سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17450
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۱۲ نظر
خانه » اخبار برتر » چرا دولت یازدهم دست به دامن “رستمِ دولت احمدی نژاد” شد؟
Print This Post
راز یک انتصاب؛ (4 نظر)

معاون اول کابینه تدبیر پس از سه ماه متوجه شده است که ژنرال های پیر دولت فعلی اگرچه سوابق و ادعاهای زیادی دارند، اما در عرصه عمل دستشان خالی است و برای فرار از پاسخگویی چاره ای جز بهانه کردن تحریم ها و متهم کردن گذشتگان ندارند.

سلام دلفان- عصر دیروز (شنبه) رسانه ها خبر دادند که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در حکمی رستم قاسمی را به عنوان مشاور خود منصوب کرده است. این حکم در نگاه اول تعجب ناظران و اهالی رسانه را برانگیخت. چرا در میان این همه گزینه، جهانگیری برای رستم قاسمی حکم زده است؟ 

به گزارش جهان نیوز اسحاق جهانگیری وزیر صنایع و معادن دولت خاتمی و استاندار اصفهان در دولت هاشمی بوده است، او از جمله اصلاح طلبانی است که در دایره کارگزارن تقسیم بندی می شود. شاید از جمله سیاسی‌ترین و اصلاح‌طلب‌ترین مردان روحانی همین جهانگیری باشد چه که اغلب مواضع وی پس از تصدی پست معاون اولی سیاسی و اصلاح طلبانه بوده است از سوی دیگر شنیده شده که واسطه ورود  اصلاح طلبان تندرو از جمله استانداران خاتمی به دولت اعتدال، معاون اول دولت یازدهم بوده است. آقای جهانگیری در کمتر سخنرانی است که گریزی به دو دولت گذشته نزند. او تا کنون نه تنها جمله ای در تایید دولت قبل نگفته بلکه تصویری سیاه از دولت نهم و دهم به مخاطبانش ارائه می دهد تا جایی که اندکی پس از انتصابش در سخنانی به کنایه دولت قبلی را ضدعدالت ترین دولت و دارای بیشترین فساد اعلام می‌کند.

سابقه رستم قاسمی هم معلوم است. او وزیر همان دولتی است که جهانگیری درباره اش گفته “اصلا مدیری در دولت احمدی‌نژاد وجود نداشت که ضعف مدیریتی وجود داشته باشد”! (19 مرداد در گفتگو با روز نو) ضمن اینکه قاسمی تا پیش از ورود به دولت عضو سپاه پاسداران بوده است. اصلاح طلبان همواره منتقد و مخالف ورود نظامیان به سیاست و اقتصاد بوده و بخاطر ورود چند تن از اعضای سپاه به دولت احمدی نژاد، این دولت را به نظامی گری متهم می کردند. قاسمی برغم فشارها حاضر نشد از بیژن زنگنه برای کسب رای اعتماد از خانه ملت حتی در قبال وعده و وعیدها حمایت کند.

بر همگان واضح است که فاصله مشی فکری ارزش‌گرایانه رستم قاسمی تا خط فکری اسحاق جهانگیری به اندازه کافی زیاد است که نشود ادعا کرد این حکم بر اساس نگاه فراجناحی! دولت فعلی بوده است. درو کردن مدیران گذشته و رد کردن بسیاری از مدیران لایق کابینه قبل و برچسب‌زنی به آنان از سوی آقای جهانگیری و رفقایش این گزاره را کاملا رد می کند.
حالا چه شده است که رییس ناکام ستاد هاشمی رفسنجانی در انتخابات یازدهم و معاون اول دولت تدبیر و امید، دست به دامن رستم دولت احمدی نژاد شده و “100 روز” پس از آغاز بکار دولت از او کمک خواسته است؟

به نظر می رسد که آقای جهانگیری پس از جلوس بر کرسی معاون اولی با واقعیت‌ها مواجه شده و ترجیح داده تا عملگرایانه به پیش رود. او خوب می داند که شعاردادن و بد و بیراه گفتن به قبلی ها تاریخ مصرف اندکی دارد و مردم از وی و همکارانش انتظار دارند که وعده های دولت تدبیر و امید را تحقق ببخشند. حالا دیگر دریافت ماهانه یارانه نه خواست مردم بلکه حق طبیعی آنان است، حقی که گویا احقاقش برای دولتمردان سخت و سخت‌تر شده است. شاید آقای جهانگیری هنوز هم در مقابل رسانه ها و در تریبون های رسمی، دولت قبل را منکر شود اما در عالم واقعیت نمی تواند هنر دولت گذشته در تامین ماهانه مبلغ 3500 میلیارد تومانی یارانه ها را منکر شود. او اکنون خوب می داند که رستم قاسمی و امثال او بودند که نگذاشتند خلف وعده ای در واریزشدن یارانه ها رخ دهد. او بخوبی از نقش رستم قاسمی در دور زدن تحریم ها و “جابجایی ها” آگاه است و می داند که “کلید” اصلی همان «رستم پاسدار» است و هم  می داند که دلخوش کردن به ژنو 1 و 2 و 3 و 4 و… کاری عبث است و آبی از آن گرم نخواهد شد، او سخنان ظریف را شنیده است. معاون اول کابینه تدبیر پس از سه ماه متوجه شده است که ژنرال های پیر دولت فعلی اگرچه سوابق و ادعاهای زیادی دارند، اما در عرصه عمل دستشان خالی است و برای فرار از پاسخگویی چاره ای جز بهانه کردن تحریم ها و متهم کردن گذشتگان ندارند.

درباره رستم این مرد کم‌حرف اما پرکار کابینه دهم سخن زیاد گفته شده تا جایی که او را “مرد دور زدن تحریم ها” و یکی از عوامل اصلی تامین ارز کشور در دولت قبل بویژه در بخش یارانه ها و… می دانند. حالا معاون اصلاح طلب دولت روحانی دست یاری به سوی رستم دولت احمدی نژاد دراز کرده تا شاید بتواند دولت تدبیر و امید را از گردنه مشکلات و توقعات عبور دهد و از “مرد ضد تحریم” دولت دهم، فن دور زدن تحریم در دولت یازدهم را بیاموزد چه که رستم قاسمی بر خلاف وزرای روحانی با شنیدن نام تحریم، بست نمی نشیند و زانوی “نمی توانیم” بغل نمی گیرد.

اکنون ماه عسل دولت یازدهم به پایان رسیده و مردم منتظر وعده های صدروزه و گزارش صد روزه هستند. آیا رستم قاسمی می تواند کاری کند که دولت راستگویان، “صادقانه” به مردم گزارش دهد؟ آیا رستم دولت احمدی نژاد ناجی دولت روحانی خواهد بود و خواهد توانست تدبیری برای بلاتکلیفی دولت تدبیر و امید بیندیشد؟ آیا حکم اسحاق برای رستم به معنای پذیرش روش های گذشته و ترجمان “مقاومت مدبرانه” با «نگاه به درون» است و آیا حکم رستم پایانی بر بهانه‌جویی‌ها و شروعی برای اعتدال‌ورزی خواهد بود؟

 1. نویسنده دیدگاه: حمید
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۷:۴۹

  باسلام…لطفاحرفه ای کارکنید..خروجی واقعی رستم احمدی نژادچی بود؟اگرچه خدمات قابل ملاحظه ای انجام داده اند ولی تیترخبرمناسب نیست.

 2. نویسنده دیدگاه: سعید
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۲۷

  باسلام مگه فقط هیکلش رستم باشه ما که جز پسرفت چیزی از اینا ندیدیم عملکرد دولت تدبیر و امید در این مدت کم با توجه به دیپلماسی فعال و شفافیت در بحث بودجه و ثبات نسبی در بازار بخصوص در بازار دارو طلا و ارز قابل ستایش و تقدیر کما اینکه رهبر عزیز و فرزانه انقلاب از تحرکات دیپلماسی دولت روحانی حمایت قاطع فرمودن پس به تأسی از ایشان به جای تخریب حمایت کنیم

 3. نویسنده دیدگاه: سعید
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۲:۲۸

  باسلام مگه فقط هیکلش رستم باشه عملکرد دولت تدبیر و امید در این مدت کم با توجه به دیپلماسی فعال و شفافیت در بحث بودجه و ثبات نسبی در بازار بخصوص در بازار دارو طلا و ارز قابل ستایش و تقدیر کما اینکه رهبر عزیز و فرزانه انقلاب از تحرکات دیپلماسی دولت روحانی حمایت قاطع فرمودن پس به تأسی از ایشان به جای تخریب حمایت کنیم

 4. نویسنده دیدگاه: reza
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۵:۲۳

  دوست عزیز حمید آقا اگه کسی چهار سال اول احمدی نژاد را انکار کنه مطمئن باش از رو غرض ورزی اینکارو انجام داده، بحث روی چهار سال دوم هست که احمدی نژاد با تشدید تحریم ها جنگ سوریه و کارشکنی حضرات سرمایه دار که غالبا از چهار دولت قبل هستن روبرو شد،بله در سال آخر نرخ رشد تورم غیر قابل قبول هست ولی بعضی چیزا قابل قبوله اینکه مثلا از یکسال فقط سه ماهش گذشته باشه و کسی بیاد شعار بده نرخ رشد سالانه مثبته اینا دروغ و شعاره که متاسفانه الان شاهد هستیم با اینکه فقط صد روز گذشته میگن نرخ رشد سالانه مثبت شد،

 5. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۰۱

  ” هنر دولت گذشته در تامین ماهانه مبلغ ۳۵۰۰ میلیارد تومانی یارانه ها” عقل کل (!) میدونی اصلی ترین ریشه تورم همین هنر بود که از طریق مابه التفاوت فروش ارز و چاپ اسکناس بدون پشتوانه تامین میشد؟ خدایا کسانی که خود را به خواب زده اند بیدار فرما آمین یا رب العالمین

  • نویسنده دیدگاه: reza
   آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۷:۴۴

   عقل کل اولا خودتی، دوما این یارانه رو هم کروبی هم هاشمی مطرح کردن خود هاشمی مرحله دوم انتخابات با احمدی نژاد نگفت نفری پنجاه هزار میده؟ شما چرا الکی لج میکنین از هاشمی به بعد چهار دوره دولت دست شما بوده من خودم بیکار دولت خاتمیم دوره خاتمی لیسانس گرفتم و سربازیم انجام دادم، در ضمن یارانه از افزایش حاملهای انرژی پرداخت میشه پول سوبسیدای بود که قبل دولت رو کالاها میذاشت ، ما فقط به درد این دورغهای که امروز گفته میشه میخوریم دولت گذشته خیلی کار کرد عزیز برو دور و ورتو ببین

 6. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  آبان ۲۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۰۷

  رستم رو خوب میدونی؟
  بازم فکر کن شاید جای خوب و بد را قاطی کردی؟

 7. نویسنده دیدگاه: ........
  آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۰:۲۰

  اینم ی تحلیل ازنوع شریعتمداری!!!!!!!!!!!!!!

  • نویسنده دیدگاه: reza
   آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۷:۵۱

   با لج هیچی درست نمیشه من کار به شریعتمداری ندارم دعا میکنم که روحانی اون چیزای که گفته انجام بده دعا میکنم سر وعده هاش باشه برای موفقیتشم دعا میکنم چون تنها کسی که از وعده های دروغ ضرر میبنه من وامسال منه

 8. نویسنده دیدگاه: حکیم
  آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۱:۲۶

  سلام بر همگی شاید شما سلامیها داستان پیکاسو وان افسر نازی را شنیده باشید ( هر چند یقین دارم که به جزء تحلیلهای برادر حسین چیزی بیشتر از دنیای امروز نمی دانید ) در زمان جنگ جهانی دوم هنگام اشغال فرانسه پیکاسو یک تابلو هنری از خرابیهای پاریس کشیده بود افسر نازی به او گفت این شاهکار کار شماست او زیرکانه جواب داد نه قربان کار شما ست حال این حکایت ماست که مگر این شاهکار 8 ساله با 100 روز که هیچ با 100 سال درست میشود حتی اگر رستم هادر میدان باشند.

 9. نویسنده دیدگاه: بیچاره
  آبان ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۰۳

  ترو خدا سلامی ها خودتونو با این تحلیلها خراب نکنید.بقول احمدی نژادتون اون ممه رو لولو برد

 10. نویسنده دیدگاه: همشهری
  آبان ۲۹, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۷:۳۸

  چهارسال اول ودوم مکمل همند برای تخریب اقتصاد ومنابع ملی ومعنوی وانسانی واقتصادی و… برادر

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار