‌شوند.

گمانه‌زني‌ها بر سر ارائه فهرست از سوي احزاب و گروه‌هايي كه هشت سال گذشته را در انزواي سياسي به سر برده‌اند در حالی قوت گرفته که هنوز بيش از دو سال به برگزاري انتخابات مجلس دهم باقی مانده است. در همین رابطه از سویی جبهه اصلاحات با توجه به کناره گیری عارف از انتخابات ریاست جمهوری، وی را سرلیست این جبهه در دهمین انتخابات مجلس دانسته و از سویی دیگر کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران از احتمال اجماع اصلاح‌طلبان بر روی نام ناطق نوری برای حضور در انتخابات خبر می دهد.

اما مطرح شدن نام های مختلف برای سرلیستی اصلاح طلبان در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی از چند منظر قابل بررسی است. در واقع اصلاح طلبان در حالی طی روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری و با اطمینان از اینکه پیروز انتخابات شده اند با در پیش گرفتن پروژه فتح سنگر به سنگر در اندیشه انتخابات های پیش روافتاده اند که تا دهمین انتخابات مجلس حدود دو سال دیگر باقی است! باید گفت وارد شدن به مسائل انتخاباتی از هم اکنون اشتباه بزرگ اصلاح طلبان بوده زیرا این موضوع نه تنها به آرامش کشور و بهبود روند خدمتگذاری به مردم لطمه وارد خواهد کرد بلکه حتی به روند اجماع گروههای اصلاح طلب نیز لطمه وارد کرده و سبب انشقاق آنها نیز خواهد شد.

در همین زمینه محمدرضا عارف نیز معتقد است برخي مسائلي که اکنون درباره انتخابات مجلس دهم مطرح مي‌شود، زودهنگام بوده و موجب شکنندگي جريان اصلاح‌طلب خواهد شد.

از سوی دیگر با اینکه اصلاح طلبان همواره از اِجماع سیاسی و ضرورت پذیرش نظرات بزرگان این جبهه سخن می گویند اما تنها در معدود مواردی به اجماع رسیده و می توان گفت گزینه وحدت در حیات سیاسی آنان آنچنان پررنگ نیست. ضمن اینکه این جریان کارنامه درخشانی در تشکیلاتی عمل کردن نیز ندارد تا جایی که عارف نیز بر لزوم برنامه‌محور بودن و تشکيلاتي عمل کردن اصلاح‌طلبان تاکيد و می گوید: «در جريان اصلاحات برخي تجربه‌ها وجود دارد که در دقيقه 90 و تحت برخي فشارها تصميماتي گرفته مي‌شود که معمولاً اينگونه تصميمات، تصميمات معقولي نيست. اصلاح‌طلبان بايد افق درازمدتي براي فعاليت‌هاي خود ترسيم و در اين راستا حرکت کنند.»

وی البته تشکیلاتی عمل کردن را به معنای تشکیلاتی که قائم به فرد باشد ندانسته و می گوید  تشکیلاتی که قائم به فرد باشد مطمئناً شکست خواهد خورد.

از سوی دیگر مطرح کردن نام های مختلف از سوی طیف های اصلاح طلب خبر از انشقاق و سهم خواهی این طیف در انتخابات آینده می دهد. در همین رابطه عارف و حامیانش که با دلخوری از صحنه فعالیت انتخاباتی کنار کشیدند پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفته وارد مرحله جدیدی از فعالیت سیاسی شده و در همین رابطه به فکر برنامه ریزی برای انتخابات مجلس آینده افتادند اما همین موضوع سبب شد چهره‌های مطرح اصلاحات با نگاه بدبینانه نسبت به ورود مستقل عارف به عرصه سیاست و خروج وی از زیر بار تصمیم‌گیری‌های ملوک‌الطوایفی، این اقدام را در راستای ایفای نقش عارف در زمین اصولگرایان و انشقاق بیشتر در بدنه اصلاح‌طلبان تعبیر کنند.

سوی دیگر میدان گروهی از اصلاح طلبان قرار دارند که معتقدند باید روش انتخابات ریاست جمهوری را پیش گرفته و ناطق نوری که چهره ای معتدل تر است را ریس مجلس کنند. در همین زمینه زیباکلام، فعال اصلاح طلب گفته است: «آقای کرباسچی گزینه بسیار مناسبی را مطرح کرده است. به این دلیل که اجماع اصلاح‌طلبان بر روی آقای عارف باعث می‌شود که اصولگرایان به دست و پا بیفتند تا اجازه ندهند اصلاح‌طلبان به مجلس راه یابند، ما باید همان سیاستی را که در انتخابات ریاست جمهوری 92 در پیش گرفتیم در انتخابات مجلس دهم هم پیاده کنیم یعنی سرمایه‌گذاری بر روی شخصیتی که اصولگرایان را خیلی دچار ضدیت با اصلاح‌طلبان نکند.»

حال با این نظرات ضد و نقیض مشخص نیست اصلاح طلبان چگونه می خواهند پیروز دهمین انتخابات مجلس باشند؟ این در حالی است که مطرح شدن بحث های انتخاباتی از سوی اصلاح طلبان از هم اکنون آسیب پذیری این جریان را بیشتر کرده و به انشقاق این طیف دامن می زند. حال باید دید این بار نیز اصلاح طلبان می توانند در دقیقه 90 از شکست در انتخابات فرار کنند یا …

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار