سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17526
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » توصیه 79 مقام آمریکایی به اوباما درباره ایران + اسامی
Print This Post

79 مقام سابق نظامی، سیاسی، اطلاعاتی و کارشناسان امنیتی آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما از تلاش‌های رئیس‌جمهور آمریکا برای رسیدن به راه‌حل دیپلماتیک در پرونده هسته‌ای ایران، قدردانی کردند.

به گزارش سلام دلفان به نقل از مشرقدر نامه این مقامات سابق و فعلی دولت آمریکا، همزمان با حمایت از رویکرد اوباما در برخورد دیپلماتیک با ایران، سیاست‌های پیشین اوباما در قبال ایران – از تحریم و فشار تا تهدید نظامی و همه گزینه‌های روی میز – را عامل تغییر روش ایران در مذاکرات و تلاش برای توافق هسته‌ای دانسته‌اند. این در حالی است که هفته گذشته دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در جلسه علنی مجلس تأکید کردند تهدید و تحقیر در برخورد با ایران به جایی نخواهد رسید.

 

 

این نامه همزمان با دور تازه مذاکرات ایران و 1+5 در ژنو منتشر شده است که بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران معتقدند مذاکرات ژنو و توافق احتمالی با ایران، نقطه آغاز جدیدی پس از یک دهه بی‌اعتمادی خواهد بود.

با وجود حسن‌نیت بی‌سابقه ایران در مذاکرات اخیر، تا کنون کارشکنی‌های فرانسه و نفوذ لابی اسرائیل در مذاکرات از یکسو و تداوم رفتارهای دوگانه آمریکا در برخورد با مسئله هسته‌ای ایران – تأکید بر  ادامه فشارها و عدم لغو رژیم تحریم‌ها – هنوز توافق مورد نظر حاصل نشده است.

اتحادیه اروپا نیز در سوی دیگری از پرونده سیاسی‌شده برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای، روز گذشته در اقدامی به دور از حسن‌نیت و مخرب، با وجود اعلام دادگاه برای رفع تحریم برخی شرکت‌های کشتیرانی و بانک‌های ایران، مجدداً رأی به ادامه این تحریم‌ها داد.

 

متن نامه 79 مقام آمریکایی به اوباما به شرح زیر است:

آقای رئیس جمهور،

 

ما تصمیم شما برای استفاده مقتدرانه از دیپلماسی برای رسیدن به توافق با ایران را تحسین می‌کنیم، بویژه اینکه به نظر می رسد اراده رئیس‌جمهور حسن روحانی نیز برای شفافیت بیشتر و وضع محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی و مورد قبول جامعه بین‌الملل در برنامه هسته‌ای ایران است. کار دشوار دیپلماسی هم اکنون آغاز شده است. دهه‌ها بی‌اعتمادی و نبود ارتباط میان دو کشور، کار رسیدن به توافق و ضمانت مورد نظر را برای اطمینان از اینکه برنامه هسته‌ای ایران فقط برای مقاصد صلح‌آمیز است، بسیار پیچیده خواهد کرد.

 

 

شما در تصمیم‌تان برای تعامل با ایران، بدون شک با مخالفت‌هایی روبرو خواهید شد. ما از سیاست جدید شما حمایت می‌کنیم و متعهد می‌شویم تحسین و حمایت سایر هموطنان آمریکاییمان از آرزوی شما برای ساخت خاورمیانه‌ای آرام و با همکاری متقابل در این دوره گذار را جلب کنیم. با توجه به ابتکار عمل اتخاذ شده از سوی دولت ایران که بخشی از آن ناشی از سیاست‌های پیشین شماست، گزینه دیپلماتیک در این برهه صحیح‌ترین گزینه است.

 

 

امیدواریم در این مسیر جدید مهم و سازنده‌ای که در پیش گرفته‌اید موفق باشید.

 

 

برخی از امضاکنندگان این نامه عبارتند از:

 

مورتون آبراموویتز – سفیر سابق آمریکا در تایلند و ترکیه

 

مایکل آرماکاست – سفیر سابق آمریکا در ژاپن و فیلیپین

 

برایان آتوود – معاون سابق وزارت خارجه آمریکا

 

رابرت میسون بیکرافت – سفیر سابق آمریکا در بوسنی و هرزگوین

 

جان بیرل – سفیر سابق آمریکا در روسیه و بلغارستان

 

حمید بیگلری – معاون سابق بانک سیتی‌گروپ آمریکا

 

باربارا بودین – سفیر سابق آمریکا در یمن

 

آویس بولن – سفیر سابق آمریکا در بلغارستان

 

تئودور الیوت – سفیر سابق آمریکا در افغانستان

 

استفان هاینز – رئیس بنیاد برادران راکفلر

 

استفان چنی – ژنرال نیروی دریایی ارتش آمریکا

 

وندی چمبرلین – سفیر سابق امریکا در پاکستان

 

ریچارد بوچر – مشاور سابق وزیر خارجه آمریکا در جنوب و شرق آسیا، سفیر آمریکا در قبرس

 

متن اصلی و لیست کامل 79 مقام آمریکایی امضاکننده نامه را از اینجا مشاهده کنید.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار