سلام دلفان
سلام دلفان
سلام دلفان
کد خبر: 17785
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۲
تعداد نظرات: . نظر
خانه » آخرین عناوین » رایزنی اشتون به نمایندگی از۶کشور باظریف
Print This Post

معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه از امروز اشتون به نمایندگی از 6 کشور با ظریف گفت وگو می کند، گفت: تا اعتماد مجدد بازسازی نشود قادر به ادامه مذاکرات سازنده نخواهیم بود.

 

به گزارش سلام دلفان  به نقل از فارس، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (پنجشنبه) در نشستی خبری در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: تا اعتماد مجدد بازسازی نشود قادر به ادامه مذاکرات سازنده نخواهیم بود.

وی افزود: در نشست امروز با اشتون جمع بندی می شود که آیا آماده ایم وارد مذاکرات محتوایی جدی شویم.

عراقچی گفت: هنوز وارد فاز جدی مذاکراتی در خصوص متن نشده ایم. تا وقتی برای ما اطمینان حاصل نشود که روش های مذاکراتی سالم و مبتنی به نتیجه است، وارد نگارش متن نمی شویم.

وی غنی سازی را یکی از مهمترین حساسترین و سخت ترین قسمت های مذاکره برشمرد و افزود: اینکه توسط طرف مقابل مورد پذیرش قرار گیرد. هیچ توافقی که از ابتدا تا انتهای آن غنی سازی ایران وجود نداشته باشد، مورد پذیرش ما نخواهد بود.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: غنی سازی باید برای ما در هر توافقی که حاصل می شود وجود داشته باشد هم عملا ادامه یابد و هم در متن آورده شود و به آن احترام گذاشته شود.

وی خاطرنشان کرد: از امروز اشتون به نمایندگی از همه هیئت ها با ظریف وارد گفت وگو می شود و شش کشور در مذاکره حضور ندارند. اگر در جمع بندی که اشتون به ما ارائه می دهد این اطمینان برای ما حاصل شود که مذاکرات به نتیجه منجر شود وارد مذاکره خواهیم شد.

وی گام اول و آخر را مدت دار خواند و افزود: هر اقدامات اعتمادسازی که برای گام اول و آخر بپذیریم دوره زمانی خواهد داشت. برای گام اول زمان کوتاه خواهد بود.

عراقچی گفت: امیدواریم در این دو روز به جمع بندی برسیم که آیا مذاکره اینجا تمام شود یا در فاصله دیگری مجدد به جمع بندی برسیم.

وی حضور وزرا را لزوما اعتمادساز نخواند و گفت: معاونان وزرا نمایندگان کشورهایشان هستند. ملاقات های دیشب امیدوار کننده بود.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد: اگر شرمن یا هر کس دیگری مدعی است تحریم های کمی برداشته شده مطمئن باشند اقدامات کمی از سوی ما برداشته شده است.

وی تصریح کرد: تحریم های نفتی و بانکی بخشی از مذاکرات و اقدامات طرف مقابل در گام اول خواهد بود.

عراقچی درباره ملاقات معاونان وزرای خارجه چین و روسیه با ظریف گفت: با دو هیئت چین و روسیه ملاقات هایی به درخواست آنها انجام شد و خیلی مفید بود و آقای ظریف تصمیم گرفت با معاونان وزرای خارجه چین و روسیه دیدار کند.

معاون وزیر خارجه گفت: مذاکرات ادامه می یابد. پیشرفت های خوبی در جلسات قبلی شده است. به نسبت سه دور مذاکرات قبلی پیشرفت های خوبی کرده ایم. نسبت به چارچوب مذاکرات توافق کردیم. این گونه نیست که در وضعیت بن بست باشیم ولی آنچه در دور قبلی مذاکرات ژنو رخ داد باعث شد تردیدهایی نسبت به نیات طرف مقابل ایجاد شود. امیدواریم در جلسه صبح اعتماد احیا شود.

عراقچی درباره جلسه شب گذشته با سه کشور اروپایی آن را مفید خواند و افزود: سه کشور تأکید کردند از اراده لازم برای پیشبرد توافقات برخوردارند. بار قبل سوء تفاهماتی بود که مفید نیست وارد آن شویم و توضیح دهیم. هر سه کشور اروپایی به ما اطمینان دادند که با موضع واحد آمده اند.

وی افزود: مقداری ایرادات اجرایی و نحوه اجرای مذاکرات که بار قبل داشتیم به نظر می رسد این بار مرتفع خواهد شد. جلسه ای که با اشتون داریم نشان می دهد با چه رویکردی وارد مذاکرات شده است.

عراقچی گفت: اطمینان دارم ساختار برنامه هسته ای ما به طور کامل حفظ خواهد شد و هیچ اقدامی که کوچکترین خدشه ای به ساختار برنامه هسته ای ما وارد کند، صورت نخواهد گرفت.

ارسال دیدگاه

زمان ورود کد امنیتی تمام شده. مجددا بارگزاری کنید

سلام دلفان
سلام دلفان
رفتن به نوارابزار