سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17607
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: ۲۷ نظر
خانه » اخبار برتر » نقدی بر تصمیم اخیر شرکت مخابرات مبنی بر حذف سرویس های نامحدود اینترنت
Print This Post
(11 نظر)

تدبیر و تصمیمی که نه تنها کوچکترین رضایتمندی شهروندان را در آن لحاظ نکرده اند بلکه به تنها موردی که فکر نکرده اند مردم بوده و چیزی جز سودآوری برای شرکت مخابرات در آن دیده نمی شود

سلام دلفان- نسیم دلفان نوشت: در نگاهی اجمالی به زندگی امروزه بشر و هزینه های آن می بینیم که غیر از خوراک و پوشاک ، مردم در چند چیز معمولأ مخارجی مشابه دارند از جمله آب ، برق ، گاز ، تلفن و با لحاظ کردن خودرو که در زندگی امروز جای خود را پیدا کرده بایستی سوخت بنزین یا گاز سی ان جی را هم به آن اضافه کرد.

این مخارج ثابت که اشاره شد در کشور ما به چند وزارتخانه جداگانه وابسته است ، مخابرات یکی از پر سود ترین شرکت های درآمدی کشور محسوب می گردد که در مقایسه با سایر وزارت ها و سازمان ها مانند وزارت نیرو ( آب ، برق ) و حتی وزارت نفت و شرکت گاز با پایین ترین هزینه بالاترین سودآوری را دارد.

البته اینکه می گوییم پایین ترین هزینه نه به معنی اینکه واقعأ هزینه هایش خیلی پایین باشد اما در مقایسه ای با وزارت و سازمان های همتراز خود هزینه هایش بسیار پایین تر است.

با یک حساب سر انگشتی و با نگاهی به فیش های تلفن ثابت ، همراه و همچنین اینترنت به واقعیت عرایض بنده خواهید رسید.

حتمأ بارها شنیده اید که تعداد ارسال پیامک های مناسبتی در روزهای خاص سر از رقم های نجومی در می آورد و با یک ضرب و تفریق ساده متوجه می شویم که چه سود کلانی به جیب مبارک اپراتورهای تلفن همراه خصوصأ همراه اول به عنوان پر مشترک ترین اپراتور خاورمیانه واریز می شود.

حالا کاری به این موضوع نداریم که هربار چه کلاه گشادی سر مردم می رود به واسطه پیامک هایی که باید به مقصد برسد ولی نمی رسد و پولش هم برگشت خوردنی نیست.

هر چند ماه یک بار، نوع محاسبه مکالمه های تلفن ثابت و همراه به نظر آقایان مخابراتی غیرمنصفانه به نظر می رسد و دستی به سر و گوش فرمول های محاسبه ای خود می کشند و مردم بی نوا را نوازشی جانانه می دهند و گاهأ هم این تغییرات محاسبه ای بی سر و صدا انجام می شود تا داد مردم به گوش همدیگر نرسد و اصلأ نداند که از کجا خورده اند.

در دولت جدید ، تدابیر اندیشیده شده برای محاسبه های رو به افزایش مخابراتی نمود بیشتری پیدا کرده و متاسفانه حتی از رسانه ای شدن آن هم به نوعی جلوگیری می شود.

جدیدترین روند تغییرات فرمول های محاسبه مخابرات که بیش از هر چیز نارضایتی مردم را به دنبال داشته است بحث اینترنت است.

اینترنت امروزه از پایه های رشد فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی هر کشور به شمار می رود و ارتباط مستقیمی با مباحث اشاره شده پیدا کرده و مردم را هم به صورت های گوناگون و به دلایل مختلف درگیر خود کرده است.

سازمان ها ، ادارات ، شرکت ها ، بانک ها ، دانشگاه ها ، دانشجویان ، مشاغل خصوصی و غیر خصوصی ، رسانه ها خصوصأ رسانه های مجازی و در کل اکثریت قریب به اتفاق مردم به طور مستقیم یا غیر مستقیم خواهان اینترنت هستند و کارشان به نوعی مرتبط با فضای مجازی است.

معضل هایی مانند سرعت بسیار کند اینترنت ، قطعی های گاه و بی گاه و خدمات بسیار ضعیف متولیان امر از عمده مشکلاتی بود که تا به حال مردم با آن درگیر بودند و هیچ وقت هم دادشان به جایی نرسید و به ناچار خود را با این معضلات وفق دادند و این مشکلات را جزئی از استرس ها و سوهان های اعصاب روزمره شان به حساب آوردند ، همانند مریضی که دلش بخواهد یا نخواهد با نوع بیماری اش بایستی کنار بیاید و به قول معروف آش کشک خاله ست بخوری پاته نخوری پاته!

ای کاش کار به همین جا ختم می شد!

• تدبیر جدید دولت ، تغییر نوع واگذاری اینترنت و فرمول های جدید محاسبه ای

تاکنون اینترنت برای مشترکان “بسته به نوع کارشان” به صورت های گوناگون از جمله سرویس نامحدود واگذار می شد ، به طور مثال مسئولین رسانه های مجازی با توجه به اینکه شغلشان فقط با ورود به فضای مجازی امکان پذیر بود از سرویس نامحدود استفاده می کردند و علی رغم سرعت بسیار پایین و قطعی های نا به هنگام ، کارشان تا حدودی راه میافتاد.

اما تدبیر جدیدی به کار گرفته شد که سرویس نامحدود حذف شده و بجای آن فقط سرویس محدود و به قول معروف “هجمی” واگذار شود.

تصمیمی که به شدت اعتراض مردمی را به دنبال داشته و باعث نارضایتی بیش از پیش مخاطبان فضای مجازی شده است خصوصأ آنهایی که بیشتر از دیگران به اینترنت وابسته هستند از جمله قشر خبرنگاران رسانه های خبری و همچنین دانشجویان و …

 این هم هدیه ای از سوی دولت عزیزمان به کاوشگران علم امروز یعنی فضای مجازی

تدبیر و تصمیمی که نه تنها کوچکترین رضایتمندی شهروندان را در آن لحاظ نکرده اند بلکه به تنها موردی که فکر نکرده اند مردم بوده و چیزی جز سودآوری برای شرکت مخابرات در آن دیده نمی شود و همچنین رفتن مردم به سوی شرکت های خصوصی واگذاری اینترنت و سود کلان آنها از این تصمیم

دقیقأ هزینه ای که برای مشترکان اینترنت با طرح جدید در نظر گرفته شده است ۱۰ برابر سابق است ، کسی که ۱۱ هزار تومان ( با سرویس ۱۲۸ کیلوبیت نامحدود یعنی پایین ترین سرویس و سرعت ممکن) در یک ماه هزینه میکرد با طرح جدید هزینه اش ماهی ۱۱۰ هزار تومان است  با همان سرویس ۱۲۸ کیلوبیت اما هجمی و محدود.

البته قبلأ اعلام کردند کسانی که تاکنون از اینترنت نامحدود استفاده کرده اند کماکان می توانند از همان سرویس استفاده کنند و این طرح برای مشترکین جدید است.

اما این گفته فقط در حد حرف باقی ماند و تمامی سرویس های نامحدود هم به محدود یا همان هجمی تبدیل شد.

حالا چرا کسی در این مملکت پیدا نمی شود جلوی این زیاده خواهی ها را بگیرد الله و اعلم !!!

از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی عاجزانه درخواست داریم به این موضوع رسیدگی کنند و اجازه ندهند وزارتخانه های دولتی با تصمیمات این چنینی روز به روز نارضایتی ملت را سبب شوند و درآمد خود را افزایش دهند.

شما می بینید که مردم ما امروز چگونه با بحث گرانی و تورم و در کل مشکلات اقتصادی و معیشتی دست به گریبان هستند و نفس در سینه مردم به شماره افتاده است ، دیگر جای برای تحمل اینگونه تصمیمات غیر معقولانه نمانده است تصمیماتی که عواقبی جز نارضایتی و فریاد مردم را به دنبال نخواهد داشت.

در پایان شایان ذکر است که طرح جدید در مخابرات برخی از استان ها از جمله لرستان بکار گرفته شده است و اینکه این طرح در کل کشور اجرایی شده است یا خیر برای نگارنده به طور دقیق مشخص نشد اما شنیده ها حاکی از این است که برخی از استان ها فعلأ این طرح را اجرایی نکرده اند.

رضا محمدی

 1. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۳۵

  اقای تحلیلگر (!) که ذره ذره تحلیلت پر از عقده ست متولی مخابرات دولت نیست نمیدونی یا خودت رو به ندونستن زدی مخابرات خصوصیه بیشتر سهامشم متعلق به … است صحبتی هم با مسئولین سایت که هر تحلیل ابکی که در مخالفت با دولت پیدا کردید رو نذارید تو سایت اثر عکس داره مثل تمام 4 سال تبلیغات صدا وسیما که نتیجش رو تو انتخابات ریاست جمهوری دیدید راستی به حاج حسین سلام برسونید!

  • نویسنده دیدگاه: یه بنده خدایی
   بهمن ۱۰, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۳:۳۷

   مگه سهامش خصوصیه هر جور دلش میخواد قیمتها رو میتونه بکشه بالا و واحدنظارت بر قیمتها هم نتونه بهش چیزی بگه؟
   من حاضرم 40هزار ماهیانه بدم ولی اینترنتم نامحدود باشه
   خدا لعنت کنه باعث وبانی این حذف سرویسو

   • نویسنده دیدگاه: امید
    اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۱:۵۱

    تنها چیزی که میشه گفت اینه که خدا لعنت کنه باعث و بانی حذف اینترنت نامحدود را .آمین

    • نویسنده دیدگاه: نام شما...
     خرداد ۱۵, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۲۲

     آمین

     • نویسنده دیدگاه: بهادر
      تیر ۹, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۲:۱۸

      آمین یا رب العالمین

      • نویسنده دیدگاه: حسين
       شهریور ۱۶, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۸:۵۹

       خداوند لعنت كنه كسي كه اينترنت نامحدود رو حذف كرد همون اينترنت سرعت 32 كيلوبايت راضي بوديمكه از ما گرفتن. اما الان هر هفته بايد 2-3 گيگ شارژ كنيم.

   • نویسنده دیدگاه: ؟
    آذر ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۰:۳۰

    آمین / والله اعصابمون رو خورد کرده ای چ تصمیم بی خودی بود ک گرفتند

 2. نویسنده دیدگاه: ناشناس
  آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۳۵

  ……. شرفشون.
  این همه پول ازما میگیرن ، اینترنتم محدود کردن که مثلاً سرعتش بره بالا اما روز به روز وضعیت سگی تر و افتضاح تر میشه.

 3. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۷, ۱۳۹۲ در تاریخ ۲۱:۵۸

  پس بخش خصوصی هر کاری خواست باید انجام بده پس دولت چه کاره است بدون ارائه خدمت جدید که نمیشه نرخ محاسبه رو اینقدر بالا برد در دفاع از نویسنده محترم

 4. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آبان ۲۸, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۸:۵۰

  اقاي تحليلگر عجب عكسي داره!!!!!!
  اگه من يه عكس اينجوري داشته باشم سلام دلفان اعدامم نميكنه???????!!!!!

 5. نویسنده دیدگاه: دلسوز
  آذر ۲, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۶:۲۵

  اولا خيلي خوشحال هستم كه اين تحليلگر برجسته دلفاني از مسائل سياسي در سطح جهان كه واقعا صلاحيتش رو نداشت به مرتبه پايين تري تشريف آورده اند
  دوما در مورد اين تحليلتون هم همونطور كه دوستان اشاره كردند و اگر توي سايت هاي خبري (توجه كنيد حتي بدون نياز به فيلتر شكن) مي توانيد ببينيد كه بين وزارت نيرو و مخابرات بحث و جدل هاي در مورد نرخ تعرفه ها وجود داره اين يعني اينكه دولت دغدغه مردم را دارد اما صاحب اصلي مخابرات كه همون … هستش زياد به فكر مردم نيست
  سوما با عرض معذرت بايد به اطلاع تحليل گر برسانم كه با دريافت يك كارت زرد ديگر شما را به تحليل در مسائل كوچكتر دعوت مي كنم
  يادتون باشه كه كلاس اول ابتدايي پايه اي براي دكتري است قرار نيست يك نفر يك شبه ره پانصد ساله بپيمايد.

  • نویسنده دیدگاه: ر ضا محمدی
   آذر ۳, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۹:۵۲

   از راهنمایی مدبرانه و حکیمانه تان بسیار خرسند شدم
   راستی که خداوند چقدر به ما لطف دارد که عالمان برجسته ای چون شما را به ما عطا فرمودند تا ما از نعمت راهنمایی هایشان بهره مند شویم
   اگر شما را نداشتیم چه خاکی بر سرمان می شد.
   فقط نظر شما بوی این را میدهد که دولت این وسط هیچ کاره هست.
   در حالی که شما در جریان نیستید ارگانی که به جاش نقطه چین گذاشتید در تعیین قیمت این فرایند که ما به اون پرداختیم دخالتی نداشته و توسط وزارت ارتباطات انجام گرفته
   این رو تحقیق کردیم بعد نوشتیم

   • نویسنده دیدگاه: دلسوز
    آذر ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۷:۳۵

    بابت تشكرتون نميدونم چي بگم باورم نميشه شما و دوستانتان قدرشناس باشيد
    اما درباره لطف خداوند مطمئنا وجود من و امثال حتما لطف خداوندي است البته به شرطي كه بنده هاي بهترتر خدا اين اجازه رو به امثال من بدن كه با بالاترين درجه تحصيلي اجازه اظهار نظر داشته باشيم.
    اگر هم ما را نداشتين مثل الان اتفاقا همه چي گل و بلبله تازه مطمئنم اگه به ميل خودت بود دوست داشتي در كنار همه اين خوبي ها دولت قبل بدون محدوديت قانوني ميتونست ادامه بده
    نميگم دولت هيچ كاره است نميگم به قيمت اينترنت اعتراضي ندارم
    اما ميگم كه اون ارگان معروف مخابرات رو گرفته حالا دولت هم گرگ فرض كنيم اون كه به قول شما گرگ نيست چرا ادامه ميده؟
    در ضمن با كمال احترام بايد بهتون بگم من مشكلم با شماست البته نه با شخص شما بلكه با افكارتون.
    براي من بي معناست كه يك شخص عادي در شهر نورآباد شادي هاي مردم بعد از انتخابات 92 و اخيرا همين ديروز در شهرهاي مختلف كشور رو نبينيد و اظهار نظر پيرمردهاي حاضر در نماز جماعت مغرب و عشاي مسجد جامع رو به خورد قشر تحصيلكرده نورآبادي كه بيشترين مخاطبان شما هستند ميدهيد آقاي محمدي من ميگم اون بحث هاي سياسي درون مسجد بين حاج…. و كربلايي … و بقيه رو بذاريد براي خودشون اونا كار بزرگ دكتر ظريف رو نميبينند
    طوري كه من شنيدم همه دارن تحقيق و تفحص مي كنند چرا ريش اينجوري ميذاره؟ چرا ريشش رو با تيغ ميزنه؟
    به همين خاطره كه به انتقادات بعضا به جاي شما هم گير مي دم چون ميدونم از همون جا نشئت مي گيره
    اميدوارم كه عليرغم مخالفت شديدم با افكار شما هيچ توهيني به جنابعالي نكرده باشم

    • نویسنده دیدگاه: رضا محمدی
     آذر ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۸:۵۹

     ببینم برادر من ، کجای چند کلام حرف من مربوط به چیزهایی هست که شما نوشتی؟
     واقعأ پیرمرد ها مخاطب سایت های ما شدن ؟ عجب
     موضوع ظریف چه ربطی به ماجرای ما داشت
     قاطی کردی برادر من
     خداوند متعال افراد بزرگواری همچون ظریف و دوستانش که تمام تلاش خودشون رو برای رفع تحریم ها با دادن کمترین امتیاز ممکن بکار گرفتند نگه دارد
     کور باد کسی که زحمت های شبانه روزی این تیم مستعد و عزیز را نبیند
     خدا شاهد قلبأ چنان علاقه ای به این تیم و در رأس آنها ظریف عزیز پیدا کردم که حسابش از دستم خارج هست
     چرا بی جهت حرف هایی میزنی که کوچکترین نشانه ای از واقعیت در آن نیست؟
     مسئله دین رو چرا با این قضایا قاطی کردی ؟
     سرت به جایی نخورده آقای با سواد

     • نویسنده دیدگاه: دلسوز
      آذر ۶, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۴:۰۳

      از اینکه به حالت تمسخر جواب داده بودی منم مثل خودت جواب دادم
      حرف من اینه که تحلیل های تو بیشتر به درد اون جماعت پیرمردها میخوره نگفتم مخاطبت اونا هستند
      میگم غروبا میری مسجد حرفای اونا رو میاری برای قشر تحصیلکرده نورآباد مینویسی

 6. نویسنده دیدگاه: نام شما...
  آذر ۴, ۱۳۹۲ در تاریخ ۱۷:۴۰

  ببينيد آقاي محمدي انتقاد روش خودش رو داره
  شما ميتونيد از يك مسئول نورآبادي انتقاد كنيد اما نه اينكه افكار ديني و مذهبي خود رو وارد اون مسائل كنيد
  ببينيد در جامعه اي كه ما زندگي مي كنيم هم افراد مذهبي وجود دارند هم افراد بي دين
  و اما جامعه براي هردوي اين گروه است رفاه اجتماعي ، قيمت اينترنت پايين، و … براي هردوگروه بايد باشد
  حالا اگه اين امكانات نيست خوشحال مي شويم خبرنگاري مثل شما پيگير اين مسائل باشند اما خواهشا آن را به مسائل كلان كشوري، يا مثلا مسائل ديني و متافيزيكي نسبت ندهيد
  بيايد از همين شهر و استان خودمون انتقاد كنيم
  ممنون

 7. نویسنده دیدگاه: شهروند
  آذر ۵, ۱۳۹۲ در تاریخ ۰۹:۱۵

  سلام- من نه آقای محمدی رو میشناسم ونه بقیه ی دوستان ولی شماها چتون شده دارین باهم تصویه حساب میکنید؟؟؟ ولی حقیقتش اینه که از زمانی که اینترنت از حالت نامحدود خارج شد واقعا هزینه ی سرسام آوری برای مشترکینش به بار آورد
  اینو که دیگه قبول دارید؟؟؟؟

 8. نویسنده دیدگاه: ali
  اردیبهشت ۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۶:۲۱

  وضع ما نویسنده های سایت ها خرابه مثلا می خواهیم یه نرم افزار یا بازی رو در سرور ها دانلود کنیم فرض کن بازی 5 گییگ هست و هزینه هر گیگ 4000تومان هست یعنی من باید 20000 تومان بدم تا بازی رو کامل روی سایت بگذارم ان موقع به من چقدر می دهند 3500 خب این برای ما نمی صرفه ممکنه خیلی ها سایت هایشان را بردارند و کامل ورشکسته شوند و اینترنت ایران نابود بشه به نظر من باید دوباره سرویس نامحدود رو بگذارند وگرنه فرض کن 10 میلیون سایت نه وبلاگ فقط سایت داشته باشد ایران حدود 9850000 تاشون سایت هایشان را بروز نمی کنند و سایت هایشان را خذف می کنند

 9. نویسنده دیدگاه: shoghal
  خرداد ۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۲:۲۳

  …بر مخابرات. …

 10. نویسنده دیدگاه: امین
  خرداد ۱, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۸:۲۱

  این دیگه چه وضعیه اینترنت ما هم از دیرو حجمی شد من روزی 1 گیگ دانلود می کنم با این وضعیت با ید چکار کنیم این …دروغگو دیگه داره شورشو در میاره همش می گه پهنای باندو بردیم بالا ما هم فکر می کریم قرار 512 نامحدود بیاد زیر 20 تومن اما حالا کامل جمشم می کنن حالا کجا باید بریم اعتراض کنیم؟

 11. نویسنده دیدگاه: behzad
  خرداد ۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۲۳:۲۳

  کجا اعتراض کنیم اه بگید؟؟/

 12. نویسنده دیدگاه: Armam
  خرداد ۱۲, ۱۳۹۳ در تاریخ ۱۴:۱۲

  بی نامحدود خیلی مسخرس اصن این خبر رو شنیدم یه شوک بهم وارد شد…..کی پاسخگووهِ فقط بلدین نظرات رو تایید کنین که یعنی یعنی خوندین….قثط به فکر خودتونین بخدا…

  • نویسنده دیدگاه: اقا امین(amin18) هستم
   خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۳:۰۳

   پس فکر کردی اینا به فکر کین؟به فکر مردم؟اینا میخوان روحیه جوانای کشورو نابود بکنن که دیگه هیچ دلخوشی نباشه همه برن خود کشی بکنن
   خیلی هم موفق بودن تو کارشون تا الان

 13. نویسنده دیدگاه: هموطن بدبخت
  خرداد ۲۰, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۱۳

  شما مردم میاید اینجا رو سر هم دیگه میزنید ؟ برید مخابرات اونجا بریزین به هم ……
  نه خیلی نامحدود سرعتش خوب بود اومدن دیگه بددترشم کردن .. همش زور و ستم تا کی ؟ چقدر دزدی ؟ خدا هم نگاه کنید خدا وجود داره

 14. نویسنده دیدگاه: رضا
  آبان ۲۳, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۹:۳۸

  سلام بر مخابرات بر کسی که این تصمیم رو گرفته و بر کسانی که میبینن و میتونن برای بازگشت اینترنت نامحدود کاری کنن و نمیکنن لعنت. بجای درست کردنش … توش. من که 1% هم راضی نیستم.

 15. نویسنده دیدگاه: مرتضی
  دی ۴, ۱۳۹۳ در تاریخ ۰۰:۱۶

  انصافا وقتی اعتراض کنید که چرا سرعت 512 فرقی با سرعت 128 نداره مسعولین باید چیکار کنن؟

 16. نویسنده دیدگاه: محمد
  خرداد ۲۷, ۱۳۹۴ در تاریخ ۲۰:۰۷

  دوستان به جای این اعتراض ها برید دستاتون را ببرید بالا و شکر کنید که دانلود شبانه را برندارن این رویی که اینا دارن مطمئنن سال بعد یواش یواش دانلود شبانه را هم بر می دارن

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار